Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To że nie masz to bardzo dobrze ,im bardziej prostsza instalacja tym lepiej . Nie wiem jaki masz problem zdław przepływ tam gdzie ci za gorąco dław go do tego momentu aż będzie ok . Ja mam u siebie taką sytuacje że w sypialni mogę dać 0,2 l/m a temp i tak się ładnie utrzymuje a w innym pokoju musze dać większy przepływ ,mało tego ten pokój jest najbliżej kotła nie potrafię tego zrozumieć ,albo jakieś mostki albo cholera wie .

 

W kotle możesz sprawdzić z jaką mocą pracuje jak jest auto to przestaw na ręcznie .

 

Robilem tak u gory. Dlawilem jedne pomieszczenia a reszta na maxa na rotamerach i lipa. Wszedzie sie zrobilo zimniej. Wczesniej mialem ja zapowietrzona. U gory z 9 sekcji chodzily 4. Niby odpowietrzylismy, pojawily sie przeplywy na rotamerach, ale tam gdzie wczesniej od poczatku chodzilo ok, przy tych samych przeplywach temperatura powrotu ( fizyczna sprawdzana termometrem na podczerwien ) prawie o 1,5 stopnia wyzsza. Wiec moze jednak nie do konca dobrze odpowietrzone?i na tych wyzszych powrotach dlawilem ale bez wyraznych efektow. Przeplywy wzrosly do 1l w pozostalych a to chyba wciaz za malo.

Czyli moge smialo dol przykrecic, tylko jak? Generalnie dol jest w miare ustawiony, podloga grzeje prawie rowno, roznica max o 0,3stopnia. Wiec szkoda krecic rotamerami. moge przymknac na glownym zaworze doprowadzajacym lub powrocie. Pytanie ktorym, oba? Czy tylko zasilanie lekko przymknac.

A z ta moca na piecu, jak zmienie z auto na najnizsza to rozumiem ze z taka bedzie pracowal caly czas???czy bedzie jak z moja temperatura zasilania zadana i rzeczywista.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napisalem "zadana" nie "zadalem". Ta temperatura zadana wynika z Krzywej G.Ja ja moge zmienic obnizajac temp wewnetrzna(czyli przesuniecie KG ). Ale to nie zmienia faktu ze piec i tak grzeje o kilka stopni wiecej. Dlaczego? tego nie moge zrozumiec..

 

Pewnie dlatego, że przy stałym grzaniu na 33C temperatura powrotu zbliżyła się do temp zasilania.

A jaką masz temp. zasilania wynikającą z krzywej dla dla temperatury zewnętrznej -5C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego, że przy stałym grzaniu na 33C temperatura powrotu zbliżyła się do temp zasilania.

A jaką masz temp. zasilania wynikającą z krzywej dla dla temperatury zewnętrznej -5C ?

 

no wlasnie tez mi to przeszlo przez mysl, ze temperatura powrotu jest zblizona lub wieksza niz zadana zasilania, ale czy to nie powinno automatycznie oznaczac wylaczenie pieca???? a on dalej chodzi i chodzi...

teraz tej temp zasilania nie sprawdze bo u mnie -12 ale z wykresu pamietam ze to chyba cos w okolicach 30stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciu78 może zatem pompa która jest w piecu jest niewystarczająca aby odpowiednio zakręcić wodą w całym Twoim obiegu? U siebie pomimo pompy w piecu mam 2 pompy na dwóch obiegach (o.pogłogowe + grzejniki), dzięki czemu mogę precyzyjnie ustawić przeplyw na rotamerach, a jesli jest on niewystarczający, podnoszę moc na pompie i osiągam wartość pożądaną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja myslalem ze to wynika z charakterystyki piecow kondensacyjnych, ze maja grzac jak najdluzej zeby wyszlo jak najoszczedniej.

Zauwaz ze to nie ja zadalem mu temp zasilania tylko sam ja sobie zadal w oparciu o krzywa, temp zewnetrzna i wewnetrzna. Ale wewnetrznej nigdzie nie mierzy, bo po co, sluzy mu tylko do przesuniecia krzywej grzewczej. Wiec nie bardzo rozumiem twoje zdanie...

Jeżeli masz ustalony tryb termostat, kocioł chce pracować jak najbliźej krzywej, ale musi brać pod uwagę termostat i jeżeli nie może tego zrobić temperaturą z krzywej podbija temperaturę. Moźesz to jedynie skorygować ograniczając mu temperaturę max zasilania.

U mnie kocioł od półtora tygodnia pracuje wg temperatury powrotu i trybu brak, zauwaźyłem że w moim przypadku przy róźnej temp zewnętrznej utrzymuje się stabilnie temperatura wewnętrzna 21,5-22st (na sterowniku cm 470 widoczna jest jednak temperatura zadana zasilania i rzeczywista, natomiast temperatura powrotu tylko na kotle). Wybierając powrót musiałem podnieść krzywą o 1 w stosunku do zasilania. Na ustawieniu powrót mam teź mniejsze zużycie gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciu78 może zatem pompa która jest w piecu jest niewystarczająca aby odpowiednio zakręcić wodą w całym Twoim obiegu? U siebie pomimo pompy w piecu mam 2 pompy na dwóch obiegach (o.pogłogowe + grzejniki), dzięki czemu mogę precyzyjnie ustawić przeplyw na rotamerach, a jesli jest on niewystarczający, podnoszę moc na pompie i osiągam wartość pożądaną.

 

ale pompa wg pieca chodzi tylko na 15% mocy, wiec wystarczyloby podniesc o te 5 - 10% i wg mnie wystarczajaco, tylko jak bo nie widzialem tam nigdzie mozliwosci zmiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz ustalony tryb termostat, kocioł chce pracować jak najbliźej krzywej, ale musi brać pod uwagę termostat i jeżeli nie może tego zrobić temperaturą z krzywej podbija temperaturę. Moźesz to jedynie skorygować ograniczając mu temperaturę max zasilania.

U mnie kocioł od półtora tygodnia pracuje wg temperatury powrotu i trybu brak, zauwaźyłem że w moim przypadku przy róźnej temp zewnętrznej utrzymuje się stabilnie temperatura wewnętrzna 21,5-22st (na sterowniku cm 470 widoczna jest jednak temperatura zadana zasilania i rzeczywista, natomiast temperatura powrotu tylko na kotle). Wybierając powrót musiałem podnieść krzywą o 1 w stosunku do zasilania. Na ustawieniu powrót mam teź mniejsze zużycie gazu.

 

Beskidziak grzeje na opcji: brak wplywu temp wewn. czyli mam nadzieje ze to wg KG.

No wlasnie jaka masz temperature zadana zasilania i rzeczywista wg CM470?

Opcja zmiany z zasilania na powrot. Wlasnie szukalem kogos kto to zmienial. Mozesz mi dokladnie wytlumaczyc o ile zmieniles KG? Bo ja u siebie po zmianie z zasilania na powrot i podniesieniu KG z 0,25 do 0,30. Od razu po odpaleniu palnika zgasilo go po paru sekundach. Zrobilem reset blokady palnika i znowu to samo.

mam podniesc krzywa o 1, czyli do 1,25 ?czy o jeden wyzej czyli do 0,30 ( ale juz to zrobilem i ni kuta )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem tak u gory. Dlawilem jedne pomieszczenia a reszta na maxa na rotamerach i lipa. Wszedzie sie zrobilo zimniej. Wczesniej mialem ja zapowietrzona. U gory z 9 sekcji chodzily 4. Niby odpowietrzylismy, pojawily sie przeplywy na rotamerach, ale tam gdzie wczesniej od poczatku chodzilo ok, przy tych samych przeplywach temperatura powrotu ( fizyczna sprawdzana termometrem na podczerwien ) prawie o 1,5 stopnia wyzsza. Wiec moze jednak nie do konca dobrze odpowietrzone?i na tych wyzszych powrotach dlawilem ale bez wyraznych efektow. Przeplywy wzrosly do 1l w pozostalych a to chyba wciaz za malo.

Czyli moge smialo dol przykrecic, tylko jak? Generalnie dol jest w miare ustawiony, podloga grzeje prawie rowno, roznica max o 0,3stopnia. Wiec szkoda krecic rotamerami. moge przymknac na glownym zaworze doprowadzajacym lub powrocie. Pytanie ktorym, oba? Czy tylko zasilanie lekko przymknac.

A z ta moca na piecu, jak zmienie z auto na najnizsza to rozumiem ze z taka bedzie pracowal caly czas???czy bedzie jak z moja temperatura zasilania zadana i rzeczywista.. :)

 

W menu masz D.015 tam widać z jaką mocą pracuje pompa , D.014 , przestaw ją na inny bieg bo inaczej to w życiu nie dojdziesz do ładu .Tak jak zmienisz z auto na manula to pompa będzie pracowała tak jak ustawisz z tym że to normalne ,pompa nie musi pracować w trybie auto . Moja pompa za sprzęgłem ma tryb auto zależny od ciśnienia ale ja z niego nie korzystam to są tak małe wahnięcia że szkoda sobie dupę zawracać.

Wartość zadana wewnętrznej pompy wysokiej wydajno- ści w %. Możliwe ustawienia:

0 = auto

1 = 53

2 = 60

3 = 70

4 = 85

5 = 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W menu masz D.015 tam widać z jaką mocą pracuje pompa , D.014 , przestaw ją na inny bieg bo inaczej to w życiu nie dojdziesz do ładu .Tak jak zmienisz z auto na manula to pompa będzie pracowała tak jak ustawisz z tym że to normalne ,pompa nie musi pracować w trybie auto . Moja pompa za sprzęgłem ma tryb auto zależny od ciśnienia ale ja z niego nie korzystam to są tak małe wahnięcia że szkoda sobie dupę zawracać.

Wartość zadana wewnętrznej pompy wysokiej wydajno- ści w %. Możliwe ustawienia:

0 = auto

1 = 53

2 = 60

3 = 70

4 = 85

5 = 100

 

zwiekszylem do 53% ale przeplywy nie podniosly sie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=Maciu78;7035355

A z ta moca na piecu, jak zmienie z auto na najnizsza to rozumiem ze z taka bedzie pracowal caly czas???czy bedzie jak z moja temperatura zasilania zadana i rzeczywista.. :)

 

Jeźeli zmienisz z auto na ręczne, będzie utrzymywał dokładnie takie obroty jakie ustawisz.

U mnie na auto, pracuje pompa na 15% zasilając 16 pętli na dwóch rozdzielaczach (900m pex), przepływy mogę ustawić wszędzie powyżej 2.

Gdzieś tu na forum skarżyli się niektórzy, że nie mogą uzyskać przepłwów i okazywało się że powodem była za mała średnica rur zasilającej rozdzielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz ustalony tryb termostat, kocioł chce pracować jak najbliźej krzywej, ale musi brać pod uwagę termostat i jeżeli nie może tego zrobić temperaturą z krzywej podbija temperaturę. Moźesz to jedynie skorygować ograniczając mu temperaturę max zasilania.

U mnie kocioł od półtora tygodnia pracuje wg temperatury powrotu i trybu brak, zauwaźyłem że w moim przypadku przy róźnej temp zewnętrznej utrzymuje się stabilnie temperatura wewnętrzna 21,5-22st (na sterowniku cm 470 widoczna jest jednak temperatura zadana zasilania i rzeczywista, natomiast temperatura powrotu tylko na kotle). Wybierając powrót musiałem podnieść krzywą o 1 w stosunku do zasilania. Na ustawieniu powrót mam teź mniejsze zużycie gazu.

 

Mówisz że na powrocie masz mniejsze zużycie ,a mniej więcej o ile mniejsze ?

Jak się ma ustawiona KG na zasilanie to łatwo ją zmienić na powrót wystarczy zobaczyć jaka temp jest zadana na CO i podnosić o tyle KG żeby wyszło na to samo ,dobrze myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh teraz mam taka sytuacje temperatura zasilania zadana 33, rzeczywista 35, powrotu rzeczywista 32. u Was tez to tak wyglada??? czy u mnie cos jest nie tak z automatyka? czy u Was te wartosci ilosc zalacz pieca w ciagu doby zmieniaja sie?? bo u mnie stoi na 17x100 i tak caly czas.

a co to jest D19 ? czy to tez nie jest od pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja zmiany z zasilania na powrot. Wlasnie szukalem kogos kto to zmienial. Mozesz mi dokladnie wytlumaczyc o ile zmieniles KG? Bo ja u siebie po zmianie z zasilania na powrot i podniesieniu KG z 0,25 do 0,30. Od razu po odpaleniu palnika zgasilo go po paru sekundach. Zrobilem reset blokady palnika i znowu to samo.

mam podniesc krzywa o 1, czyli do 1,25 ?czy o jeden wyzej czyli do 0,30 ( ale juz to zrobilem i ni kuta )

 

Na zasilaniu miałem 0,2 i przegrzewał kiedy było cieplej, na powrocie 0,3(he,he brakło mi tam zera przed 1) i zadaną obniżyłem z 22 na 21,5 i jest naprawde stabilna 21,5-22.

To prawie napewno wynika z charakterystyki mojego domu i instalacji i nieda się przenieść wprost na każdą inną.

 

Temperaturę zasilania zadał sobie 32 i jak grzeje to dobija do niej, jest to jednak temperatura max jaką mu ustaliłem , jeżeli podniósłbym max na 33 on ją podnosi również

Edytowane przez Beskidziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, zrownianie temperatur zasil i powrotu jest mozliwe tylko w malych instalacjach, gdzie podloga nie zdazy odebrac ciepla.

 

NIe moze mieć miejsca zrównanie tych temperatur bo to by oznaczało że podłoga nie oddaje ciepła czyli nie ogrzewa pomieszczeń. Jeśli ma być przekazywane ciepło to musi być delta T.

 

U mnie zauwazyłem że im większy przepływ tym spada temperatura zasilania przy tej samej mocy kotła. CZyli powiedzmy ustawiam stałą moc 3,2kw i przy pompie na 1 będę miał 30 stopni, ale po włączeniu na 3 już tylko 28. Czyli im więcej wody pompa pompuje tym podłoga odbiera więcej ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że na powrocie masz mniejsze zużycie ,a mniej więcej o ile mniejsze ?

Jak się ma ustawiona KG na zasilanie to łatwo ją zmienić na powrót wystarczy zobaczyć jaka temp jest zadana na CO i podnosić o tyle KG żeby wyszło na to samo ,dobrze myślę ?

 

Na zasilaniu przy stałej temp zewnętrzej raz miałem 3, raz 5 potem 3,5, na powrocie miałem równo 3,5

Teraz przez te dwa dni w nocy -15,-14 w dzień -11,-10 5,6m3 (117m2)

 

 

Z tą zmianą wydaje się że masz racje, ale ja nie mogłem znaleźć krzywej na zasilaniu, a na powrocie się udało.

Edytowane przez Beskidziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauwaz ze to nie ja zadalem mu temp zasilania tylko sam ja sobie zadal w oparciu o krzywa, temp zewnetrzna i wewnetrzna

 

 

Sorry masz racje kolejne zdanie wyjaśnia wszystko

 

Ale wewnetrznej nigdzie nie mierzy, bo po co, sluzy mu tylko do przesuniecia krzywej grzewczej. Wiec nie bardzo rozumiem twoje zdanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...