Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dom potrzebuje x kWh na dobę i cudów nie ma, a różnice są marginalne.

 

Oczywiście jakaś ponadnormatywna liczba startów palnika dobrze wynikowi nie robi, ale czy będzie miał 3, czy 8 startów - to niezauważalne.

Warto dbać o niską temperturę zasilania i różnice zasilanie-powrót na poziomie 4-5C

 

mozesz rozwinac mysl. warto dbac o niska temperature zasilania? ( zadana u mnie na cm470 to 33stopnie, piec caly czas trzyma 36 -37 i za cholere nie wiem jak mu to przyciac zeby nie bylo wyzszej temp zasilania.

kolejna sprawa to roznica na zasilaniu -powrot. tutaj to w ogole nie mam pomyslu jak sprawic zeby sprawic jaka kolwiek roznice...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A twój kocioł (sterownik) nie pokazuje temperatury wody na powrocie ?

Im mniejsza różnica tym mniejsza moc , czyli ilość gazu jaką kociołą spala.

 

Ale ile godzin w ciągu doby pracuje kocioł z temp zasilania 36C, żeby zagrzać dom ?

 

roznice mam nie wieksza niz 3 gora 4 stopnie. Mam wrazenie ze pracuje cala dobe, bo kiedy nie sprawdze ( a robie to wyjatkowo czesto ) to pracuje. ale z godzin pracy pieca wyglada na to ze nie wiecej niz 18-20 godzin. Ale zuzycie gazu raczej wskazuje ze cala dobe :) ostatnie 3 doby chodzil bez sterownika, tylko z zadana temp na piecu. dzisiaj rano podlaczylem cm470 z krzywa 0,25 zobaczymy ile teraz bedzie pracowac. na razie mam wrazenie ze od rana non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roznice mam nie wieksza niz 3 gora 4 stopnie. Mam wrazenie ze pracuje cala dobe, bo kiedy nie sprawdze ( a robie to wyjatkowo czesto ) to pracuje. ale z godzin pracy pieca wyglada na to ze nie wiecej niz 18-20 godzin. Ale zuzycie gazu raczej wskazuje ze cala dobe :) ostatnie 3 doby chodzil bez sterownika, tylko z zadana temp na piecu. dzisiaj rano podlaczylem cm470 z krzywa 0,25 zobaczymy ile teraz bedzie pracowac. na razie mam wrazenie ze od rana non stop.

U mnie lata 24h realną temp zasilania i powrotu masz w menu serwisowym kotła ,moja deta T= 3 .Zmniejszyłem u siebie przepływy do 0,5l/m i pompę na 1 bieg zobaczę co się będzie działo po dobie ,zauważyłem że im robie większy przepływ to kocioł lubi zwiększyć moc z minimalnej do około ~6kw

 

D.040

Temperatura zasilania

Wartość rzeczywista w °C

 

 

D.041

Temperatura powrotu

Wartość rzeczywista w °C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A twój kocioł (sterownik) nie pokazuje temperatury wody na powrocie ?

Im mniejsza różnica tym mniejsza moc , czyli ilość gazu jaką kociołą spala.

 

Ale ile godzin w ciągu doby pracuje kocioł z temp zasilania 36C, żeby zagrzać dom ?

 

Im mniejsza delta T tym mniejsza moc ,jak mam to rozumieć ? możesz wytłumaczyć jaśniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie lata 24h realną temp zasilania i powrotu masz w menu serwisowym kotła ,moja deta T= 3 .Zmniejszyłem u siebie przepływy do 0,5l/m i pompę na 1 bieg zobaczę co się będzie działo po dobie ,zauważyłem że im robie większy przepływ to kocioł lubi zwiększyć moc z minimalnej do około ~6kw

 

wiem uris jak sprawdzic temp zas i powrot. , dlatego podalem ze roznica jest 3 gora 4 stopnie. a przeplywy zmniejszyles na rotamerach czy na kotle cos robiles?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roznice mam nie wieksza niz 3 gora 4 stopnie. Mam wrazenie ze pracuje cala dobe, bo kiedy nie sprawdze ( a robie to wyjatkowo czesto ) to pracuje. ale z godzin pracy pieca wyglada na to ze nie wiecej niz 18-20 godzin. Ale zuzycie gazu raczej wskazuje ze cala dobe :) ostatnie 3 doby chodzil bez sterownika, tylko z zadana temp na piecu. dzisiaj rano podlaczylem cm470 z krzywa 0,25 zobaczymy ile teraz bedzie pracowac. na razie mam wrazenie ze od rana non stop.

 

No to logicznie jest,że skoro pracuje niemal non-stop z temperaturą zasilania 36C, to przy 32C nie byłby w stanie zagrzać domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to logicznie jest,że skoro pracuje niemal non-stop z temperaturą zasilania 36C, to przy 32C nie byłby w stanie zagrzać domu.

 

a ja myslalem ze to wynika z charakterystyki piecow kondensacyjnych, ze maja grzac jak najdluzej zeby wyszlo jak najoszczedniej.

Zauwaz ze to nie ja zadalem mu temp zasilania tylko sam ja sobie zadal w oparciu o krzywa, temp zewnetrzna i wewnetrzna. Ale wewnetrznej nigdzie nie mierzy, bo po co, sluzy mu tylko do przesuniecia krzywej grzewczej. Wiec nie bardzo rozumiem twoje zdanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem uris jak sprawdzic temp zas i powrot. , dlatego podalem ze roznica jest 3 gora 4 stopnie. a przeplywy zmniejszyles na rotamerach czy na kotle cos robiles?

 

Ja mam sprzęgło i pompa kotłowa chodzi w trybie auto z mocą 15% bo od kotła do sprzęgła jest 1m . Jedyną pompą jaką ruszam to pompa za sprzęgłem , już widzę że po 1,5 godz od zmniejszenia przepływu temp podłogi spadła o 0,5*C jak dalej będzie spadać to muszę zwiekszyć przepływ .

Ostatnia doba znowu poszło 13m3 w nocy -17,5 było .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sprzęgło i pompa kotłowa chodzi w trybie auto z mocą 15% bo od kotła do sprzęgła jest 1m . Jedyną pompą jaką ruszam to pompa za sprzęgłem , już widzę że po 1,5 godz od zmniejszenia przepływu temp podłogi spadła o 0,5*C jak dalej będzie spadać to muszę zwiekszyć przepływ .

Ostatnia doba znowu poszło 13m3 w nocy -17,5 było .

 

no i chyba wiem w czym u mnie problem. ja nie mam zadnego sprzegla, dodatkowej pompy, a nic innego. Moja instalacja jest chyba wyjatkowo prosta. Zasila to wszystko i pcha to co jest w piecu. zadnych dodatkowych mieszaczy, sprzegiel i pompy. U gory mam przeplywy ponizej 1l/min i mam problem zeby ja dogrzac do takiej temp jakby mi pasowalo. Podnoszac temp zasilania i tak zwieksze juz temperature na dole, do ktorej nie mam zadnych zastrzezen.

Pytanie, czy jak bym troche przymknal zasilaanie i powrot na rozdzielaczu na dole, czy to automatycznie podniesie przeplywy u gory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość energii, jaką oddaje kocioł zależy od tego o ile stopni musi podgrzać wodę (deltaT) i jak dużo jest tej wody (przepływ)

 

Ok czaje , a powiedz mi może będziesz wiedziała .Jest taka opcja w kotle zmiana z zasilania na czujnik powrotu .

Moim zdaniem to może służyć temu gdy nie można już niżej zejść z KG w tedy przełącza się na powrót i w tedy jest konieczne podniesienie KG ,może ty masz jakąś wiedzę na ten temat .

 

D.017

Przełączanie między regulacją tem- peratury zasilania / powrotu ogrze- wania

Sposób regulacji:

0 = zasilanie, 1 = powrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja myslalem ze to wynika z charakterystyki piecow kondensacyjnych, ze maja grzac jak najdluzej zeby wyszlo jak najoszczedniej.

Zauwaz ze to nie ja zadalem mu temp zasilania tylko sam ja sobie zadal w oparciu o krzywa, temp zewnetrzna i wewnetrzna. Ale wewnetrznej nigdzie nie mierzy, bo po co, sluzy mu tylko do przesuniecia krzywej grzewczej. Wiec nie bardzo rozumiem twoje zdanie...

 

Jest taka temperatura zewnętrzna, jaka jest, kocioł grzeje z temperatura zasilania 36C niemal całą dobę, więc nie oczekuj, że zejdzie z tą temperaturą niżej

Zdecyduj się, czy mu nie zadałeś temperatury, czy zadałeś, bo wcześniej napisałeś:

 

zadana u mnie na cm470 to 33stopnie, piec caly czas trzyma 36 -37

 

oraz

za cholere nie wiem jak mu to przyciac zeby nie bylo wyzszej temp zasilania

 

Możesz przyciąć obniżając krzywą, wtedy spadnie temperatura zasilania, ale nie dogrzejesz domu....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i chyba wiem w czym u mnie problem. ja nie mam zadnego sprzegla, dodatkowej pompy, a nic innego. Moja instalacja jest chyba wyjatkowo prosta. Zasila to wszystko i pcha to co jest w piecu. zadnych dodatkowych mieszaczy, sprzegiel i pompy. U gory mam przeplywy ponizej 1l/min i mam problem zeby ja dogrzac do takiej temp jakby mi pasowalo. Podnoszac temp zasilania i tak zwieksze juz temperature na dole, do ktorej nie mam zadnych zastrzezen.

Pytanie, czy jak bym troche przymknal zasilaanie i powrot na rozdzielaczu na dole, czy to automatycznie podniesie przeplywy u gory?

 

Ja mam identycznie :)

Za slaba pompa w kotle, a za duzo rurek.

Na dole skrecilem tak, ze prawie nie widac przeplywow. W miare jest dobrze. Na dole cieplo, na gorze tez. Nam jeszcze trzeci rozdzielacz. Nad garazem 40m2 nie koge dogrzac. Jezeli na dole mam 22.5, na poddaszu 21 to nad garazem 19.

Tej zimy grzeje z temp. zasilania 35 stopni dla -15 na dworze. W ubieglym roku kociol pracowal dluzej, ale z temp. 29-30 stopni. Bylo cieplo, ale podlogi nieprzyjemnie chlodne. Zuzycie nie wzroslo zauwazalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i chyba wiem w czym u mnie problem. ja nie mam zadnego sprzegla, dodatkowej pompy, a nic innego. Moja instalacja jest chyba wyjatkowo prosta. Zasila to wszystko i pcha to co jest w piecu. zadnych dodatkowych mieszaczy, sprzegiel i pompy. U gory mam przeplywy ponizej 1l/min i mam problem zeby ja dogrzac do takiej temp jakby mi pasowalo. Podnoszac temp zasilania i tak zwieksze juz temperature na dole, do ktorej nie mam zadnych zastrzezen.

Pytanie, czy jak bym troche przymknal zasilaanie i powrot na rozdzielaczu na dole, czy to automatycznie podniesie przeplywy u gory?

 

To że nie masz to bardzo dobrze ,im bardziej prostsza instalacja tym lepiej . Nie wiem jaki masz problem zdław przepływ tam gdzie ci za gorąco dław go do tego momentu aż będzie ok . Ja mam u siebie taką sytuacje że w sypialni mogę dać 0,2 l/m a temp i tak się ładnie utrzymuje a w innym pokoju musze dać większy przepływ ,mało tego ten pokój jest najbliżej kotła nie potrafię tego zrozumieć ,albo jakieś mostki albo cholera wie .

 

W kotle możesz sprawdzić z jaką mocą pracuje jak jest auto to przestaw na ręcznie .

Edytowane przez uris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowalem tez prace ciagla przy temp. w okolicach 0 do minus 5. Przez 3 dni kociol nie wylaczyl palnika. Spalanie bylo w przeliczeniu rowne minimalnej mocy kotla. Mysle, zrownianie temperatur zasil i powrotu jest mozliwe tylko w malych instalacjach, gdzie podloga nie zdazy odebrac ciepla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka temperatura zewnętrzna, jaka jest, kocioł grzeje z temperatura zasilania 36C niemal całą dobę, więc nie oczekuj, że zejdzie z tą temperaturą niżej

Zdecyduj się, czy mu nie zadałeś temperatury, czy zadałeś, bo wcześniej napisałeś:

 

 

 

oraz

 

 

Możesz przyciąć obniżając krzywą, wtedy spadnie temperatura zasilania, ale nie dogrzejesz domu....

 

Napisalem "zadana" nie "zadalem". Ta temperatura zadana wynika z Krzywej G.Ja ja moge zmienic obnizajac temp wewnetrzna(czyli przesuniecie KG ). Ale to nie zmienia faktu ze piec i tak grzeje o kilka stopni wiecej. Dlaczego? tego nie moge zrozumiec. W moim CM470 to jakis nowszy model bo ma duzo wiecej funkcji niz ten poprzedni 470f, moge np ustawic mu nawet cos takiego jak min temp grzania i max temp grzania. I nawet jak ustawie jedna 30 stopni a druga powiedzmy 32 to i tak na piecu widze czesciej 35 niz cokolwiek mniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam identycznie :)

mam jeszcze trzeci rozdzielacz. Nad garazem 40m2 nie koge dogrzac. Jezeli na dole mam 22.5, na poddaszu 21 to nad garażem 19.

.

Pokoje nad garażami tak mają :( u mnie 22,5 na dole, 22, w pokojach na poddaszu, a nad garażem 21-21,5 i wiecej niż te 21,5 nie idzie wykręcić. będę docieplał ten pokój od spodu od garażu. Jest tam podłogówka co prawda i dwa kaloryfery, ale tostrona północna i dodatkowo wysoki pokój na 320 cm czy 330.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokoje nad garażami tak mają :( u mnie 22,5 na dole, 22, w pokojach na poddaszu, a nad garażem 21-21,5 i wiecej niż te 21,5 nie idzie wykręcić. będę docieplał ten pokój od spodu od garażu. Jest tam podłogówka co prawda i dwa kaloryfery, ale tostrona północna i dodatkowo wysoki pokój na 320 cm czy 330.

 

Ja myslalem, ze dobrze docieplilem. Dalem 6 cm styro na sufit w garazu. W podlodze pod wylewka mam 9 cm. Na termowizji nic szczegolnego nie wyszlo, a to najchlodniejsze pomieszczenie w domu. Za to w lecie...... w tym roku mialem 29 stopni przy zaslonietych oknach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...