Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kolego nie chce mi się spierać o wyższości indukcji nad kuchenką gazową bo każdy kto miał kiedyś kuchenkę gazową i teraz ma indukcje powie ci jedno ,nigdy więcej kuchenki gazowe !! po pierwsze gdy gotujesz latem 50% energii idzie na dom w tedy masz fajnie ciepło ;-) po drugie ciągle brudne garnki i do tego brudna kuchenka i za jakie grzechy jak indukcja kosztowo wychodzi bardzo porównywalnie do gazu ,plusy chyba są oczywiste zawsze czysto latem niepotrzebnie ogrzewasz dom nie wspomnę już że wszystko o wiele szybciej się gotuje i tyle w tym temacie.

No, chyba, że na dwa dni prąd wyłączą i nie można nawet wody zagotować na herbatę, czy zagrzać do mycia.

Dlatego mam gaz, bo nie wyobrażam sobie mieć indukcji i dodatkowo "brudnej kuchni" do robienia przetworów i smażenia ryb ...no i na wypadek awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyliczyli sprawność? Wpięli Ci w układ ciepłomierz?

 

 

Ja tam się na tym nie znam ale z tego co widziałem to ta sprawności jest chwilowa w danym momencie bo koleś wkłada sondę i bada spaliny czy coś w tym stylu a że było z -7 *C na zewn. to chyba nie jest źle .

 

 

No, chyba, że na dwa dni prąd wyłączą i nie można nawet wody zagotować na herbatę, czy zagrzać do mycia.

Dlatego mam gaz, bo nie wyobrażam sobie mieć indukcji i dodatkowo "brudnej kuchni" do robienia przetworów i smażenia ryb ...no i na wypadek awarii.

 

Wystarczy mała kuchenka turystyczna na sytuacje awaryjne .Nie mieszkam na jakimś zadupiu to raczej nie wyłączą mi prądu na 2 dni .

Edytowane przez uris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę przymroziło teraz , temp na zew około -5*/-8*C średnie spalanie co+cwu przez 4 dni to 8,350m3 temp zadana 21*C w domu na termometrze 21,5 .

Miałem przegląd kotła sprawności wyszła 106.9% czy ktoś może podać swoją sprawność ?

 

Pierwszy post w temacie a obserwuje go już dwa sezony :)

Zużycie gazu sezon 2013/14 (od 11.11 do 11.11) 1220m3 +10m3 dąb

 

Dom parterowy, 140m2. Strych nieużytkowy.

Izolacja - podłoga 10cm, zewnątrz 15cm, strop 20cm.

 

100% podłogówka.

Zużycie za ostatnie 7dni, 7m3/doba. Jak dla mnie przyzwoity wynik chociaż widziałem już tutaj czempionów, wyciskających po 4m3/doba (bez wentylacji mechanicznej)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy post w temacie a obserwuje go już dwa sezony :)

Zużycie gazu sezon 2013/14 (od 11.11 do 11.11) 1220m3 +10m3 dąb

 

Dom parterowy, 140m2. Strych nieużytkowy.

Izolacja - podłoga 10cm, zewnątrz 15cm, strop 20cm.

 

100% podłogówka.

Zużycie za ostatnie 7dni, 7m3/doba. Jak dla mnie przyzwoity wynik chociaż widziałem już tutaj czempionów, wyciskających po 4m3/doba (bez wentylacji mechanicznej)

 

pozdrawiam

 

Zużycie gazu na tym poziomie bardzo dobre ale do tego 10mp drewna to katastrofa finansowa ile kosztował cię cały rok ? .Mój sezon 2013/2014 co+cwu to około 1450m3 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest mi oszacować ile dokładnie spaliłem drewna, być może te 10m3 przeszacowane, kominek grzał codziennie od końca września do połowy listopada 2013. Od kwietnia 2014 do maja 2-3 razy w tygodniu. W tym roku odpuściłem, trenuje na piecu (a może bardziej z nim walczę) i regulatorach pokojowych, kominek okazyjnie.

 

Działka była karczowana, ilość drewna oceniam na następne 3 sezony. 80% dąb (potężne drzewa, musiałem uzyskać stosowne pozwolenie), sezonowany z 5 lat. Jak na razie bezkosztowo. W 2015 do spuszczenia olbrzymie brzozy.

 

Prognoza dwumiesięczna z PGNiG 480PLN, za ostatni odczyt licznika miałem nadpłate. Po 1,5roku mieszkania jestem pozytywnie zaskoczony, a tutaj jeszcze tyle usprawnień można znaleźć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Obserwuję wątek od pewnego czasu i zdążyłem go przeczytać więc pora przedstawić moje wyniki. Na początek: dom szkieletowy parter z garażem bez poddasza użytkowego w sumie 145m2 do ogrzania, podłoga 12cm styro, ściany 25cm wełna + 8cm styropian, sufit 35cm wełny, wentylacja grawitacyjna, mieszkamy od maja 2014. Ogrzewanie 85% podłogowe + 3 grzejniki (po jednym) w sypialniach,dwa w garażu i drabinka w łazience. Piec de dietrich mcr3 z termostatem pokojowym tybox 137 (jak narazie bez automatyki pogodowej) + CUW ze stale utrzymywaną tepmeraturą wody użytkowej w zbiorniku 45C. Temp. zasilania CO 40 - 43C.

Posiadam również kominek z dgp lecz narazie nie palę w nim gdyż nie zakupiłem drewna:-). Temp. w środku na dzień 22C na noc 20,5C, w garażu ok 15C. Spalanie razem z CUW i kuchenką gazową przy średniej temperaturze na zewnątrz ok 0C 4,5 - 5m3 gazu na dobę, w tej chwili przy temperaturach na zewnątrz -6 w dzień i - 9 w nocy 7 - 7,5m3 gazu.

Narazie nie narzekam lecz zastanawiam się jednak nad założeniem czujnika pogodowego i wymianie sterownika na isense na drugi sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Obserwuję wątek od pewnego czasu i zdążyłem go przeczytać więc pora przedstawić moje wyniki. Na początek: dom szkieletowy parter z garażem bez poddasza użytkowego w sumie 145m2 do ogrzania, podłoga 12cm styro, ściany 25cm wełna + 8cm styropian, sufit 35cm wełny, wentylacja grawitacyjna, mieszkamy od maja 2014. Ogrzewanie 85% podłogowe + 3 grzejniki (po jednym) w sypialniach,dwa w garażu i drabinka w łazience. Piec de dietrich mcr3 z termostatem pokojowym tybox 137 (jak narazie bez automatyki pogodowej) + CUW ze stale utrzymywaną tepmeraturą wody użytkowej w zbiorniku 45C. Temp. zasilania CO 40 - 43C.

Posiadam również kominek z dgp lecz narazie nie palę w nim gdyż nie zakupiłem drewna:-). Temp. w środku na dzień 22C na noc 20,5C, w garażu ok 15C. Spalanie razem z CUW i kuchenką gazową przy średniej temperaturze na zewnątrz ok 0C 4,5 - 5m3 gazu na dobę, w tej chwili przy temperaturach na zewnątrz -6 w dzień i - 9 w nocy 7 - 7,5m3 gazu.

Narazie nie narzekam lecz zastanawiam się jednak nad założeniem czujnika pogodowego i wymianie sterownika na isense na drugi sezon.

 

Solidnie ociepliłeś to i mało pali a ten czujnik raczej nic nie zmieni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, do zrobienia ciągle wiele... a uzasadnienie powoli się klaruje.

Ogrzewanie pracuje od 42dni. Zużycie 6,9m3. Kominek co dwa tygodnie, wieczór sb-nd. Tem w pomieszczeniach 20,5-22.

 

Nie miałbym własnego drewna - nie traktował bym kominka jako główne źródło ciepła w okresach jesienno-wiosennych.

Zużycie za 2013 bardziej podyktowane walorami estetycznymi niż grzaniem pomieszczeń (nie mam rozprowadzenia tylko spory salon z widokiem...).

Gdybym uruchomił piec już we wrześniu i grzał podłogówką aż do maja nie wiele więcej gazu bym zużył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest dobry czas na szukanie. U mnie okazało się, że w jednym miejscu mam kawałek ściany zimniejszy o 8*C - na ściance wewnętrznej, przy kominie. W tym miejscu dwa razy mi poprawiali ocieplenie dachu i jak widać nic nie poprawili :( Chyba latem będę musiał rozwalić trochę i zobaczyć jak to wygląda. Przy murłacie też mam niższe temperatury, zastanawiam się nad zdjęciem podbitki i sprawdzeniem co jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 10m3 dębu to jest ponad 20tys kwh, niech będzie, że kominek dał 10tys, czyli trzeba by do zużycia doliczyć 1tys m3 gazu.

Dom jest ocieplony nieźle - 15cm na ścianach, 10 pod podłogą i 20cm na stropie (a nie na skosach). 15tys kwh (bo liczę, że na cwu reszta), na co w słabą zimę to jest za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę postów wyżej pisałem, że ciężko jest mi oszacować to zużycie drewna. Może po prostu palnąłem bzdurę i stąd zamieszanie. Nie mniej jednak paliłem w kominku w sezonie 2013/14 sporo.

Na stropie jest 2x10cm styropianu, zalane wylewką. Strych jest spory z myślą o adaptacji. w tym roku nie pale w kominku praktycznie w ogóle, chce zrozumieć automatykę viessmana połączoną ze sterownikami uponora.

 

Mój główny problem to kiepsko działająca wentylacja grawitacyjna (nie wiem co jest grane ale często wdmuchuje powietrze kratkami), przez co powycinałem uszczelki (może głupota ale działa) i czasem jak zawieje z zachodu to po prostu pizga.

Dwie sprawy do załatwienia w pierwszej kolejności - wentylacja oraz optymalizacja pieca. Za kilka miesięcy napisze zuzycie na przestrzeni 100 dni, zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Także i ja chciałbym się*podzielić moim zużyciem gazu ziemnego, mój dom tak jak w stopce (dziś poprawiłem mam nadzieje że będzie się dobrze prezentowało) moje zużycie 2013-12-01 do 2014-12-01: 681m3 w tym jakieś 100m3 na cwu dodam że spaliłem w tym czasie jakieś 40kg brykietu mieszkam od maja ale poprzedniej zimy było utrzymywane 20 stopni bo jeszcze były prowadzone prace w domu. Z rzeczy które nastręczają problemów to kocioł ma za dużą moc minimalna przez co w okresach przejściowych nie jest w stanie pracować ciągle tylko notorycznie przekracza krzywą grzewczą i przegrzewa dom przez co musiałem mu ograniczyć godziny pracy do 3 okienek po 3 godziny co poprawiło komfort cieplny bo wcześniej potrafił włączyć się tylko w nocy a w dzień ani razu. *

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...