Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Gos**c
Listopad 90m3 gazu na CO i CWU (4 osoby, zuzycie 18m3 wody).

Dom parterowy 140m2, kubatura ok. 390m3, wszedzie ogrzewanie podlogowe temp. 21-23, WM z reku.

Pierwszy pełny miesiąc jak się wprowadziliśmy.

 

z cyrkulacją raz na godzinę 3 minuty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dokładnie! Z niejednego kotła (kondensaty) udało mi się schodzić ze zużyciem odpowiednio niżej. Trzeba było nieco poobserwować, potestować i generalnie się dało. Obniżenie mocy nieco daje ponieważ przynajmniej przypadki które znam to kocioł ruszał z całą mocą aby dogrzać wodę w obiegu a potem dopiero zwalniał. Może te nowsze kotły są mądrzejsze... na razie nie obserwowałem.

 

moj ma tak ze jak odkrece na maks ciepła do wanny to piec zaczyna grzac na 3 biegu, bo widzi ze duzy pobor cieplej. ale jak temperatura spadnie przez powolne otwieranie, tzn teraz np umyc zeby, za chwile rece, pozniej troche w kuchni to piec "widzi" ze mały pobor i jak temperatura w zasobniku spadnie to włacza sie na pierwszym biegu. nigdy jeszcze mi nie wskoczyl na czwarty najwyzszy bieg, ani przy wodzie ani przy co. piec vitodens 100 z zasobnikiem 100L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj ma tak ze jak odkrece na maks ciepła do wanny to piec zaczyna grzac na 3 biegu, bo widzi ze duzy pobor cieplej. ale jak temperatura spadnie przez powolne otwieranie, tzn teraz np umyc zeby, za chwile rece, pozniej troche w kuchni to piec "widzi" ze mały pobor i jak temperatura w zasobniku spadnie to włacza sie na pierwszym biegu. nigdy jeszcze mi nie wskoczyl na czwarty najwyzszy bieg, ani przy wodzie ani przy co. piec vitodens 100 z zasobnikiem 100L

 

Piszesz o CWU a jak z CO? Czekaj... ale masz zasobnik czyli rozumiem że ma jakąś funkcję kontroli poboru tej wody z zasobnika i odpowiednio reaguje na sytuacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki kocioł jak mój De Dietrich MCR ll 24 KWda się przerobić, aby maił mniejszą moc, a większą modulację czyli od dołu zamiast 5,5 KW startował chociaż 3,5 KW ? :) Finansowo to opłacalne ?

 

ps

poszedłem zmniejszyłem cyrkulacje na 3 x 5 minut :)

 

Dolnego poziomu modulacji raczej nie zmienisz... niestety. Możesz chociaż zmniejszyć moc maksymalną w nim? Nie znam tego kotła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety jest dramat pod tym względem zużycie gazu na ciepłą wodę do mycia (zasobnik 120l) i obiady, herbaty to aż 1,7m3 i teraz UWAGA 1,7 x 365 dni daje 620m3 gazu na rok na wodę. Ostatnie dwa lata całościowe zużycie gazu to 1620m3 rocznie, przynajmniej za ubiegły sezon grzewczy. Lwia część tego gazu nie na grzanie domu tylko na grzanie wody mi poszło HELP :)

Wody gorącej praktycznie nie znamy :( ustawione mam na 40st z dużą histerezą i kocioł nagrzewa do 46 a włącza się dopiero przy 36 st jak już prawie lekko zimna w zasobniku. Może mam za niską ustawioną może dać ustawienie 46 st to mniej się będzie gorącej wody zużywało, bo będzie się mieszało z zimną w baterii, bo tak odkręcamy zazwyczaj tą ciepłą. Taka odkrywcza myśl mnie dopadła wczoraj. Cyrkulacja pompką włącza się czasowo 3 razy na dobę po godzinie chodzi.

 

Ratunkiem jest ograniczenie mocy kotła , w nowszych kotłach można ograniczać moc na CO i na CWU , ja u siebie moc na CWU ograniczyłem do 10KW i teraz mi spala 0,8m3/dobę a przed ograniczeniem 1,3m3/dobę.

 

Jak widać u mnie kocioł tak pracuje na samej pogodowce .Temp zadana 22,5*C spalanie przez ostatnie 2 miesiące 6m3/dobę z metr gazu mogło by być mniej :rolleyes:

 

 

chart.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moim kotłem jak już wcześniej pisałem z MIN. mocą modulacji 5kW trzeba uważać co temp. zasilania podłogówki. Uczę się tego kotła cały czas. Jak widzę w szczególności po spalaniu gazu zasilanie nie może być za niskie, bo wtedy kocioł dłużej pracuje, a z faktu, że nie może modulować niżej niż 5kW swoje i tak musi zjeść. Więc podniesienie u mnie zasilania o 2-3 stopnie znacznie skraca czas pracy kotła, przy jednoczesnym niewielkim wzroście spalania. Suma sumarum w ogólnym rozrachunku daje to oszczędności rzędu 1m3 gazu na dobę. Teraz np. przez ostatni tydzień przy raczej plusowych temp. zewnętrznych średnia spalania co+cwu+kuchenka+cyrkulacja oscyluje mi na poziomie 4-4,5m3/dobę, więc chyba nieźle, przynajmniej jak dla mnie, przy zachowaniu temp. wewnętrznej pomiędzy 21 a 22st.Oczywiście ma to swoje upierdliwości: komfort, ja to nazwę "ciepłej podłogi" nie jest za dobry, bo wyczuwa się, kiedy jest zimna, no i jakby nie było "ręczne" korygowanie temp. zasilania, jak narazie średnio raz w tygodniu.

 

Ile m2 ogrzewasz ? rozumiem że grzejesz na opcji termostat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratunkiem jest ograniczenie mocy kotła , w nowszych kotłach można ograniczać moc na CO i na CWU , ja u siebie moc na CWU ograniczyłem do 10KW i teraz mi spala 0,8m3/dobę a przed ograniczeniem 1,3m3/dobę.

 

Jak widać u mnie kocioł tak pracuje na samej pogodowce .Temp zadana 22,5*C spalanie przez ostatnie 2 miesiące 6m3/dobę z metr gazu mogło by być mniej :rolleyes:

 

 

[ATTACH=CONFIG]339996[/ATTACH]

 

Spala mniej bo dłużej kondensuje :) przy co obniżenie mocy też pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o CWU a jak z CO? Czekaj... ale masz zasobnik czyli rozumiem że ma jakąś funkcję kontroli poboru tej wody z zasobnika i odpowiednio reaguje na sytuacje?

 

z co jest tak ze jak mam ustawion w skali od 1 do 6 na 3 to jak zaskakuje to wlacza sie na pierwsyzm biegu. Ale jak np mam na 1 w ciagu dnia tylko pocto zeby troche podlogowke podtrzymac zeby nie stygla i wrzuce mu nagle na 3 to wtedy wlacza sie na 3 biegu, bo musi nadgonic 30st, ale jak juz osiagnie to podgrzewa na pierwszym biegu. A co do funkcji poboru wody z zasobnika, nie mam pojeia, ale cos musi byc bo zauwazylem to co opisalem. Tylko ze nie ma zadnej opcji tego wlaczanja czyregulacji, bo na kotle kak pokelretlo co od 0 do 6, cwu od 0 do 6 i wylacznik zasilania, i tyle. Jedynie czujnik pogodowy mtory daje sygnal wlacz wylacz. Ale poki nie mam drzwi i wszystkich grzejnikow ta cisgle jest na wlacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ratunkiem jest ograniczenie mocy kotła , w nowszych kotłach można ograniczać moc na CO i na CWU , ja u siebie moc na CWU ograniczyłem do 10KW i teraz mi spala 0,8m3/dobę a przed ograniczeniem 1,3m3/dobę.

 

Jak widać u mnie kocioł tak pracuje na samej pogodowce .Temp zadana 22,5*C spalanie przez ostatnie 2 miesiące 6m3/dobę z metr gazu mogło by być mniej :rolleyes:

 

 

[ATTACH=CONFIG]339996[/ATTACH]

 

A jak zmniejszyć moc kotła de dietrich mcr 3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile m2 ogrzewasz ? rozumiem że grzejesz na opcji termostat .

 

150m2. Tak, na opcji termostat i jestem jak narazie zadowolony Dałem chwilowy spokój pogodówce, bo nie mogę sobie poradzić z ustawieniem krzywej przy dodatnich temperaturach zewnętrznych, po prostu kocioł schodząc z temp. zasilania do temp. 26-28st nie dogrzewa mi pomieszczeń, a przynajmniej pracuje tak długo, że za dużo gazu pożera. Nie wykluczam jednak powrotu do pogodówki, jak się podszkolę jeszcze :-).

 

Powiedzcie mi jeszcze do jakiej mniej więcej wartości ma sens obniżenie mocy maks. kotła, tak, żeby nie odbiło się to np. na komforcie cwu. Mój ma maks. 24kW

Edytowane przez Mario430
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i serdecznie na forumową aukcję dla potrzebująch dzieciaków zapraszam :)

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244044-Jubileuszowa-10-Aukcja-prac-Dzieci-z-Ogniska-Marymont

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150m2. Tak, na opcji termostat i jestem jak narazie zadowolony Dałem chwilowy spokój pogodówce, bo nie mogę sobie poradzić z ustawieniem krzywej przy dodatnich temperaturach zewnętrznych, po prostu kocioł schodząc z temp. zasilania do temp. 26-28st nie dogrzewa mi pomieszczeń, a przynajmniej pracuje tak długo, że za dużo gazu pożera. Nie wykluczam jednak powrotu do pogodówki, jak się podszkolę jeszcze :-).

 

Powiedzcie mi jeszcze do jakiej mniej więcej wartości ma sens obniżenie mocy maks. kotła, tak, żeby nie odbiło się to np. na komforcie cwu. Mój ma maks. 24kW

 

Musisz sprawdzić, czy tych wartości (mocy maks cwu i co) nie da się ustalić na różnych poziomowch. W Immergasie tak jest.

 

Swoją drogą - mam mały zbiornik, 12kW i na komfort CWU nie narzekam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spala mniej bo dłużej kondensuje :) przy co obniżenie mocy też pomoże.

 

 

Grześ to nie zasługa kondensacji , wynika to z prostej rzeczy . Przejedz samochodem z punktu A do punktu B wersja 1. na pełnym gazie - ile auto spali ?

wersja 2 . z połową mocy auta - ile auto spali ? kondensacja jest tu tylko in plus ale aż takich zysków z niej nie ma .

 

Co do obniżenia mocy CO to nie zgodzę się z tobą że to ma obniżyć spalanie , to jest nieprawda z uwagi na to że gdy kocioł uruchamia grzejąc CO startuje od najniższej mocy czyli w moim przypadku 4,2KW i na takiej mocy pracuje czyli obniżenie mocy na CO jest bez zasadne .

Inna sytuacja jest na CWU , kocioł startuje z dużą mocą bo musi przygotować szybko wodę .Obniżenie mocy na CWU ma też swoje wady bo kocił grzeje dłużej wodę - przykład przy 24KW zasobnik 120L grzeje w czasie 10min , przy 10KW ten sam zasobnik grzeje w czasie 15min .

Edytowane przez uris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego uris jak masz zrobione te wykresiki czy dobrze widze ze na rpi? Jaki masz soft do tego i jak podlaczyles czujniki 1wire? Kupiles cos gotowego czy sam rzezbiles. Fajnie to wyglada chce zrobic to samo

 

 

Tak mam zrobione czujniki na RPI ( aktualnie RPI 2 4x core ) czujniki są 1-wire jak i I2C część po WIFI , cały projekt jest free z opcją dotacji dla autora bardzo fajnie się wszystko rozwija i świetnie działa . Strona i forum projektu http://techfreak.pl/nettemp/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak w immergasie mozna ustawić moc max na grzanie cwu ?

 

Wchodzisz do menu, naciskając na kotle przycisk Reset i Lato/Zima przez 8sekund, a później obniżasz parametr S1 (w instrukcji jest to czytelnie opisane)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150m2. Tak, na opcji termostat i jestem jak narazie zadowolony Dałem chwilowy spokój pogodówce, bo nie mogę sobie poradzić z ustawieniem krzywej przy dodatnich temperaturach zewnętrznych, po prostu kocioł schodząc z temp. zasilania do temp. 26-28st nie dogrzewa mi pomieszczeń, a przynajmniej pracuje tak długo, że za dużo gazu pożera. Nie wykluczam jednak powrotu do pogodówki, jak się podszkolę jeszcze :-).

 

Powiedzcie mi jeszcze do jakiej mniej więcej wartości ma sens obniżenie mocy maks. kotła, tak, żeby nie odbiło się to np. na komforcie cwu. Mój ma maks. 24kW

 

 

Rozumiem , to co piszesz to jest cała prawda znam taki przypadek jak twój temp zasilania ustawiona na sztywno 40*C , temp zadana 21,5*C i kocioł mniej spala i w domu jest ciepło bo idzie fajne promieniowanie od tych 40*C w podłogę . Minus jest taki że to opcja termostat i teraz wszystko zależy jaką kto ma histerezę bo jak 1*C to komfort się mocno pogarsza . odnośnie CWU i komforcie to tak jak napisałem ,kocioł około 5 min dłużej grzeje wodę w stosunku do 24KW .

Próbowałem obniżać jeszcze moc CWU ale niestety zyski były mizerne i stanęło na 10KW i jest ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...