Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

.31.03.2012 - 21.03.2013, = 1008 m3 gazu, - 1 rok , immergas kondensat 2Fvictrix 26 2 I, f vat - rok 2455zl, gaz -co, cwu, kuchnia, domek smyk z archetonu 70,6 m2, mury - thermomur 250, kominek 2 razy w miesiącu, tylko orzejniki aluminiowe, grzejniki do poprawienia po zimie, od marca 2013 taryfa W.2, temp " pokojówka " - od stycznia 2013 - 20,5 C, Edytowane przez admak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze nie mieszkam a właśnie mam już piec ze zbiornikiem tylko, że zbiornik z jedną wężownica. Na razie jestem w taryfie W-2 i się tak zastanawiam czy zmieszczę się w tej taryfie.

 

Przy całorocznych kosztach gazu różnica między W2 a W3 już tak nie powala jak różnica miesięczna w abonamencie. Liczyłem ostatnio i wyszło mi, że miedzy 1199,99 m3 a 1200 m3 różnica na rok to 270 zł, jednak już przy zużyciu 2000m3 (zakładając, że dałoby się zużyć w W2 2000m3) różnica spada do 130 zł (nadal na niekorzyść W3). Spalic tylko 1200 w taką zimę jak mamy teraz jest ciężko, a niestety ktoś kto układał taryfy chwilę spędził z kalkulatorem, aby z nas wyssać jak najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Grzeje (do 15C) od 3 stycznia

Mieszkam od 23 lutego (grzeje do 22C)

Brak ocieplonego sufitu w garażu i brak opcieplonych balkonów.

Mostek pod oknem w łazience rak parapetu i styru

 

Zuzycie wraz z ciepła woda

styczeń 162 / śr. 5,23m3 / śr.tem -2,5

luty 162,4 / śr. 5,8m3 / śr.tem 0,6

marzec do 21.03 135,3 / śr. 6,53m3 / śr.tem 0,1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

scruffty - różnica pomiędzy w.2 a w.3 zależy od regionu Polski, który się zamieszkuje i dla 1200 m3 wynosi pomiędzy 180 a 430 zł rocznie. Dyskutowaliśmy na ten temat kilka stron wstecz.

 

W tabelce zestawienie w czytelny sposób pokazał kbab - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie&p=5831990&viewfull=1#post5831990

 

Zużycie u mnie:

1) od początku sezonu grzewczego (czyli od 13.10.2012 do 21.03.2013) - 840 m3 gazu - 5,3 m3/dobę

2) w okresie 1.02 - 21.03 - 284 m3 gazu - 5,8 m3/dobę

 

w tym czasie dodatkowo rekreacyjnie przepalam w kominku średnio 2x w tygodniu - rozpalam ok 19 i pali się do około 23-24. Spaliłem w ten sposób (szacunkowo) około 2-2,5 m3 drewna.

 

Tegoroczna zima, nie dosyć że jest mroźna, to na dodatek bardzo pochmurna. Przez to praktycznie nie ma zysku z nagrzewania przez słońce :/ Jakieś 2 tygodnie temu były 2-3 dni słoneczne i wtedy zużycie gazu od razu spadło o połowę...

 

Dwie kolejne noce zapowiadają po -16 i -18. W głowie się nie mieści co się w tym marcu wyprawia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 21.10.2012 (rozliczenie faktury) do dzisiaj zużyłem 174m3 GZ50, do tego niecałe 7mp drewna, wczoraj dokupiłem trochę brykietu w celach raczej testowych. Też czekam na słońce, może udałoby się utrzymać na następny rok tar W1.1.

PS ciekawostka dla kominkowców - ostatnio testuję wędzenie w kominku - jestem mile zaskoczony efektami, już zakupiłem trochę mięsa do peklowania na świąteczne wędliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się do Waszych wypowiedzi w kwestii etatowego palacza.

Jako przeciwnik robienia z salonu kotłowni, do dnia dzisiejszego spaliłem w piecu około 120 kg drewna/brykietu. Zużycie przeliczałem na kg, ponieważ interesuje mnie faktyczne zapotrzebowanie na ciepło domu w pierwszym sezonie. Popiołu z tego uzbierałem 3/4 wiaderka, około 3 kg, separator kominkowy stoi jeszcze w pudełku. Jeżeli rozsądnie dostarczamy powietrze do spalania w kominku/piecu powodując dopalanie drewna, to tego popiołu mamy w granicach 2 - 5% wsadu. Czyli ze 100kg mamy 2 - 5kg popiołu, więc nie powinniśmy mówić o kotłowni, czy etacie palacza.

Sorki, że nie w temacie wiodącym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się do Waszych wypowiedzi w kwestii etatowego palacza.

Jako przeciwnik robienia z salonu kotłowni, do dnia dzisiejszego spaliłem w piecu około 120 kg drewna/brykietu. Zużycie przeliczałem na kg, ponieważ interesuje mnie faktyczne zapotrzebowanie na ciepło domu w pierwszym sezonie.

Wg mojego kilkuletniego doświadczenia spalenie 1mp dębiny pozwala zaoszczędzić 160m3 GZ50 (w moim systemie grzewczym). Całkowite zapotrzebowanie mojego domu na energię (wg faktur) z ost 7 lat podałem w temacie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=5615165&viewfull=1#post5615165

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moją intencją nie jest wykazywać wyższości jednego rozwiązania nad drugim, jeśli uważacie, że piszę w niewłaściwym wątku - to proszę o skierowanie do właściwego. (nie jest też moją intencją obrażanie kogokolwiek ani wywoływania kłotni )

 

Do napisania tego posta, skłoniły mnie 2 ostatnie wypowiedzi kolegów nt zużycia - co powoduje, że mając bezobsługowy system grzewczy, decydujecie się na dodatkowy "etat" palacza, w dodatku w salonie - bo nikt mi nie powie, że te 7m3 drzewa to on do klimatu lub rekreacyjnie spalił...rekreacyjnie, to można (moim skromnym zdaniem) max 1m3 spalić - jak ktoś bardzo lubi palić....

 

 

Nic dodać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zamieszkałem w nowym domu w sierpniu 2012 : 110m z poddaszem użytkowym, ocieplony styropianem granitowym 16cm i wełną 20cm.

Zainstalowałem kocioł junkers ceraclass zw 30-2 dv ae - opalam propanem. No więc do tej pory zużylismy-bo jest nas dwoje : 117m3 na ogrzewanie, gotowanie i ciepłą wodę - bo to wszystko obsługiwane jest przez gaz...oczywiście dodatkowo mam kominek z grawitacyjnym dgp i spaliłem dodatkowo jakieś 7m3 drewna. W domu utrzymujemy 20-21 stopni.

Szczerze mówiąc spodziewałem się większych kosztów, chociaż i super niskie to one nie są. Nie dorobiłem się jeszcze termostatu i to może mi pomoże

w następnej zimie dodatkowo obniżyć koszty.

Ciekawy jednak jestem czy z uwagi, że jest to dom świeży i zapewne jeszcze schnie, to czy jak się dosuszy to czy wpłynie to na koszta ma ktoś w tym temacie jakieś doświadczenia?

 

A jak sterujesz ogrzewaniem gazem ? Masz sterownik pokojowy/pogodowy ?

 

Jesl od sierpnia do teraz zuzyles 117 m3, to generalnie ta ilosc na ponad 150 dni to tylko na CWU by poszlo...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszkałem w nowym domu w sierpniu 2012 : 110m z poddaszem użytkowym, ocieplony styropianem granitowym 16cm i wełną 20cm.

Zainstalowałem kocioł junkers ceraclass zw 30-2 dv ae - opalam propanem. No więc do tej pory zużylismy-bo jest nas dwoje : 117m3 na ogrzewanie, gotowanie i ciepłą wodę - bo to wszystko obsługiwane jest przez gaz...oczywiście dodatkowo mam kominek z grawitacyjnym dgp i spaliłem dodatkowo jakieś 7m3 drewna.

Mało gazu poszło :) 7m^3 drewna dość dużo ba bardzo dużo jak na kominek :D

20 to przepalałem turbinie gazowej tej

http://www.google.pl/imgres?q=elektromet+jas%C5%82o&um=1&hl=pl&sa=N&biw=1515&bih=758&tbm=isch&tbnid=TG8a8cC4JtGx9M:&imgrefurl=http://www.ogloszenia.makow24.pl/ogloszenie,16076.html&docid=-4dTUJIb_W_GoM&imgurl=http://www.ogloszenia.makow24.pl/images/upload/2012.08.02_1343934686.jpg&w=450&h=600&ei=2lpMUf2_FsjUsgb3wICgCQ&zoom=1&iact=rc&dur=522&page=1&tbnh=195&tbnw=170&start=0&ndsp=29&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=280&ty=218

Piec to nie jest bo huk jak robi spalając drewno zasłużył na miano turbiny gazowej ... z drewna ino gaz :)

Obok stoi junkers ... i razem jak kumple pracują ...

Turbina dba o ciepłą wodę zaraz pod piecem a gazowiec daje wyrównanie temperatury kiedy w turbinie kończy się drewno :)

junkers chla gazu nawet 40 m^3 jak pracuje sam 19kW ...

a tak tylko 7 m^3 symbioza dobrze się sprawdza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima długa, ale na szczęście niezbyt mroźna. Ostatnie noce były jednymi z najzimniejszych tego roku u nas (wschodnie Mazowsze). I kolejny odczyt licznika za nami. Za ostatni miesiąc średnie zużycie gazu na CO to ok. 3,5 m3/dobę. Na CWU i gotowanie wychodziło nam (poza sezonem grzewczym) ok. 1,3 m3/dobę. Razem : poniżej 5. W kominku palimy kilka razy w tygodniu, na poddaszu robi się wtedy b. ciepło i komin trzyma ciepło 2 doby. W związku z tym obniżyliśmy jeszcze o 1 stopień temperaturę zadaną w obiegu poddasza (grzejniki). W salonie i na dole też jest cieplutko jak napalimy w kominku- nie 20 tylko 22 stopnie. Rachunki za gaz nie powalają, rąbanie i układanie drewna na następny sezon zajmuje nam popołudnia i weekendy. Nie mam wrażenia kotłowni w salonie. Przynoszę kosz drewna, ładuję, zapalam , zamiatam i z reguły nie dokładam, bo nie ma takiej potrzeby. Raz na tydzień albo dwa wybieram popiół i czyszczę wkład .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czy są jeszcze użytkownicy instalacji co zasilanych tylko gazem? po co porównywać zużycie gazu, jeśli stosuje się systemy uzupełniające? U mnie podczas takich temp jak mamy obecnie (dzień -2, noc -17; tak przez trzy doby), zużycie gazu to średnio 8,4 m3 na dobę wraz z cwu; budynek pow uzytkowa: 135m2, po podłodze 164m2.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

Ja uzywam tylko gaz. Mieszkam od 23 lutego 2013 wczesniej od stycznia 2013 grzalem do 15C

Aktualnie w domu 21,8 zuzycie wraz CWU przez ostatnie 3 dni to:7,3 / 8,7 / 7,4

U mnie zuzycie duzo zalezy od:

wiatru (dom na otwartym terenie)

słoneczka (duze okna potrafia w mroz -10 na dworze wylaczyc ogrzewanie na 10h i spalanie mam wtedy 4,8m3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taki jeden na pewno jest!

 

Mam tylko nieco zastanawiające to zużycie. Licząc cały sezon grzewczy (5 miesięcy), mam praktycznie to samo dzienne średnie zużycie jak od tygodnia w największe mrozy w tym sezonie. A dokładnie jest to 8,5m3 na dobę. Dom 150 m2 użytkowej (salon 2 kondygnacyjny-antresola), kubatura 700m3-z projektu.

Tłumaczę sobie to zyskami od słońca(bardzo duże przeszklenia), którego wcześniej było tyle, ile prawdy w reklamach. A może grunt się solidnie wygrzał pod domem, w co wątpię (pierwszy sezon grzewczy). Temperatura w domu 20-24oC zależnie od pomieszczenia i okresu. W to wliczam również CWU, myślę że ok.1m3 na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zuzycie gazu:

październik - 39,86 m3

listopad - 75,62 m3

grudzień - 114,62 m3

styczeń - 125,84 m3

luty - 105,75 m3

marzec do 22.03 - 75,15 m3

 

 

razem : 536,84 m3

Temperatura całodobowa 21,5; całość podłogówka, ogrzewane 140m2 - dom parterowy. Pierwszy sezon. Brak kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, witam.

szumu się zrobiło sporo...

Panie adiqq : oczywiście spalenie 7m3 drewna to nie jest tylko palenie do romantycznej kolacji...ale nie jest tak,że na okrętkę palę w kominku.

Sporo docieplam gazem, bo tak ten system trzeba chyba nazywać.

Jeśli temperatura nie spada poniżej 0stopni, to generalnie tylko grzejemy gazem, bo zauważyłem, ze wystarczy delikatnie dogrzać.

Zauważyłem też, że jak są słoneczne dni to słońce dużo dobrego robi i nagrzewa się ten dom dosyć ładnie.

Panie miloszenko : nie mam sterownika - to właśnie chyba nie dobrze. Ogrzewam intuicyjne jak jestem w domu, a jak mnie nie ma to

załączam analogowy programator prądu.

Panie kbab : a jak Pan wędzi to Panu nie przedostaje się zapach do pomieszczeń mieszkalnych?

Moje zapytanie i post dotyczyło głównie ciekawości poznania Państwa doświadczenia w zakresie schnięcia domu i wpływu tego schnięcia

na obniżenie rachunków....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie kbab : a jak Pan wędzi to Panu nie przedostaje się zapach do pomieszczeń mieszkalnych?

Wkład kominka jest szczelny, dym ulatnia się tylko przez komin, do wytworzenia dymu użyłem pojemnika z pokrywką ze starego grila z otworami w dnie, ładuję do niego wióry (bukowe), ubijam je, podpalam, zakrywam pokrywą i stawiam na ruszcie kominka, odpowiednio reguluję dopływ powietrza, wędliny leżą wyżej na drucianym ruszcie z piekarnika, pierwsza próba wypadła zachęcająco, wędliny wędziły się w gęstym dymie w temp ok 25-35*, temp mogłem obniżyć uruchamiając pompkę pw kominka i zmniejszając dopływ powietrza.

PS proszę bez "Pan"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...