Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pianka jest otwartokomorowa ale są to w zasadzie dwie różne jeśli chodzi o jakość pianki bo pierwszy facet mnie wkurzył jakością wykonania - on miał jakąś piankę za wschodniej granicy.. ale nie pamiętam dokładnie nazwy, natomiast dopianowywane było polską pianką. Ale żadnych parametrów konkretnych nie znam. Tak jak napisałam średnio to ok 15 cm. bywają miejsca gdzie jest więcej ale też gdzie może być nieco mniej niż 15. Teoretycznie było tak, żeby nie przykyrwać krokwii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to masz odpowiedz dlaczego tep jest niska. Pianka OK ma parametry podobne do wełny. Czyli położyłeś sobie 12 - 15 cm wełny, a to co najmniej o połowę za mało. Niezbędne minimum to 25 cm a najlepiej około 35 i przykrycie krokwi. Nie przykryte krokwie to następny błąd. Widzę że puścili do ciebie niezłego bajeranta (Handlowca) że Cię tak zbajerował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wierze, ze dolozenie tutaj tylko izolacji w dachu obnizy zuzycie o 1/3 czy wiecej, zeby to zuzycie bylo bardziej odpowiednie do domu.

 

Ja mam 16 cm piany otwarto-kom i zuzycie mam niskie, zeby nie powiedziec za niskie jak ta niby nedzna pianke :p

 

Tutaj albo jakas cyrkulacja zzreajaca ogromne ilosci gazu albo totalnie zle ustawiony piec, albo jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak dom mam ocielony styropianem 15 ale grafitowym, podłogi na dole mają ocielenie 20 cm styro, poddasze podłogi w zasadzie nie są ocieplane tylko tyle co pod panelami, jedynie sypialnia która jest nad garażem ma ocieploną podłogę 5 cm pianki, Także całe poddasze ocieplone jest pianką mniej więcej ok 15 cm - myślę że raz mniej raz więcej to zależy jak się psiknęło wykonawcy :). Kocioł to vitodens 200 26 kw plus vitotronic 200. Mam rekuperację. Nie wiem czy to istotny szczegól, ale z domu - może nie bezpośrednio z salonu :))), ale w niedalekije odległości schodzi się bezpośrednio do piwnicy, Tam w zasadzie panuje podobna temperatura...

Serwisant zachodzi w głowę jak to możliwe, że temperatura na kotle jest 20 a w domu na dole 23. Przestawił na 18 - jest minimalnie 21. Ale przy ustawieniu na 20 stopni to zużycie w nieco zimniejszym okresie jaki się pojawił w ciągu 10 dni obserwacji było na poziomie 11 m na dobę. Wydaje mi się, że to dużo, szczególnie, że piec miał być mega oszczędny... W zasadzie mogłam zainstalować prosty polski piec i pewnie byłoby to samo...Jestem trochę zła, bo nie o to chodziło...

 

Na ile masz ustawione reku?

 

Masz jakies okna dachowe? Ile?

 

Ilew doy zuzywacie na miesiac? Kapiecie sie w wannie czy prysznic? Jest cyrkulacja? Jesli tak to jak dlugo chodzi?

 

Przy tych tempearturach i Twoim domu powinienes sie w 6-7 m3 miescic bez problemu, o ile powyzsze nie bedzie odbiegalo od normy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianka jest otwartokomorowa ale są to w zasadzie dwie różne jeśli chodzi o jakość pianki bo pierwszy facet mnie wkurzył jakością wykonania - on miał jakąś piankę za wschodniej granicy.. ale nie pamiętam dokładnie nazwy, natomiast dopianowywane było polską pianką. Ale żadnych parametrów konkretnych nie znam. Tak jak napisałam średnio to ok 15 cm. bywają miejsca gdzie jest więcej ale też gdzie może być nieco mniej niż 15. Teoretycznie było tak, żeby nie przykyrwać krokwii

 

Witam ponownie, oj chyba należałoby zrobić wizję lokalną aby dobrze pomóc :). Na razie odniosę się do pianki. Otóż jeśli jest to pianka o otwartej strukturze to powinna być zabezpieczona paroizolacją! Jeśli nie jest to błąd! Krokwie to mostki cieplne jakby na to nie patrzeć. Ale skoro od góry można dojść do powinno dać coś jeszcze dołożyć. Gorzej ze skosami. I jeszcze jedno, to że temp. na strychu jest dosyć wysoka to źle = ciepłe powietrze sobie tam jakoś ucieka. Izolacja termiczna musi być sucha i nie powinno być w niej ruchu powietrza aby była wystarczająco skuteczna tymczasem przez otwarto-komórkową piankę sobie i wieje i wilgoć idzie. Co do grzania CWU, i że mało gazu bierze... BZDURA. Grzać jak potrzeba a nie cały czas! Wiem, bo testowałem i nikt niech głupot nie wciska ludziom!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skoro izolacja jest nie między mieszkaniem a strychem, tylko między strychem a dachem, to czemu się dziwicie, że na strychu jest ciepło? Chyba że coś źle zrozumiałem.

Co do cwu, to można policzyć straty w zbiorniku, znając jego wielkość i ocieplenie. Lepiej nie przenosić tu dyskusji o pianie, w wątku poświęconym temu kłótnie trwają od lat... Wg mnie 15cm piany to nie jest tak mało - na ścianie też ma 15cm izolacji, a piana faktycznie jest szczelniejsza - ostatnio poprawiałem strych po moich fachowcach, wełna może jest równie 'ciepła' jak się samemu robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest tak, że nad częścią zamieszkałą poddasza mam jeszcze strych tam jest rekuperator. To całkiem spora przestrzeń - można tam nawet swobodnie stanąć - i powiem szczerze, że nie jest tam zimno. Myślę, że różnica między mieszkaniem a strychem jest maksymalnie 2 stopnie. Strychu nie mam nad sypialnią, która jest nad garażem - i w tym pokojue generalnie jest zawsze chłodno.

 

Szczerze powiem nie bardzo wiem jak to docieplenie wygląda , szczyt dachu jest docieplony ? czy tylko sufit nad strychem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie jeśli chodzi o tę pianę, to oprócz dachu ja mam ją również na ścianach od wewnątrz domu... :). tak mniej więcej ok 5 cm. Mam dwa dachowe okna - więc to chyba nie tamtędy tak spektakularnie ucieka ciepło... Ale ja cały czas zastanawiam się dlaczego wszyscy idziecie w kierunku uciekania ciepła, kiedy w domu cały czas jest wyższa temperatura niż zadana... Bez wątpienia błędem jest nieocieplenie ściany między garażem a domem - my pseudo inteligenci kompletnie się na tym nie znaliśmy, a facet, któremu zapłacilismy sporą kasę za nadzór, okazał się pseudo nadzorcą...

Chętnie zaprosiłabym na tę wizję lokalną do Lublina :), bo jakoś do tej pory nie trafiliśmy na nikogo kto ma ten piec, choć wszyscy się wypowiadają, że bierze za dużo gazu. Dziś po raz kolejny rozmawiałam z serwisantem wyrażając swą wątpliwość co do pracy ciągłego podgrzewania wody. Wyśmiał mnie mówiąc, że mam termę i w niej woda nie stygnie, a podgrzewana jest tylko ta, która przbywa, więc już nei wiem co myślec... Zużycia wody w domu nie jestem w stanie zmierzyć bo mam swoją studnię i nie montowałam zadnych liczników, ale nie są to spektakularne ilości, bo myjemy się we 4 osoby w tym dzieci biorą kąpiel razem w wannie a my dorośli korzystamy zdecydowanie z prysznica, Zmywarka i pralka podgrzewa wodę sobie sama ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Maniak, napisz cos wiecej na temat tego jak poustawiales swojego vaillanta i instalacje. Z 14 na 6 robi wrazenie.

 

Zgadza się. Pali za dużo. Kolejne pytania/podpowiedzi:

 

1. Kocioł za mocny. Zapewne moc minimalna tego kotła wystarczyłaby do ogrzania domu w mrozy. Ale cóż trudno, większość z nas ma tak dobrane, dopiero jak człowiek mądrzeje/czyta i myśli to widzi i rozumie, że "instalatorzy" chyba zatrzymali się gdzieś 20 lat temu. Tutaj można coś kombinować z ustawieniami kotła ale musiałbym zapoznać się z jego instrukcją.

2. Tej pianki to mogło by być więcej.... W dach dobrze jest nawet teraz dawać ze 30 cm wełny jak nie więcej do 40 nawet.

3. Jaki rekuperator? Co oznacza: ":ale z domu - może nie bezpośrednio z salonu"?

4. Cyrkulacja CWU odnosi się do wody do mycia (ciepłej) może masz tak, że kocioł bez przerwy ją podgrzewa bo ta się wychładza przez cyrkulację a gaz leci... Ja grzeję wodę tylko wieczorem.

5. Ścianę od garażu trzeba docieplić od strony garażu np. 15 cm wełny..

6. Dziwne, że instalator czuje się zagubiony. Ale co zrobić aby to urządzonko paliło mniej:

- grzać możliwie jak najniższą temperaturą wody grzewczej np. u mnie przy 0C na zewnątrz temp. wody w obiegu wynosi 44C. Kocioł kondensacyjny ma działać na niskich temp. ponieważ sprzyja to kondensacji. Tutaj oczywiście najważniejsza jest temperatura powrotu ale ta zasilania na to przecież wpływa.

- wodę cwu grzejemy gdy jej nam rzeczywiście potrzeba. A to zależy od domowników i ich nawyków.

- dobrze byłoby zmniejszyć moc kotła jak się tylko da nawet do 10Kw na grzanie

- wodę też można podgrzewać niższą temp. co pozwoli na dłuższy okres czasu kondensacji.

- jeśli jest cyrkulacja cwu to powinna dzialać również w okresie jej zapotrzebowania.

- termostaty na grzejnikach (głowice termostatyczne) warto ustawiać odpowiednio dla pomieszczeń. Osobiście polecam programowalne tygodniowo (elektroniczne).

 

7. Wracając do problemów z ustawieniem temp. wewnątrz. Zapewne kocioł grzeje w oparciu o krzywą grzewczą i ją właśnie trzeba znaleźć. To nie takie proste niestety. Rozumiem, że ten sterownik vitotronic jest na kotle? A gdzie znajduje się sam kocioł?

 

Nie znam tego kotła ale postaram się doczytać. Z vaillantem byłem w stanie zejść z 14m3 na 6m3 więc tutaj też zapewne coś da się podreperować.

Edytowane przez flyby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no cały dach jest ocieplony zamiast wełną pianą. Pianą jest pryśnięta ta cała folia dachowa. Potem jest strych na którego podłodze leżą płyty osb i pod strychem poddasze - tak jak napisałam w poście niżej bądź wyżej poddasze dodatkowo ma ocieplone ściany tą pianą od wewnątrz - opórcz zewnętrznego styro.

Aha co do zbiornika cwu to on ma 150 litró i nie jest niczym ocieplony, a powinien być???? stoi w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi jakieś 18 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie godz. 22.47 piec już jest w tzw. fazie nocnej - temp. na zewnatrz 4 st. grzejnik w pokoju w którym siedzę ustawiony na 5 jest zimny...Nie wiem za bardzo co to jest calormatic... ale jeśli to ten czujnik który wisi w pomieszczeniu to niestety podaje on tak jak pisałam temperaturę dołu a nie góry gdzie są grzejniki, choć teoretycznie ustawia się na nim grzejniki - tam jest 21, 7 aktualnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no cały dach jest ocieplony zamiast wełną pianą. Pianą jest pryśnięta ta cała folia dachowa. Potem jest strych na którego podłodze leżą płyty osb i pod strychem poddasze - tak jak napisałam w poście niżej bądź wyżej poddasze dodatkowo ma ocieplone ściany tą pianą od wewnątrz - opórcz zewnętrznego styro.

Aha co do zbiornika cwu to on ma 150 litró i nie jest niczym ocieplony, a powinien być???? stoi w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi jakieś 18 stopni.

 

Ok ale sufit poddasza jest też docieplony ,odizolowany od strychu rozumiem , czy po prostu OSB a pod OSB sufit z karton gipsu ..

 

Standardowy zbiornik na CWU jest już docieplony i ładnie zabudowany no chyba że ty masz totalnie golasa bo takie też występują .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no cały dach jest ocieplony zamiast wełną pianą. Pianą jest pryśnięta ta cała folia dachowa. Potem jest strych na którego podłodze leżą płyty osb i pod strychem poddasze - tak jak napisałam w poście niżej bądź wyżej poddasze dodatkowo ma ocieplone ściany tą pianą od wewnątrz - opórcz zewnętrznego styro.

Aha co do zbiornika cwu to on ma 150 litró i nie jest niczym ocieplony, a powinien być???? stoi w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi jakieś 18 stopni.

 

Jak niczym ,ktoś go rozebrł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Maniak, napisz cos wiecej na temat tego jak poustawiales swojego vaillanta i instalacje. Z 14 na 6 robi wrazenie.

 

Witaj, to był ekstremalny przypadek u mojego znajomego ale był. U mnie w pierwszym roku vaillant brał mi dużo więcej więc w drugim mając więcej czasu zacząłem testować. czytać i kombinować i to przyniosło wymierne efekty. Wystarczy, że masz krzywą grzewczą za dużą i już zobaczysz różnicę w zużyciu na minus, potem podgrzewanie wody, cyrkulacja, moc kotła, przedziały czasowe, szczelność budynku, wentylacja mechaniczna (wilgotność powietrza, odzysk ciepła) i dobrze docieplone poddasze. Czynników jest więcej a każdy dom inny ale na samej cwu potrafi się zejść o 12m3 gazu mniej na miesiąc minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że to może być prawda? To by tłumaczyło wysoką temperaturę na strychu.

Dobijam do sześćdziesiątki ale widocznie jeszcze młody jestem bo nie wszystko widziałem. Nie które rozwiązania wydają mi się tak oczywiste, że zrobienie ich inaczej nie mieści mi się w głowie. No chyba że ten strych będzie miał jakieś specjalne przeznaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...