Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Palę gazem ziemnym dopiero od połowy listopada, średnia z ostatnich 24 dni to 5,7 m gazu ( co i cwu ), dom 160m użytk, 12 styropian, 30% podłogówki, w domu ok 22-23 stopnie, w sypialniach na górze trochę chłodniej, ogólnie jestem zadowolona z wyniku. Piec Buderus GB 162 15KW.Zobaczymy ile będzie spalał mi w styczniu i w lutym :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę gazem ziemnym dopiero od połowy listopada, średnia z ostatnich 24 dni to 5,7 m gazu ( co i cwu ), dom 160m użytk, 12 styropian, 30% podłogówki, w domu ok 22-23 stopnie, w sypialniach na górze trochę chłodniej, ogólnie jestem zadowolona z wyniku. Piec Buderus GB 162 15KW.Zobaczymy ile będzie spalał mi w styczniu i w lutym :).

 

Jak czytam jakie macie wyniki za ogrzewanie domu gazem to aż nie mogę doczekać się wiosny. Domek mam 115m2, nieocieplony, z grzejnikami z PRLu. Wszystko zasila Junkers (nawet nie wiem jaki model). Średnie spalanie przy ok. 20 stopniach C w godzinach naszego urzędowania (między 18.00 a 22.00) to 15m3. Na wiosnę idzie ocieplenie + wymiana kaloryferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie obecnie spalanie za 10 dni grudzienia średnio 2,5m3/dobe (CO + CWU)

Ale codziennie spalam w kominku wiadro drewna tj 10kg dębiny.

Dom, 150 m2 użytkowej,temp parter nie mniej niż 21 st, poddasze niezamieszkałe 15 st.

 

Czyli spalalbys ok 4,5 -5 m3 bez tego drewna, a jak u gory dobijesz do 21 stopni to ciezko bedzie spalac obecnie ponizej 6-7 m3.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli spalalbys ok 4,5 -5 m3 bez tego drewna, a jak u gory dobijesz do 21 stopni to ciezko bedzie spalac obecnie ponizej 6-7 m3.

 

Pozdrawiam

 

To by się zgadzało , bo zapotrzebowanie max dla domu przy - 20 st na zewn jest wg obliczeń 6KW.

Przy obecnych temperaturach ~0st. powinno byc 3KW a to odpowiada ~7m3 gazu na dobę gdybym ogrzewał cały dom do tej samej temp wew 20 st.

Sa jeszcze jakies zyski bytowe i od słońca więc gazu powinno zużywac nieco mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy dom. 3 kondygnacje, ogrzewany parter 70m2 podłogówka, w podłodze 10cm styropianu nad piwnicą + grzejnik na klatce schodowej do piwnicy. Poddasze jeszcze nieogrzewane, na stropie także 10 cm styropianu i podłogówka ale jeszcze nie uruchomiona. Brak drzwi wewnętrznych na poddaszu i w piwnicy, nieoddzielona także klatka schodowa do piwnicy, przez co ciepło ucieka... stan oczywiście tymczasowy.

Średnie zużycie dobowe 6-7m3 na CO, CWU oraz kuchenkę gazową. Temperatura parteru dzień do 20 stopni, noc 19.

 

Dom z silikatu + 15 cm styropianu. Zawełnowane poddasze 15+ 10, miejscami 12+10/5 (w zależności od pomieszczenia i możliwości opuszczenia sufitu względem okien itd.), jeszcze nieocieplony dach nad strychem (w planach na przyszłość). W planach także podpięcie rekuperatora pod przygotowaną instalację WM.

Edytowane przez Princesa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy 2+2 od 15 pazdziernika 2013r. Dom z poddaszem uzytkowym 159m2. Kubatura, nie pamiętam, ok 600m3. Ogrzewana powierzchnia 140m2. Parter 100% podłogówki (55m2). Góra (85m2) grzejniki w pokojach, w łazience podłogówka. Ściany 20cm, dach 28cm, podłoga 20cm, reku brink300. Piec gazowy Vailant eco tec 12kw, 2 obiegi. Krzywe grzewcze dół 0,6, góra 0,8.

 

Zuzycie gazu co i cwu (kuchenka elektr):

- pazdziernik (od 15) 32,5m3 2,03m3/dzien

- listopad 87m3 2,9m3/dzień

- grudzień (do 11) 43,9m3 3,99m3/dzień

 

Kominek w tym czasie odpalany 3 razy, ale bardzo delikatnie.

 

Zuzycie prądu średnie:

- pazdziernik: 6,56 kwh/dzien

- listopad: 6,93 kwh/dzień

- grudzień: 7,2 kwh/dzień

 

Zapomniałem o temperaturach:

6-18 21C

18-6 19C

 

temp cwu 50C

Edytowane przez sly&jusi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nowy Dom, grzany od października. 170m2, użytkowej, ze skosami ok. 200m2. Bez garażu. 2 stropy. Porotherm 24cm + 15 cm styropianu szarego. Na podłodze 12-14cm, poddasze 30cm Isover Super mata (15) + unimata(15). Okna 3 szybowe U<1.

Podłogówka łazienki, kuchnia, przedpokój, grzejniki w pokojach. Piec kondensacyjny vaillanta + sterownik wewnętrzny i czujnik zewnętrzny. Cyrkulacja ustawiona na cały dzień od 8 do 23.

Temperatura w zależności od pomieszczenia od 20 do 22,5c.

 

Zużycie na poziomie 10m3 dziennie teraz przy temperaturach od -5 do 5 bo ostatnio się tak wahają.

 

Czy to zużycie nie jest trochę spore Waszym zdaniem? Tragedii nie ma, ale jak tak czytam opinie innych to można by uzyskać mniejsze zużycie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na mój post wyżej , mamy podobne zużycie , powierzchnia domu robi swoje.Ja planuję zrobić jeszcze termowizję co by poszukać niedoróbek .Na dzieńdzisiejszy już wiem że ściany szczytowe na strychu nieocieplonym stanowią mostek termiczny i przy oknach mi wieje.Trudno oszacować jaka to strata."Inni" często mają rekuperację a to obniża zużycie energi o około 20%. Edytowane przez funky_koval
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o swoim domu, bo napisałeś tylko o zużyciu. Dopiero będzie można porównać. Ja też będę miał od jutra działającą rekuperację, natomiast do tej pory w zasadzie nie mam wentylacji w ogóle (brak grawitacyjnej a mechaniczna nie działa), więc obawiam się, że po uruchomieniu reku zużycie może jeszcze wzrosnąć...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nowy Dom, grzany od października. 170m2, użytkowej, ze skosami ok. 200m2. Bez garażu. 2 stropy. Porotherm 24cm + 15 cm styropianu szarego. Na podłodze 12-14cm, poddasze 30cm Isover Super mata (15) + unimata(15). Okna 3 szybowe U<1.

Podłogówka łazienki, kuchnia, przedpokój, grzejniki w pokojach. Piec kondensacyjny vaillanta + sterownik wewnętrzny i czujnik zewnętrzny. Cyrkulacja ustawiona na cały dzień od 8 do 23.

Temperatura w zależności od pomieszczenia od 20 do 22,5c.

 

Zużycie na poziomie 10m3 dziennie teraz przy temperaturach od -5 do 5 bo ostatnio się tak wahają.

 

Czy to zużycie nie jest trochę spore Waszym zdaniem? Tragedii nie ma, ale jak tak czytam opinie innych to można by uzyskać mniejsze zużycie :/

 

Zrób test. Wyłącz cyrkulację. Sprawdź zużycie. Napisz wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej o swoim domu, bo napisałeś tylko o zużyciu. Dopiero będzie można porównać. Ja też będę miał od jutra działającą rekuperację, natomiast do tej pory w zasadzie nie mam wentylacji w ogóle (brak grawitacyjnej a mechaniczna nie działa), więc obawiam się, że po uruchomieniu reku zużycie może jeszcze wzrosnąć...

Więcej to mam w stopce (chyba że jej nie widać) , mogę tylko dodać że temperaturę utrzymuję przez całą dobę jednakową tj. 21ºC , wilgotność w domu wacha się w granicach 53-56% przy wichurze spadła do 42%.Gotuję także na gazie.Na CWU idzie około 1, 5m3 gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie do znawców -> Jeśli ustawie sterownik na działanie w trybie krzywej grzewczej, bez brania pod uwagę pomiarów wewnętrznych to zużycie gazu jest w 100% niezależne od tego czy dom jest dobrze ocieplony, czy źle, czy ma wentylację taką czy inną, etc.

 

Czy dobrze kombinuje?

Czyli moge też zrobić taki test, że wyłączyć temperaturę wewnętrzną i zobaczyć jakie zużycie gazu będzie. Bo jeśli i wtedy zużycie gazu będzie spore to oznacza, że albo coś jest nie tak z piecem, albo jakością gazu ;) albo stratami ciepła na samej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie do znawców -> Jeśli ustawie sterownik na działanie w trybie krzywej grzewczej, bez brania pod uwagę pomiarów wewnętrznych to zużycie gazu jest w 100% niezależne od tego czy dom jest dobrze ocieplony, czy źle, czy ma wentylację taką czy inną, etc.

 

Czy dobrze kombinuje?

Czyli moge też zrobić taki test, że wyłączyć temperaturę wewnętrzną i zobaczyć jakie zużycie gazu będzie. Bo jeśli i wtedy zużycie gazu będzie spore to oznacza, że albo coś jest nie tak z piecem, albo jakością gazu ;) albo stratami ciepła na samej instalacji?

 

No nie zartuj :)

Jak straty ciepla beda duze to zeby miec zalozona temperature będziesz musial zwiekszyc krzywa czyli podniesc temp. zasilania. Czyli zuzycie gazu wzrosnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie do znawców -> Jeśli ustawie sterownik na działanie w trybie krzywej grzewczej, bez brania pod uwagę pomiarów wewnętrznych to zużycie gazu jest w 100% niezależne od tego czy dom jest dobrze ocieplony, czy źle, czy ma wentylację taką czy inną, etc.

 

 

Kocioł rozpozna zapotrzebowanie po tempie spadku temperatury wody zasilającej obieg CO. Innymi słowy kocioł i tak pozna w jakim domu jest zamontowany :)

 

W domu z małym zapotrzebowaniem szybciej osiągnie zadaną temperaturę wynikającą z krzywej grzania, i później się włączy w kolejnym cyklu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zartuj :)

Jak straty ciepla beda duze to zeby miec zalozona temperature będziesz musial zwiekszyc krzywa czyli podniesc temp. zasilania. Czyli zuzycie gazu wzrosnie.

 

Dodam jeszcze źe serwisant termeta odwodził mnie od zakupu czujnika temperatury zewnętrznej a tym samym uruchomienia pogodówki w moim Ecokondensie, dopiero jak mu powiedziałem że ma działać z sterownikiem wewnętrznym to powiedzial ok.

Można wyobrazić sobie sytuację że kocioł działa wg.pogodówki i termostatów na grzejnikach , w momencie nagrzania części pomieszczeń termostaty blokują przepływ i kocioł taktuje bo nie jest w stanie niżej modulować .A to prosta droga do zwiększenia spalania gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wyobrazić sobie sytuację że kocioł działa wg.pogodówki i termostatów na grzejnikach , w momencie nagrzania części pomieszczeń termostaty blokują przepływ i kocioł taktuje bo nie jest w stanie niżej modulować .A to prosta droga do zwiększenia spalania gazu.

jak ci się kocioł wyłącza to jakim cudem ma więcej zużywać ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...