Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej!

 

Ja za okres X 2011 - X 2012 zużyłem 1506 m3 gazu (CO + CWU, ale mam solary). U mnie jest GZ41,5. Przełożyło się to na koszt 2 566 zł. Taryfa S2.1 Dom zbudowany z betonu komórkowego 24 cm ocieplony 20 cm wełny. W skosach 33 - 36 cm. W podłodze 21 cm. Okna trzyszybowe w warstwie ocieplenia. Powierzchnia po podłodze 249 m2 plus garaż (nieogrzewany) i kotłownia do temp 17C. Trzeba doliczyć około 3 m3 drewna spalonego w kominku.

 

Pewno da się zużyć mniej metrów gazu, ale koszt roczny wyszedł i tak niższy niż w poprzenim mieszkaniu w bloku, więc jesteśmy zadowoleni.

 

Pozdrawiam

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom przebudowany ze starego - 170m po podłogach. Poddasze, piwnica z jednym grzejnikiem w pralni, wysoka ścianka kolankowa 120cm

(to i kubatury dużo). Dół 45m podłogówki i grzejniki, góra grzejniki.Ocieplenie 16cm styro, poddasze 25cm wełny, stropy 10cm styro. Piec Vitodens 200 19KW, zasobnik 120litrów, indukcja, rekuperator.

3 dorosłych i dziecko. Są ciepłolubni - temp wewnątrz domu 23 stopnie.

Właśnie dostałem rachunek:

1.10.2012 - 4.12.2012 - 404 m3 co daje kwotę 940,27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi na to odpowiedzieć, bo mamy wiatę i tam sporo drewna, co chwilę coś się dokupuje, coś się wytnie, więc nie liczymy ile drewna idzie, na cały sezon. Może powiem tak mam kocioł 25KW, dom wybudowany w 1980r z cegły pełnej i pustaka ocieplony styropianem 8cm , całkowita grubość ściany to 50cm, okna PCV 5-komorowe, dom 200m2 liczone po podłodze, kubatura ogrzewanych pomieszczeń ok 500m2 plus strych i piwnica ale bez ogrzewania. Nie lubię siedzieć w cieple, optymalna temp dla mnie to 19-20 stopni. Da się z tego coś wywróżyć?

Interesuje mnie też ile kosztuje ogrzewanie za cały sezon w nowych energooszczędnych domach? Ile m2 jaki koszt?

 

 

model domu 10mx10mx5m (bryla domu przy 500m3 - model).

 

pole pow.bryly = p.boczna 4x10x5 + p.podstay 10x10 + p.nakrycia 10x10

 

wiec daje

200+100+100 = 400m2 " stycznej z zewnetrzna temperatura

 

z 8cm styropianu - na calosci bocznej.

 

- okna : ok 1/6 pow.sican - 24m2. U=1.8 (U=1 dla okien 3 szybowych Uszyby=0.6)

- w sezone 160 dni grzania

- srednia sezonu to ok +5C

- srednia w domu +20C

- srednia temp.w piwnicy +10C

 

Wyliczyc mozesz ze :

 

1) 160(dni)*24(h)*[20-6](roznica temperatur)*200(m2)*U (wsp.przenikania sciany W).

2) 160(dni)*24(h)*[20-6](roznica temperatur)*100(m2)*U (wsp.przenikania stropu U = 3.2377)

2) 160(dni)*24(h)*[20-10](roznica temperatur)*100(m2)*U (wsp.przenikania piwnicy U = 3.2377)

4) okna = 3x U sciany - 22m2 == tyle co extra dolicz 66m2 sciany.

 

U bierzemy z styropiany.pl -> kalkulator

 

U = 0.3745 przy cegle pelnej 50cm + 8cm styropianu 10-letniego (0.044).

U = 3.2377 stropy zel-beton.

 

 

Wstawiajac masz :

 

1) 4032000 Wh (podzel przez 10'000 (10Kwh) = ilosc m3 gazu GZ50 potrzebna na pokrycie strat ciepla.

2) 17418240 Wh

3) 12441600 Wh

4) 1330560 Wh

 

przy 2 mozemy dodac jakies 5% , ale nalezy odjac je od podlogi .. jako ze powietrze cieple unosi sie i straty

u stroup sa ok 10% wieksze niz przez podlogi.

 

 

Razem

 

~ 3'500m3 gazu .. co przy cenie ok 2.4pln/m3 z oplatami w 2012 daje

 

~ 8500 PLN/rok oplat.

 

Wiec ..

 

Duza zmiana to dolozenie min 10cm styropianu pod podloge i 20cm na strop - wtedy

calosc zamknie sie w ok 1000m3 GZ50 - jesli nie ma wielu mostkow itp itd .. ale generalnie latwo poprawic standard termiczny tego budynku.

 

koszt .. 30m3 styropianu to ok 4000PLN - wiec oplaci sie zrobic bo zwroci ci sie nastepnej zimy. Na strop mozesz poprostu polozyc

na sufit piwnicy musisz przyjkleic - kup pianke do klejenia styropianow i sam w 2 dni zrobisz bez problemow.

 

pozdrowienia

 

 

A .. w oszczednych domach nic nie kosztuje - nawet tych nie tak bardzo izolowanych ..oto przyklad

 

1) 12'000W instalacja paneli PV do produkcji energi elektrycznej

- roczna produkcja ok 12'000 KwH (12MV).

2) pompa ciepla solanka-woda - powiedzmy 300m glebokosci.

 

Teraz energie oddajemy / sprzedajemy do sieci energetycznej po 0PLN (tak , dajemy za darmo)

 

Ale odbieramy ja w zimie - po 0PLN,

 

Przy pompe ciepla wspolczynnik COP (uzysk cieplny w stosunku do energi eletrycznej dostarczony do wydobycia ciepla) ok 5.

 

To znaczy ze mam 10'000 KWh x 5 dostepne za darmo. to 50'000 kwh ciepla = 5'000m3 gazu wiec nawet Twoj dom ...

 

jedynym problemem jest naklad pierwotny .. ok 70'000 PLN na Panele PV , ok 50'000 PLN na pompe ciepla i odwiert. Przy 120'000 PLN masz system ktory po rozmowach z firma energetyczna (i tutaj trzeba sprawdzic pierwsze - choc moze od 2013 bedzie lepiej i latwiej) mamy ogrzewanie za darmo przez nastepne 25-50lat.

 

przy 50latach (2 pompy ciepla to zakladam minimum wiec dodajmy 15'000 pln wiecej)

 

135'000/50lat = 2700 pln/rok ,,, to tylko troche wiecej niz 1000m3 GZ50 ..

 

po 50-latach raczej nie bedzie cie to juz interesowac .. chyba ze zakaldasz ze ZUS podniesie glodowe i dasz rade of 1go do 1go .. no ale jak zrobione dzisiaj - reszte zycia nie placisz nic za prad i cieplo :)

Edytowane przez hoover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie - dom ~135 m2 PU + garaz pojedynczy (154 calkowitej, 170 po podlogach) - srednie dobowe zużycie ok. 9.5 m3 za ostatnie 10 dni. Pocieszam się, że wiele zimniej nie będzie - kilka nocy po -15 do -17, wczoraj też -17. Temp. w domu - ok. 20.5 stopnia, kocioł kondensat Vaillanta (krzywa grzewcza obecnie 0.65). Podłogówka na jakichś 30 m2, reszta grzejniki. To razem z CWU (na które wcześniej szło ok. 1m3 dziennie)

 

Z 2 strony spodziewałem się nieco lepszych wyników - ściany ocieplone 15 cm szarego styro, w suficie/skosach 25 cm supermaty, okna trzyszybowe; newralgiczna podłoga bo tu jedynie tylko 10 cm styropianu. Mankament u mnie trochę to bryła domu - raczej wydłużona, więc działa lekko jak radiator (co czuć zwłaszcza w pokoju nad garażem "przyklejonym" do domu - zdcydowanie najszybciej się wychładza.

 

A - i właśnie; pierwsza zima w domu - ale poprzedniej już grzałem, więc nie spodziewałbym się super poprawy. Trzeba będzie zainwestować w termowizję i zobaczyć co nie tak

Edytowane przez dwiemuchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponownie chciałbym udostępnić informacje ws 4,5-letnich zapisków ws zużycia gazu (i tylko gazu) GZ50 W3. Dane domu w stopce, brak kominka, gaz do CO/CWU/kuchenki gazowej. Wprowadzenie w czerwcu 2008, regulacja temperatury AURATON 2005. Najpierw było 21D/18N (VI2008-IX2009), potem 22D/18N (X2009-I2011); zmiana w styczniu 2012 na imprezie, bo gościom było za gorąco na 21D/20N, obecnie 20,75D/20,25N. Stwierdziłem, że zbliżona nocna do dziennej jest przyjemniejsza, szczególnie rano. Arkusz liczy mi także przewidywany rachunek (najbliższy ok 20 grudnia). Razem z prognozą wyszło ok. 18360zł za 4,5 roku. Średnia miesięczna to mniej niż za mieszkanie 37,7m2, które mieliśmy wcześniej przez 18 lat. Frycowe to ok. 1000m3 gazu, zmarnowane na eksperymenty (uczenie się domu zamiast mieszkania), ponadto niezbyt rewelacyjne parametry: 12cm styro, 20cm wełny, okna 1.0. Pozdrawiam. ekran161.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie, takie wywody, takie doświadczenie, zarejestrowany ponad 4 lata temu i 1 post - gdzieś ty się chłopie chował, albo jak załatwiłeś tą datę rejestracji?

 

umie chop liczyć to i se datę umie zmienić albo liczbę postów, albo wyczekał se te 4 lata i napisał, ma chłop cierpliwość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak podbitki może delikatnie na to wpłynąć - przynajmniej ja widzę u siebie delikatną różnicę po jej wykonaniu - wiatr nie chula tak przy mur łacie i nie wyziębia tak ścian.

 

Gruntowanie i farba nie wpływają na izolacyjność ściany - a styropian/wełnę na nich już masz, czy tylko gołe mury? Jeśli gołe mury to raczej bym się skupił na jak najszybszym ich wyciepleniu ;)

Edytowane przez Mar_Mac
logika zdania ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zagorzałym zwolennikiem ścian jednowarstwowych i raczej nie będę ich docieplał, mam nadzieję że się na tym nie przejadę. Źle nie jest ale zawsze mogło być lepiej. Zeszły sezon za okres październik-marzec zużyłem około 800m3 gazu i był to pierwszy sezon grzewczy (mokre ściany, co chwile otwarte okna po malowaniu czy gipsowaniu). Z tym tynkiem zewnętrznym zastanawiam się czy po prostu nie popękał (tynkowanie odbywało się w listopadzie) i nie powstały mikroszczeliny przez które mi się wyziębia. Głównie mam problem na poddaszu gdzie po cyklu grzania ( na dole 22*C) na górze mam 21*C a po godzinie spada do 19.5*C i zostaje na tym poziomie do następnego cyklu grzania nawet 3-4 godziny. O co chodzi? Intensywnie próbuje kierownika uprosić o wypożyczenie kamery termowizyjnej ale jak na razie bez rezultatu.

Dzięki za odzew Mar_Mac!

Pozdrawiam Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest ta opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego?

Fundamenty mam lane w gruncie więc stosunkowo nierówne. Odkopałem je całe i zasypałem wykop proszkiem poliuretanowym (odpad produkcyjny) od jednego z forumowiczów.

Jest troszkę gorzej niż styropianem ale przy tej grubości nie ma to znaczenia.

Mam wrażenie że lepiej to można tylko przy pomocy fundamentu płytowego.

orko widzę że posiadasz piec 24 kW - jak sobie poradziłeś z taktowaniem pieca?

Ustawiłem piec na najniższą moc czyli 7 lub 9kW , w każdym bądź razie w czasie godziny pobiera 0.9 m^3 GZ50.

W ryzach piec jest trzymany przez sterownik Eurostera 2006.

Działa mniej więcej tak 9-9.30 dzień, 9.30-11 noc, 11-11.30 dzień i tak dalej przez całą dobę.

W trakcie dużych mrozów piec puszczam na całą godzinę jednorazowo.

Efekt jest taki, że piec nie taktuje, włącza się do 12 razy w ciągu doby.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...