Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

""""poza tym w regulatorze mam włączoną opcję termostatu, a więc przy osiągnięciu zadanej temp kocioł się wyłącza"""a która to jest opcja w tym regulatorze bo nie widzę czegoś takiego a chcialbym sprawdzić csy też tam mam. Ustawie sobie tak samo wszystko i po 2-3 dmiwch obczaje czy zmieni się.cokolwiek z zużyciem gazu;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Menu → Poziom instalatora → Konfiguracja systemu

[OBIEG 1 i ew. OBIEG 2 ----] → Włącz. temp. pokoj.

 

– Za pomocą tej funkcji można ustalić, czy wykorzystywany

będzie czujnik temperatury wbudowany w regulatorze,

czy w zdalnym sterowaniu.

 

Warunek: Regulator nie jest zainstalowany w urządzeniu

grzewczym, lecz na ścianie, lub podłączone jest zdalne sterowanie

VR 81/2. Opcje:

 

Brak: czujnik temperatury nie jest wykorzystywany do regulacji.

 

Regulacja pokojowa: Wbudowany czujnik temperatury mierzy

aktualną temperaturę pokojową w pomieszczeniu referencyjnym.

Wartość ta jest porównywana z zadaną temperaturą

pokojową i w przypadku wykrycia różnicy, temperatura

zasilania ogrzewania jest dostosowywana poprzez tzw.

„efektywną zadaną temperaturę pokojową“. Efektywna temperatura

pokojowa zadana. = ustawiona temp. pokoj. zadana.

+ (ustawiona temp. pokoj. zadana. - zmierzona temperatura

pokojowa) Zamiast ustawionej temperatury pokojowej

zadanej regulacja wykorzystuje efektywną temperaturę pokojową

zadaną.

 

Termostat: Funkcja taka jak w przypadku regulacji pokojowej,

jednak dodatkowo obieg grzewczy zostaje wyłączony,

gdy zmierzona temperatura pokojowa jest wyższa o + 3/16 K

od ustawionej temperatury pokojowej zadanej. Jeżeli temperatura

pokojowa spada znów poniżej + 2/16 K poniżej ustawionej

temperatury pokojowej zadanej, obieg grzewczy zostaje

znów włączony. Korzystanie z włączenia temperatury

pokojowej w połączeniu z prawidłowym wyborem krzywej

ogrzewania zapewnia optymalną regulację instalacji grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow no to grubo pojechałeś :D co nie co rozumiem, ok włączam to i zobaczymy jakie będą efekty ;p słowo pokojowa temperatua pojawilo się tamz 15 razy ;p możesz po chłopsku mi to napisać ? :D u mnie jest do wyboru - termostat , - korekta albo brak wiec które dac ? Edytowane przez wisnia&usia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie termostat i korekta dziala tylko w czasie "nocnym" gdyz teraz w dzien przy ustawieniach termostat i osiagnieciu temperatury zadanej kociol sie niewylacza a jak sie pojawia ksiezyc to kociol staje.wisnia&usia a jaka masz krzywa grzewcza nastawioną?

 

to coś masz nie tak...

u mnie idealnie działa tryb termostat, korekta nie wyłącza kotła...

tryb nocny czyli temp. obniżona zadziała gdy:

poziom instalatora-->konfiguracja systemu-->Tryb Auto-wyłącz. ma wartość: temp. nocna, domyślnie jest: eco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza nastawilem tak jak kolega doradził na 1.1 wcześniej mialem 0.7 . Regulator mam w przedpokoju. Nie wspomniałem ze u mnie 90m2 to podlogowka...salon, jadalnia, łazienka,ubikacja kaloryfer mam tylko w sypialni garażu i jeden mały w przedpokoju kolo drzwi wejściowych. Mam go odkręcić na full skoro też mam tam podlogowke w przedpokoju?? A nie będzie przypadkiem tak ze kaloryfer nagrzeje pomieszczeniew 30min i ssię wyłączy bo nabierze zadana temperaturę ? A podłoga nadal będzie chłodna? Dodam jeszcze ze mam 2 mieszacze, jeden ze sterownikiem do podlogowki i jeden do kaloryferów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb auto-wylacz mam na ---obnizenie i teraz ma 21,5 zadane , pokazuje tez ze w salonie mam 21,5 a piec po czasie blokady palnika sie wlacza i grzeje i tak co jakis czas

 

a masz termostat czy korektę ustawiona...?

regulator ma jakąś histerezę ustawioną, więc nawet jak Ci pokazuje, że w pomieszczeniu jest już zadana temp. to od razu nie wyłączy kotła, ale wyłączy na pewno....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , wstawiam filmik z moimi ustawieniami , bardzo proszę o pomoc w ustawieniu tego wszystkiego ponieważ sam nie mogę tego ogarnąć. mamy temperaturę teraz w granicach od 1do7 s.C A mój piec bierze mi od 8 do 12 m3 gazu dziennie. Sądze ze przy takim ociepleniu to trochę za dużo :( Dom 145m2 , pod podloga 15 styro 0,38 sciana phoroterm 25 + 15 cm styro 0,38 strop nieurzytkowy z ulozona wełna 25cm 0,39 , 90m2 w podłogówce poza 2 sypialniami (jednej z nich nie ogrzewam) oraz jeden maly kaloryfer w przedpokoju. wentylacja grawitacyjna jeszcze puki co.... boje się ze jak przyjdą mrozy to pewnie będzie x2... czyli kolo 16m3 dziennie... proszę o jakies porady co do ustawien. pozdrawiam

 

http://speedy.sh/5Pmdc/bbbb.mp4

 

https://drive.google.com/file/d/0Bzl1bBWyGRHFOEw3TUdyQ0lDeXM/view?usp=sharing

Edytowane przez wisnia&usia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie na mijający miesiąc (30 dni) - 100m3, z czego ok 30m3 CWU (takie miałem w ostatnim miesiącu przed uruchomieniem CO, choć wtedy miałem 7,5m3 wody, a teraz 11m3).

W zeszłym sezonie za ten okres miałem 80m3 (nie pamiętam, kiedy zacząłem grzać). Nie wiem, czy rok temu było cieplej, czy zimniej, u mnie generalnie jest cieplej - nie umiem sobie dobrze wyregulować pieca, czasem miałem 23*, czasem 19*...

Edytowane przez owp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , wstawiam filmik z moimi ustawieniami , bardzo proszę o pomoc w ustawieniu tego wszystkiego ponieważ sam nie mogę tego ogarnąć. mamy temperaturę teraz w granicach od 1do7 s.C A mój piec bierze mi od 8 do 12 m3 gazu dziennie. Sądze ze przy takim ociepleniu to trochę za dużo :( Dom 145m2 , pod podloga 15 styro 0,38 sciana phoroterm 25 + 15 cm styro 0,38 strop nieurzytkowy z ulozona wełna 25cm 0,39 , 90m2 w podłogówce poza 2 sypialniami (jednej z nich nie ogrzewam) oraz jeden maly kaloryfer w przedpokoju. wentylacja grawitacyjna jeszcze puki co.... boje się ze jak przyjdą mrozy to pewnie będzie x2... czyli kolo 16m3 dziennie... proszę o jakies porady co do ustawien. pozdrawiam

 

http://speedy.sh/5Pmdc/bbbb.mp4

 

https://drive.google.com/file/d/0Bzl1bBWyGRHFOEw3TUdyQ0lDeXM/view?usp=sharing

 

 

Czujnik pogodowy widzę masz kocioł powinien dobierać automatycznie temp. zasilania ( warunek na kotle ustawiasz na maxa temp zasilania to w teorii ,w praktyce ja u siebie przy 100% ogrzewania podłogowego ustawiam na kotle max CO na 45*C u ciebie będzie inaczej bo masz jeszcze kaloryfery a one wymagają wyższej temp. zasilania

 

Jak dla mnie wygląda to tak u ciebie , kocioł grzeje CO do 45*C na podłogę RTL puszczasz 30*C z tego co opisujesz w filmie masz 3 kaloryfery z czego jeden pokój nie jest grzany .Jesteś następna osobą u której nie ma mieszacza i tak naprawdę kocioł nie działa w 100% automatycznie . Gdybyś miał mieszacz byś miał dwa obiegi grzewcze ( kaloryfery - podłogowe ) system sam by regulował jaka temperaturę ma puścić w obieg na podstawie KG dla kaloryferów i podłogowego . W tym momencie system zadaje temperaturę na kaloryfery a podłogowe regulujesz RTL , teraz masz 30*C ustawione a to jest za dużo jak na te temperatury , co zrobisz jak będzie na dworze -15*C już ci mówię biegniesz szybko do rozdzielacza i kręcisz RTL na 35*C bo 30*C będzie za mało . Ogólnie moim zdaniem system nie jest zautomatyzowany co się przekłada na większe spalanie gazu , druga sprawa przewaga ogrzewania podłogowego nad kaloryferami drugi błąd grzejesz niepotrzebnie wodę do 45*C a tak naprawdę w 70% zapotrzebowania potrzebujesz wodę o temp. 28*C tu już masz straty ,kocioł pracuje z KG dla kaloryferów a nie dla ogrzewania podłogowego .

 

Jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem to dać wyższą temperaturę na podłogę np 35*C i w sterowniku ustawić na Termostat szkoda energii produkowanej przez kocioł nawet bym się pokusił o wyższą temp na podłogę w granicy 40*C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie na mijający miesiąc (30 dni) - 100m3, z czego ok 30m3 CWU (takie miałem w ostatnim miesiącu przed uruchomieniem CO, choć wtedy miałem 7,5m3 wody, a teraz 11m3).

W zeszłym sezonie za ten okres miałem 80m3 (nie pamiętam, kiedy zacząłem grzać). Nie wiem, czy rok temu było cieplej, czy zimniej, u mnie generalnie jest cieplej - nie umiem sobie dobrze wyregulować pieca, czasem miałem 23*, czasem 19*...

 

"W gorącej wodzie jesteś kąpany " :) 5 dni pazdziernika doliczyłeś do listopada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a masz termostat czy korektę ustawiona...?

regulator ma jakąś histerezę ustawioną, więc nawet jak Ci pokazuje, że w pomieszczeniu jest już zadana temp. to od razu nie wyłączy kotła, ale wyłączy na pewno....

 

 

Nie wiesz czasem czy w vaillancie jest histereza na CWU ,z tego co ja wiem to jej nie ma i wynosi ona 7*C i nie da się jej zmienić może ty masz jakieś inne informacje na ten temat .

 

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...