Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mam znajomą, co ma przewymiarowany kocioł...nie wiek jak bardzo, ma 15kw, a wystarczyłby jej sporo mniejszy

kocioł jej taktuje - szybko osiąga zadaną temperaturę, po czym wyłącza się, jak temperatura spadnie, to znowu się załącza i tak w kółko....

twierdzi, że przez te częste załączania, ma sporo wyższe zużycie gazu....

 

Nie do końca jest taka prawda. Jakieś większe zużycie gazu będzie, ale nie sporo większe. Po za tym ilość włączeń da się ograniczyć np. przez dobre ustawienie temp. zasilania, ustawienie regulatora i zmniejszenie o 25% mocy max kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a czy zmniejszenie mocy kotła ma wpływ na zużycie gazu ? zobacze dziś ustawie ciągłą prace kotłązadam mu na zasilaniu podłogówki 32 stopnie i zmniejsze moc do 50% zobaczymy co się będzie działo ?

 

Zmniejszenie mocy maksymalnej więcej niż 25% najczęściej nic nie daje, a w wielu kotłach kompletnie nic nie daje albo ma skutek odwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ? jestes w stanie uzasadnic.

 

Kotły maja palniki modulowane pracujące w dużym zakresie mocy i kocioł sam sobie dobiera potrzebną moc. Zmniejszasz tylko moc max. czyli górny zakres modulacji, a dolny zakres modulacji pozostaje bez zmian i kocioł nadal będzie dobierał sobie potrzebną moc ale w nieco innym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to jest koledzy z tą pogodówką? Ustawiać sterowanie wg pogody czy nie?

U mnie 3 listopada nastąpił "rozruch" instalacji grzewczej, 175 m podłogówki + 3 grzejniki łazienkowe. W domu było 10*, po 5 godzinach grzania (kondensat 30* - 5 m3 gazu) i piec akumulacyjny (spaliłem około 8 kg drzewa) udało mi się uzyskać temperaturę 17*C. Szkoda, że nie mam jeszcze progów w drzwiach i wiatr hula zabierając znaczną część ciepła. WM nie pracuje - nie skończyłem instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich jestem tutaj nowy chcialbym zasiegnąć informacji od tygodnia ogrzewam dom mam zuzycie 65 m3 w domu mam 16 stopni dom 172 m2 jak myslicie czy to duzo :yes:

 

Nikt nie jest w stanie Ci odpowiedzieć, bo zbyt krótko grzejesz i nie określasz potrzebnych parametrów domu i gazu. Każdy dom jest inny, w każdym rejonie inne pogoda, a gaz też może być różny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich jestem tutaj nowy chcialbym zasiegnąć informacji od tygodnia ogrzewam dom mam zuzycie 65 m3 w domu mam 16 stopni dom 172 m2 jak myslicie czy to duzo :yes:

podaj do tego śr temp na zewnątrz, to wtedy coś da się policzyć, do tego dodaj kiedy dom osiągnął temp 16* - chociaż śr stratę domu - pokombinuj trochę w moim kalkulatorze ze stropki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły maja palniki modulowane pracujące w dużym zakresie mocy i kocioł sam sobie dobiera potrzebną moc. Zmniejszasz tylko moc max. czyli górny zakres modulacji, a dolny zakres modulacji pozostaje bez zmian i kocioł nadal będzie dobierał sobie potrzebną moc ale w nieco innym zakresie.

 

Moj moduluje od 3,8-19,0 kW ograniczylem ją do 50% i tak mi taktuje jak jasny gwint.

Nawet nie patrzę na ilośc startów bo nie chcę sie denerwować.

Dzieki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj moduluje od 3,8-19,0 kW ograniczylem ją do 50% i tak mi taktuje jak jasny gwint.

Nawet nie patrzę na ilośc startów bo nie chcę sie denerwować.

Dzieki za info.

No właśnie też mi się wydaję, że jak ktoś ma dobrze ocieplony dom to jego zapotrzebowanie na energie w okresie przejściowym będzie tak małe, że piec i tak będzie taktował.

No chyba, że będzie miał piec który moduluje od 0,5 kW i dość dużej górnej granicy, w przeciwnym razie wodę użytkową będzie grzał z dwie godziny.

Przy takiej pogodzie jak dzisiaj (10 st. za zew.) to chyba piec będzie taktował u większości z nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mi się wydaję, że jak ktoś ma dobrze ocieplony dom to jego zapotrzebowanie na energie w okresie przejściowym będzie tak małe, że piec i tak będzie taktował.

No chyba, że będzie miał piec który moduluje od 0,5 kW i dość dużej górnej granicy, w przeciwnym razie wodę użytkową będzie grzał z dwie godziny.

Przy takiej pogodzie jak dzisiaj (10 st. za zew.) to chyba piec będzie taktował u większości z nas.

 

W swoim kotle, aby ograniczać ilość włączeń zwiększam czas wybiegu pompy, czas blokady palnika daję na godzinę i obniżam temp. zasilania. Zmniejszenie mocy palnika dot. zazwyczaj tylko trybu ogrzewania, a nie cw.

Edytowane przez ANDIX
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że będzie miał piec który moduluje od 0,5 kW i dość dużej górnej granicy,

Przy takiej pogodzie jak dzisiaj (10 st. za zew.) to chyba piec będzie taktował u większości z nas.

Niebardzo jestem w temacie kotłów ale wydaje mi się ze mało jest urządzen ktore mają moc niższą od 3,5 kW co dopiero 0,5 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w okresie od 25.10.2012 (włączyłem ogrzewanie) do 07.11.12 zużyłem 111 m3 . Mam wyłączoną pogodówkę steruję sobie sam jaki idzie temp. zasilaniana podłoge i na grzejniki. temperatura zasilania podłogówki 33 stopni grzejniki 38 stopni w domu 22na dole 20 na górze. Ale dom troszkę większy. Dla mojego domu mruz nie straszny najgorsze są wiatry, które ostatnio dają popalić. mam salon nad garażem 2-stanowiskowym a tam 6 okien dachowych i tam mam duże straty ciepła. ale teraz już kocioł się ustabilizował pali mi 6 m3 na dobę i jestem zadowolony.

Wczoraj przeanalizowałem rachunek zagaz w porównaniu do zeszłego roku gaz strasznie poszedł do góry. Mówi się trudno.

W razie czego mam kominek i ogrzewanie powietrzem rozprowadzone to wyłącze kocioł kupie 5 m3 dębu i opędze zime jak tralla. :p

Edytowane przez michal408
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mi się wydaję, że jak ktoś ma dobrze ocieplony dom to jego zapotrzebowanie na energie w okresie przejściowym będzie tak małe, że piec i tak będzie taktował.

No chyba, że będzie miał piec który moduluje od 0,5 kW i dość dużej górnej granicy, w przeciwnym razie wodę użytkową będzie grzał z dwie godziny.

Przy takiej pogodzie jak dzisiaj (10 st. za zew.) to chyba piec będzie taktował u większości z nas.

A to zależy.

Mój piec nie taktuje!

Ma ustawioną moc na 7kw.

Sterownik ustawiłem na pracę cykliczną 30 minut ogrzewanie + 90 minut stop co daje taki efekt jakby miał moc 1.8kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dla mojego domu mruz nie straszny najgorsze są wiatry, ...

W razie czego mam kominek i ogrzewanie powietrzem rozprowadzone to wyłącze kocioł kupie 5 m3 dębu i opędze zime jak tralla. :p

Ale mróz pewnie już będzie straszny :).

Drewno do kominka powinno być sezonowane, z wilgotnością rzędu 15-20%. Świeże drewno będzie miało niższą kaloryczność i zapaskudzi Ci komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...