Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dodam, że nie ma co liczyć COPa. Grzejąc gazem (dolna wężownica) calutki baniak 300l ma temp 42st.

Grzejąc PPC - jest uwarstwienie. Na pewno mniej niż połowa zbiornika ma żądaną temp.

Pewnie przy taki układzie są wyższe straty systemowe. U mnie dolna wężownica odbiera ciepło od solarów i pw kominka (jest napędzana tańszym nośnikiem), górna gazem. W takim układzie nawet mniejsze zyski ciepła w chłodniejsze dni są odbierane przez zbiornik (niższa temperatura dołu zbiornika), gaz ewentualnie w razie potrzeby nieco dogrzewa cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@swistak81 a kolega wie że dolne są z myślą o grzaniu o wiele WYŻSZĄ temperaturą niż 42 stopnie to ile ma woda w baniaku 35 sama przyjemność z kąpieli.

A ktoś napisał że grzeję czynnikiem mającym 42st?

Za to napisałem, że cały baniak ma 42st.

Czytał kolega mój post czy tylko zerknął??

 

Dolna wężownica powinna być wpięta w najtańsze źródło, Jak pisze kbab.

Dlaczego mam jak mam już pisałem (a i w dzienniku chyba też).

Po prostu z wężownicy przeznaczonej dla kociołka - odbieram ciepło ze zbiornika. Dzięki temu mogę używać PPC do dogrzewania domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinienem przyjąć nadal aktualnie zużywane 2,5kWh/dobę, bo mimo, że COP będzie coraz lepszy - to kąpieli będzie więcej.

Wówczas wyjdzie ok 165dni*2,5kWh*0,61zł=251zł

Za to myślę nad zmianą na licznik dwutaryfowy. Tylko jakoś się zebrać nie mogę.

A na pewno wyszedłbym na nim znacznie lepiej niż na aktualnym całodobowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużywamy (my plus dziewczynka 9lat i chłopczyk 4m-ce) ok 5-6m3/miesiąc wody całościowo. Nie mamy (jeszcze) wanny.

Tylko prysznic +codzienna kąpiel maluszka.

Temp w zasobniku ustawiona na 42st. Kosztuje ok 6tyś brutto (2 wężownice, jedna wolna) lub 7tyś (3 wężownice, dwie wolne).

Dodać należy, że cyrkulacja pochłania mi 1/3 z powyższego zapotrzebowania na ciepło.

Gdy brak poboru wody, pompa włącza się 3x/dobę po ok 20minut. Czyli ok 0,9kWh/dobę (mocy elektrycznej) to strata zbiornika.

 

Producent podaje, dla temp. zewn. 7* i grzaniu do 42st - COP lekko ponad 3.0

Do 50* - COP=2,5

Edytowane przez swistak81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podsumowanie sezonu grzewczego.

W miesiącach grzewczych (od końca października do końca kwietnia) poszło 940 m3 gazu. Średnio 4,95 m3/dobę.

Dla przypomnienia : dom piętrowy, pow. grzania 140 m2 (nie ma skosów), wys. pomieszczeń 2,6 m., temp. parter 23 st., piętro 21-22 st., parter podłogowe, piętro grzejniki niskotemperaturowe. Kominek (9 KW) używany w tym czasie ze 3 razy . Brak wspomagaczy.

Zużycie całoroczne przewiduję na ok. 1050-1100 m3.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Jarekpierwszy mam podobny metraż domu i jestem ciekaw ile to zużycie wyjdzie na..... zł ,ja grzałem w tym sezonie drzewem (gaz zakręciłem ) i wyszło ok 8 m drzewa ,a eksperymentalnie włączyłem gaz na tydzień (po świętach ) to zużycie jakieś kosmiczne mi sie wydało był to 37m3 ,chyba trochę dużo wtedy średnia temp. była ok 10stopni C.

A tak jeśli ktoś wie to ile m3 gazu kosztuje ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zużycie jakieś kosmiczne mi sie wydało był to 37m3 ,chyba trochę dużo wtedy średnia temp. była ok 10stopni C.

A tak jeśli ktoś wie to ile m3 gazu kosztuje ???

Jeśli w domu w tym czasie była temp 22* to strata wynosi 184W/K - to sporo, zapotrzebowanie sięga 20000kWh/rok. Dodam ceny gazu z faktur z ostatnich 6 lat

Gaz 2.jpg

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Jarekpierwszy mam podobny metraż domu i jestem ciekaw ile to zużycie wyjdzie na..... zł ,ja grzałem w tym sezonie drzewem (gaz zakręciłem ) i wyszło ok 8 m drzewa ,a eksperymentalnie włączyłem gaz na tydzień (po świętach ) to zużycie jakieś kosmiczne mi sie wydało był to 37m3 ,chyba trochę dużo wtedy średnia temp. była ok 10stopni C.

A tak jeśli ktoś wie to ile m3 gazu kosztuje ???

 

Ponieważ jestem w taryfie W-2.1, to płacę obecnie ~ 403,-zł. co dwa miesiące. Czyli rocznie ok. 2400,-zł. Zużywam rocznie max. 1100 m3 gazu. Licząc najprościej : 2400 / 1100 = ~2,20 zł. za m3 gazu (uwzględniając opłaty stałe).

Ale jest to stawka przed ostatnią podwyżką. Różnica zostanie mi doliczona przy następnej fakturze rocznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licząc najprościej : 2400 / 1100 = ~2,20 zł. za m3 gazu (uwzględniając opłaty stałe)..

Nie obliczam ceny gazu wg prognoz, rozliczona faktura jest ostatecznym, rzeczywiście poniesionym kosztem, dlatego przyjmuję roczne zużycie i roczny koszt wg faktur jesiennych, oczywiście wliczając jej całość a nie wybrane pozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie sezonu grzewczego.

W miesiącach grzewczych (od końca października do końca kwietnia) poszło 940 m3 gazu. Średnio 4,95 m3/dobę.

Dla przypomnienia : dom piętrowy, pow. grzania 140 m2 (nie ma skosów), wys. pomieszczeń 2,6 m., temp. parter 23 st., piętro 21-22 st., parter podłogowe, piętro grzejniki niskotemperaturowe. Kominek (9 KW) używany w tym czasie ze 3 razy . Brak wspomagaczy.

Zużycie całoroczne przewiduję na ok. 1050-1100 m3.

Pozdrawiam

 

Takie małe zużycie mają ludzie z rekuperacją i GWC, naprawdę ładny wynik :).

Jak masz ocieplony dom i jaki masz kocioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie sezonu grzewczego.

W miesiącach grzewczych (od końca października do końca kwietnia) poszło 940 m3 gazu. Średnio 4,95 m3/dobę.

Dla przypomnienia : dom piętrowy, pow. grzania 140 m2 (nie ma skosów), wys. pomieszczeń 2,6 m., temp. parter 23 st., piętro 21-22 st., parter podłogowe, piętro grzejniki niskotemperaturowe. Kominek (9 KW) używany w tym czasie ze 3 razy . Brak wspomagaczy.

Zużycie całoroczne przewiduję na ok. 1050-1100 m3.

Pozdrawiam

 

Z ciekawości. Ile rocznie płacisz za prąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...