Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Ustawiłem piec na najniższą moc czyli 7 lub 9kW , w każdym bądź razie w czasie godziny pobiera 0.9 m^3 GZ50.

W ryzach piec jest trzymany przez sterownik Eurostera 2006.

Działa mniej więcej tak 9-9.30 dzień, 9.30-11 noc, 11-11.30 dzień i tak dalej przez całą dobę.

W trakcie dużych mrozów piec puszczam na całą godzinę jednorazowo.

Efekt jest taki, że piec nie taktuje, włącza się do 12 razy w ciągu doby.

 

A jakie masz temperatury ustawione na noc i dzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał kbab

 

właśnie, takie wywody, takie doświadczenie, zarejestrowany ponad 4 lata temu i 1 post - gdzieś ty się chłopie chował, albo jak załatwiłeś tą datę rejestracji?

 

umie chop liczyć to i se datę umie zmienić albo liczbę postów, albo wyczekał se te 4 lata i napisał, ma chłop cierpliwość :)

 

Tutaj pisza o gazie .. a ja nie mam to i nie pisze :-)

 

A tak swoja droga ocieplony stary dom z '74go - 5m3/dobe GZ50 przy -15/-8 100m2 p.u ... 3.5m3/24h obecnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz temperatury ustawione na noc i dzień?

Dzień 21 noc 20. Z tym, że sterownik ma histerezę 0.4, co powoduje, że jeśli sterownik pokazuje 20.6 to oznacza, że piec w następnym cyklu włączy się, natomiast 20.7 oznacza, że piec odpoczywa. W praktyce jest zatem 20.7 całą dobę oczywiście tam gdzie sterownik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem sterownik podobnie jak kolega orko, z tym że mam 21.4/20.8 i zobaczymy. U mnie będzie trochę inaczej, ponieważ cały dół mam w podłogówce a na górze kaloryfery. Zastanawiam się nad rozbudową sterowania podłogówką, jestem automatykiem i jakąś wiedzę na ten temat posiadam. Planuje zamontować sterownik PLC, który spełniałby rolę regulatora pokojowego, temperatury podłogi i pogodówki. Chodzi mi głównie o regulację PI lub PID, jeśli na przykład temperatura podłogi wynosi 23*C i piec się załącza to po godzinie płyta się na tyle nagrzeje , że temperatura wzrośnie o 0.5-0.8*C, później po wyłączeniu pieca wzrasta już o 1*C. Jeśli po tej godzinie nie wyłączyłbym pieca to nadal by pracował zupełnie nie potrzebnie. Nie znalazłem sterownika , który mógłby to uwzględniać (bieżący przyrost i prognozowaną temperaturę).

Piec mam ustawiony na 45*C, które osiąga po 30 minutach pracy, piec mam bardzo ubogi i ciężko tutaj coś ustawić w stylu krzywe grzewcze czy czas postoju palnika.

Edytowane przez Maximusopijus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie powinieneś mieć dwa regulatory. Jeden do podłogówki bo tu potrzebny jest czujnik temperatury powietrza i temperatury płyty. I ten sterownik powinien sterować zaworem który otwiera lub zamyka przepływ z obiegu grzewczego. Drugi regulator powinien być na górze i uruchamiać piec w zależności od spadku temperatury na poddaszu. Zgodnie z tym co pisałeś góra jest niedogrzana, czyli potrzebuje więcej czasu pracy pieca. Dlatego regulator z poddasza powinien sterować piecem a regulator z dołu jedynie zaworem. Ot takie przemyślenia.

A i jeszcze drobiazg. Moje ustawienia powodują, że praktycznie minimalna moc pieca jest dzielona przez 4. Czasem może to okazać się zbyt mało:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie z dwoma strefami jest idealne, spróbuje to zrobić tak jak planuje na PLC. Mam tylko problem z przeciągnięciem przewodów czujki temperatury na górę, może znajdę jakieś bezprzewodowe. Wtedy załączam albo grzanie podłogówki albo kaloryferów w zależności od zapotrzebowania. Są dostępne oczywiście standartowe regulatory do takich systemów , ale cena jest wysoka i są ograniczone. W PLC nie ma takich ograniczeń i programuje jak mi się podoba, no i jeszcze czas na to wszystko , którego raczej nigdzie nie kupię...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zasilających dom gazem wykorzystywanym do co. i c.w u. oraz kuchenki.

Ja również od stycznia 2013 dołączam i będę płacił daninę za to medium.

 

Z racji tego, że wchodzę w temat przeanalizowałem ceny i wybrałem taryfę W-2.12T 300-1200m3/rok. W taki dom celuje wg OZC, poza tym grzał będę dopiero od jesieni 2013. Więc była to dla mnie jedyna rozsądna taryfa. W innych płaciłbym ryczałtem za prognozy mimo niemal zerowego zużycia. Tak wiec wyniki podam dopiero za okres zima 2013/2014.

 

Po sprawdzeniu okazuje się, ze te obniżki na 2013 to wielka ściema i niezły wałek.

Jeśli kogoś interesuje to mogę podać jak to wychodzi w 2013 dla domu energooszczędnego poniżej 1200m3/rok np dla 1000m3/rok

oraz np dla zwykłego domu np 2000m3/rok.

 

Tylko proszę o sprawdzenie czy dobre mam ceny dla Mazowieckiej Spółki Gazowej - wszystkie ceny brutto

2012

grupa

W-2.1 Cena za paliwo gazowe 1,6279zł/m3, abonament 1,91zł/m-c, sieciowa stała 9,35zł/m-c, sieciowa zmienna 0,3932zł/m3

W-2.2 Cena za paliwo gazowe 1,6279zł/m3, abonament 2,68zł/m-c, sieciowa stała 9,35zł/m-c, sieciowa zmienna 0,3932zł/m3

W-2.12T Cena za paliwo gazowe 1,6279zł/m3, abonament 12,50zł/m-c, sieciowa stała 16,85łzł/m-c, sieciowa zmienna 0,4362zł/m3 (tej taryfy cen nie jestem pewny)

W-3.6 Cena za paliwo gazowe 1,6083zł/m3, abonament 8,03zł/m-c, sieciowa stała 23,33zł/m-c, sieciowa zmienna 0,3275zł/m3

 

2013

grupa

W-2.1 Cena za paliwo gazowe 1,3838zł/m3, abonament 7,37zł/m-c, sieciowa stała 16,85zł/m-c, sieciowa zmienna 0,4362zł/m3

W-2.2 Cena za paliwo gazowe 1,3838zł/m3, abonament 8,57zł/m-c, sieciowa stała 17,63/m-c, sieciowa zmienna 0,4362zzł/m3

W-2.12T Cena za paliwo gazowe 1,3838zł/m3, abonament 10,70zł/m-c, sieciowa stała 16,85zł/m-c, sieciowa zmienna 0,4362zł/m3

W-3.6 Cena za paliwo gazowe 1,3671zł/m3, abonament 8,57zł/m-c, sieciowa stała 59,07zł/m-c, sieciowa zmienna 0,3750zł/m3

 

Jeśli chcecie w tym wątku jeśli nie ma zgody to założę nowy.

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie wiem czy napisałem prawdę ale chciałbym o tym podyskutować."

Może sprawdź u źródła - podpowiadam strona pgnig i opublikowane tam taryfy, zrób tabelkę: w wierszach nazwa składnika taryfy w kolumnach lata i różnica, a dopiero na końcu pisz ściema i uzasadnij dlaczego, bo nie każdy jest tak inteligentny żeby sam do tego dojść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie wiem czy napisałem prawdę ale chciałbym o tym podyskutować."

Może sprawdź u źródła - podpowiadam strona pgnig i opublikowane tam taryfy, zrób tabelkę: w wierszach nazwa składnika taryfy w kolumnach lata i różnica, a dopiero na końcu pisz ściema i uzasadnij dlaczego, bo nie każdy jest tak inteligentny żeby sam do tego dojść.

 

Powiem tak, że z tymi ich cenami to zgłupiałem. Nie mam jeszcze żadnej faktury to tylko mogę opierać się o taryfy. Mam na myśli 2012 rok.

Bo tak Taryfa dla usług dystrybucji paliw gazowych nr 4 – MSG sp. z o.o. , która jak podają obowiązuje od dnia 15 lipca 2011 r. do dnia 30 czerwca 2012 r. a od czerwca 2012 to już nie podali !!!

http://www.msgaz.pl/dlaklienta/taryfy

tabela opłat dystrybucji mazowiecka.JPG

 

Natomiast na stronie

http://www.pgnig.pl/dladomu/taryfa/twoja_taryfa?r,main,activeId=40269

jest tak

tabela opłat dystrybucji pgnig.JPG

Edytowane przez m@rio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerując się cennikiem ze strony http://www.pgnig.pl/dladomu/taryfa/twoja_taryfa?r,main,activeId=40269

to wychodzi coś mniej niby - tamta tabela z http://www.msgaz.pl/dlaklienta/taryfy wprowadziła mnie w błąd chyba

oto wyniki dla ludzi z domami energooszczędnymi zużycie np 970m3/rok taryfy W-2.1, W-2.2, W-2.12T

gaz do 1000m3 2012-2013.jpg

a tu dla zużywających rocznie np 2092m3/rok taryfa W-3.6

gaz  2000m3 2012-2013.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam jeszcze nie zamieszkany domek (w fazie drobnych prac wykończeniowych) 240m2 o kubaturze 720m3, ściany porotherm 30 + 12cm styro poza 2 ścianami z 12cm wełny i wykuszem 17m2 ocieplonym 10cm styroduru plus 5cm kamienia, strop ocieplony 20cm styro plus wylewka. Wylewki i tynki robione jesienią zeszłego roku, poprzedniej zimy lekko grzane aby utrzymać temperaturę ~8oC. Obecnie od tygodnia ustawione termostaty na 13oC. Piec kondensat MCR II 24kW, cały dół podłogówka, góra korytarz plus łazienki podłogówka, pokoje grzejniki. Garaż w bryle domu grzejniki. Przy tych utrzymywanych 13oC piec pochlania mi ~14 kubików GZ50 na dobę przy temperaturach oscylujących w okolicach -2oC. Troszkę mnie to zużycie przeraziło przy tak niskiej utrzymywanej temperaturze. Czy możliwe jest ze przez cale lato dom jeszcze nie wysechł z wilgoci technologicznej i mogę liczyć na jakąś poprawę czy szukać drugiego etatu żeby zarobić na ten gaz ?

 

pzdr.

Szymko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...