Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wartość energii potrzebnej do utrzymania temp wyższej o 1 oC jest w przybliżeniu taka sama w przeliczeniu na jednostki bezwzgledne. Natomiast procentowo się to rozni ze względu na to od jakiej wartości energii liczymy ten procent. Inaczej mówiąc przy temp zewn. 10 oC utrzymanie temp went to np 10 kWh a przyrost o 1 oC to 1 kWh czyli procentowo będzie 10 %, przy dT 40 oC (-20 oC do 20 oC) to 40 kWh i procentowo to wyniesie 2,5% (1/40)

 

A że sezon przechodzi z +10, przez -20, do +10, to średnio procentowo uznaje się okolice 5-6%. Nikt nie będzie przecież codziennie tego przeliczał.

Innymi słowy, jeżeli przez cały sezon będę utrzymywał temperaturę o jeden stopień niższą niż w poprzednim, to zakładając że pozostałe parametry pozostaną bez zmian, powinienem zaoszczędzić 5-6% energii.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś tu jest nie teges albo to jakaś wyższa matematyka

 

Jeśli założymy,że na ogrzanie 1m2 pow. Twojego domu potrzeba 0,85W, średnia dobowa temp zewn. =7 stopni, średnia dobowa temperatura w pomieszczeniach domu=20 stopni, pow. ogrzewania 146m2 to obliczymy ile energii potrzeba do ogrzania domu

0,85W/m2x146m2x(20-7)x24godz=38,72 kWh tyle energii mniej więcej uzyskamy ze spalenia ok 3,9 m3 gazu GZ-50 (20 -13) to różnica temp wewn i zewn)

teraz zwiększymy temp wewn o 1 stopień

0,85W/m2x146m2x(21-7)x24godz=41,70 kWh

dzielimy 41,70:38,72=1,077 to jest o 7,7% więcej energii przy zwiększeniu temp. wewn o 1stopień

 

Jak zauważysz z tego wzoru o tym większym zapotrzebowaniu na energię decyduje różnica temperatur, bo tylko ona w tym wzorze jest zmienna

Edytowane przez ANDIX
poprawka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli założymy,że na ogrzanie 1m2 pow. Twojego domu potrzeba 0,85W, średnia dobowa temp zewn. =7 stopni, średnia dobowa temperatura w pomieszczeniach domu=20 stopni, pow. ogrzewania 146m2 to obliczymy ile energii potrzeba do ogrzania domu

0,85W/m2x146m2x(20-7)x24godz=38,72 kWh tyle energii mniej więcej uzyskamy ze spalenia ok 3,9 m3 gazu GZ-50 (20 -13) to różnica temp wewn i zewn)

teraz zwiększymy temp wewn o 1 stopień

0,85W/m2x146m2x(21-7)x24godz=41,70 kWh

dzielimy 41,70:38,72=1,077 to jest o 7,7% więcej energii przy zwiększeniu temp. wewn o 1stopień

 

Jak zauważysz z tego wzoru o tym większym zapotrzebowaniu na energię decyduje różnica temperatur, bo tylko ona w tym wzorze jest zmienna

 

ogrzanie o ile stopni lub do jakiej temp, lub utrzymanie jakiej temp wew przy jakiej temp zew potrzeba 0,85W/m2....???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura.

 

Miałem W-2,wskoczyłem w W-3 i nic nie dopłacałem. Zaczęli mi naliczać nowy abonament i taryfę gazową.

Ponieważ oszacowali to na końcu rocznego okresu za okres w którym zmieściłem się w 1200m3 płaciłem W-2 , potem od momentu przekroczenia W-3.

Tak mogło być jeżeli podpisałeś nową umowę na W-2 i po przekroczeniu 1200 m3 zmienili na W-3 bez żadnych dopłat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że w drugą stronę, to nie działa: mam W-3 i jak się zmieszczę w 1200m3, to nie dostanę zwrotu różnicy ;)

 

działa,działa jak najbardziej, właśnie miesiąc temu minął mi rok od podpisania umowy w W-3,dzwoniłem do gazowni miesiąc przed upływem terminu w którym trzeba zgłosić chęć zmiany taryfy, szanowny Pan powiedział abym podał mu stan licznika,no a jak zobaczył iz nie przekroczyłem nawet 800m3 to powiedział iż system automatycznie przerzuci mnie do W-2.Tak też się stało,jestem w W-2,przyszło rozliczenie za ostatnie dwa miesiące + szacowane zużycie - rozliczenie za cały rok, i tu mam okresy płatności jak w W-3 czyli co dwa miesiace, tyle że juz nikt nie przyjeżdza i nie spisuje licznika. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

po podniesieniu o 0,3 st wzrost jest o ok 10% :(

ale tez bylo zimniej niz przed zmiana temp

dzisiaj podnioslem o kolejne 0,2 st zobaczymy co z tego wyjdzie

 

jeszcze ta odczuwalna temp pod wzgledem temp scian

mam dom zbudowany z silikatow i jest odczuwalne zimno ciagnace od scian,

moze ktos ma jakis pomysl na ocieplenie takiego rodzaju scian zeby nie byl odczuwalne zimno pomimo temp 22 st powietrza w pomieszczeniu

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dom zbudowany z silikatow i jest odczuwalne zimno ciagnace od scian,

moze ktos ma jakis pomysl na ocieplenie takiego rodzaju scian zeby nie byl odczuwalne zimno pomimo temp 22 st powietrza w pomieszczeniu

dziekuje

Musisz wygrzać dom. Jeśli jest to pierwszy sezon a eksperymenty na to wskazują to należy także odparować kilkaset litrów wody zawartej w wylewkach tynkach itp.

Inaczej mówiąc grzać i wentylować. Oszczędności teraz nie szukaj bo i nie znajdziesz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja numer 2

 

No to doczytaj proszę co napisałem ;)

 

"Inaczej jest jeśli jest już się klientem i ma się np. w-3. Można oczywiście zgłosić chęć przejścia do w-2, ale jeśli nie zmieści się w tych 1200 m3 gazu, to przeskakuje się z powrotem do w-3 i gazownia naliczy wyrównanie do w-3 za cały rok."

 

Ty podpisując umowę jako nowy klient, zadeklarowałeś taryfę w-2. Nie zmieściłeś się w niej więc przenieśli Cię do w-3. Gdybyś teraz przeszedł do w-2 i po roku sytuacja by się powtórzyła, to gazownia wstecznie obciążyłaby Cię różnicą w wysokości opłat stałych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, pomimo że mieszkam już od roku, również czuję nieprzyjemny chłód na ścianach - sprawiają wrażenie wyraźnie chłodniejszych od otoczenia. Co dziwne dla ścian wewnętrznych jest tak samo. Nie przejmuję się tym jakoś bo zużycie gazu (póki co) jest na bardzo satysfakcjonującym mnie poziomie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnia dobowa temp zewn. =7 stopni ...

Źle to liczysz, bo bierzesz pod uwagę również temperatury letnie, gdy nikt nie grzeje domów. Weź pod uwagę średnią temperaturę w sezonie grzewczym i wyjdzie trochę inaczej. Wikipedia podaje, że średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5 °C a 20 °C, w zimie – między -6 °C a 0 °C. Przyjmijmy optymistycznie, że jest to 0 i już zyski spadną do około 5%. Oczywiście jest to rząd wielkości, a nie dokładna wartość. Oczywiście sezon to nie tylko zima, ale zimą zużywa się do ogrzewania około 80% energii z całego sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle to liczysz, bo bierzesz pod uwagę również temperatury letnie, gdy nikt nie grzeje domów. Weź pod uwagę średnią temperaturę w sezonie grzewczym i wyjdzie trochę inaczej. Wikipedia podaje, że średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5 °C a 20 °C, w zimie – między -6 °C a 0 °C. Przyjmijmy optymistycznie, że jest to 0 i już zyski spadną do około 5%. Oczywiście jest to rząd wielkości, a nie dokładna wartość. Oczywiście sezon to nie tylko zima, ale zimą zużywa się do ogrzewania około 80% energii z całego sezonu.

 

Przyjąłem 7 stopni, a więc taką jaka byłą wczoraj. Bo wyliczyłem tak przykładowo dla jednego dnia. Jasne jest, że średnia temperatura zewn. w sezonie grzewczym jest jest nieco mniejsza i tę średnią w danych miesiącach dla różnych regionów Polski można ściągnąć sobie z IMGW. Masz rację,że przy zewn. 0 stopni zwiększenie z 20 do 21 daje dokładnie 5% bo ma się tak jak 21:20 =1,05 i nie będzie inaczej.

Dom to nie laboratorium więc niczego dokładnie nie da się policzyć, ale jak się chce oszczędzić nieco energii, to warto trochę się pobawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wygrzać dom. Jeśli jest to pierwszy sezon a eksperymenty na to wskazują to należy także odparować kilkaset litrów wody zawartej w wylewkach tynkach itp.

Inaczej mówiąc grzać i wentylować. Oszczędności teraz nie szukaj bo i nie znajdziesz!

 

to moj 3 sezon i jakos tych silikatow nie moge wygrzac, niby trzymaja cieplo ale jescze tego nie zauwazylem

 

dlatego poszukuje rozwiazan jak ocieplic od srodka zeby nie czuc tego zimna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...