Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Właśnie dzisiaj dostałem rachunek z gazowni ( pierwszy :) ) zużycie gazu od 20.11.2007 do 19.12.2007, 88 m3 około 3 metry3 gazu na dobe, fakt w domu nie zaciepło około 12-14 c, jestem na etapie kładzenia gładzi i płytek dom wemątrz bez drzwi wewnętrznych, parametry domu około 100 metrów użytkowych dom parterowy, poddasze nieużytkowe( można zaadaptować), ściana pustak gazobeton 30cm+10 styropian, strop drewniany płyta g-k, paraizolacja,wełna 20cm (0,036), płyta wiórowa 2cm, w newralgicznych miejscach dodane 5 cm styropianu efs100, okna drewniane przenikliwość ciepła szyb 1

Jestem zadowolony ze zużycia gazu, ale rachunek cudownie nie wygląda gaz+ wszelkiego rodzaju opłaty zmienna itp + opłata abonamentowa 2 m/c dało kwote 164,51 czyli 1,87 zł za m3 gazu, uważam że troche drogo

:evil:

 

 

Witam

Dzisiaj mamy 6.01.2008, razem 161m/3 w czasie 46 dni, temperatura stala 12-14 stopni w domu, 3,5m/3 na dobe mysle ze jest oki, zważywszy że każdy stopień dodany do temperatury to 7% więcej energii wychodzi mi że będzie ok, 6stopnix7%=42, a to wychodzi 161+42%=229m/3 gazu:46 dni=5m/3 gazu doba, przy 19-20 stopni w domu

przy średniej temperaturze na zewnatrz w granicach 0stopni, wynik chyba dobry

dom bez drzwi wewnetrznych, trwa wygrzewanie domu,fachowcy robia kafelki( częste otwieranie drzwi, wilgoć z klejów itp)

 

Ufffff, kafelkarze wyszli, odczyt 214 m3 gazu od 20.11.2007 do 2008-01-22, średnia temp. w pomieszczeniach 14 stopni, chociaż ostatnie 2 tygodnie wachało się między 14-16 stopni :D , myśle że jest oki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablitoo

A dlaczego podłogówka Cię drażni ?? Przecież to najlepszy i najekonomiczniejszy sposób ogrzewania niskotemperaturowego .

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje sie dużą bezwładnością i jest to jejgo duży plus - po nagrzaniu sie podłogi długo oddaje ona ciepło i potem nie trzeba dostarczyć wiele energii do jej ponownego nagrzania. No i jej wielka powierzchnia pozwala z wody o relatywnie niskiej temp oddać dużo energii do pomieszczenia .

Także powiedziawszy szczerze dziwią mnie Twoje problemy z podłogówką ...

- może podaj wiecej danych - jaki kocioł , jaki regulator , jakie nachylenie krzywej / jeżeli kocioł to kondensat / , jaki jej poziom , jaki system grzewczy , podłogówka z mieszaczem czy na RTL etc ...

 

Coz gdyby tak bylo to bym wszystkim zachwalala

ale moja podlogowka bezwladnosc to ma tylko w jedna str.

ona tylko slyszy masz ale daj to juz nie

a po ludzku to znaczy ze dlugo sie grzeje ale stygnie migiem

co do zapytan z kręgu etc... to jutro beda u mnie hydraulicy to se ładnie na karteczce spisze

oni twiedza ze ponieważ mam wc i łazienke na jednym ciagu rury to dlatego musi dłużej trwac ogrzanie podlogi w łazience bo woda najpierw przepływa przez rury w wc

no ale jesli przez miesiac ciaglej pracy pieca gazowego sie nie nagrzala (bo w łazience sa wieksze straty ciepła-odp. hydraulików)to ja mam dosc

i_ska

elzinia70 - miałam to samo odczucie podczas pierwszego i drugiego miesiąca grzania podłogówki, prawie płakałam z nerwów, że tylko w niektórych miejscach było ciepło. Okazało się, że podłogówka rozgrzewa się nawet do 2 miesięcy. Około grudnia podniosłam temp na piecu do 60 st i temp w pomieszczeniu do 21 podłogówka jest niemalże gorąca

 

Zauwazylam podobnie ze jak mialam na piecu ustawione 50* C to podlogowka

niemalże martwa a jak podnioslam na 55 lub 60*C to ruszyła

ale za to pobór gazu jeszcze szybciej niz cieplo do domu

i jak to sie ma do oszczędności ogrzewania niskotemp.

a wykonawca ma jedna odp. bezwladnosc i umiejscowienie na jednej rurze dwóch pomieszczeń

natomiast kiedy grzeje weglem to juz po kilku godzinach podlogi wszedzie sa cieple a pomieszczenia wciąż na jednej rurze :lol:

coz juz nic nie rozumiem

jajmar

Co do zuzycia na poziomie 27m3 na dobe przy temperaturze 18 stopni wewnątrz to albo nie masz wogóle ocieplenia albo masz cos solidnie skopane

jak na razie to ocieplenia brak i tak pozostanie do wiosny

sciany w wiekszosci to pustak żużlowy mala pustka i silka

myslalam ze to nie tak zle poprzedni właściciele tak mieszkali cale zycie

a ja mam dosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

oni twiedza ze ponieważ mam wc i łazienke na jednym ciagu rury to dlatego musi dłużej trwac ogrzanie podlogi w łazience bo woda najpierw przepływa przez rury w wc

no ale jesli przez miesiac ciaglej pracy pieca gazowego sie nie nagrzala (bo w łazience sa wieksze straty ciepła-odp. hydraulików)to ja mam dosc

 

Nic podobnego - Twoi hydraulicy mówią Ci nieprawdę - ilość pomieszczeń na jednym obiegu nie ma znaczenia - ważna jest wielkość pętli ogrzewania podłogowego lub w zależności od jej wielkości odpowiednia pompa obiegowa - ja mam podobnie jak Ty na jednym obiegu dwa pomieszczenia łazienka i wiatrołap - jeden obwód podłogówki , i korytarz wraz z hallem na parterze - drugi obwód podłogówki - podłoga pięknie grzeje we wszystkich tych pomieszczeniach równomiernie niezależnie od tego czy jest to początek czy koniec danej pętli .

Nagrzewa się szybciutko i utrzymuje temperaturę.

 

Wyspowiadaj wykonawców na tę okoliczność - coś musieli skopać w Twojej instalacji - bez dwóch zdań .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwazylam podobnie ze jak mialam na piecu ustawione 50* C to podlogowka

niemalże martwa a jak podnioslam na 55 lub 60*C to ruszyła

ale za to pobór gazu jeszcze szybciej niz cieplo do domu

i jak to sie ma do oszczędności ogrzewania niskotemp.

a wykonawca ma jedna odp. bezwladnosc i umiejscowienie na jednej rurze dwóch pomieszczeń

natomiast kiedy grzeje weglem to juz po kilku godzinach podlogi wszedzie sa cieple a pomieszczenia wciąż na jednej rurze :lol:

coz juz nic nie rozumiem

 

50 stopni to dla podłogówki baaaardzo dużo - ja zasilam podłogówkę wodą max 35 - 38 stopni . Przy takiej temp wody podłoga jest wyraźnie ciepła - dlatego staram się dla uzyskania temp pomieszczenia około 20 stopni utrzymywać temperaturę na podłogówce w granicach 30 stopni . Wraz z żoną nie jesteśmy ciepłolubni i zbyt ciepła podłoga to dla nas dyskomfort - dlatego generalnie preferujemy niższe temperatury podłogi - zwłaszcza ze ogrzewania podłogowego na parterze mamy dużo - prawie wszystkie pomieszczenia oprócz salonu i jednej sypialni ...

 

Napisz jaki masz system sterowania podłogówką - 50 stopni na podłogę to zabójstwo dla jastrychu - przy takich temp jastrych może popękać - poza tym przy takiej temp wody podłoga by wręcz parzyła ...

Masz może mieszacz , czy system na RTLach , czy może podłogówka na powrocie z grzejników ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocieszająca wiadomość dla przerażonych zwiększonym zużyciem gazu. Dom parterowy z użytkowym poddaszem, 280 m2 powierzchni w tym 70 m2 podłogówka. Kuchnia gazowa, cwu, 3 łazienki. Centrala kondensacyjna Wolfa CGS 24/200. Zużycie gazu w okresie: 13 IX - 13 XI Przeciętnie 8,7 m3, w okresie 13 list. - 14 styczeń 17,8 m3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie również optymistycznie - ostatnia f-ra za okres 20.12 - 22.01 = 500 pln - ogrzewanie , c.w.u + kuchenka gaziowa .

Chałupa 180m2 / prawie 700m3 kubatury / dwukondygnacyjna , ściana Max 30cm + 10cm styro. Kocioł końdensat . parter podłogówka , poddasze grzejniki . Pierwszy sezon grzewczy .

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam ten watek i wydaje mi sie ze wiele osob podaje niewlasciwe parametry charakteryzujace dom. Chodzi mianowicie o to ze wiel osob podaje powierzchnie uzytkowa, ale ta wartosc nic nie wnosi, bo de facto nie ogrzewa sie podlog, ale ogrzewa sie okreslona kubature. Aby miec komfort cieplny, to trzeba ograc nie powierzchnie ale okreslona pojemnosc. I komfort bedzie wtedy kiedy cala ta pojemnosc domu- kubatura bedzie miala ta sama temperature( z grubsza ). Prosze, podawajcie ogrzewana kubature a nie powierzchnie uzytkowa. Przyklad. Jeden ogrzewa 85 m kw i drugi tez, ale jeden ma wys 2,50 a drugi 3,00. Zuzyja tyle samo gazu( przy identycznych kotlach scianach, stropach, i sufitach)? Nie. Wiec kubatura jest jak najbardziej istotna, wazniejsza nawet IMHO niz powierzchnia.

To pozwoli lepiej porownac zuzycie paliwa w roznych domach.

Pozdrawiam

Jankes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i czytam ten watek i wydaje mi sie ze wiele osob podaje niewlasciwe parametry charakteryzujace dom. Chodzi mianowicie o to ze wiel osob podaje powierzchnie uzytkowa, ale ta wartosc nic nie wnosi, bo de facto nie ogrzewa sie podlog, ale ogrzewa sie okreslona kubature. Aby miec komfort cieplny, to trzeba ograc nie powierzchnie ale okreslona pojemnosc. I komfort bedzie wtedy kiedy cala ta pojemnosc domu- kubatura bedzie miala ta sama temperature( z grubsza ). Prosze, podawajcie ogrzewana kubature a nie powierzchnie uzytkowa. Przyklad. Jeden ogrzewa 85 m kw i drugi tez, ale jeden ma wys 2,50 a drugi 3,00. Zuzyja tyle samo gazu( przy identycznych kotlach scianach, stropach, i sufitach)? Nie. Wiec kubatura jest jak najbardziej istotna, wazniejsza nawet IMHO niz powierzchnia.

To pozwoli lepiej porownac zuzycie paliwa w roznych domach.

Pozdrawiam

Jankes

 

Bravo - 100% racji - widzę że moje apele odnoszą skutek :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura 600 m3, pow. 124m2

Domek ocieplony (15 cm styropianu, 30 cm wełny na poddaszu), choć nie do końca (jeszcze brak podbitki, parapetów, przez balkon wieje, brak drzwi wewnętrznych oddzielających wiatrołap).

Zużywam średnio 13m/dobę. Za okres od ok 27 listopada do 22 stycznia wyszło ok 1000 zl. Ale pierwszy miesiąc to było suszenie murów po tynkach!. I nie było regulatora pokojowego. Od ok miesiąca jest regulator, temp ustawiona na 22st. Na dole palimy w kozie dla przyjemności, czujnik temp jest na górze, więc koza nie wpływa (jakoś to ciepłe powietrze nie idzie na górę :roll: ), na dole bywa przez to gorąco - chodzę boso i w podkoszulce. W nocy ustawione jest na 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.10.2007 -Odpalenie kotła przez serwis:

30.11.2007 - wprowadzenie się

 

Rachunki za gaz:

26.10 - 15.11 -.............191 pln

15.11. -13.12 -.............221 pln

13.12 - 16.01.2008 - ....225 pln

 

Do tego około 2 - 2,5 m3 drewna.

 

Dom z poddaszem użytkowym, 125 m2 powierzchni po podłogach + garaż 25 m2 ale nie ogrzewany. Wg projektu kubatura to 560 m3 ale to chyba z garażem i strychem więc nie wiem ile m3 ogrzewanych.

Sciany BK24 + 12 styropian, podłoga 10 cm styropian, ocieplenie dachu do samej kalenicy 15cm wełny między krokwiami, strop nad poddaszem też ociplony 15 cm, skosy dodatkowo 5 cm wełny w poziomie.

Kominek z DGP (salon i 3 pokoje u góry). Parter cały otwarty z wyjątkiem wiadomo toalety i pom.gospodarczego.

Kocioł 1 funkcyjny turbo : Beretta kompakt II 24 e.s.i. , zasobnik 100l. Podłogówka u góry w łazience i na dole wszędzie z wyjątkiem salonu : razem około 55 m2. Grzejniki w salonie, pokojach u góry i łazienkowy (razem 6 sztuk). Kocioł sterowany programatorem pokojowym euroster. Temp. dzień 22 st, noc 21,5 st. Dzień "trwa" od 5:00 do 6:00 i od 16:00 do 22:00, noc w pozostałych porach. Cyrkulacja c.w.u. - pompa pracuje 5:30-6:30 i 15:45-22:30 w tygodniu i od 7:30 do 22:30 w weekendy.

 

Zamieszkują 2 dorosłe osoby i dwójka małych dzieci. Oprócz tego kuchnia gazowa.

 

Te małe rachunki to duża zasługa sprawnie działającego kominka z DGP. Kominek jest w stanie utrzymywać ciepło w domu, tak ze temperatura spada ponizej ustawionej na Eurosterze bardzo rzadko więc i kocioł dla c.o. pracuje sporadycznie z reguły pomiędzy 5:00 a 6:00 rano kiedy to ustawiony jest "dzień" na Eurosterze i po 16:00 kiedy wracamy do domu a kominek już ostygnie od rozpalenia rano przed wyjściem do pracy. W tym czasie podgrzeją siętrochę podłogi i później jakiś czas już trzymają.

Powiem szczerze, ze przy takich kosztach jakie mam teraz to kompletnie nie widzę sensu inwestycji w drogi kocioł kondensacyjny, zakup jego zwracał by mi się do emerytury, zresztą prawdę mówiąc to czułem, ze tak będzie i nie żałuję wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w przestworzach netu znalazłem artykuł w Gazecie Wyborczej.

Ja grzeje pierwszy sezon więc nie mam porównania ... ale może wypowiedzą się wieloletni "gazownicy" czy też macie takie przypadki, zimy łagodniejsze a m3 nabitych więcej.

 

Za duży rachunek za gaz?

W Szczecinie gaz wariuje, ale może w Poznaniu też mamy problemy z jakością gazu? - pyta nasz Czytelnik. I wylicza: mimo że mrozów nie ma, tej zimy w jego domu zużycie gazu do ogrzewania i podgrzewania wody było o jedną trzecią większe niż przed laty.

- Zwykle w grudniu i styczniu zużywaliśmy 900 metrów sześciennych. Teraz wychodzi, że nabiliśmy na liczniku 1200. Coś tu nie gra - mówi pan Mirosław ze Szczepankowa.

 

Dom i wodę ogrzewa dwufunkcyjnym piecem gazowym. W kuchni też ma gazową kuchenkę. - Zima lekka, mrozów nie ma. Byłem pewien, że sporo zaoszczędzimy - mówi "Gazecie".

Czy coś jest na rzeczy? Na przełomie grudnia i stycznia wielu szczecinian zużyło więcej gazu niż w poprzednich latach, nawet w miesiącach tęgich zim. Swoje rachunki reklamują emeryci, gospodynie, a nawet znani prawnicy czy duński konsul honorowy.

 

Urząd Regulacji Energetyki - w oparciu o wniesione skargi i załączone dokumenty - zdecydował w poniedziałek, że krakowski Instytut Gazu i Nafty oceni jakość gazu w Szczecinie.

 

Wystąpił też do szczecińskich koncesjonowanych przedsiębiorstw ciepłowniczych, by podały, jakie u nich było zużycie gazu na wytworzenie jednej jednostki ciepła w tamtym czasie.

 

Przedwczoraj URE wydało komunikat: "Analiza otrzymanych dokumentów potwierdziła podnoszone zarzuty odbiorców odnośnie dużych i bardzo zróżnicowanych przyrostów zużycia gazu w porównywalnych okresach rozliczeniowych".

 

Dostawca - PGNiG - twierdzi, że przesyłał dobrej jakości gaz wysokooktanowy, zaś reklamacje są nieuzasadnione. Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska zapewniła jednak, że wszystkie reklamacje zostaną wnikliwie rozpatrzone. W Szczecinie mieszkańcy korzystają z wyskokalorycznego gazu GZ50, w Poznaniu z zarówno z GZ50 jak i mniej kalorycznego GZ35.

 

Nasz Czytelnik zapowiada, że będzie reklamował swój rachunek. Najpierw musi sprawę wyjaśnić ze sprzedawcą gazu.

 

Jeśli to nic nie da, skargę można złożyć u rzecznika konsumentów (ul. Zielona 8, tel. 061 852 12 73) lub w oddziale terenowym Urzędu Regulacji Energetyki (ul. Wierzbięcice 1, tel. 061 833 12 64).

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

 

link: http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,4905771.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To moze moje wyliczenia

uruchomieni pieca 30.10.2007, wprowdzka 02.11.2008 powierzchnia grzewcza ok 180 m2; kubatura ok 450 m3; ściany potoherm 25+12 cm wełny; poddasze 20 cm, podloga 10cm styropianu.; rolety na dole (duużo dają), 3 osoby

gaz z butelki z firmy N.EN - zużycie 190 m3 (średnio 1,8 m3/dobę) dodatkowo kominek SPARKE z DGP - zużycie drewna (jak się okazało marnej jakości) 7-8 m3

 

Jesstem zadowolony bo daje mi to średni miesięczny całowity koszt CO i CWU na poziomie 750-800 zł - jak na pierwszy sezon chyba nieźle

 

 

Temp w domu 22-23oC

Pozdr

tomek

ps.

 

stresuje mnie zużycie prądu - 450-500 kWh/m-c (kuchenka indukcyjna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak grzeję (grzałem)kominkiem codziennie - rozpalam ok 17 (temp w domu ok 19-20oC i jak wczesniej wspomniałem wieczorem mam ok 22-23oC)

 

Dwa fakty:

1. wracamy z pracy po 17 - do tego czasu sa opuszczone rolety na całym parterze

2. Mocne palenie w kominku ropoczęliśmy już we wrześniu - w celu wysuszenia budynku, palenie odbywało sie codziennie od rana

 

Jeżeli w weekend ropzalę ok 10-12 to wieczorerm na piętrze jest goraco (nawet do 24oC)

 

Poczatkowo miałem zużycie gazu ok 2,5-3 m3 (przypomnę propanu) ale zmieniłem krzywą z 1,4 (ustawionego przez serwisanta) na 1,2; po zmianie zużycie spadlo do 1,2-1,5 m3

Obecnie kończy mi sie drewno więc pale co kilka dnii przy tem zewn ok -2 +4 oC zużywam ok 2 m3

Piec kondesat DeDietrich

Cyrkulacja 3 razy rano po 15 min i od 17-22 co godzinę przez 15 min;

 

Jedna łazienka grzeje na max, druga troszkę mnięj; pokoje w ktorych przebywamy sporadycznie mają głowice term ustawione na 2 (temp w pomieszczeniach ok 17-19oC). Temp w garażu ok 12 oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...