Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po pierwsze - wentylacji to na razie pewnie nie masz! No chyba, że okna masz uchylone lub co najmniej porządnie rozszczelnione. Zamieszkasz, kupisz higrometr to dopiero będziesz mógł do wentylacji wrócić.

Po drugie - dom musi wyschnąć - tu niestety zamknięcie okien nie pomoże. Jeśli nie masz kozy i 1tony węgla pozostaje rozszczelnić co się da, grzać i płacić- tanio nie będzie.

Po trzecie gdy zamieszkasz dojdą zyski bytowe , które mogą zrównoważyć 1-2m^3 gazu dziennie.

 

Mam wentylację, okna rozszczelnione jestem na sprawę wentylacji uczulony, albo płacisz i masz świeże powietrze albo jest hodowla grzybów. Dlaczego mam kupić higrometr sterować wentylacja w oparciu o wilgotność w pomieszczeniach. Typu wilgotność większa niż 65% mocniej rozszczelniam okna?

Zyski bytowe 1-2m3 może starczą na CWU+kuchenka ale jest nas 2 osoby czyli pewnie ten 1 m3 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

... Dlaczego mam kupić higrometr sterować wentylacja w oparciu o wilgotność w pomieszczeniach. Typu wilgotność większa niż 65% mocniej rozszczelniam okna?

...

Teraz wiadomo dom musi wyschnąć, ale gdy zamieszkacie nie powinno być zimą powyżej 50% i mniej jak 40% - latem wentylacji i tak nie ma więc może być i 70%.

Np u mnie na piętrze 48% na dole 40% teraz a latem około 60%.

Mam znajomego z wentylacją grawitacyjną - niestety utrzymywał 60% zimą i teraz myśli nad WM bo grzybek zaczął wychodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na Twoje ocieplenie to masz duże spalanie ciekawy jestem przyczyny możesz napisać który Twój sezon grzewczy jak część kraju ta piwniczka to pełna czy tylko pół, jak szczelność ceramiki tnz jaka wilgotność w domu oraz temperatura a może dużo gotujecie.

Mam wrażenie, że jeszcze nie mieszkasz. Twoje 30kwh/m2 może się okazać trudne do zrealizowania w warunkach rzeczywistych bez PC. Papier wszystko przyjmie:)

P.s. (wilgotność podałem chwilę wcześniej

jeśli coś Ci to mówi to mam mniej więcej 1000 ppm CO2

a na CWU oraz gotowanie idzie 0.75-1m^3 dziennie)

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszukałem się Twojego zużycia:

Witam,

 

Także i ja chciałbym się*podzielić moim zużyciem gazu ziemnego, mój dom tak jak w stopce (dziś poprawiłem mam nadzieje że będzie się dobrze prezentowało) moje zużycie 2013-12-01 do 2014-12-01: 681m3 w tym jakieś 100m3 na cwu dodam że spaliłem w tym czasie jakieś 40kg brykietu mieszkam od maja ale poprzedniej zimy było utrzymywane 20 stopni bo jeszcze były prowadzone prace w domu. ... *

Dla porównania od 1.12-2013 do 2.12-2014 poszło u mnie 635m^3 + 20kg brykietu.

No proszę wreszcie coś zbliżonego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że jeszcze nie mieszkasz. Twoje 30kwh/m2 może się okazać trudne do zrealizowania w warunkach rzeczywistych bez PC. Papier wszystko przyjmie:)

P.s. (wilgotność podałem chwilę wcześniej

jeśli coś Ci to mówi to mam mniej więcej 1000 ppm CO2

a na CWU oraz gotowanie idzie 0.75-1m^3 dziennie)

 

Co do wartości 30kWh/m2 to rzeczywiście aby to osiągnąć to musiał bym mieć 20 stopni w domu a na to Żona by mi nie pozwoliła :) a dodatkowo jeszcze mam parę rzeczy w domu które odbiegają od założeń np drzwi wejściowe z których wieje, okna jeszcze nie wyregulowane, właz na strych do uszczelnienia i rekuperator na strychu gdzie jest słabe ocieplenie, niedoszczelniony wlot powietrza zewnętrznego od kominka i pewnie parę innych rzeczy o których nie wiem ale nie jest tak bardzo źle grudzień zamknąłem ilością 117 m3 gazu na co+cwu przy temperaturze 22-23, gdzie na cwu 0.5m3 na dzień (tyle było w lecie) ale teraz może być więcej bo raz że mam 1 domownika więcej a dwa to straty ciepła wody troszkę większe niż w lecie no i wiadomo w zimie bierze się cieplejsze prysznice.

Dlatego mam drugą wartość 37kWh/m2 dla 23 stopni ale według pomiarów ze zużycia za grudzień wychodzi około 39kWh/m2.

 

Pytałem o ilość głównie dlatego że mam swojego excela do OZC i wychodziło mi że powinieneś mieć mniejsze zużycie i starałem się znaleźć przyczynę co pewnie częściowo wyjaśnia 1m3 dziennie na CWU i gotowanie.

 

Co do 1000 ppm CO2 to jest to wartość niepokojąco wysoka według norm powyżej tej wartości przyjmuje się jako złą jakość powietrza ale znalazłem też że jest to wartość normalna w kuchni i łazience, ale jestem ciekawy czym mierzysz bo też chciałem nabyć miernik do CO2 ale nic rozsądnego na rynku nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój miernik to AURATON MG106.

Salon mam połączony z kuchnią stąd 1000 ppm na ogół bo bywa też 800 ale i 1400.

Kiedy jest więcej niż 1000ppm podkręcamy wentylację do momentu aż spadnie poniżej 1000.

Sterowanie uzależnione od wilgotności jest mniej czułe.

Kuchenka gazowa jest główną przyczyną zakupu monitora CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie idzie mało gazu na CO, ale oczywiście kilka rzeczy jest nie tak jak trzeba.

WM robiłem sam - drugi raz pewnie jakiś gotowy reku + rury PE.

Okno tarasowe - beczka na 1cm stąd pewnie rozszczelnione

Okno trójkątne w łazience - koszmar w dolnym brzegu nawet 12oC bywało tej zimy.

Niby 3-szyby ale jestem mega niezadowolny.

Piec nie jest kondensacyjny - ale tu nie jestem pewien czy przy kondensacyjnym zapłaciłbym mniej!

Otóż mój piec pracuje 30 minut (0.41 m^3 gazu) i robi przerwę co najmniej 90 minut.

Na CO idzie zimą dajmy na to 400 m^3 co daje 500h pracy pompki

Gdybym teraz miał kondensata to cały zysk z kondensacji zjadła by mi właśnie ta pompka pracując co najmniej 2000h

Mam taką koncepcję:

U Was grzeje podłogówka a u mnie cały dom

Bo skoro piec pracuje tylko 500h zimą to co innego mogłoby grzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Wczoraj pierwsze odpalenie kotła i w około 15h pożarł 20m3:)

Temperatura na kotle ustawiona 32C (podłogówka)

Wg moich obliczeń kocioł spala 1,3m3 gazu na godzinę. Kocioł mocy 14kW a komputerek wskazuje obciążenie 92%. Jest to kocioł Buderus GB072 14kW

Z tego co pamietam to podlogowke masz bezposrednio podlaczona do kotla co ogranicza moc max do 10kW. Dlaczego w takim wypadku komputerek pokazuje 92%?

Czy jest to 92% z 10kW? A moze jeszcze mniej w zaleznosci od cisnienia dyspozycyjnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwsze odpalenie kotła i w około 15h pożarł 20m3:)

Temperatura na kotle ustawiona 32C (podłogówka)

Wg moich obliczeń kocioł spala 1,3m3 gazu na godzinę. Kocioł mocy 14kW a komputerek wskazuje obciążenie 92%. Jest to kocioł Buderus GB072 14kW

Zobacz sobie w instrukcji ile maksymalnie spala na godzinę. Poza tym pierwsze odpalenie tzn., że wygrzewasz wylewkę? Wtedy żre bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygrzewam wylewke zima dom wychlodzony do 6C wszystko mokro i zimne. Wg instrukcji buderusa faktycznie miało być 10kw na podłączeniu bez mieszczcza ale może z powodu niskiej temperatury powrotu jednak daje moc mąż. Ztcw te 92procent to Max wysterowanie dla panika przy co. 100procent osiąga przy graniu cwu wtedy moc 15,1 kw. Być może te 92 oznacza prace kotła z mas mocą przy mas sprawności i kondensacji. 1,3m3 na godzinę przy 11,1 kwh/m3 to 14,3 kw. Ale ten wskaźnik pgnig jest teoretyczny i pewnie Real bliżej 10 w tych warunkach grzewczych czyli moc rozwijana około 13kw. zużycie gazu jest więc zgodne ze spodziewanym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 18min zużył 0,3897000 m3

z proporcji: 60min 1,2990000 - czyli w godzinę spala 1,3m3

 

wg PGNIG 1m3= 11,0000000kw/h

realnie 1 m3= 9,4000000kw/h

 

Z powyższego wynika że kocioł pracuje z mocą 12,21kW co w stosunku do znamionowego 14,2kw to 85,99%. Tymczasem kocioł pokazuje wysterowanie 93%. Moze faktycznie nie pracuje na pełnej mocy

 

 

z papierów kotła:

Znamionowa moc cieplna 40/30C - 14,2kW

Sprawność znormalizowana 40/30C - 109%

Wartość przyłączeniowa dla gazu Gaz ziemny E H=9,5kwh/m3 zużycie przez kocioł 0,32-1,52m3/h

 

Czy mam w sieci gaz ziemny E czy Ls, lub Lw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 18min zużył 0,3897000 m3

z proporcji: 60min 1,2990000 - czyli w godzinę spala 1,3m3

 

wg PGNIG 1m3= 11,0000000kw/h

realnie 1 m3= 9,4000000kw/h

 

Z powyższego wynika że kocioł pracuje z mocą 12,21kW co w stosunku do znamionowego 14,2kw to 85,99%. Tymczasem kocioł pokazuje wysterowanie 93%. Moze faktycznie nie pracuje na pełnej mocy

 

 

z papierów kotła:

Znamionowa moc cieplna 40/30C - 14,2kW

Sprawność znormalizowana 40/30C - 109%

Wartość przyłączeniowa dla gazu Gaz ziemny E H=9,5kwh/m3 zużycie przez kocioł 0,32-1,52m3/h

 

Czy mam w sieci gaz ziemny E czy Ls, lub Lw?

 

Jaką temp zadaną utrzymujesz ? masz jakiś sterownik ? jaka temp zasilania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było podłączenie na Manual. Obecnie ogrzewanie wyłączone bo muszę w komin poprawić sciek kondensatu Mam tylko podłączony ściek kondensatu z kotła a z komina brak odprowadzania muszę dorobić tacke na która bedą lecialy skropliny. Oryginalna tacka jest pod

 

wylewke przez niedopatrzenie

Edytowane przez Adam626
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...