Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

hehehe....... 6-7m3 drewna............hehehe...........dobre....dobre.

 

I jeszcze pytanie jakiego drewna bo roznica pomiedzy topola a grabem jest niemal dwukrotna, przynajmniej w masie tego drewna. Drewno sezonowane i suche, bo jak mokre to znowu odleci jakies 30-40%, no i jak dostarczone, ukladane, luzem ? 2m3 dobrego drewna mozna napalic tak samo dobrze jak 7m3 kiepskiego, mokrego i byle jak poukladanego. '6-7m3 drewna ' nie mowi nic o uzyskanej energii. Nie ma co porownywac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
No mam nadzieję,że jeszcze nie bedę zmuszona otwierać sezonu:jawdrop: chociaż na wszystko trzeba być psychicznie przygotowanym w naszym klimacie.Na razie temperatura w domu nie spada poniżej 21oC,a jak sie zlezą mieszkańcy i ugotują zupę,to nawet 23 osiaga.Co, biorąc pod uwagę ostatnie zimne noce,deszcze i zawrotne 9-11 stopni na polu ,jest w moim odczuciu wynikiem zadowalającym.A dzisiaj słońce wróciło,więc jestem dobrej mysli,że uda sie przynajmniej do końca lata (wszak ono jeszcze trwa!) nie dotykać kotła.Czego i wszystkim życzę!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temp. w domu w granicach 21,0 st. C

Mam nadzieję że się utrzyma conajmniej do końca września.

Jestem bardzo ciekaw czy bardzo głosno podnoszony temat o zwiekszonym zużyciu gazu przy przewymiarowanym piecu (taktowanie pieca) w stosunku do zapotrzebowania jest prawdziwy i potwierdzi się :D.

Wczoraj wymieniłem Junkersa Cerapur 22 kw na 14 kw.

Jestem bardzo ciekaw czy będzie jakaś oszczędność (mam dokładnie zapisane zużycia w roku ubiegłym przy piecu 22 kw).

Będę informował na bieżąco jak to wychodzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temp. w domu w granicach 21,0 st. C

 

Wczoraj wymieniłem Junkersa Cerapur 22 kw na 14 kw.

Jestem bardzo ciekaw czy będzie jakaś oszczędność (mam dokładnie zapisane zużycia w roku ubiegłym przy piecu 22 kw).

Będę informował na bieżąco jak to wychodzi :D

Wydaje mi się, że większe znaczenie ma moc startowa pieca. Z ciekawości zerknij do książki i zapodaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem kiedyś kilkukrotnie. Na zużycie gazu nie będzie to miało większego wpływu.

Znam to już z doświadczenia mojego (i kumpla, gdzie mamy Immergasa 12kW) oraz kolegów z forum mających Immergasa 24kW.

Zużycie gazu jest porównywalne (oba mają start w okolicach 2kW). Może to być marne kilka procent różnicy, które zginą w związku z różnymi co roku zimami.

Taktowanie nowych kotłów nie jest już takie istotne z punktu widzenia zużycia, bo już nie startują z maksymalną mocą (mój np. z 1/3).

Taktowanie ma natomiast znaczenie dla żywotności kotła i jego elementów wykonawczych/sterujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem kiedyś kilkukrotnie. Na zużycie gazu nie będzie to miało większego wpływu.

Znam to już z doświadczenia mojego (i kumpla, gdzie mamy Immergasa 12kW) oraz kolegów z forum mających Immergasa 24kW.

Zużycie gazu jest porównywalne (oba mają start w okolicach 2kW). Może to być marne kilka procent różnicy, które zginą w związku z różnymi co roku zimami.

Taktowanie nowych kotłów nie jest już takie istotne z punktu widzenia zużycia, bo już nie startują z maksymalną mocą (mój np. z 1/3).

Taktowanie ma natomiast znaczenie dla żywotności kotła i jego elementów wykonawczych/sterujących.

Coś mi nie pasuje, albo czegoś nie rozumiem.

1/3 z 12kW to 3kW, a z 24kW to 8, więc różnica jest i to spora. Wydaje mi się, że bardzo ważne jest dobranie właściwej mocy kotła, w szczególności odpowiedniej mocy startowej, bo to wpływa znacząco na zużycie gazu. Czuwałam nad działalnością instalatora podczas robienia instalacji, ale niestety nie wpadłam na pomysł, żeby osobiście zagłębić się w temat doboru mocy. No i teraz jestem zła, nie wiem na kogo bardziej, na siebie czy na niego.

Też mam nowy kocioł, który startuje na poziomie 1/3 mocy, czyli w moim przypadku od 8,5kW (tak stoi w instrukcji). Powinnam mieć kocioł o mocy startowej 2kW, wtedy pracowałby bez taktowania (albo z minimalnym) i na pewno miałabym sporo mniejsze zużycie.

:cool::cool::cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja pisałem że mój na przykład startuje z 1/3 mocy (czyli ok 3kW, przy czym moc minimalna to 2,0kW).

Nie pisałem o starcie wersji 24kW......

 

Nie wiem z jaką mocą startuje 24kW wersja (czy też z 3kW, czy też z 1/3 mocy maksymalnej...).

Ale ja wiem, mój Vaillant startuje z mocą 8,5kW i nic nie daje to, że serwisant zdławił go z 24 do 9kW, bo mocy startowej nie da się obniżyć:(

Dlatego krzyczę wielkim głosem, żeby stosownie do zapotrzebowania dobierać wielkość kotła, żeby nie taktował :mad:

Uczcie się na cudzych błędach, w tym przypadku moich i mojego instalatora (albo w odwrotnej kolejności) :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja wiem, mój Vaillant startuje z mocą 8,5kW i nic nie daje to, że serwisant zdławił go z 24 do 9kW, bo mocy startowej nie da się obniżyć:(

Dlatego krzyczę wielkim głosem, żeby stosownie do zapotrzebowania dobierać wielkość kotła, żeby nie taktował :mad:

Uczcie się na cudzych błędach, w tym przypadku moich i mojego instalatora (albo w odwrotnej kolejności) :cool:

 

witaj Cieszynianka. a mozesz podac parametry domu (bo rozumiem, że kocioł przewymiarowany)?? ja muszę zakupić w najbliższym czasie kocioł gazowy, myślę o kondensacie dla domku 200m2, wybudowanego z porothermu25, 15 grafitowego styropianu na ścianach, 25-30 cm wełny 0,035 w dachu (superrock, toprock), i 10 cm styropianu w podłodze (chyba jakiś 0,038), okna trzyszybowe. i zastanawiam się jaka moc dla kotła jednofunkcyjnego, znaczy jaki zakres mocy. jestem nastawiony praktycznie już w 99% na immergasa victrix z modulacją od 3 do 24 kwh ale może jakieś uwagi by się Tobie nasunęły dodatkowe :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Cieszynianka. a mozesz podac parametry domu (bo rozumiem, że kocioł przewymiarowany)?? ja muszę zakupić w najbliższym czasie kocioł gazowy, myślę o kondensacie dla domku 200m2, wybudowanego z porothermu25, 15 grafitowego styropianu na ścianach, 25-30 cm wełny 0,035 w dachu (superrock, toprock), i 10 cm styropianu w podłodze (chyba jakiś 0,038), okna trzyszybowe. i zastanawiam się jaka moc dla kotła jednofunkcyjnego, znaczy jaki zakres mocy. jestem nastawiony praktycznie już w 99% na immergasa victrix z modulacją od 3 do 24 kwh ale może jakieś uwagi by się Tobie nasunęły dodatkowe :) pozdrawiam

Przewymiarowany :bash:

Dom po podłogach prawie 200m2 (łącznie z garażem na 2 stanowiska). Mur Porotherm 40cm+10cm Austrothermu, dach 25 cm wełny. Okna dwuszybowe, bezrewelacji. W całym domu niskotemperaturowe ogrzewanie. Garażu normalnie nie ogrzewamy, zdarzyło się dwa razy włączyć na kilka dni, kiedy temp. zewnętrzna spadła do -20 stopni.

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem 120 litrów. Zasobnik wystarczyłby mniejszy, ale taki był w komplecie.

Sprawdź dobrze tę moc startową, bo od tego zależy czy będzie taktował.

Życzę udanego wyboru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawosci,bo opinie nt.przewymiarowania są skrajnie różne,skąd wynika mój problem w ustosunkowaniu się do kwestii i ocenie pracy własnego kotła...mogłabyś opisać Cieszynianka zachowanie twojego kotła,po którym "widać" taktowanie i podać zuzycie roczne gazu? Wiem,powinnam sobie poszukać,bo na pewno o tym pisałaś,ale...jak zobaczylam ile postów jest do przeszukania,to mnie przerosło:eek:,stad moja prośba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszecie chyba o dwóch róznych rzeczach.

jedna sprawa to moc startowa, druga to minimalna. Sprawa taktowania, czyli częstego właczania kotła na krótkich czasach to kwestia mocy minimalnej a nie startowej. Start kotła MUSI się odbyć na większej mocy, bo kocioł MUSI zapalić gaz i ustabilizować płomień a tego nie robi się na minimalnych parametrach. Komora spalania musi zostać przed zapłonem przedmuchana. Następnie kilka sekund po starcie, kiedy elektronika dostanie potwierdzenie, że jest płomień, ciąg, wszystkie parametry ustabilizowane, wtedy płomień zaczyna być modulowany, znaczy zwiekszany lub zmniejszany w zależności od potrzeby.

Mocy startowej nie da się obniżyć i nie jest to nikomu do niczego potrzebne !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i na pewno miałabym sporo mniejsze zużycie.

Skąd ta pewność, czy masz jakieś wyliczenia odnośnie wpływu taktowania kotła na jego sprawność? Może to kwestia jego regulacji? Oczywiście kocioł powinien być dopasowany do zapotrzebowania, ale z drugiej strony w jakim stopniu przewymiarowanie kotła wpływa na jego sprawność i zużycie gazu? Zatem ile można zaoszczędzić na ewentualnej wymianie kotła, czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę prosić o rozwinięcie myśli?? :)

Jasne:yes: Niektórzy bardzo energicznie udowadniają szkodliwość przewymiarowanych kotłów...inni mówią o "szkodliwosci warunkowej" przy różnistych konfiguracjach tychże warunków....jeszcze inni twierdzą,że za mocny kocioł w ogóle nic nie szkodzi a zjawisko taktowania w srednich warunkach uzytkowych (przecietny dom i przecietna moc) przy nowoczesnym kotle w ogole nie zachodzi lub nawet zachodząc ,nie wpływa istotnie na zużycie gazu...opinii jest multum i nie wiadomo,kto ma rację...ups,ja nie wiem w końcu kto ma rację:no:...mam dom jak widac poniżej,kocioł za mocny,jesli trzymac się przepisów przeciwników przewymiarowania ,ale taktowania nie zauwazyłam ( lub zle patrzyłam ) dlatego poluję na objawy,może jakis przeoczyłam...chciałabym także raz na zawsze wyrobic sobie zdanie,bo za kilka lat pewnie trzeba bedzie kocioł wymienić,a ja będę równie ciemna jak teraz:p.Wiem,ile mój "za mocny" kocioł zjada gazu,jesli słabszy da istotne oszczednosci,to nastepny kupię słabszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...