Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U mnie taryfa w2 nie opłacała mi się z solarami jeszcze jak testowałem grzanie gazem.

 

Ja ogólnie solary odrzuciłem jako nieekonomiczne przy gazie, zakładałbym je tylko przy węglu.

 

powietrzna pompa ciepła p-p robiąc to niemal 3 razy taniej.

 

Ale liczysz dla dwutaryfowego licznika?

 

 

Co do różnic w taryfach to niekorzystne jest jeśli o niewielką ilość przeskakujemy na wyższą taryfę bo wychodzi jednak drożej.

Tak, potem różnice się zacierają.

 

jakie masz zużycie gazu sezonowe na grzanie/roczne ?

 

Fakturami to pierwszy pełny zamieszkany sezon, zamknie się pod koniec listopada i myślę, że wyjdzie mi niecałe 1100 m3 gazu plus jakieś (3mp drewnianych odpadów pobudowlanych typu końcówki desek, łat itp.) Dom już trochę wygrzany, bo wcześniejszy sezon spaliłem ok. 500 m3 przy wokończeniówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja ogólnie solary odrzuciłem jako nieekonomiczne przy gazie, zakładałbym je tylko przy węglu.

 

 

 

Ale liczysz dla dwutaryfowego licznika?

 

 

 

Tak, potem różnice się zacierają.

 

 

 

Fakturami to pierwszy pełny zamieszkany sezon, zamknie się pod koniec listopada i myślę, że wyjdzie mi niecałe 1100 m3 gazu plus jakieś (3mp drewnianych odpadów pobudowlanych typu końcówki desek, łat itp.) Dom już trochę wygrzany, bo wcześniejszy sezon spaliłem ok. 500 m3 przy wokończeniówce.

 

Przy pompie p-p nie zyskuje się wiele na grzaniu w 2 taryfach bo ona najekonomiczniejsza jest jak działa cały czas. Ona grzeje powietrze więc nie ładujemy nią bufora a grzanie powietrza nocą nie będzie przyjemne aby spać w temperaturze 25 czy więcej stopni...

 

Wentylację masz jaką? Też pytanie na ile grzejesz w domu stopni? Jaki kocioł model? Majstruję też przy kotłach aby zjadały mniej, może coś podpowiem :) U kumpla z 12m3/dobę zeszliśmy na 6m3/dobę ale to był ekstremalny przypadek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majstruję też przy kotłach aby zjadały mniej, może coś podpowiem :) U kumpla z 12m3/dobę zeszliśmy na 6m3/dobę ale to był ekstremalny przypadek :)

 

A co można majstrować żeby palił mniej? Bo rozumiem że dom może tracić mniej ciepła, ale kocioł to raczej spali tyle ile właściciel chce i to bez majstrowania:) Co najwyżej chłodniej w domu bedzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co można majstrować żeby palił mniej? Bo rozumiem że dom może tracić mniej ciepła, ale kocioł to raczej spali tyle ile właściciel chce i to bez majstrowania:) Co najwyżej chłodniej w domu bedzie:)

 

No i tutaj byś się musiał zdziwić :) Przykład, kocioł kondensacyjny z krzywą 1,2 a krzywą 0,7 potrafi zrobić różnice. To tak na dzień dobry... I jest jeszcze parę innych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe korzystałem z takich udogodnień jak krzywa grzewcza. Na sterowniku RC35 mam ustawione 22,5C (temp zadana w domu), zasilanie podłogi max 33C i nawet czujnika nie mam na podwórku. Ustawienie - ciągle dzień. Spaliny mają około 28C. Więcej się nie wyciągnie.

 

Pewnie gdyby chodził na 80C zasilanie, do tego mieszacze etc - można by było optymalizować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylację masz jaką? Też pytanie na ile grzejesz w domu stopni? Jaki kocioł model? Majstruję też przy kotłach aby zjadały mniej, może coś podpowiem :) U kumpla z 12m3/dobę zeszliśmy na 6m3/dobę ale to był ekstremalny przypadek :)

 

Wentylację mam grawitacyjną, ale ekonomicznie nie zwróci mi się zmiana na mechaniczną. Koszt przy własnym wykonaniu z reku ze średniej półki to 7 tys. Zakładając oszczędności na poziomie nawet 30% (co jest trudne do osiągnięcia) to da jakieś 600 zł rocznie. Poczekam na spadek cen urządzeń, bo teraz nadal płaci się podatek od nowości. W domu 20-21 stopni, kocioł 14kW, krzywa płaska, podłogówka po całości, tu już niewiele się da zrobić. Ogólnie to szacuję, że ceny reku i pomp pw spadną w ciągu najbliższych 10 lat o 50%. Akurat jak zajadę kocioł gazowy, będzie można zrobić większy remont:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe korzystałem z takich udogodnień jak krzywa grzewcza. Na sterowniku RC35 mam ustawione 22,5C (temp zadana w domu), zasilanie podłogi max 33C i nawet czujnika nie mam na podwórku. Ustawienie - ciągle dzień. Spaliny mają około 28C. Więcej się nie wyciągnie.

 

Pewnie gdyby chodził na 80C zasilanie, do tego mieszacze etc - można by było optymalizować

 

Co to masz za kocioł? Ja zwykle polecam przy gazie pogodówkę. Ważne też aby kocioł bym w sam raz z jak największą modulacją mocy od minimalnej im niżej tym lepiej. Ile spalasz tego gazu na rok/sezon? Jaki dom? Jakie izolacje? Grzanie tylko podłogówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylację mam grawitacyjną, ale ekonomicznie nie zwróci mi się zmiana na mechaniczną. Koszt przy własnym wykonaniu z reku ze średniej półki to 7 tys. Zakładając oszczędności na poziomie nawet 30% (co jest trudne do osiągnięcia) to da jakieś 600 zł rocznie. Poczekam na spadek cen urządzeń, bo teraz nadal płaci się podatek od nowości. W domu 20-21 stopni, kocioł 14kW, krzywa płaska, podłogówka po całości, tu już niewiele się da zrobić. Ogólnie to szacuję, że ceny reku i pomp pw spadną w ciągu najbliższych 10 lat o 50%. Akurat jak zajadę kocioł gazowy, będzie można zrobić większy remont:)

 

No właśnie o wentylacji mechanicznej trzeba myśleć już na samym początku. to powinien być jednak standard. W tedy odpadają kominy i jakby nie było to już inaczej na to patrzeć można. Komfort bez porównania. Ja u siebie WM dorabiałem właśnie i powiem tak. U mnie wyszło taniej około 700 zł różnicy na gazie przy 100 paru m2. Przynajmniej tak mi wynika z rachunków. Teraz jednak już gazem praktycznie mało co grzeję i generalnie jeszcze lepiej to wygląda. Ten sezon chcę zamknąć w kwocie poniżej 1500 zł na grzanie plus CWU i gotowanie. Jednak zobaczymy bo jak coś eksperymentuje to potem się nie wyrabiam ze skończeniem czegoś i plany biorą w łeb a jeszcze roboty pełno więc własne podwórko schodzi na plan dalszy.

 

Co do wm za 7 tys. pewnie dałoby się taniej...a raczej na pewno zależy od klasy urządzenia i tego co można u Ciebie wykorzystać np, z kominów itd.

 

Aha, Twój kocioł moduluje w jakim zakresie? Co za model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie też nie mam pogodówki, najprostszy sterownik pokojowy i ustawione temp ekonomiczna i komfortowa. Kocioł jak pracuje to na świeczce, max jedna kreska. kociol immergas 12kW, 100% podłogówka, ostatni sezon 660m3 gazu plus ok 2m drewna.

 

kocioł ten masz victrix'a z modulacją od bodajże 1,9 kW? Jak dom dobrze zaizolowany? Jaka powierzchnia? Rozumiem żę 660m3 to ze wszystkim gotowanie, cwu i grzanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to masz za kocioł? Ja zwykle polecam przy gazie pogodówkę. Ważne też aby kocioł bym w sam raz z jak największą modulacją mocy od minimalnej im niżej tym lepiej. Ile spalasz tego gazu na rok/sezon? Jaki dom? Jakie izolacje? Grzanie tylko podłogówka?

 

Buderus GB072 ze sterownikiem RC35. Ale czujnik temp zew leży w kotłowni. tylko podłogówka. Ogrzewam na razie tylko parter - około 140m2. NIe wiem ile idzie w sezon bo jeszcze nie paliłem pełnego sezonu. Przypuszczam że rocznie bede wydawał ze 4000 pln na gaz jeśli bede grzał 2 kondygnacje do 23C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buderus GB072 ze sterownikiem RC35. Ale czujnik temp zew leży w kotłowni. tylko podłogówka. Ogrzewam na razie tylko parter - około 140m2. NIe wiem ile idzie w sezon bo jeszcze nie paliłem pełnego sezonu. Przypuszczam że rocznie bede wydawał ze 4000 pln na gaz jeśli bede grzał 2 kondygnacje do 23C

 

Obyś się mylił, bo inaczej to dramatycznie dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buderus GB072 ze sterownikiem RC35. Ale czujnik temp zew leży w kotłowni. tylko podłogówka. Ogrzewam na razie tylko parter - około 140m2. NIe wiem ile idzie w sezon bo jeszcze nie paliłem pełnego sezonu. Przypuszczam że rocznie bede wydawał ze 4000 pln na gaz jeśli bede grzał 2 kondygnacje do 23C

 

moc kotła? tak czy siak te 4 tys.liczysz ze wszystkim rozumiem nie tylko grzanie. Kurcze i tak nie mało. Ja bym jednak pogodówkę zrobił dobrał krzywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędności u mnie można szukać wyłącznie w poprawianiu szczelności budynku. Z kotłem się już nic nie wyrzeźbi - bo energia nie znika. Ile spala tyle dostarcza ciepła do mieszkania a pracuje na najwyższej sprawności 109% Od 1 października do dziś mam średnie spalanie 4,8m3 / dobę. PIętra mimo że nie grzeję to mam tam temperaturę 18C. bo ogrzewa się przez klatkę i przez obieg kominka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tutaj byś się musiał zdziwić :) Przykład, kocioł kondensacyjny z krzywą 1,2 a krzywą 0,7 potrafi zrobić różnice. To tak na dzień dobry... I jest jeszcze parę innych rzeczy.
Jaką różnicę robi krzywa w wielkości zużycia gazu ? Jak grzeje wyżej to grzeje krócej a różnice w zużyciu gazu są zapewne minimalne....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kondensacja przy 25 czy 29 st na powrocie jakoś bardzo diametralnie się pewnie nie różni... Więc czarowanie krzywą nie da nastu procent oszczędności...

 

Nie piszę tutaj o przypadkach gdy kocioł ustawiony jest dobrze. Ale zdarza się niejednokrotnie że serwisant zostawi krzywą 1-1,2 i dobra. Kocioł wtedy kondensuje mniej i idzie więcej gazu. Nie raz spotkałem się z takim przypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...