Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Liczenie ceny m3 w ten sposób jest nieprawidławe. Moim zdaniem należy podać osobno cene gazu + opłata przesyłowa zmienna jako jedna pozycja i druga pozycja opłata abonamentowa + sieciowa stała. Robiąc tak jak ty dochodzimy do absurdu, jeśli zużyłbyś np. 100 m3 to wg. twego wyliczenia 1 m3 kosztuje ok. 12 zł. a jeśli 1 m3 to cena 1 m3 wynosiłaby 1000 zł.

Kombinujesz i liczysz bzdury, od 25.10.2012 do 18.10.2013 Z/Z wg faktury tar W-1.1 (PGNiG Wrocław) 701,85zł/283m3=2,48zł/m3 - tyle zapłaciłem i nie mam zamiaru przyglądać się na kilka lub kilkanaście pozycji na fakturze (bo akurat dostawca w ciągu roku zmieniał stawki). Tylko takie podawanie danych nie wprowadza innych w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kombinujesz i liczysz bzdury, od 25.10.2012 do 18.10.2013 Z/Z wg faktury tar W-1.1 (PGNiG Wrocław) 701,85zł/283m3=2,48zł/m3 - tyle zapłaciłem i nie mam zamiaru przyglądać się na kilka lub kilkanaście pozycji na fakturze (bo akurat dostawca w ciągu roku zmieniał stawki). Tylko takie podawanie danych nie wprowadza innych w błąd.

Właśnie czytając to forum widać jakie zamieszanie powoduje takie podawanie cen gazu jak ty proponujesz.

Według mnie należy zrobić to tak:

Taryfa W2.1 Podkarpacie

Gaz 1,98 zł/ m3 (cena m3+przesył)

Opłaty stałe 20,65 zł/miesiąc(abonament+ sieciowa stała)

Do zsumowania 2x po 2 pozycje i wszyasto jasne.

Edytowane przez mariuszwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdę chwile wieczorem to napisze jak zmieniło się zużycie gazu w poszczególnych miesiącach w latach 2012 - 2013 przy zmianie pieca z 22 kW na 14 kW. A więc przy zmniejszonym taktowaniu pieca. Jest jeszcze kwestia średnich temperatur rok do roku ale może macie jakieś dane jak to było np we wrześniu 2012 a jak we wrześniu 2013 r.

Pozdro :D

 

Sala napisz jak spadło zużycie po zmianie pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zsumowania 2x po 2 pozycje i wszyasto jasne.

To w końcu ile kosztuje ten Twój m3 gazu - te 2 pozycje???? Tak aby "wszystko jasne" było - swój koszt podałem z faktury - masz wątpliwości co do mojej ceny 2,48zł/m3? Tar W-1.1 GZ50.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytając to forum widać jakie zamieszanie powoduje takie podawanie cen gazu jak ty proponujesz.

Według mnie należy zrobić to tak:

Taryfa W2.1 Podkarpacie

Gaz 1,98 zł/ m3 (cena m3+przesył)

Opłaty stałe 20,65 zł (abonament+ sieciowa stała)

Do zsumowania 2x po 2 pozycje i wszyasto jasne.

 

A jaki macie gaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sala napisz jak spadło zużycie po zmianie pieca?

 

a więc:

ROK 2012

październik - zużycie 90 m3

listopad - zużycie 117 m3

grudzień (do 7) - zużycie 31 m3

ROK 2013

październik - zużycie 61 m3

listopad - zużycie - 101 m3

grudzień (do 7) - 24 m3

 

W grudniu zużycie podaję tylko do 7 ponieważ od tej daty mamy kominek w domu i zużycie po rozpaleniu maleje.

 

W domu wymieniłem tylko piec nic więcej, żadnych innych dociepleń.

A teraz średnie temp.

Miesiąc / rok / średnia min / średnia / średnia max

październik / 2012 / 13 / 8 / 4

październik / 2013 / 15 / 10 / 6

listopad / 2012 / 7 / 5 / 3

listopad / 2013 / 7 / 5 / 2

grudzień / 2012 / 3 / -1 / -4

grudzień / 2013 / 4 / 2 / -1

 

Wniosków nie wyciągam, mogę tylko dodać że kocioł znacznie dłużej pracuje i nie taktuje co 3 min. :D

Edytowane przez Sala
nie czytelne porównanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu ile kosztuje ten Twój m3 gazu - te 2 pozycje???? Tak aby "wszystko jasne" było - swój koszt podałem z faktury - masz wątpliwości co do mojej ceny 2,48zł/m3? Tar W-1.1 GZ50.

Twoje wyliczenie to jest koszt 1m3 z opłatami stałymi przy twoim zużyciu, a nie cena gazu w PGNIG Wrocław, dyskusja natomiast dotyczyła cen gazu w w PGNIG.

Edytowane przez mariuszwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich serdecznie (pierwszy post na tym forum :)).

 

To mój pierwszy sezon ogrzewania domu gazem. Dotychczas do ogrzewania służyły mi grzejniki na energię elektryczną, które zużywały sporo kWh przy miernych efektach ogrzewania. Roczny rachunek za energię elektryczną wynosił ok. 5000 zł przy średniej temperaturze w domu 17 stopni...

 

Należy dodać, że mój dom nie jest porządnie ocieplony - 80 m2, ściany pustak 24cm + 5 cm styropianu, dwie kondygnacje, stropodach nieocieplony, okna nowe wymienione w przeciągu ostatnich 2 lat.

 

W ostatnie wakacje wykonałem instalację gazową co - piec kondensacyjny Viessmana Vitodens-100W dwufunkcyjny + grzejniki aluminiowe polskie łącznie 65 żeberek + grzejnik łazienkowy 20-drabinkowy + rury miedziane. Łączny koszt instalacji z robocizną: 15500 zł.

 

Od września prowadzę zapisy odczytów licznika gazowego. Ponieważ moje miesięczne zarobki nie pozwalają mi na komfort grzania ponad 20 stopni, zdecydowałem się ogrzewać mieszkanie do temp. w granicach 18-19 stopni (stała temp. dzień i noc).

 

Moje zużycie gazu od 1 września do 30 grudnia przedstawiam poniżej.

 

Zaznaczam, że jestem w taryfie W2, gdzie 1m3=1,98zł (gaz + opłata zmienna), a dodatkowe opłaty to 20,65 zł/miesiąc (abonament + opłata stała). W podanych niżej opłatach miesięcznych uwzględniam zarówno opłaty stałe jak i zmienne.

 

Wrzesień: 44,8 m3, średnio 1,49 m3/dobę = 109.22 zł

Październik: 77,9 m3, średnio 2,6 m3/dobę = 174,66 zł

Listopad: 135,1 m3, średnio 4,5 m3/dobę = 287,74 zł

Grudzień (do 30): 192,8 m3, średnio 6,43 m3/dobę = 401,81 zł

 

Wychodzi na to, że od września zużyłem 450,6 m3 gazu, co daje 973,43 zł.

 

Oprócz zużycia gazu notuję temperatury na dworze (dzień + noc). Poniżej podaję średnie temperatury w dzień i noc:

Wrzesień: 15 st.C. (dzień) / 7 st.C.(noc), październik: 14 / 4, listopad: 7 / 2, grudzień: 4 / -1.

 

Obrazowo najlepiej przedstawić te wszystkie dane na wykresie. W załączniku zamieściłem wykres mojego zużycia gazu w odniesieniu do temperatur na dworze. Czarna linia - dobowe zużycie gazu, czerwona - temp. dzień, niebieska - temp. noc, zielona - temp. w domu.

 

To tyle ode mnie, życzę wszystkim Forumowiczom wszystkiego dobrego w Nowym Roku i jak najmniejszego zużycia gazu :)

Pozdrawiam

 

EDIT: Temperatura wody w kotle: średnio 55 stopni, zakres modulacji palnika: 6,5 - 26 kW

zuzycie_gazu.jpg

Edytowane przez fgrzesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie (pierwszy post na tym forum :)).

 

To mój pierwszy sezon ogrzewania domu gazem. Dotychczas do ogrzewania służyły mi grzejniki na energię elektryczną, które zużywały sporo kWh przy miernych efektach ogrzewania. Roczny rachunek za energię elektryczną wynosił ok. 5000 zł przy średniej temperaturze w domu 17 stopni...

 

Należy dodać, że mój dom nie jest porządnie ocieplony - 80 m2, ściany pustak 24cm + 5 cm styropianu, dwie kondygnacje, stropodach nieocieplony, okna nowe wymienione w przeciągu ostatnich 2 lat.

 

W ostatnie wakacje wykonałem instalację gazową co - piec kondensacyjny Viessmana Vitodens-100W dwufunkcyjny + grzejniki aluminiowe polskie łącznie 65 żeberek + grzejnik łazienkowy 20-drabinkowy + rury miedziane. Łączny koszt instalacji z robocizną: 15500 zł.

 

Od września prowadzę zapisy odczytów licznika gazowego. Ponieważ moje miesięczne zarobki nie pozwalają mi na komfort grzania ponad 20 stopni, zdecydowałem się ogrzewać mieszkanie do temp. w granicach 18-19 stopni (stała temp. dzień i noc).

 

Moje zużycie gazu od 1 września do 30 grudnia przedstawiam poniżej.

 

Zaznaczam, że jestem w taryfie W2, gdzie 1m3=1,98zł (gaz + opłata zmienna), a dodatkowe opłaty to 20,65 zł/miesiąc (abonament + opłata stała). W podanych niżej opłatach miesięcznych uwzględniam zarówno opłaty stałe jak i zmienne.

 

Wrzesień: 44,8 m3, średnio 1,49 m3/dobę = 109.22 zł

Październik: 77,9 m3, średnio 2,6 m3/dobę = 174,66 zł

Listopad: 135,1 m3, średnio 4,5 m3/dobę = 287,74 zł

Grudzień (do 30): 192,8 m3, średnio 6,43 m3/dobę = 401,81 zł

 

Wychodzi na to, że od września zużyłem 450,6 m3 gazu, co daje 973,43 zł.

 

Oprócz zużycia gazu notuję temperatury na dworze (dzień + noc). Poniżej podaję średnie temperatury w dzień i noc:

Wrzesień: 15 st.C. (dzień) / 7 st.C.(noc), październik: 14 / 4, listopad: 7 / 2, grudzień: 4 / -1.

 

Obrazowo najlepiej przedstawić te wszystkie dane na wykresie. W załączniku zamieściłem wykres mojego zużycia gazu w odniesieniu do temperatur na dworze. Czarna linia - dobowe zużycie gazu, czerwona - temp. dzień, niebieska - temp. noc, zielona - temp. w domu.

 

To tyle ode mnie, życzę wszystkim Forumowiczom wszystkiego dobrego w Nowym Roku i jak najmniejszego zużycia gazu :)

Pozdrawiam

 

EDIT: Temperatura wody w kotle: średnio 55 stopni, zakres modulacji palnika: 6,5 - 26 kW

Dięki i dla ciebie wszystkiego co najlepsze.Wracając do tematu to inwestycja zwróci się w około 5 lat.W pierwszej kolejności pewnie popracujesz nad stropodachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grudzień 2013 zużycie 260 m3 na cele co+cwu ,nie wiem czy to dużo czy mało (pierwszy sezon) a temat jakiś martwy .

 

W tym jest powierzchnia garażu i jakieś inne zimne ale ogrzewane pomieszczenia ?

 

U mnie wyszło 320 m3 za grzanie powierzchni podłóg 260m2, tj.137 pow. użytkowej. W tym 100 m2 powierzchni "zimnej" garaż i pokój nad garażem. Temperatura utrzymywana 22-23 stopnie. Pogodówki brak. Myślę że do 300 bym zszedł ale trochę źle ustawiałem na początku piec.

Edytowane przez piohal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym jest powierzchnia garażu i jakieś inne zimne ale ogrzewane pomieszczenia ?

 

U mnie wyszło 320 m3 za grzanie powierzchni podłóg 260m2, tj.137 pow. użytkowej. W tym 100 m2 powierzchni "zimnej" garaż i pokój nad garażem. Temperatura utrzymywana 22-23 stopnie. Pogodówki brak. Myślę że do 300 bym zszedł ale trochę źle ustawiałem na początku piec.

 

Temperatura w domu 21, 5 łącznie z pokojem nad garażem a garaż i kotłownia oraz gospodarcze 15ºC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w domu 21, 5 łącznie z pokojem nad garażem a garaż i kotłownia oraz gospodarcze 15ºC.

 

Aż sobie spojrzałem w swój projekt: pokój (wg projektu strych) nad garażem mam 50m2. Z niego jest wyjście na półpiętro na schodach. Wg projektu powinny być dwa grzejniki V11 60 i temperatura 5 stopni :). W reszcie budynku 20 C. Gratulacje dla projektanta. Zmieniłem na dwupłytowy i trzypłytowy grzejnik a i tak nie przekraczam tam 19 stopni obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja podam swoje zuzycie co + cwu (bez gotowania), na razie tylko niepelny miesiac normalnego grzania:

- grudzien 205m3

- średnia za grudzień 8,7m3 / dzien

- w grudniu od 1 do 20 trzymane bylo okolo 14 stopni pozniej dogrzanie do 19 (podlogowka) oraz 20 (grzejniki).

 

- srednia za styczen (01.01.14 - 08.01.14) 6,4m3 / dzien

 

Cena 1m3 gazu za grudzien: 2,21zl / m3 wedlug sposobu podawanego m.in. przez tomek4 i kbab (wedlug mnie tak sposob jest najbardziej wiarygodny, gdyz jest to rzeczywisty koszt zawierajacy wszystkie oplaty).

 

Ale zeby nie bylo jak ktos bedzie chcial sobie policzyc inaczej to taryfa W1.12T, PGNIG, rejon tarnowski.

 

Maksymalne zuzycie okolo 13m3/dzien podczas podnoszenia temperatury, minimalne 5,5m3 / dzien.

 

Z dotychczasowych obserwacji i eksperymentow moge powiedziec, ze najmniejsze zuzycie bylo podczas ustawienia grzania przez 24 godziny na dobe bez przerw.

 

 

Dane budynku:

Ściana beton komorkowy 24cm (typ 600) + 15cm styropian 0,032.

Dach welna od 25cm do 40cm 0,031.

Okna U=0,8, powierzchnia 34m2.

Pow. uzytkowa 176m2.

Pow. podlog 260m2, ogrzewane 220m2 (polowa podlogowka, polowa grzejniki).

Wentylacja grawitacyjna.

 

Zapotrzebowanie na energie pierwotna 77,1 kWh/(m2rok).

Zapotrzebowanie na Energię Końcową 60,8 kWh/(m2rok).

Edytowane przez mdab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...