Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kocioł rozpozna zapotrzebowanie po tempie spadku temperatury wody zasilającej obieg CO. Innymi słowy kocioł i tak pozna w jakim domu jest zamontowany :)

 

W domu z małym zapotrzebowaniem szybciej osiągnie zadaną temperaturę wynikającą z krzywej grzania, i później się włączy w kolejnym cyklu.

 

Ciekawa teoria, tylko nieprawdziwa.

Krzywa okresla temp. wody zasilajacej. Kociol utrzymuje ja na stalym poziomie, a moc palnika zalezy od temp. na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja testowałem trochę te wszystkie ustawienia i aktualnie tak poustawiałem że:

CW - grzeję raz rano i później pomiędzy 18-20:30 i w tym czasie działa tylko cyrkulacja

CO - wg temperatury zewnętrznej z uwzględnieniem wewnętrznej. Krzywa grzewcza przy -20 C woda ma mieć 47 C. Mam ustawione 19 C od 20:30 do 14:00 a od 14:01 do 20:29 20c. Jak obserwuję w ostatnich dniach piec nie grzeje wody więcej jak 34 stopnie i w godzinach od 14 - 20:30 praktycznie się nie wyłącza tylko na grzanie CW. Temperatura w domu od 19,5 do 22 C

Zużycie gazu w ostatnich dniach od 5-7 m3, zależy jak jest na zewnątrz.

Grzeję od 23.09 i zużyłem w tym czasie 335 m3 co daje średnią na razie 4,2 m3/dobę

W tych 5-7 m3 jest jeszcze gotowanie.

 

Dom 120 m2 powierzchni użytkowej, podpiwniczony, okna trzy szyby, ocieplenie 15 cm, poddasze 15+10cm, reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze źe serwisant termeta odwodził mnie od zakupu czujnika temperatury zewnętrznej a tym samym uruchomienia pogodówki w moim Ecokondensie, dopiero jak mu powiedziałem że ma działać z sterownikiem wewnętrznym to powiedzial ok.

Można wyobrazić sobie sytuację że kocioł działa wg.pogodówki i termostatów na grzejnikach , w momencie nagrzania części pomieszczeń termostaty blokują przepływ i kocioł taktuje bo nie jest w stanie niżej modulować .A to prosta droga do zwiększenia spalania gazu.

Nie do końca będzie tak jak myślisz, czujnik temperatury wewnętrznej powinieneś mieć w najzimniejszym pomieszczeniu. Nawet jak inne się nagrzeją (i głowice odetną kaloryfery) - dalej będzie ogrzewane najzimniejsze pomieszczenie i kocioł będzie taktował. Bez czujnika temp. zewnętrznej(pogodówki) miałbyś ten sam efekt (on tylko ustala temperaturę zasilania). Taktowanie nie da się tego całkiem pozbyć (podłogówki znacznie zmniejszają ten efekt), można zwiększać blokadę palnika w niektórych piecach - co powinno pozwolić wychłodzić się instalacji i popracować kotłowi dłużej.

 

A co ma do tego czujnik pogodówki, to już zupełnie nie rozumiem, dziwny instalator :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz się podzielić jak masz poustawiany piec ?

Tego to nie pamiętam.

Co istotne.

Przy okolicach 0st kocioł już chodzi non stop na minimum mocy (te 1,9kW).

Pompka na drugim biegu, wtedy ustala się minimalna temp. czynnika (wynikająca z temp. powrotu i mocy kotła) na 28st.

 

Dodam, że mam cyrkulację i na cwu idzie mi dziennie średnio 1,4m3 (mierzyłem rok temu i było między 1,2-1,7).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A możesz rozwinąć tą myśl ?

Serio jestem ciekaw".

Też chciałbym poznać jak jest z tym taktowaniem. U mnie "na domiar złego" są pozakładane termostaty i siłowniki praktycznie w każdym pomieszczeniu i zamykają one pętle na podłogówce po osiągnięciu różnych temperatur (tak je ustawiłem). Chodzi pogodówka. regulator wewnętrzny na TERMOSTAT i zastanawiam się jak wpływa na prace kotła (spalanie) fakt, iż w pewnym momencie wszystkie pętle są zamknięte a piec pracuje bo na głównym regulatorze (auroMatic-Vaillanta) nie została jeszcze osiągnięta żądana temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja instalacja jest wykonana w ten sposób że, podłogówka (ok. 60m2) i grzejniki (12 szt + 2 drabinki) są na jednym obiegu,. Do tego jest sprzęgło, mieszacz podłogówki z regulatorem temp, oddzielna pompa podłogówki i grzejników (Halm) i sterownik TMK wpięty czujnikiem do pieca Junkers 22-3c. Sterowanie pracą pieca przymocy regulatora pokojwego FR-120.

W tej chwili, robię tak, że na noc na dole grzejniki na zaworach są przykręcone na 3 (21oC), dół jest grzany przez podłogówkę a na sterowniku ustawiam temp. rzędu 22,5-23 stopnie żeby dogrzać sobie górę w nocy. W efekcie góra ma potem jakieś 22oC a dół 22,5-23oC. W dzień nie grzeję. Nastawy na piecu to 43 stopnie zasilania. Zużycie dzienne obecnie to 9 m3. Dom o pow. 140 pow. użytkowej, 200 po podłodze, ogrzewany garaż. Ocieplenie 15 cm, wełna 20 cm. Ocieplenie posadzki na dole 8 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taktowaniu, po angielsku:

 

A boiler cycle consists of a firing interval, a post-purge, an idle period, a prepurge,

and a return to firing. Boiler efficiency is the useful heat provided by the

boiler divided by the energy input (useful heat plus losses) over the cycle duration.

This efficiency decreases when short cycling occurs or when multiple boilers are

operated at low firing rates.

This decrease in efficiency occurs, in part, because fixed losses are magnified

under lightly loaded conditions. For example, if the radiation loss from the boiler

enclosure is 1% of the total heat input at full-load, at half-load the losses increase

to 2%, while at one-quarter load the loss is 4%. In addition to radiation losses, preand

post-purge losses occur. In the pre-purge, the fan operates to force air through

the boiler to flush out any combustible gas mixture that may have accumulated.

The post-purge performs a similar function. During purging, heat is removed from

the boiler as the purged air is heated.

 

The final optimization strategy is to prevent short-cycling. For safety reasons, a boiler undergoes a purge cycle when it receives a call for heating. This purge might last 60 seconds, and it removes any remaining gases in the boiler before ignition.

 

Likewise, when the boiler cycles off, the fan remains on to purge remaining unused gases remaining. Though the process removes dangerous gases, it also removes precious heat. Five cycles per hour can result in a 2-3 percent increase in fuel use.

 

W skrócie i po polsku, chodzi o wychładzanie kotła przed zapalaniem i na koniec pracy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz rozwinąć tą myśl ?

Serio jestem ciekaw.

Podkreślam że to jest moja teoria .

A więc od początku , kocioł podczas uruchamiania startuje z wysoką mocą bliską maksymalnej po chwili zaczyna dopiero modulować w dòł a pełna kondensacja czyli największa efektywność spalania następuje przy minimalnym mocach .Wyczytałem to w ulotkach firmy Ariston .Ja co prawda mam Ecokondens termeta lecz wg.mnie to jeden grzyb.Jakaś ilość gazu wylatuje też przez komin zanim nastąpi zapłon.U mnie w kotle wygląda to tak , wentylator przedmuchuje komorę spalania następnie jest mieszany gaz z powietrzem a dopiero wtedy startuje iskrownik.Nie wiem a jakiej wielkości strat paliwa można mówić ale zawsze to coś.Z tą pracą przy mocach maksymalnych to zauważyłem że podczas grzania zasobnika prawie woda nie leci z odprowadzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie-tak jak zapodał/a Teres po angielsku. Kocioł przed i po starcie usuwa pozostałość gazu. Taka "akcja" może trwać nawet 60 sekund i np. pięć takich akcji na godzinę powoduje zwiększenie zużycia gazu o 2-3 procenty. Z lektury wynika że to taka funkcja kotła dla bezpieczeństwa ale dowcip polega na ograniczeniu ilości tych "akcji".

Z tego co rozumiem ma to jednak miejsce przy włączaniu i wyłączaniu się kotła?

Edytowane przez orasje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Powiedzcie jak to jest z opłatami za gaz,np jesli zima przez 6 miesiecy zuzywam np 10 m3 /dobe,a latem powiedzmy 5 m3/dobę...to płace miesiecznie tyle ile zuzyłem w danym miesiącu czy oni wyciagają jakąs srednią? i po jakim okresie tą średnią wyciagają?

 

Jako że jestem przed podłaczeniem gazu to się zszokowałem...EwE Kożuchów...3 lata temu jak się dowiadywałem to 1 m3 kosztował 2,23 zł brutto,1,5 roku potem 2,44, teraz wchodze i 2,67 zł/m3 brutto + abonament 36,70 zł /miesiąc...jak tak dalej pójdzie to będe w kozie palił i ogrzewał..co za bandyci.

 

Trzeba rozwazyć alternatywne zródło grzania .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...plus opłaty przesyłowe. Gaz mamy najdroższy w tej części Europy. Dlatego wątki takie jak te cieszą się powodzeniem. Zastanawiamy się ile gazu zaoszczędzimy jak obniżymy temp o 1 stopień nawet kosztem zimnego nosa. Pociesz się że prąd jest jeszcze droższy a i węgiel nie tani i wyglądasz jak górnik na przodku. Rozwiązanie. Budować dobrze dom. Plus taki, że gdy ja w kapciach kręcę pokrętłem od temperatury, mój sąsiad szufluje węgiel na podwórku i klnie jak szewc bo mu kręgosłup strzyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...plus opłaty przesyłowe. Gaz mamy najdroższy w tej części Europy. Dlatego wątki takie jak te cieszą się powodzeniem. Zastanawiamy się ile gazu zaoszczędzimy jak obniżymy temp o 1 stopień nawet kosztem zimnego nosa. Pociesz się że prąd jest jeszcze droższy a i węgiel nie tani i wyglądasz jak górnik na przodku. Rozwiązanie. Budować dobrze dom. Plus taki, że gdy ja w kapciach kręcę pokrętłem od temperatury, mój sąsiad szufluje węgiel na podwórku i klnie jak szewc bo mu kręgosłup strzyka.

 

Skoro gaz to 2,67/m3, a z 1m3 gazu mamy ~ 9,5kWh to koszt 1 kWh gazowej wychodzi wraz z abonamentem juz ponad 30gr,

prąd natomiast w taniej taryfie kosztuje 30gr/kWh - to jak to tak dalej pójdzie to gaz bedzie jak juz czasem nie jest droższy od prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro gaz to 2,67/m3, a z 1m3 gazu mamy ~ 9,5kWh to koszt 1 kWh gazowej wychodzi wraz z abonamentem juz ponad 30gr,

prąd natomiast w taniej taryfie kosztuje 30gr/kWh - to jak to tak dalej pójdzie to gaz bedzie jak juz czasem nie jest droższy od prądu.

 

Mogę zapytać skąd ta stawka??

Mam przed sobą "ogólne warunki umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego" i moja obecna stawka to 1,189zł/m³, opłata abonamentowa 4,69 + 13,21 zł zł/mc opłata sieciowa przesyłowa 0,519 zł/m3, to ciągle nie wychodzi 2,67 zł/m³ lecz , 1,708 zł/m³ plus abonament

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...