Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak to gdzie ? W podłodze i w scianach ;)

 

Ja też mam 2-3, czasem 4 starty kotła , czas pracy jakieś 4-6 na dobę.

Temperatura oscyluje miedzy 21.8, a 22.1C

 

 

Plus oczywiście 2-4 starty, bo dogrzać CWU.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Za ostatnie 3 doby gdzie u mnie wiało na polu i mróz w nocy mam średnia 7 m3 na mały domeczek 168 m2, ale fakt kocioł w promocji kupiony wraz z zasobnikiem za 3000zł :)....

Jakoś nie rozumiem zagadnienia, że kocioł Ci się włącza 2-3 razy na dobę, czyi gdzie energie cieplną akumuluje ? To tak nie powinno być moim zdaniem.

7m3 na dobę to nie jest aż tak dużo moim zdaniem.

Ja dałem za kocioł z zasobnikiem parę stówek więcej od Ciebie. Odnośnie startów kotła to tak: 2 lub czasami 1 na co i kilka na cwu (nie liczyłem ile). Jak to co akumuluje - mam dosyć grubą wylewkę (7-8cm), ściany, słowem budynek i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykres super tzn fajne narzędzie do pomiarów. Moje Dallasy juz przyszły teraz tylko połączyć do GPIO i zainstalować soft. łączyłeś je równolegle? Stosowałeś jakieś rezystory?

 

Pozostając w temacie - u mnie kocioł spala na dobę 8,5m3 chodzi praktycznie cały czas na 3,2kW i nie wyrabia by dogrzać do 22,7 w domu. Mam tylko 21,5-22,3 na dole i 20,4 na górze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykres super tzn fajne narzędzie do pomiarów. Moje Dallasy juz przyszły teraz tylko połączyć do GPIO i zainstalować soft. łączyłeś je równolegle? Stosowałeś jakieś rezystory?

 

Pozostając w temacie - u mnie kocioł spala na dobę 8,5m3 chodzi praktycznie cały czas na 3,2kW i nie wyrabia by dogrzać do 22,7 w domu. Mam tylko 21,5-22,3 na dole i 20,4 na górze

 

 

Łączysz równolegle , dajesz rezystor z tego co pamietam 4,7k wszystko jest opisane ;) kable mam i po 20m UTP i działają czujniki .

 

Musisz podnieść krzywą jak nie dobija ,spalanie od razu skoczy do góry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłem zmiany

Moc z 3,2kW na 6,4kw

Pompę z 1 biegu na 2 bieg

temperaturę zasilania zadaną z 30 na 34C

Zobaczymy jakie będą efekty

 

Powinienem też wywalić czujnik temp zewnętrznej na podwórko bo leży w kotłowni:(

 

Twój kocioł nie pracuje na pogodówce? Wtedy kocioł sam dobiera temp. zasilania.

Jak ustawiacie temp. zasilania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kocioł nie pracuje na pogodówce? Wtedy kocioł sam dobiera temp. zasilania.

Jak ustawiacie temp. zasilania ?

 

Ja na sterowniku ustawiam parametr " minimalna temperatura zasilania " i daje na 40*C.

 

Adam - pierwsza dobę kocioł spali więcej bo musi wygrzać podłogę , rozumiem ze ustaliłeś termostat na sterowniku . Mocy zwiększyłem czy ograniczyłem ?

Edytowane przez uris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało mi się podejrzeć ustawienia mojego kotła (NAOS K4) i w szczególności intrygują mnie następujące zapisy:

 

Parametr/ Funkcja/ Ustawienia/ Zakres-nastawa

 

PR7/ Temp. wyjściowa MAX/ 85/ 45...85 st.

PR12/ Ogrzewanie moc MAX/ 100/ Zależność (określa) PR01/ 00 (=0%) ... 100(=100%)

PR14/ Moc przy zapłonie/ 40/ Zależność (określa) PR01/ 00 (=0%) ... 100(=100%)

PR16/ Ogrzewanie moc MIN/ 00/ Zależność (określa) PR01/ 00 (=0%) ... 100(=100%)

 

I jeszcze jedno. PR01 określa moc kotła, która wynosi 5-24kW.

Który Waszym zdaniem z powyższych parametrów należałoby obciąć? Wg mnie PR7 gdzieś tak do 50-50st., bo ani na co, ani na cwu nie jest u mnie wymagana tak tem.

PR12 również gdzieś tak o połowę (do 12kW), tylko nie do końca wiem, czy ten parametr odpowiada za co, czy cwu, czy za całokształt? Może i PR14, ale nie wiem jakie to może mieć konsekwencje. PR16 jest chyba w porządku, szkoda, że minusowe % nie da się wejść :-)

p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuszna uwaga z tymi 3 żyłami. Jak zrobiłem na 2, czyli tryb pasożytniczy, to już na 15 metrowym kablu były problemy, a jak przerobiłem na 3xkabel to zakrzesało mi 7 termometrów połaczonych w gwiazde i łączna długość kabla pewnie dobija do 100m. Większej ilości mi się nie chciało odpalać ale wygląda że też da radę.

Swoją drogą ciekawe rzeczy można wypatrzeć na takich wykresach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może mam spierdzieloną elewację. I okna bez ciepłego montażu - nieszczelne przy ścianach. Bo za dużo to wychodzi moim zdaniem jak na parametry które mam tj 20cm grafitowego styropianu, nad ostatnim stropem 30cm styropianu, okna 3 szybowe ciepła ramka, garaż odizolowany, pod podłogą 12cm styropianu, wentylacja mechaniczna. Może tez być kwestia niejednorodnej bryły domu - 2 tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi.

Zrobi się zimniej - spróbuję zbadać kamerą termowizyjną.

 

Z drugiej strony dom jest naprawdę spory i ma 2 kondygnacje bez skosów wysokości 2,85 i 270cm czyli około 660m3 prawdziwej kubatury wewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...