Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na dole (podłogówka) temp. stała ok. 23 st.

Na górze (grzejniki) temp. ok 21 st., w sypialni grzejnik zakręcony i tam temp. ok 20 st.

 

Chodziło mi raczej o to, jaką temperaturę masz nad ranem, pod koniec okresu z obniżoną temperaturą. Pisałeś, że grzejesz do 22ºC a w nocy 19,5ºC. Spada ci temperatura przez noc na tyle, że piec się włącza, czy nie i dogrzewa dopiero rano, po powrocie to okresu wyższej temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W jakim celu? Podejrzewam, że 95% wypowiadających się użytkuje gaz z rury gz50. Jego kaloryczność na terenie całego kraju jest raczej zbliżona więc o co chodzi?

 

Miałoby to chyba sens, gdybyśmy porównywali zużycie energii u użytkowników różnych źródeł energii - prądu, gazu gz50, gz35, gazu z butli, ekogroszku, itd.

GZ50 jest łatwy do przeliczenia - nie zrobi się większego błędu jak się pomnoży m3 przez 10kWh/m3 (osobiście stosuję 9,97kWh/m3). Oczywiście ma to sens przy analizie wyników innych systemów grzewczych. Dla porównań warto znać roczne dane swojego domu w kWh (powszechnie znana jednostka energii cieplnej), bo trudno porównywać m3 gazu, do kg węgla, brykietu, oleju, prądu czy GJ ciepła w mieszkaniach, zwłaszcza że sam gaz jak w/w ma zróżnicowane wartości opałowe. Dlatego warto korzystać z dostępnych w sieci różnych arkuszy, również tego z mojej stopki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie coś jest nie tak :( Jak pisałam wyżej, wychodziło mi z ostatniego rachunku ok. 8m3. Rachunek obejmował jednak okres, gdzie było tylko CWU. Ostatnie 2 dni to zużycie 13-14 m3. Obniżyłam temperaturę 21,5/20,5. Zmieniłam też ustawienia pompy cyrkulacyjnej - uruchamianie 2/1h po 3 minuty. Wcześniej było 3x na godzinę po 3 minuty. Nie wiem, jak ustawić działanie pompy, aby nie włączała się w nocy, tylko w ciągu dnia, ale z tym pójdę już do innego wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kbab - oczywiście, że nie jest to problemem, ale czemu ma to służyć? Wątek dotyczy zużycia gazu i od ponad 6k postów wyniki są podawane w m3. Chcąc być jeszcze bardziej precyzyjnym powinno się podawać zużycie chociażby w kWh/m2. Mówiłoby to więcej o zapotrzebowaniu energetycznym budynku.

 

@Spirea - co chciałaś osiągnąć wprowadzając czasową pracę p.r.? Na tą chwilę to chyba tylko oszczędność prądu. Ja mam ustawioną pracę ciągłą pomiędzy 7 a 9 rano i od 18 do 20 wieczorem - wtedy kiedy często potrzebuję ciepłej wody. Przy Twoim ustawieniu kocioł dogrzewa wychłodzoną wodę przez całą dobę co kosztuję 0,x m3 gazu.

W kwestii ustawienia - ja mam zwykłą pompę cyrkulacyjną którą podłączyłem do sterownika czasowego za 7 zł. Ustawiłem w jakich godzinach ma działać i jest tak jak chcę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kbab - oczywiście, że nie jest to problemem, ale czemu ma to służyć? Wątek dotyczy zużycia gazu i od ponad 6k postów wyniki są podawane w m3. Chcąc być jeszcze bardziej precyzyjnym powinno się podawać zużycie chociażby w kWh/m2. Mówiłoby to więcej o zapotrzebowaniu energetycznym budynku.

mnie liczenie służy, zauważ spadek zużyci en el, ostatnio gazu, ostatnio złożyłem ofertę na generator zimniej fuzji (ECAT-Polska), jeśli to wypali to czemu nie??? Dodam, że otrzymuję sporo meili (nie na wszystkie jestem w stanie odpowiedzieć), co dziennie dużo jest wejść na mój kalkulator - zatem innych też ten problem interesuje.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=5615165&viewfull=1#post5615165

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie twierdzę, że podawanie zużycia nośników energii w kWh (a najlepiej dodatkowo na m2) nie jest bardziej uniwersalne, jednak mówimy konkretnie o tym wątku - czyli "Ile gazu poszło Wam juz w tym sezonie?" ;)

 

Masz gdzieś może analizę co wpłynęło na zmniejszenie zużycia energii (ogólnie) w Twoim przypadku? O co chodzi z tym generatorem zimnej fuzji? :)

Edytowane przez Mar_Mac
rozwinięcie myśli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kbab - oczywiście, że nie jest to problemem, ale czemu ma to służyć?

 

Ma to sluzyc latwiejszemu porownaniu. No ale ok, gaz z rury mnozy sie 1m3x10 a moj propan 1m3x25=kWh. Moze dla Ciebie byloby najprosciej pisac tak: poszlo duzo gazu, w domu jest cieplo ale czy tego gazu czasem nie za duzo poszlo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz gdzieś może analizę co wpłynęło na zmniejszenie zużycia energii (ogólnie) w Twoim przypadku? O co chodzi z tym generatorem zimnej fuzji? :)

Jak widać wcześniej zmniejszyłem zużycie prądu, głównie wymiana żarówek, wyłączenie niepotrzebnych sprzętów (niektóre w czuwaniu pobierały nawet 40W), zużycie gazu spadło przy wykorzystaniu klimatyzatorów w funkcji grzania, zmianie sposobu palenia w kominku, obniżeniu temp w domu, do tego poprzednie zimy były dość łagodne.

Kotły zimnej fuzji

http://www.ecat-polska.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ kbab- temu,że zużyte metry są odczytane z licznika przeze mnie-opłaty są wzięte z ostatniej pazdziernikowej faktury a podobno podwyżki chwilowo ma nie być.Rachunek za te zużyte teraz 200 m3 dostanę z początkiem stycznia.Poprzednia faktura była za okres 21.08-23.10 dotyczyła samej cwu (za te 2 miesiące zużyłam 80 m3,zapłaciłam 290 zł,cena za m3~`3,6zł ) a tamtemu koledze chodziło o to ile *obecnie* wychodzi za m3, czyż nie? Wobec tego, o ile gazownia nie wprowadzi zmian w opłatach,zapłacę za te zużyte od 28.10 do 28.11 200m3 ok.472 zł/2,36 za m3. Napisałam " teoretycznie ",bo za stara jestem,żeby wierzyć monopoliście na słowo.Zresztą liczyć umiesz lepiej ode mnie,wszystkie dane masz,więc co ja sie tu produkuję:confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą liczyć umiesz lepiej ode mnie,wszystkie dane masz,więc co ja sie tu produkuję:confused:

Jak widać w tej taryfie cena gazu sporo się różni w okresie letnim i grzewczym, już od dawna proponuję aby podawać zużycie i koszty roczne, taki wynik niweluje tą różnicę. Miejmy nadzieję, że od stycznia rzeczywiście gaz stanieje, chociaż ja to odczuję dopiero jesienią - mam rozliczenie roczne, ale w tym roku płacę niskie rachunki bo przeszedłem do tar W-1.1.

Już wcześniej podawałem, od 28.10.2011 do 25.10.2012 zapłaciłem 808,05zł za 249m3, wypada 3,2452zł/m3, sporo ale różnicę między taryfami oddadzą w tym roku

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o to, jaką temperaturę masz nad ranem, pod koniec okresu z obniżoną temperaturą. Pisałeś, że grzejesz do 22ºC a w nocy 19,5ºC. Spada ci temperatura przez noc na tyle, że piec się włącza, czy nie i dogrzewa dopiero rano, po powrocie to okresu wyższej temperatury?

 

Piec w nocy raczej nie pracuje. Chyb , że temp. zew. spada poniżej -10 st. A te temperatury, które podałem to temp. nad ranem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest w tym wątku ktoś grzejący propanem? Ja mam z własnej butli, od 9 listopada (rozruch, ciągłe przepały, regulacja) do dziś z 85% zjechało mi do około 72%. Dużo, mało, cholera wie? Chałupa 150m2 z poddaszem użytkowym, temp. w domu stała 20,5.

 

Pozdr

 

Czy to jest dużo musisz sam sobie odpowiedzieć:)

Zużyłeś ok. 351 litrów razy cena za którą kupiłeś.

Zakładam, że masz małą butlę i wszystko wskazuję, że przeżyjesz na jednej do lata, do najniższych cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie i proszę o radę. Mój piec (Vitodens 100-W) ma zakres modulacji 9-24kW, czy mogę go ustawić na temperaturę wody na zasilaniu poniżej 40*?. Nadmienię , że cały dół (70m2) mam podłogówki a na górze w sypialniach kaloryfery i w jednej z nich jest regulator. Czy wtedy jest szansa że piec będzie spalał ekonomicznie , czy jest to za niska temperatura jak na piec o tak wysokiej mocy minimalnej i nie będzie to dla niego zbyt dobrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę na stronie Viessmanna Vitodensa 100-W 9-24kW. Z dwufunkcyjnych jest 6,5-26kW i 8,8-35kW.

 

Jakby nie było, nie znam tego kotła ale wydaje mi się, że powinieneś mieć taką możliwość. Szkoda, że nie masz pogodówki - ustawiłbyś wtedy max. temp. zasilania i dobierając odpowiednią krzywą grzewczą, kocioł sam zasilałby instalację wodą o odpowiedniej (dla aktualnej temperatury zewnętrznej) temperaturze.

 

Inna kwestia, że to jest zbyt mocny kocioł jak na Twój budynek - będzie taktował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...