Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Nie moge sie pochwalic niskim zuzyciem gazu GZ-50, ale moze przynajmniej pociesze tych, ktorzy zuzywaja mniej ode mnie. A jest ich pewnie wiekszosc na tym forum :wink:

 

Powierzchnia ogrzewana ok. 220m2 (parter i poddasze uzytkowe), sciany ocieplone styropianem 12cm, dach ocieplony welna 20cm. Dodatkowa powierzchnia to nieogrzewane piwnice i garaz - razem ok 60m2. Podlogi na parterze nie maja zadnej izolacji termicznej, wiec sporo ciepla ucieka w dol do piwnic i garazu (tak sadze). Drzwi garazu nie sa ocieplone. Dodatkowo dom ma bardzo wymyslne ksztalty i przez to jest mnostwo mostkow termicznych. Okna PCV standardowe (nie pamietam jakie U). Ogrzewanie to glownie grzejniki Kermi (czy Karmi) i ok 10m2 podlogowki w lazience na gorze. Kociol Vaillant 21kW atmosferyczny (nie pamietam symbolu) + sterownik pogodowy Vaillant 410 (czy jakos tak) + zasobnik 120l na 5 osob - calosc pracuje juz 6 lat. Czyli 6 sezonow grzewczych za nami.

 

Lacznie w ciagu roku kociol pozera ok. 4100m3 gazu GZ-50 (w tym CO, CWU, gotowanie). Z tego ok. 900m3 rocznie idzie na CWU i gotowanie. Czyli samo CO to ok. 3200m3 rocznie.

 

Lacznie daje to ok. 30400kWh energii rocznie na samo CO (3200 x 9,5), czyli roczne zuzycie energii przez moj dom to: 138kWh/m2

 

(Teraz pewnie niektorzy czytajacy odczuwaja radosc, ze jest ktos, kto ma gorzej od nich :D )

 

Wedlug tego kalkulatora: http://www.rockwool.pl/graphics/RW-PL_OS3/images/kalkulator/kalkulator.html moj dom miesci sie w przedziale "dom standardowy" - blisko gornej granicy tego przedzialu :cry:

 

Pytanie: jak policzyc ew. zyski z ocieplenia sufitow piwnic i garazu? Chcialbym sie upewnic, ze warto to robic i jest to w sumie jedyna rzecz, ktora moge jeszcze zrobic w celu poprawienia bilansu energetycznego budynku.

 

 

Ja przy 4 osobach na CWU zużywam rocznie 300 m3 propanu czyli ok.900 m3 GZ50, tak że Twój wynik mnie nie dziwi. Co do ocieplenia to w tym roku ociepliłem sufit w garażu bo nad nim mam dużą sypialnię. W pokoju tym w ub. latach zawsze było 2 st. C mniej i wyraźnie zimna podłoga. Może jeszcze ocieplę ścianę pomiędzy garażem a domem, choć garaż jest lekko ogrzewany, ale jak na dworzu jest -20 st. to w garażu też nie jest za ciepło. Myślę, że w Twoim wypadku ocieplenie sufitu piwnicy byłoby wskazane.

 

 

900m/3 gazu GZ-50 na podgrzanie cwu, nie straszcie mnie takim zużyciem, ja na razie mam zużycie gazu na potrzeby cwu+kuchenka ( kąpiemy się codziennie :D, obiady przyrządzamy codziennie ) zużywam od 1-1,2 m/3 gazu rodzina 4 osoby to jakieś max 400m/3. 900 m/3 :o . Chatke mam małą w porównaniu do waszych pewnie bo około 100 m/2, ale zużyć gazu to ja chce na nią zużyć z 1000m/3 /rok gazu razem co+cwu+ kuchenka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Nie moge sie pochwalic niskim zuzyciem gazu GZ-50, ale moze przynajmniej pociesze tych, ktorzy zuzywaja mniej ode mnie. A jest ich pewnie wiekszosc na tym forum :wink:

 

Powierzchnia ogrzewana ok. 220m2 (parter i poddasze uzytkowe), sciany ocieplone styropianem 12cm, dach ocieplony welna 20cm. Dodatkowa powierzchnia to nieogrzewane piwnice i garaz - razem ok 60m2. Podlogi na parterze nie maja zadnej izolacji termicznej, wiec sporo ciepla ucieka w dol do piwnic i garazu (tak sadze). Drzwi garazu nie sa ocieplone. Dodatkowo dom ma bardzo wymyslne ksztalty i przez to jest mnostwo mostkow termicznych. Okna PCV standardowe (nie pamietam jakie U). Ogrzewanie to glownie grzejniki Kermi (czy Karmi) i ok 10m2 podlogowki w lazience na gorze. Kociol Vaillant 21kW atmosferyczny (nie pamietam symbolu) + sterownik pogodowy Vaillant 410 (czy jakos tak) + zasobnik 120l na 5 osob - calosc pracuje juz 6 lat. Czyli 6 sezonow grzewczych za nami.

 

Lacznie w ciagu roku kociol pozera ok. 4100m3 gazu GZ-50 (w tym CO, CWU, gotowanie). Z tego ok. 900m3 rocznie idzie na CWU i gotowanie. Czyli samo CO to ok. 3200m3 rocznie.

 

Lacznie daje to ok. 30400kWh energii rocznie na samo CO (3200 x 9,5), czyli roczne zuzycie energii przez moj dom to: 138kWh/m2

 

(Teraz pewnie niektorzy czytajacy odczuwaja radosc, ze jest ktos, kto ma gorzej od nich :D )

 

Wedlug tego kalkulatora: http://www.rockwool.pl/graphics/RW-PL_OS3/images/kalkulator/kalkulator.html moj dom miesci sie w przedziale "dom standardowy" - blisko gornej granicy tego przedzialu :cry:

 

Pytanie: jak policzyc ew. zyski z ocieplenia sufitow piwnic i garazu? Chcialbym sie upewnic, ze warto to robic i jest to w sumie jedyna rzecz, ktora moge jeszcze zrobic w celu poprawienia bilansu energetycznego budynku.

 

 

Ja przy 4 osobach na CWU zużywam rocznie 300 m3 propanu czyli ok.900 m3 GZ50, tak że Twój wynik mnie nie dziwi. Co do ocieplenia to w tym roku ociepliłem sufit w garażu bo nad nim mam dużą sypialnię. W pokoju tym w ub. latach zawsze było 2 st. C mniej i wyraźnie zimna podłoga. Może jeszcze ocieplę ścianę pomiędzy garażem a domem, choć garaż jest lekko ogrzewany, ale jak na dworzu jest -20 st. to w garażu też nie jest za ciepło. Myślę, że w Twoim wypadku ocieplenie sufitu piwnicy byłoby wskazane.

 

 

900m/3 gazu GZ-50 na podgrzanie cwu, nie straszcie mnie takim zużyciem, ja na razie mam zużycie gazu na potrzeby cwu+kuchenka ( kąpiemy się codziennie :D, obiady przyrządzamy codziennie ) zużywam od 1-1,2 m/3 gazu rodzina 4 osoby to jakieś max 400m/3. 900 m/3 :o . Chatke mam małą w porównaniu do waszych pewnie bo około 100 m/2, ale zużyć gazu to ja chce na nią zużyć z 1000m/3 /rok razem co+cwu+ kuchenka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubek2002,

 

Nie mialem zamiaru Cie straszyc. Wrecz przeciwnie. Powinienes sie poczuc "pocieszony", bo zuzywasz sporo mniej niz ja :wink:

 

U mnie na potrzeby samego CWU i gotowania schodzi srednio ok. 2,5m3 dziennie. Ale ja mam 2 malych dzieci i do tego duza wanne, w ktorej lubie sie pluskac :lol:

 

Dlatego w CWU nie szukam oszczednosci. Za to w CO moglbym co nieco poprawic, ocieplajac sufity w piwnicach i garazu. Tylko chcialbym wiedziec jak policzyc, ile to "co nieco" wyniesie w kWh/m2 w ciagu roku.

 

Pozdrawiam,

 

mishka2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Spokojnie. Mieszkanie jest przecież w nieocieplonej kamienicy, więc moim zdaniem trochę dramatyzujesz pablitoo. Nie wiemy ile adiqq zużywa ciepłej wody, nie wiemy jakie jest zapotrzebowanie jego mieszkania na energię. Pisanie w stylu "Oj jakie duże zużycie" mija się z celem i tylko człowieka o frasunek przyprawia.

Mi w tym samym czasie zeżarło 251 m3 GZ50. Ale dom ocieplony 12cm styro i zapotrzebowanie roczne na energię do samego CO wynosi 138 kWh/m2. Więc może to 140m3 gazu w 2,5 raza mniejszym mieszkaniu w nieocieplonej, starej kamienicy wcale nie jest takie złe.

Napisz pablitoo jaką masz chatę, ile energii potrzebujesz na CO na m2 rocznie i wtedy porównamy.

adiqq, tak naprawdę dopiero po sezonie będziesz mógł sobie podliczyć realne zyżycie i zapotrzebowanie Twojego mieszkania na energię do CO. Teraz trochę na to za wcześnie. Póki co poczytaj sobie wątki o regulacji kotłów gazowych. Może coś znajdziesz ciekawego i pomocnego. I nie sugeruj się zużyciem gazu w nowych, dobrze ocieplonych domach. Tylko Ci siwizny na głowie przybędzie :wink:

 

Pozdrawiam,

 

mishka2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie jest w nieocieplonej kamienicy ale w środku pomiędzy kondygnacjami - to po pierwsze .

3 osoby do użycia c.w.u - można założyć grubo na wyrost zużycie 1m3 gazu na dobę na podgrzanie c.w.u - miesięcznie daje to 30m3 gazu na potrzeby ciepłej wody - to po drugie - siłą rzeczy na ogrzanie mieszkania zostaje 110m3 gazu .

 

Moja chata - ca 180m2 powierzchni użytkowej ogrzewanej , pustak MAX 30cm plus 10cm styro ocieplenia , dach 20cm wełny ,ogólnie przyjmując - parter podłogówka, poddasze grzejniki , kocioł jednofunkcyjny kondensat Viessmanna sterowany pogodówką , 120 l zbiornik na c.w.u

4 osoby mieszkające w domu . Używanie kuchenki gazowej . Kominek używany rekreacyjnie - bez DGP i PW . Dom ogrzewany drugi sezon .

Mieszkam na wsi na ogromnym wygwizdowie .

Zużycie gazu GZ50 w tożsamym okresie co adiqq - 107m3.

 

Kocioł kolegi adiqq w trybie grzania c.o dysponuje mocą 14kW - dla tak małego mieszkania jest to konkretne przewymiarowanie - na pewno ten kocioł nie pracuje ekonomicznie . Na pewno brak ocieplenia ścian zewnętrznych ma duży wpływ na większe zużycie gazu - dlatego trzeba najpierw pomyśleć o ociepleniu a potem o regulacjach kotła.

Druga sprawa jaki rodzaj ogrzewania posiada kolega adiqq - grzejniki / jeśli tak to jakie / , a może podłogówka ? .

Ocieplenie da najbardziej wymierne korzyści w kwestii zużycia paliwa na ogrzanie ca 80m2 powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom wolnostojący ok. 125 m2 pow. grzewczej, 12 cm styro. na ścianach, 25 cm wełny na dachu ( jak dobrze pamiętam ). Dół cały w podłogówce, góra na grzejnikach, kocioł kondens Vaillant ze sterowaniem pogodowym, grzanie dzienne w dzień inaczej czasowo w tygodniu i inaczej w weekendy. Grzejemy trzeci sezon, poprzednie 1322 i 1440 m3 gazu gz50/rok. Obecnie lipiec i sierpień 40 m3, wrzesień i październik 200m3. Rodzina 2+2. Cyrkulacja załączana ręcznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom wolnostojący ok. 125 m2 pow. grzewczej, 12 cm styro. na ścianach, 25 cm wełny na dachu ( jak dobrze pamiętam ). Dół cały w podłogówce, góra na grzejnikach, kocioł kondens Vaillant ze sterowaniem pogodowym, grzanie dzienne w dzień inaczej czasowo w tygodniu i inaczej w weekendy. Grzejemy trzeci sezon, poprzednie 1322 i 1440 m3 gazu gz50/rok. Obecnie lipiec i sierpień 40 m3, wrzesień i październik 200m3. Rodzina 2+2. Cyrkulacja załączana ręcznie.

 

 

parametry domu około 100 metrów użytkowych dom parterowy, poddasze nieużytkowe( można zaadaptować), ściana pustak gazobeton 30cm+10 styropian, strop drewniany płyta g-k, paraizolacja,wełna 20cm (0,036), płyta wiórowa 2cm, w newralgicznych miejscach dodane 5 cm styropianu efs100, okna drewniane przenikliwość ciepła szyb 1 , rodzina 2+2 kocioł dufunkcyjny brotje wbc. Temperatura noc 19 stopni dzień 20,5. Od 28 sierpnia 2008 do dzisiaj tj. 2008.11.08 razem 142m/3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

zapomniałem jeszcze dodać, że jak to w kamienicy, sufit jest wysoko(2,95m)

no i zerknalem do excela i okazalo sie ze troche zawyzylem to zuzycie - w rzeczywistosci bylo 126m3 na 28 dni czyli srednio 4,5m3

 

W takim razie może jeszcze raz sprawdź wielkość mieszkania - może jednak tam masz 184m2 powierzchni - to już by bardzo zmieniło punkt odniesienia naszych rozważań ...

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale widzę, że rozsądniej byłoby porównać kubatury.

mishka2

 

Popieram. Często ludzie szafują powierzchniami, jedni podają użytkową inni netto jeszcze inny całkowita a całkiem nie rozumiem pow. grzewczej ... :-)

Dla mnie użytkowa = grzewcza ale wiem że jak to Polacy ... budują na wyrost (czytaj na pokaz) a potem zamykają na klucz połowę pokoi :lol:

 

Jeden ma mieszkania 2.5 inny 2.7 a jeszcze inny 3 m wysokości.

 

Teraz zużycie :-)

Kubatura (w/g projektu) 600m3

Pow. użytkowa = grzewcza :-) 180 m2

Zużycie GZ-50 (3 osoby c.o. + woda + kuchnia)- 144m3 na 41 dni czyli ok. 3,5 m3 dziennie.

 

 

Ocieplenie:

Ściany 15 - styro

Podłoga 16 - styro

Dach - 23 - wełna

 

Żadnego DGP, GWC ani innych wynalazków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee tam, to wy macie zadne zuzycie :D !

 

jakies 5 lat temu podczas zimnej zimy placilismy 1000pln za miesiac za co, cwu, kuchenke a domek albo stodola jak kto woli:

- 2 kondygnacje+podpiwniczenie, 270m2 uzytkowej ale w praktyce uzywane czyli grzane bylo jedynie ...80m2

- dom nieocieplony, dach nieocieplony, w ogole kicha :-?

 

Oj marzlismy za te 1000zeta jak cholera! :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jedni podają użytkową inni netto jeszcze inny całkowita a całkiem nie rozumiem pow. grzewczej ... :-)...

Masz rację, lepiej by było gdybym napisał "ogrzewanej", garażu wcale nie grzeję dlatego wartość inna niż z całkowita z projektu. Gdyby nie skosy na poddaszu można by tą pow. przemnożyć x 2,6 i wyszłaby kubatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to teraz moje kolej.

 

Kubatura ok. 415m3

Wszędzie podłogówka

Piec kondensat jednofunkcyjny WOLF21kW

Okna 3 szybowe

Sciany 20 styro

Podłoga 20 styro

Dach 30 d0 45 wełma

Reku

 

Zużycie 3,5m3/24h

 

P.S.

Problem w tym że jak następuje rozruch to jest to za każdym razem rozruch "zimny".

 

Na razie podobnie jak większość, zobaczymy co będzie przy minusach. (jak będą :-? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki macie do kosztów ogrzewania gazem co i cwu i jak się domyślam w większości przypadków też kuchenki (gotowania), koszt energii elektrycznej, tak dodatkowo?

 

Dom jak na zdjęciu. KUbatura: ok. 690 m3, do grzania ok. 530 m3 (były zmiany wstosunku do projektu).

 

Średnio w roku (średnia z 3 ostatnich lat) ok. 800 m3 propanu = ok. 7600 zł (ceny obecne), w tym na cwu ok. 300 m3 propanu (4 osoby), reszta na CO. Kuchnia elektryczna. Kominek okazyjnie dla przyjemności. Miesięczna opłata za prąd 196 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia elektryczna. Kominek okazyjnie dla przyjemności. Miesięczna opłata za prąd 196 zł.

 

Czyli razem z gazem z butli wychodzi ok. 830 zł na miesiąc. Chyba sporo. Przy gazie ziemnym koszty spadłyby ci pewnie do ok. 450 zł na miesiąc.

 

A jak u innych użytkowników gazu wychodzi zużycie prądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia elektryczna. Kominek okazyjnie dla przyjemności. Miesięczna opłata za prąd 196 zł.

 

Czyli razem z gazem z butli wychodzi ok. 830 zł na miesiąc. Chyba sporo. Przy gazie ziemnym koszty spadłyby ci pewnie do ok. 450 zł na miesiąc.

 

A jak u innych użytkowników gazu wychodzi zużycie prądu?

 

Dokładnie tak. Koszty ogrzewania propanem porównywalne są do kosztów ogrzewania prądem. Gaz ziemny będę miał na wiosnę 2009 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszcie się:

http://biznes.interia.pl/wiadomosci-dnia/news/pgnig-gaz-moze-staniec-w-drugim-kwartale-przyszlego-roku,1210512,4199

 

A tutaj jak źle życzycie śąsiadowi:

http://www.cire.pl/item,36259,1.html

 

No i info na temat cen gazu i prądu w DE:

20000 kWh

gaz: 1434,14 Euro/rok ~ 1kWh = 0,2653159 zł (przy kursie 3,70)

prąd: 3024,79 Euro/rok ~ 1kWh = 0,55958615 zł (przy kursie 3,70)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...