Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A jak podpiales sprzet do rpi przez gpio. Kupiles jakas karte rozszerzen czy wszystko sam?

Adam wystarczy ci samo rpi do niego bezpośrednio podłączasz czujniki 1-wire . Jak się trochę orientujesz to 1-wire działa na jednej lini możesz rownolegle podpiąć i 100 czujników nettemp je wykryje bo każdy z Ds-ów ma swoj unikalny numer. Linie danych podpinasz do gpio4 pozostałe dwie to zasilanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

150m2. Tak, na opcji termostat i jestem jak narazie zadowolony Dałem chwilowy spokój pogodówce, bo nie mogę sobie poradzić z ustawieniem krzywej przy dodatnich temperaturach zewnętrznych, po prostu kocioł schodząc z temp. zasilania do temp. 26-28st nie dogrzewa mi pomieszczeń, a przynajmniej pracuje tak długo, że za dużo gazu pożera. Nie wykluczam jednak powrotu do pogodówki, jak się podszkolę jeszcze :-).

 

Powiedzcie mi jeszcze do jakiej mniej więcej wartości ma sens obniżenie mocy maks. kotła, tak, żeby nie odbiło się to np. na komforcie cwu. Mój ma maks. 24kW

Mario, ale masz przecież zawór trójdrogowy który rozdziela zasilanie na podłogę i na kaloryfery. Odkręć więcej na podłogę.

 

mam nowe zboczeni :) ciągle chodze do płotu patrzec ile mi gazu poszło. ostatni odczyt 2 grudnia do gazowni wysyłałem, dzisiaj sprawdziłem i poszło 27m gazu, czyli 4,5m na dobę. duzo to czy mało? nie paliłem w kominku, czyli co i cwu, dom 140m parterowy, 4 osoby

T nie jest dużo. U mnie 5,20 m3 średniówka z ostatniego miesiąca do dziś, a większych mrozów i dłużej trwających jeszcze nie było. Domek 168 m2 730 m3 kubatury.

Nie masz źle :) a do płota też biegam co trzeci dzień :D

Edytowane przez borusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześ to nie zasługa kondensacji , wynika to z prostej rzeczy . Przejedz samochodem z punktu A do punktu B wersja 1. na pełnym gazie - ile auto spali ?

wersja 2 . z połową mocy auta - ile auto spali ? kondensacja jest tu tylko in plus ale aż takich zysków z niej nie ma .

 

Co do obniżenia mocy CO to nie zgodzę się z tobą że to ma obniżyć spalanie , to jest nieprawda z uwagi na to że gdy kocioł uruchamia grzejąc CO startuje od najniższej mocy czyli w moim przypadku 4,2KW i na takiej mocy pracuje czyli obniżenie mocy na CO jest bez zasadne .

Inna sytuacja jest na CWU , kocioł startuje z dużą mocą bo musi przygotować szybko wodę .Obniżenie mocy na CWU ma też swoje wady bo kocił grzeje dłużej wodę - przykład przy 24KW zasobnik 120L grzeje w czasie 10min , przy 10KW ten sam zasobnik grzeje w czasie 15min .

 

Nie wiem... ja "winiłem" za to kondensację bo sprawdzałem ile więcej tego kondesatu leciało. Oczywiście jedno i drugi ma znaczenie ale nie jesteśmy w stanie chyba przeliczyć ile da nam kondensacja a ile to, że mniejsza moc... nie wiem czy możemy równać bezpośrednio dzialanie kotła z silnikiem samochodowym np. :) Wiem jedno, że nie jeden raz robię to co robię i na cwu idzie mniej.

 

Co do obniżenia mocy w CO to to zależy może od kotła. W vaillantach pierwszych eco tecach obserwowałem jak ruszał z maksa a dopiero potem modulował. Przy taktowaniu miało to znaczenie aby go zdławić ile się da żeby nie zjadał na rozruchu za dużo.

 

Komu nie przestawiałem kotła to zawsze spalał mniej i na co i na cwu. Także coś na rzeczy jest. Oczywiście jeszcze oprócz samych zmiany regulacji mocy trzeba parę innych rzeczy zrobić i obserwować aby dobrze wszystko ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nowe zboczeni :) ciagle chodze do płotu patrzec ile mi gazu poszło. ostatni odczyt 2 grudnia do gazowni wysyłałem, dzisiaj sprawdziłem i poszło 27m gazu, czyli 4,5m na dobe. duzo to czy mało? nie paliłem w kominku, czyli co i cwu, dom 140m parterowy, 4 osoby

 

Człowieku, ja przez 2 lata bawiłem się w takie rzeczy to ludzie już nie wytrzymywali i pytali czy wszystko w porządku...:) :) :lol2: Przy tym regulowałem kocioł, obserwowałem, znów regulowałem, zmieniałem krzywe, bawiłem się termostatami.... to były czasy jak jeszcze uważałem centralne za mus! Od pewnego czasu tradycyjne centralne odradzam i oferuję niecentralne. Odradzam również gaz... Ucząc się na własnych błędach, obserwując, testując jetem w stanie proponować korzystniejsze rozwiązania.... decyzja zawsze jednak należy do inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he a ja jestem bliski rezygnacji ze zbiornika zasobowego i grzania w niego wodę zużywając rocznie na to blisko 600m3 . Wywalę tą bańkę 120 litrową i wstawię przepływowy ogrzewacz gazowy lub elektryczny. Ten drugi zapewni mi złapanie się w najniższa taryfę abonamentowych opłat czyli do 1200m3.

Wydaje się , że to straszna głupota lać wodę w zbiornik zasobowy i ją tam grzać wielokrotnie czy się używa , czy nie, a mechaniczną cyrkujace pompka i tak trzeba uruchamiać, więc argument pana hydraulika, że ciepła woda prosto z rury bez czekania miedzy bajki włożyć. Ciepłą wodę znamy w domu tylko w czasie pracy pompki cyrkulacyjnej chociaż od zbiornika do punktów pobierania wody jest dosłownie kilka metrów rurek.

Edytowane przez borusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he a ja jestem bliski rezygnacji ze zbiornika zasobowego i grzania w niego wodę zużywając rocznie na to blisko 600m3 . Wywalę tą bańkę 120 litrową i wstawię przepływowy ogrzewacz gazowy lub elektryczny. Ten drugi zapewni mi złapanie się w najniższa taryfę abonamentowych opłat czyli do 1200m3.

Wydaje się , że to straszna głupota lać w odę w zbiornik zasobowy i ją tam grzać wielokrotnie czy się używa , czy nie, a mechaniczną cyrkujace pompka i tak trzeba uruchamiać, więc argument pana hydraulika, że ciepła woda prosto z rury bez czekania miedzy bajki włożyć. Ciepłą wodę znamy w domu tylko w czasie pracy pompki cyrkulacyjnej chociaż od zbiornika do punktów pobierania wody jest dosłownie kilka metrów rurek.

 

A może warto by wrzucić sobie pompę ciepła z zasobnikiem lub dostawić do tego zasobnika pompę? Już od około 3 tys, masz taką możliwość. Nie byłbym za kupowaniem przepływowego podgrzewacza. względnie możesz pomyśleć o termach punktowych. Wszystko zależy od zużycia. Ja pod każdy dom dobieram rozwiązanie jak najbardziej optymalne. Na razie na gazie możesz spróbować grzać wtedy co ci potrzeba, cyrkulację tylko przed myciem, grzać do 45C. I poobserwować. Jak moc kotła na cwu możesz zmniejszyć to również spróbuj. To co pisałem ja konsumuję na 120L do 42-45C od 0,21 - 0,27m3 na dobę przy codziennym życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo masz je kiepsko zaizolowane.

Ja z cyrkulacji zrezygnowałem pod prysznicem mam ciepłą wodę po 4-5 sekundach, w umywalce po 2-3

 

A prądem to niby taniej zagrzejesz ?

 

Jest w stanie zagrzać taniej jeśli będzie to mądrze rozwiązane mamy termy punktowe, pompy ciepła..., możliwości oszczędzania wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozmawiamy o pompach ciepła, tylko o grzaniu prądem w G11.

Pompa ciepła do CWUw sytuacji, kiedy ogrzewa sie gazem to absurd....

Masz jakieś obliczenia, jesli chodzi o rząd oszczędności ?

 

j. To co pisałem ja konsumuję na 120L do 42-45C od 0,21 - 0,27m3 na dobę przy codziennym życiu.

 

Zapomniałeś o kolektorach i drugim baniaku

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na kotle ustawioną temp CW 40 st kocioł się załącza jak spada do 36 st i grzeje aż do 46 st. Jak trafię kąpiąc się na te 46 to mam fajnie, jak na 38 to brrrrr :)

Jakie wartości macie ustawione na CW ? zastanawiam się czy nie powinienem ustawić np na 44 st Grzał będzie wtedy pewnie do 50 st, a startował już od 40. U mnie z obserwacji grzania wody do kąpieli chyba kocioł startuje mala mocą , a potem się rozkręca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do obniżenia mocy CO to nie zgodzę się z tobą że to ma obniżyć spalanie , to jest nieprawda z uwagi na to że gdy kocioł uruchamia grzejąc CO startuje od najniższej mocy czyli w moim przypadku 4,2KW i na takiej mocy pracuje czyli obniżenie mocy na CO jest bez zasadne .

Inna sytuacja jest na CWU , kocioł startuje z dużą mocą bo musi przygotować szybko wodę .Obniżenie mocy na CWU ma też swoje wady bo kocił grzeje dłużej wodę - przykład przy 24KW zasobnik 120L grzeje w czasie 10min , przy 10KW ten sam zasobnik grzeje w czasie 15min .

 

A tu pozwolę się z Tobą nie do końca zgodzić. Owszem kocioł rozpoczynając grzanie co zaczyna od mocy minimalnej i jest to jak najbardziej w porządku. Tyle tylko, ze są kotły z różną mocą MIN począwszy od 1,9kW, inni-tak jak Ty 4,2kW, a ja 5kW. Przy mocy 1,9kW kocioł ma spalanie rzędu 0,2-0,3m3/h, a mój przy 5kW ok. 0,55m3/h. I tu się robi ta różnica. No i właśnie dlatego jak najmniejsza moc MIN kotła jest jak najbardziej pożądana. Co do CWU to jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Ja mam zbiornik 160l (za duży-teraz to wiem) i pewnie obniżenie mocy MAX z 24kW do jakiś 14kW nie odbiłoby się w widoczny sposób na komforcie, a na spalaniu pewno owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , to co piszesz to jest cała prawda znam taki przypadek jak twój temp zasilania ustawiona na sztywno 40*C , temp zadana 21,5*C i kocioł mniej spala i w domu jest ciepło bo idzie fajne promieniowanie od tych 40*C w podłogę . Minus jest taki że to opcja termostat i teraz wszystko zależy jaką kto ma histerezę bo jak 1*C to komfort się mocno pogarsza . odnośnie CWU i komforcie to tak jak napisałem ,kocioł około 5 min dłużej grzeje wodę w stosunku do 24KW .

Próbowałem obniżać jeszcze moc CWU ale niestety zyski były mizerne i stanęło na 10KW i jest ok .

Ja mam termostat z ustawialną histerezą 0,5/1 i kiedy tylko zorientowałem się troszkę o co w tym wszystkich chodzi momentalnie przestawiłem z fabrycznego ustawienia 1 na 0,5, ale teraz po doświadczenia-krótkich, bo krótkich wiem, że przydałby się taki z histerezą 0,2-0,3st. Komfort ciepłej podłogi byłby jeszcze lepszy, a i taktowanie kotła do przyjęcia-szacuję, że włączałby się na potrzeby co 3, no maks.4x na dobę, obecnie mam 2 załączeniu, czasami 1-no. Może spalanie minimalnie wzrosłoby, ale jest do przyjęcia. Z tym obniżeniem mocy na cwu będę musiał coś podziałać, chociaż ja akurat mam chyba mało popularny kocioł - NAOS, więc nie wiem, czy ktoś będzie mógł coś doradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu pozwolę się z Tobą nie do końca zgodzić. Owszem kocioł rozpoczynając grzanie co zaczyna od mocy minimalnej i jest to jak najbardziej w porządku. Tyle tylko, ze są kotły z różną mocą MIN począwszy od 1,9kW, inni-tak jak Ty 4,2kW, a ja 5kW. Przy mocy 1,9kW kocioł ma spalanie rzędu 0,2-0,3m3/h, a mój przy 5kW ok. 0,55m3/h. I tu się robi ta różnica. No i właśnie dlatego jak najmniejsza moc MIN kotła jest jak najbardziej pożądana. Co do CWU to jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Ja mam zbiornik 160l (za duży-teraz to wiem) i pewnie obniżenie mocy MAX z 24kW do jakiś 14kW nie odbiłoby się w widoczny sposób na komforcie, a na spalaniu pewno owszem.

 

 

Wiadomo nie można generalizować ,są rożne kotły i tyle ja się odnoszę do swojego . Mój akturat przy mocy 4,2KW spala około 0,45m3/h zmierzyłem to , co do startu ogrzewania to widać to na poniższym filmie mojego autorstwa ,obroty wentylatora i pionowa skala po lewej mówią wszystko za siebie .Cała skala po lewej odpowiada 24KW i dokładnie widać z jaką mocą pracuje kocioł w danym momencie .

 

 

Ja mam termostat z ustawialną histerezą 0,5/1 i kiedy tylko zorientowałem się troszkę o co w tym wszystkich chodzi momentalnie przestawiłem z fabrycznego ustawienia 1 na 0,5, ale teraz po doświadczenia-krótkich, bo krótkich wiem, że przydałby się taki z histerezą 0,2-0,3st. Komfort ciepłej podłogi byłby jeszcze lepszy, a i taktowanie kotła do przyjęcia-szacuję, że włączałby się na potrzeby co 3, no maks.4x na dobę, obecnie mam 2 załączeniu, czasami 1-no. Może spalanie minimalnie wzrosłoby, ale jest do przyjęcia. Z tym obniżeniem mocy na cwu będę musiał coś podziałać, chociaż ja akurat mam chyba mało popularny kocioł - NAOS, więc nie wiem, czy ktoś będzie mógł coś doradzić

 

Można się ratować puszczając w podłogę 40*C co spowoduje szybsze nagrzanie podłogi i mniejszy dyskomfort a kondensacja i tak będzie , z resztą liczy się ilość spalonego gazu a nie kondensacja ;). Dzisiaj robie test temp minimalna na CO 40*C termostat i 22*C zadana ,pierwszy dzień może być nie miarodajny ,zobaczymy jak to wyjdzie .

Edytowane przez uris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na kotle ustawioną temp CW 40 st kocioł się załącza jak spada do 36 st i grzeje aż do 46 st. Jak trafię kąpiąc się na te 46 to mam fajnie, jak na 38 to brrrrr :)

Jakie wartości macie ustawione na CW ? zastanawiam się czy nie powinienem ustawić np na 44 st Grzał będzie wtedy pewnie do 50 st, a startował już od 40. U mnie z obserwacji grzania wody do kąpieli chyba kocioł startuje mala mocą , a potem się rozkręca.

 

Zalezy jaka histereza , ja u siebie mam 7*C i nie mogę jej zmienić ( dziwne to trochę ) dlatego mam ustawione CWU na 50*C bo jak natrafię na 43*C to jeszcze jak cię mogę idzie się umyć . Teraz myśle o ustawieniu na 55-60*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jaka histereza , ja u siebie mam 7*C i nie mogę jej zmienić ( dziwne to trochę ) dlatego mam ustawione CWU na 50*C bo jak natrafię na 43*C to jeszcze jak cię mogę idzie się umyć . Teraz myśle o ustawieniu na 55-60*C

A wy mierzyliście tą temp. wody czy bazujecie na odczytach z kotła? Bo coś mi się nie chce wierzyć że kąpiecie się w 43 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wy mierzyliście tą temp. wody czy bazujecie na odczytach z kotła? Bo coś mi się nie chce wierzyć że kąpiecie się w 43 stopniach.

 

Nie no jeszcze nie oszalałem żeby się kąpać w 43*C :lol2: ( w sensie 43 za mało do wanny ) jedyne co wchodzi w grę to szybki prysznic . Temperatura jest na 100% dobrze podawana bo mam z dwóch czujników .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...