Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czytam ten wątek i zastanawiam się co mnie czeka w przyszłości... mamy zainstalowany piec kondensacyjny Viessmana, gaz płynny w baniaku w ogrodzie i na razie, ponieważ ciągle jesteśmy na etapie wykończeniówki mamy ustawione utrzymywanie temperatury na poziomie 15 stopni. Piec uruchomiony w ostatnich dniach listopada, w tej chwili ciągle jeszcze nie przekroczyliśmy magicznej liczby 100 metrów na liczniku - jest 98,5 m. Przez ostatnie dwie doby piec w ogóle się nie włączył, czyli temperatura nie spadła w domu poniżej tych piętnastu. Jak przyjeżdżamy pracować w domu to rozpalamy kozę, po odczytach na piecu widać, że podciąga temperaturę w domu o 1-2 stopnie.

Tak się zastanawiam jak wyglądałoby zużycie gazu, gdybyśmy mieszkali i utrzymywali temperaturę na poziomie 19-20 stopni, do tego woda użytkowa... ale czy zuzycie wynosiłoby aż 20 metrów na dobę? Mam nadzieję, że nie...

Sam dom to 200 mkw powierzchni użytkowej, ściany z porothermu, 10 cm styropianu i baaardzo porządnie ocieplone poddasze rękoma własnymi ślubnego.

 

 

pozdrawiam

Basia

 

 

 

Do mojego domu wprowadzilismy się pod koniec sierpnia.

Ok 240 m2 powierzchni ogrzewanej, wys pomieszczeń 2,6, podłogówka tylko w łazienkach, dom super ocieplony - 20 cm na ścianach, 30 na poddaszu, 13 na podłodze, rekuperator, duże okna na południe - ale w tym roku słońce kiepsko wspomaga więc raczej tylko straty.

Kocioł Vitodens 200 z pogodówką, gaz płynny, tylko ogrzewanie, (ciepła woda i kuchenka na prąd). kominka brak.

Policzyłam, że 3 godziny pracy kotła to trochę ponad 1 m3 gazu. Udaje mi sie utrzymywać 20 stopni wtedy kiedy jesteśmy w domu, w nocy i w ciągu dnia kiedy nikogo nie ma w domu kocioł nie pracuje.

Gdy wracamy a jest za zimno włączam na 0,5 -1 godź tryb party i temp 24 st.

od wprowadzenia do dziś tylko na ogrzewanie zużyliśmy 375 m 3 gazu płynnego. (x 8.1 daje 3037,50 zł).

W starym domu bez ocieplenia zużywaliśmy jakieś 7-10 ton koksu, w tym roku tona koksu kosztowała 650 zł. Więc rachunek za gaz jest chyba niezły.

 

W sumie niezadowolona jestem z pogodówki. nie umiem jesj ustawić. W tej chwili przy krzywej grzewczej 0,9 kocioł utrzymuje w domu temperaturę 20 stopni, ale obniżenie temperatury do 17 stopni na noc nie jest możliwe. Naewt przy zadaniu 13 stopni kocioł włącza palnik przy temp. 19 stopni. A gaz płynie.

W tej chwili aby ograniczyć zużycie gazu temp obniżoną ustawiłam na 9 stopni. Czy jest na to inna rada??

 

 

Do ELZINIA70 - ogrzewanie domu bez ocieplenia (nie doczytałam - jeżeli jest ocieplenie to nie ma tematu) i to porządnego a nie 5 cm skazuje Cię na ogrome rachunki za gaz, nawet ten z sieci.

Moja siostra mieszkająca w 40 letniej kostce bez ocieplenia za gaz dla 4 osób - ogrzewanie , ciepła woda i kuchenka płaci kilka tysięcy, nie wiem dokładnie ile bo nie za bardzo chce mówić ale od czasu do czasu rzuca hasło że ma rachunek za gaz 3 000 - chyba za 2-3 miesiące.

 

Asia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzisiaj dostałem rachunek. Od 14.XI do 14.I 270 m3 GZ50, co daje ok. 4,5 m3 dziennie. Kocioł 2-u funkcyjny De Dietrich, pow. do ogrzania 86 m2, temp. 21.8 C od 6 do 23, w nocy 18, ale nie spada poniżej 20C, ogrzewanie , gotowanie i c.w.u. Cały dom z cegły pełnej 3W, cegła 25cm, 12 styropian i 12 cegła. Myślałem, że będzie więcej :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam wasze posty i nie wierze ....

albo ja mam cos nie tak albo co niektorzy z was ....

 

dzisiaj odczytalem ponownie licznik: 399m3 zuzycia od 13 listopada,

to daje okolo 5,96m3 na dobe (gaz plynny, wiec kalorycznosc inna, ale mimo wszystko ....).

co i jak ogrzewam juz pisalem (132m2 pow. uzytk. / 175 pow. całk.).

 

I to właśnie jest przykład o jakim pisałem w jednym z moich poprzednich postów - mało danych , mało danych i jeszcze raz mało danych :lol: Zużycie gaziu jest bardzo indywidualną sprawą i nie można go porównywać nawet przy porównaniu podobnych gabarytowo budynków ...

Na zużycie ma wpływ mnóstwo pomijanych przez forumowiczów czynników - a podawane dane są w wiekszości w ogóle niewspółmierne do stanu faktycznego ...

 

Ale - odpowiadając na Twojego posta kolego - nie wiem dlaczego wnosisz że inni maja coś nie tak w stosunku do Ciebie ?? - u mnie - powierzchnia ogrzewana ponad 180m2 , pow całkowita około 250m2 , kubatura budynku 560m3 / dwie kondygnacje / , jednocześnie ogrzewam c.o. , grzeje c.w.u i używam kuchenki gazowej - spożycie całkowite 8m3/dobę gaziu .

Takoż można wnioskować iż przy Twoim zużyciu gaziu tylko do grzania c.o / nie napisałeś czy jeszcze grzejesz c.w.u + kuchenka / c.a.6m3/doba jest przy 130m2 powierzchni ogrzewanej duuuużo ... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie stresujcie się nawzajem. Każdy wynik to rzecz subiektywna, ktoś pisze - ja mam zużycie 5m3, człowieka szlag trafia a potem na końcu postu doczytuje się że temp. w domu to 14 stopni. My spalamy 20 - 23 m3 na dobę, pierwszy rok, dom 300 m2, temp. 22,8 stopni, a w łaziemkach i sypialniach jeszcze więcej, dodam że na dole mamy fundament grzewczy, i myślę że jest ok. :wink:

 

- głos rozsądku - nic dodać nic ująć :D - zgadzam sie w 100% .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coz

niestety wszyscy macie racje

moj piec chleje a nie pobiera gaz :(

przez ostatnia dobe pochlonal 20m3

co do wygrzewana i wietrzenia to konieczność

bo na poczatku jak zaczelismy mieszkac to na suficie i nadokiennikach staly(wisialy?) dosc liczne krople wody

a teraz to juz tylko plamy wilgoci pozostaly no i czarne kropki plesni :cry:

a co do zakrecenia kaloryferow w czasie wietrzenia to czy to nie jest przypadkiem tak ze wowczas pokoje mocno sie wychlodza i piec znow pobierze duzo gazu zeby dobic do temp. zadanej 19.5 C

wczoraj od godziny 20.00 do 6.00 rano piec byl wylaczony ale za to rano jak go wlaczylam to zasuwal pelna moca i to bardzo dlugo i zastanawiam sie czy to nie byl blad az sie boje co jutro pokaze licznik

a propo

mam pytanko jesli mozna

do tych co ogrzewaja tylko gazem bez wspomagania i maja podlogowke

to czy ona rzeczona w krótkim czasie na jaki włącza sie piec

zdąży sie nagrzać (bezwładność itp)

bo u mnie to w kuchni rzadko kiedy mam ciepla podloge

pozdrawiam

i trzymam kciuki

ze zapowiadany powrót mrozow skieruje sie

na stoki narciarskie -gdzie jego miejsce

 

Pogadałam dzisiaj z siostrą - doczytałam, że Twój dom to jednak nie ocieplony jest.

W okresach zimowych za ogrzanie typowej piętrowej kostki do temp 18 stopni - noca mniej, ciepłą wodę i kuchenkę , gazem z sieci - niestety nie wiem jakim, siostra płaci ok 1000 miesięcznie.

Jeżeli chcesz więc nadal grzać gazem to radzę w te pendy dom ocieplić i to min 15 cm.

Pozdrawiam Asia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczeliśmy ogrzewać gazem od 10 grudnia do dziś czyli 20 stycznia na liczniku 390 m3 co daje śr około 10 m3 na dobę . Pierwszy rok . Czy dużo czy mało nie wiem . Dom 150m2 użytkowej plus garaż 35m2 , temperatura w domu na dole 22 st na górze w sypialniach około 21 st , nie obiżamy na noc . Na dole podłogówka na górze kalafiory .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablitoo

Jak rozpoczynałem sezon grzewczy - zaraz po uruchomieniu kotła rozpocząłem ogrzewanie całej chałupy - przez pierwszy tydzień też miałem spożycie około 20m3/dobę - ale - dom nieocieplony , zaraz po malowaniu ścian , zimny i wychłodzony ... - w końcu to mój pierwszy sezon

 

Coz gdybym ja przez pierwszy -a niech tam-MIESIAC miala 20m3/dobe tez bym sie tym wynikiem nie przejmowała tyle ze u mnie juz 2 mc grzania i srednia z ostatnich 3 dni to ok. 27m3/db.

a okazjonalne ogrzewanie zaczelo sie w październiku , od końca listopada grzalam rożnymi "paliwami"raczej systematycznie w grudniu w dzien węglem w nocy gazem

a od ok. 29-30 grudnia do dzis wyłącznie gaz

wiec dom zdazyl juz troche zlapac ciepełka ,choc obawiam sie ze przez te tynkowanie to duzo energii poszlo na odparowanie wody ze scian(juz od jakis 10 dnii nie mam deszczu na suficie i nadokiennikach)

pocieszam sie tym ze jednak to tez mój pierwszy sezon grzewczy

tylko ta #$$%%^&&* podlogowka mnie drazni bo @@##$#$%%^&&*!!!!!!!!nie po to wywalalam tyle forsy zeby teraz miec cieplo tylko w wc.

moj hydraulik twierdzi ze podlogowka z racjii bezwladnosci potrzebuje do nagrzania 4-6 godzin pracy pieca natomiast (przynajmniej u mnie) stygnie w 2godz.ja tak se mysle jak to jest bo jesli piec gazowy bedzie tak dlugo pracowal to dopiero bedzie rachunek a kiedy wlancza sie na 10-15 min na godz. to beton nie zdazy zlapac ciepla

i jak nie kijem to ....

ciekawe kto ma racje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jo na

Ludzie nie stresujcie się nawzajem. Każdy wynik to rzecz subiektywna, ktoś pisze - ja mam zużycie 5m3, człowieka szlag trafia a potem na końcu postu doczytuje się że temp. w domu to 14 stopni. My spalamy 20 - 23 m3 na dobę, pierwszy rok, dom 300 m2, temp. 22,8 stopni, a w łaziemkach i sypialniach jeszcze więcej, dodam że na dole mamy fundament grzewczy, i myślę że jest ok.

Coz masz sporo racji bo co da stres tylko ze to łatwo powiedzieć

ale jak sie porówna to chciałoby sie wiedziec dlaczego lub co jest zrobione nie tak i jak to poprawic jesli wogle jeszcze mozliwe

ze u mnie po podlogach 240m2 do ogrzania w domu temp. zadana dzien-19*C

noc-17,75 choc i tak wieksza czesc dnia ustawiona jest noc i w sumie to nie jest tak za zimno :roll:

no moze w łazience w pom. ok. 3x3 mam 1,5 x1,5m okno i te grrrrrrrr :evil:

podlogowke no i do kapieli 18*C to niezbyt fajnie

a zuzycie gazu mam 27m3 /db a co będzie jak w dodatku zacznę naprawdę jeszcze gotowac

Asia33

Do ELZINIA70 - ogrzewanie domu bez ocieplenia (nie doczytałam - jeżeli jest ocieplenie to nie ma tematu) i to porządnego a nie 5 cm skazuje Cię na ogrome rachunki za gaz, nawet ten z sieci.

Moja siostra mieszkająca w 40 letniej kostce bez ocieplenia za gaz dla 4 osób - ogrzewanie , ciepła woda i kuchenka płaci kilka tysięcy, nie wiem dokładnie ile bo nie za bardzo chce mówić ale od czasu do czasu rzuca hasło że ma rachunek za gaz 3 000 - chyba za 2-3 miesiące.

coz los twej siostry jakos jest mi dzwnie :wink: bliski (moze temu ze moj dom to tez kostka z 1970r tyle ze po generalnym remoncie) i bardzo sie boje ze mimo tych wszystkich nowosci i kosztow podziele jej los :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

tylko ta #$$%%^&&* podlogowka mnie drazni bo @@##$#$%%^&&*!!!!!!!!nie po to wywalalam tyle forsy zeby teraz miec cieplo tylko w wc.

moj hydraulik twierdzi ze podlogowka z racjii bezwladnosci potrzebuje do nagrzania 4-6 godzin pracy pieca natomiast (przynajmniej u mnie) stygnie w 2godz.ja tak se mysle jak to jest bo jesli piec gazowy bedzie tak dlugo pracowal to dopiero bedzie rachunek a kiedy wlancza sie na 10-15 min na godz. to beton nie zdazy zlapac ciepla

i jak nie kijem to ....

ciekawe kto ma racje

 

A dlaczego podłogówka Cię drażni ?? Przecież to najlepszy i najekonomiczniejszy sposób ogrzewania niskotemperaturowego .

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje sie dużą bezwładnością i jest to jejgo duży plus - po nagrzaniu sie podłogi długo oddaje ona ciepło i potem nie trzeba dostarczyć wiele energii do jej ponownego nagrzania. No i jej wielka powierzchnia pozwala z wody o relatywnie niskiej temp oddać dużo energii do pomieszczenia .

Także powiedziawszy szczerze dziwią mnie Twoje problemy z podłogówką ...

- może podaj wiecej danych - jaki kocioł , jaki regulator , jakie nachylenie krzywej / jeżeli kocioł to kondensat / , jaki jej poziom , jaki system grzewczy , podłogówka z mieszaczem czy na RTL etc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Coz masz sporo racji bo co da stres tylko ze to łatwo powiedzieć

ale jak sie porówna to chciałoby sie wiedziec dlaczego lub co jest zrobione nie tak i jak to poprawic jesli wogle jeszcze mozliwe

ze u mnie po podlogach 240m2 do ogrzania w domu temp. zadana dzien-19*C

noc-17,75 choc i tak wieksza czesc dnia ustawiona jest noc i w sumie to nie jest tak za zimno :roll:

no moze w łazience w pom. ok. 3x3 mam 1,5 x1,5m okno i te grrrrrrrr :evil:

podlogowke no i do kapieli 18*C to niezbyt fajnie

a zuzycie gazu mam 27m3 /db a co będzie jak w dodatku zacznę naprawdę jeszcze gotowac

 

No - bezwzglednie masz coś nie tak z systemem ogrzewania : opisz dokładnie co masz i gdzie i jak :

-jaki kocioł

-jakie nastawy kotła / temp dzienna , nocna , krzywa grzewcza etc ... /

-ile podłogowki i jak sterowana

-ile grzejników / jakiej mocy i w jakich pomieszczeniach - powierzchnia /

-no i dane budynku - jakie ściany , ocieplenie etc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pocieszam sie tym ze jednak to tez mój pierwszy sezon grzewczy

tylko ta #$$%%^&&* podlogowka mnie drazni bo @@##$#$%%^&&*!!!!!!!!nie po to wywalalam tyle forsy zeby teraz miec cieplo tylko w wc.

moj hydraulik twierdzi ze podlogowka z racjii bezwladnosci potrzebuje do nagrzania 4-6 godzin pracy pieca natomiast (przynajmniej u mnie) stygnie w 2godz.ja tak se mysle jak to jest bo jesli piec gazowy bedzie tak dlugo pracowal to dopiero bedzie rachunek a kiedy wlancza sie na 10-15 min na godz. to beton nie zdazy zlapac ciepla

i jak nie kijem to ....

ciekawe kto ma racje

 

elzinia70 - miałam to samo odczucie podczas pierwszego i drugiego miesiąca grzania podłogówki, prawie płakałam z nerwów, że tylko w niektórych miejscach było ciepło. Okazało się, że podłogówka rozgrzewa się nawet do 2 miesięcy. Około grudnia podniosłam temp na piecu do 60 st i temp w pomieszczeniu do 21 podłogówka jest niemalże gorąca :) i bardzo długo jeszcze potem oddaje ciepło. Oczywiście temp na podłogówce jest ustawiona na max. Ale uważaj aby jej nie ustawiać na max od razu stopień co tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że podłogówka rozgrzewa się nawet do 2 miesięcy.

 

To pamiętaj żeby w lutym wyłaczyć żeby wystygła do maja.......

 

A na poważnie to może miałas zapowietrzone rurki? Kilka godzin na rozruch to rozumiem ale nie dwa miesiące.

Mam u siebie 70m2 podłogówki chodzi ciągle na temp około 28stopni jak podkrece temp na piecu (zminą krzywej grzewczej) to po ~1-2 godzinach czuć ze jest cipelejsza podłoga.

 

elzinia70

Co do zuzycia na poziomie 27m3 na dobe przy temperaturze 18 stopni wewnątrz to albo nie masz wogóle ocieplenia albo masz cos solidnie skopane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pamiętaj żeby w lutym wyłaczyć żeby wystygła do maja.......

 

A na poważnie to może miałas zapowietrzone rurki? Kilka godzin na rozruch to rozumiem ale nie dwa miesiące.

Mam u siebie 70m2 podłogówki chodzi ciągle na temp około 28stopni jak podkrece temp na piecu (zminą krzywej grzewczej) to po ~1-2 godzinach czuć ze jest cipelejsza podłoga.

 

Zgadza się - u mnie po rozruchu ogrzewania podłogowego po około 3-4 godzinach podłoga stała sie ciepła - rozruch robiłem na temp 30 stopni dla obwodów ogrzewania podłogowego. Na parterze mam około 50m2 podłogówki , na poddaszu około 12m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no chłopaki jest ciepło, ale nie aż tak żeby nie grzać. Wszyscy piece wyłączyli, czy co ? Enio, bastus2 poradziliście sobie ze swoimi problemami ?

Zyje, zyje i caly czas mierze temperature :) W tych dniach uśrednię ją i podam, co i jak. Na razie serwis wymienil mi zawor trojdrozny bo okazalo sie ze jest uszkodzony.

Wiem tylko, ze w weekend - sobota i niedziela - mialem zuzycie na poziomie 10 m3 grzejac caly dzien. Poniewaz jest cieplo, kaloryfery w nocy sie nie wlaczaly. W domu 19 stopni. Jak dla mnie chyba troche zbyt wiele, ale gotowalo sie troche no bo impreza imieninowa sie szykowala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu pisałem że nie będę się już przejmował ;) ale znowu mnie naszło :(

Średnie zużycie gazu na CO+CWU przy temperaturach około - 4 stopnie - 15,5 m3 na dobę. Co daje rachunek średnio około 600 pln/mies.

W związku z tym mam pytanie - jak można sprawdzić co jest przyczyną zwiększonego zużycia gazu?

Ponieważ jeśli coś jest nie tak z samym budynkiem, co można poprawić - to czemu nie. Może coś z izolacją jest nie tak. W końcu budynek jest bardzo świeży, ale biorąc pod uwagę dzisiejszych fachowców można się spodziewać najgorszego ;)

 

Co Wy na to? - Jak można to sprawdzić?

(gdzieś trafiłem na pomiary termowizyjne, ale nie mam pojęcia o kosztach i kto to robi w okolicach Katowic).

 

pozdr.

 

moze oni?

 

http://www.tvs.net.pl/kontakt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam spożycie forumowicze drodzy ?? - nikt nic nie pisze - czyli wszystkim kociołki śmigają aż miło :)

Temperatury trochę spadły - ale nie aż tak krytycznie jak miesiąc temu :)

 

U mnie w okolicach garażu zaobserwowałem frunącego komara - czyli można wnosić iz zimy już chyba nie będzie ...

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...