Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Maximus mozna wiedziec z czego masz dom i jak ocieplony oraz typ pieca ze tak malo ci spala gazu ? W styczniu poszlo ci mniej gazu niz grudniu, przeciez styczen trzymal mroz caly czas.

Dom mam z porothermu 44 na ciepłej zaprawie bez docieplenia, na dachu 20cm wełny i 10 cm styropianu pod podłogą. Okna 3-szyby i 6 komór. Słusznie zauważył kolega psulek że palę też 5kg brykietu dziennie. Temperatura przez całą dobę ustawiona na 22*C.

Jak decydowałem się na budowę domu i montaż kominka w płaszczem wodnym drewno kosztowało 80-100pln za mp układany (z dowozem), wtedy można było mówić o jakiejś oszczędności. Teraz palenie w kominku, oprócz miłego klimatu, mija się z celem. Palę brykietem bo nie mam jeszcze miejsca na drewno, poza tym po zakupie buk musi poleżeć ze trzy lata żeby można było nim palić. Z brykietem jest lepiej bo jest sprzedawany w workach i kupuję po 80-100kg kiedy się kończy. Trzeba tylko trochę inaczej nim palić (małe dawki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mój domek to ok. 160m2 podłogówki na całości,na każdym obwodzie rozdzielacze przepływowe, drabinki tylko w łazienkach 2szt. + kaloryfer w wiatrołapie. Temp. w dzień ok.20-21 st. przez noc spada na ok. 19-18.Kocioł kondensacyjny vailant ecotec pracuje ok. 5-6 godz. dziennie, temp. na piecu ok. 40 st. bez sterownika. Zużycie dobowe razem z cwu i gotowaniem to ok. 7m3 gazu, to mój pierwszy sezon grzewczy. działa tylko kocioł, bez wspomagania kominkiem itp. Dom zbudowany z siporexa 24 + 12 cm styropianu, podłogo na dole 15cm styro, na górze 8cm. Poddasze docieplone 20 cm wełny, fundament nieocieplony...brakło mi czasu. Jak palicie waszymi kotłami? Chodzi mi o czas i temperaturę....Lepiej dłużej na niższej temp. czy krócej na wyższej???? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Pozdrawiam Forumowiczów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rachunek za styczeń - 168 m3 - 356 zł. CO+CWU. Dom 135 m2, parter podłogówka + góra kaloryfery + drabinki w 2 łazienkach. Temperatura ustawiona 19 st. w domu jest 20 st., a kiedy palę w kominku to w domu jest 22 st. Palę w kominku prawie codziennie. (kominek konwekcyjny 12 kW + rozprowadzenie grawitacyjne na 3 pokoje). Piec Junkers 14-3c. (Ropczyce, Podkarpackie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Lepiej dłużej z mniejszą temperaturą, mam to już przetestowane. Wynika to bezpośrednio z bezwładności budynku (zwłaszcza podłogówka w wylewce). Dziwi mnie trochę że nie masz sterownika, przy takiej ilości podłogówki aż się prosi o sterownik z czujnikiem w wylewce. Wtedy płyta nie wystygnie i mniej energii pochłonie przy dogrzewaniu (a nie nagrzewaniu). Generalnie spalanie masz bardzo niskie, ale temperatura tez nie za wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od momentu odpalenia kotła wiosną (wygrzewanie wylewek) pękło w styczniu 500 m3. Przyszedł rachunek za listopad, grudzień i ponad pół stycznia - zużycie 260 m3. Na ciepłą wodę i gotowanie idzie nam ok. 40m3/miesiąc, więc ca 160 m3 poszło na co. W listopadzie jeszcze nie grzaliśmy, więc wychodzi zużycie średnio na dobę na co 3,2 m3. Czekam na możliwość zmiany taryfy, bo W3 to lekkie przegięcie, jeżeli chodzi o opłaty stałe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od momentu odpalenia kotła wiosną (wygrzewanie wylewek) pękło w styczniu 500 m3. Przyszedł rachunek za listopad, grudzień i ponad pół stycznia - zużycie 260 m3. Na ciepłą wodę i gotowanie idzie nam ok. 40m3/miesiąc, więc ca 160 m3 poszło na co. W listopadzie jeszcze nie grzaliśmy, więc wychodzi zużycie średnio na dobę na co 3,2 m3. Czekam na możliwość zmiany taryfy, bo W3 to lekkie przegięcie, jeżeli chodzi o opłaty stałe.

Idziesz do gazowni i przepisujesz umowę na żonę na W-2. Umowa obowiązuję od razu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie miesięczne.

1 sezon grzewczy.

Piec kondensacyjny 1f 22kW.

50%/50% Podłogówka/grzejniki

 

(klik na wykres)

http://s9.postimage.org/oino0lc3v/image.jpg

 

Legenda:

Niebieski - bieżące (2013)

Pomarańczowy - (2012)

Czerwony - prognoza (2013)

 

 

Dom:

powierzchnia zabudowy 140 m2

powierzchnia całkowita 215,0m2

kubatura 650m3

 

Izolacje (cm):

Strop 25-30cm

Podłoga 10-12cm

Ściany 15cm

gz.jpg

Edytowane przez tomek4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zmianami taryf jest zdaje sie inaczej .

Kiedys wybierało sie taryfę i było OK jak wybrałes tak miałeś po roku mogłeś zminic jak wiedziałes o co chodzi z ceną vs opłaty stałe.

 

Teraz jest inaczej to PGNIG kwalifikuje z urzędu do grupy taryfowej w zalezności od zuzycia w okrsie rozliczeniowym tj 1 roku.

Jak podpisujesz umowe to wybierasz sam ale po roku jesteś zdany na taryfe gazowni wg zużycia :

 

do 300m3 1 gr

300-1200 m3 2 gr

>1200 m3 / rok 3grupa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pastuszek82 - jak na mój gust, to coś źle liczysz tą kubaturę - skąd u Ciebie te 760m3? Druga kwestia to powierzchnia użytkowa - 133 m2 przy 217 m2 podłogi? Jak Ty to liczysz? Nie masz ściany kolankowej i skos idzie od samej podłogi na poddaszu?

 

Kolego Kisielewski, witamy :) Od razu widać, że śledzisz wątek, bo dokładnie opisałeś swoją sytuację. Brawo :)

 

Wg mnie przy takich parametrach budynków za dużo nie poprawisz bez większych nakładów. Styropian - 10 cm - dosyć cienko. Pierwsza kondygnacja - 5 cm styropianu to mało - podłoga raczej tutaj dużo nie zmieni bo ile jej położysz? 2, może 2,5 cm. Czy przy braku głowic na grzejnikach wszędzie jest równa temperatura? Jeżeli nie, to warto zainwestować w głowice (30-40 zł / szt) i niech pilnują, żeby nie było pomieszczeń w których będzie za ciepło. Obowiązkowo w garażu - po co go grzać? Co do okien to trudno powiedzieć - nie znam ich. Niby 3 szybowe ale czy to są 3 szyby zespolone, czyli z 2 komorami? Moi rodzice mają Sokółkę 3 szybową ale bodajże na zasadzie każda szyba osobno i powietrze pomiędzy nimi - ciągnie od nich niesamowicie.

 

Przy takim budynku uważam, że żadne regulacje parametrów pracy kotła nie pomogą. Jest to duża powierzchnia i nie ma co ukrywać, że jak na dzisiejsze standardy - dosyć słabo wycieplona. Zużycie gazu adekwatne do powierzchni i wycieplenia :)

 

 

update: u mnie przy mrozach: -8 w nocy i -6 w dzień, średnie zużycie gazu z 5 dni wyniosło 8,3 m3 na dobę (nie palone w kominku). Przy -10 w dzień i -15 w nocy poszło średnio 9m3.

 

Generalnie przez ostatnie 11 miesięcy zużyłem 900m3 gazu. Wychodzi na to, że ze spokojem zmieściłem się w taryfie w.2 :) W tym czasie spaliłem w kominku coś koło 2, może 3 m3 drewna. Czysto rekreacyjnie.

 

Cześć,

 

bardzo dziękuję za odpowiedzi i wasze sugestie.

 

Faktycznie, kubatura domu - wg projektu (co dopiero sprawdziłem) - nie wynosi wcale 780 m3 lecz nieco ponad 1300 m3. Ja policzyłem kubaturę po swojemu (wnętrza pomieszczeń) i dlatego podałem 780m3.

 

Sprawdzam obecnie zuzycie gazu przy ustawieniu krzywej grzewczej na poziom 1,0. Utrzymuje tą krzywą przez ostatnie 7 dni, kiedy to temperatura dzienna oscylowała wokół 0 a troszkę nocna poniżej 0. Ostatnie dwa dni to temperatury nocne poniżej -5 i -7 stopni. Zużycie przez te 7 dni to 16 m3 gazu na dobę.

 

Jak uważacie, czy weryfikując kubaturę domu takie zużycie jest nadmierne czy raczej faktycznie mieści się w normie.

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Coś masz nie tak... :confused:

Przykładowy mój domek:

Lubelszczyzna (południowy wschód): okolice Zamościa.

Powierzchnia użytkowa:132,8 m2

Powierzchnia zabudowy:148,3 m2

Powierzchnia całkowita:216,9 m2

Kubatura:758,9 m3 (nie wiele mniejsza od twojej)

...i tak jak pisałem wyżej zużycie sięga 8 m3 na dobę.

Ściany 24cm (tzw. pustak) + 12 styropian.

Dach dachówka cementowa + wełna 18cm między krokwiami + 5 po całości.

Podłoga 10 cm styropian.

 

Cześć,

 

bardzo dziękuję za odpowiedzi i wasze sugestie.

 

Faktycznie, kubatura domu - wg projektu (co dopiero sprawdziłem) - nie wynosi wcale 780 m3 lecz nieco ponad 1300 m3. Ja policzyłem kubaturę po swojemu (wnętrza pomieszczeń) i dlatego podałem 780m3.

 

Sprawdzam obecnie zuzycie gazu przy ustawieniu krzywej grzewczej na poziom 1,0. Utrzymuje tą krzywą przez ostatnie 7 dni, kiedy to temperatura dzienna oscylowała wokół 0 a troszkę nocna poniżej 0. Ostatnie dwa dni to temperatury nocne poniżej -5 i -7 stopni. Zużycie przez te 7 dni to 16 m3 gazu na dobę.

 

Jak uważacie, czy weryfikując kubaturę domu takie zużycie jest nadmierne czy raczej faktycznie mieści się w normie.

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ogrzewany ,,Dom w Melisie" powierzchnia użytkowa - 141,5m3 , kubatura 712 m3. W okresie 11.11.2012-11.02.2013 zużycie gazu na ogrzewanie i CWU wyniosło 796m3 (średnia na najzimniejsze miesiące wyniosła więc 265.3 m3/m-c). W tym okresie kilkakrotnie paliłem w kominku, 5-7 razy, jednak to wpływało raczej na wyższą temp. wewnątrz, nie oszczędzanie. Z drugiej strony sporo gazu zmarnowałem majstrując w ustawieniach, kocioł Junkers Cerapur smart 14-3. W całym domu wyłącznie podłogówka, do tego wentylacja mechaniczna z rekuperatorem Renowent Excellent.

Czy to spalanie w normie? Moim zdaniem chyba tak. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

bardzo dziękuję za odpowiedzi i wasze sugestie.

 

Faktycznie, kubatura domu - wg projektu (co dopiero sprawdziłem) - nie wynosi wcale 780 m3 lecz nieco ponad 1300 m3. Ja policzyłem kubaturę po swojemu (wnętrza pomieszczeń) i dlatego podałem 780m3.

 

Sprawdzam obecnie zuzycie gazu przy ustawieniu krzywej grzewczej na poziom 1,0. Utrzymuje tą krzywą przez ostatnie 7 dni, kiedy to temperatura dzienna oscylowała wokół 0 a troszkę nocna poniżej 0. Ostatnie dwa dni to temperatury nocne poniżej -5 i -7 stopni. Zużycie przez te 7 dni to 16 m3 gazu na dobę.

 

Jak uważacie, czy weryfikując kubaturę domu takie zużycie jest nadmierne czy raczej faktycznie mieści się w normie.

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

 

Pozdrawiam:)

 

 

Chyba się nie zrozumieliśmy - wg mnie te 760m3 to dużo przy takiej powierzchni. 1300m3 to już wogóle abstrakcja.

Ogrzewanie, jak już pisałem, raczej adekwatne do sposobu ocieplenia domu. Cudów przy takich grubościach izolacji nie ma co oczekiwać.

 

Dobranie odpowiedniej krzywej może poprawić komfort cieplny w budynku i delikatnie zoptymalizować spalanie, jednak nie rozwiąże problemu dużego zapotrzebowania na energię.

 

Czy zużywasz dużo gazu - u mnie (parametry domu w sygnaturze) przy ostatnich temperaturach - około 0 w dzień i -2/-4 w nocy - średnie zużycie gazu to około 5,5-6 m3 na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ogrzewany ,,Dom w Melisie" powierzchnia użytkowa - 141,5m3 , kubatura 712 m3. W okresie 11.11.2012-11.02.2013 zużycie gazu na ogrzewanie i CWU wyniosło 796m3 (średnia na najzimniejsze miesiące wyniosła więc 265.3 m3/m-c). W tym okresie kilkakrotnie paliłem w kominku, 5-7 razy, jednak to wpływało raczej na wyższą temp. wewnątrz, nie oszczędzanie. Z drugiej strony sporo gazu zmarnowałem majstrując w ustawieniach, kocioł Junkers Cerapur smart 14-3. W całym domu wyłącznie podłogówka, do tego wentylacja mechaniczna z rekuperatorem Renowent Excellent.

Czy to spalanie w normie? Moim zdaniem chyba tak. Co o tym myślicie?

 

 

Jak wyżej. Podana przez Ciebie Kubatura raczej nie ma dużo wspólnego z rzeczywistością. Jak dla mnie ogrzewasz nie więcej jak 500m3.

 

Co do zużycia gazu - wydaje mi się nie mało jak na stosunkowo małą powierzchnię domu i rekuperator. Z drugiej strony nie podajesz informacji jak masz wyizolowany ten domek a to też dosyć istotne. Gotujesz na gazie czy na prądzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubaturę budynku podaję z projektu, duży wpływ na ten wynik ma na pewno pustka nad salonem. Strop nad salonem zwiększyłby powierzchnię użytkową do ok. 170m2.

Gotowanie na płycie indukcyjnej, dlatego nie podałem wcześniej.

Izolacje;

Na podłodze parteru 15cm styropianu podłoga.Ściany 15cm styropianu fasada 0,39.

Poddasze 35cm wełny mineralnej 0.33

Okna (bardzo dużo przeszkleń i mało słońca w omawianym okresie) dwuszybowe na profilach Brugmann, część fixy, średnio Uw ok. 1.2.

Właśnie przez okna nie tylko teoretycznie, lecz także namacalnie umyka najwięcej ciepła. Dwuszybowe z obawy przed zbyt dużymi wagami tychże.

Wolę trochę więcej płacić za ogrzewanie niż borykać się z problemami nie tylko na gwarancji ale głównie po upływie gwarancji na okna.

Świadomy wybór!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...