Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Minimalna moc 3,2 kW, 100 % podłogówki (są grzejniki łazienkowe i w garażu, ale na 2 obiegu grzewczym i nie są włączane). Czyli rozumiem, że kondensaty zawsze będą pracowały z najniższą mocą, niezbędną w danych warunkach, a ja mogę ograniczyć tylko moc maksymalną ?

 

zależy od KG, ale jak zapotrzebowanie na moc zejdzie poniżej zakresu modulacji to dzieje się coś takiego jak na obrazku. Mój ma moc min 7kW i tak to wygląda przy lekkich minusach jak chałupa potrzebuje ~3kW, tryb KOREKTA, kocioł Vaillant.

chart(2).jpg

 

info pod wykresem nijak się ma do wykresu bo to cyferki z obecnego pomiaru a wykres z połowy grudnia wybrałem.

Edytowane przez weasel123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna moc 3,2 kW, 100 % podłogówki (są grzejniki łazienkowe i w garażu, ale na 2 obiegu grzewczym i nie są włączane). Czyli rozumiem, że kondensaty zawsze będą pracowały z najniższą mocą, niezbędną w danych warunkach, a ja mogę ograniczyć tylko moc maksymalną ?

 

Możesz, aczkolwiek to niepotrzebne, co zresztą z jaką mocą pracuje możesz chyba sprawdzić na kotle. Mój ma czterostopniową skalę na której wyświetla moc, z jaką pracuje, jeszcze więcej, niż dwa stopnie nie widziałem, a i to tylko na początku grzania , po kilku/kilkunastu minutach przechodzi na pierwszy stopień (0-25%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy u Ciebie też występuje problem związany z systemem anty za-mrożeniowym Viessmann? U mnie pomimo zadanej temperatury w pomieszczeniach 21*C osiągam temperaturę 22,5*C a piec dalej pracuje i nie zamierza przestać. Nie ma możliwości wyłączenia grzania albo uruchomienia trybu oszczędnego.

 

Ustawiłem temp na 20 C i pomieszczenia taką osiągnęły, zmniejszyłem do 17 i po 2 dniach temp w pomieszczeniach spadła. Nie przełączam na tryb ekonomiczny na razie, ale widzę, że temperatura pomieszczeń odpowiada zadanej. Z tego co zauważyłem system zamrożeniowy tak działał, że przy wyłączonym kotle przy spadku temp w okolice chyba 3 C załączał się obieg wody w instalacji, pompa pracowała i woda krążyła, ale palnik się nie uruchamiał. A może masz uruchomiony program wygrzewania jastrychu i temp rośnie? Podczas wygrzewania jastrychu inne funkcje miałem przyblokowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem temp na 20 C i pomieszczenia taką osiągnęły, zmniejszyłem do 17 i po 2 dniach temp w pomieszczeniach spadła. Nie przełączam na tryb ekonomiczny na razie, ale widzę, że temperatura pomieszczeń odpowiada zadanej. Z tego co zauważyłem system zamrożeniowy tak działał, że przy wyłączonym kotle przy spadku temp w okolice chyba 3 C załączał się obieg wody w instalacji, pompa pracowała i woda krążyła, ale palnik się nie uruchamiał. A może masz uruchomiony program wygrzewania jastrychu i temp rośnie? Podczas wygrzewania jastrychu inne funkcje miałem przyblokowane.

 

Jak temperatura na zewnątrz była dodatnia nie było żadnego problemu, temperatura zadana była w pomieszczeniach z dużą dokładnością.

Teraz jak na zewnątrz jest -16*C piec pracuje około 20h na dobę i nie może zejść z temperaturą w pomieszczeniach do zadanej.

chwilami dochodził do 23 *C i tak trzymał.

 

Jak masz poustawiane krzywe grzewcze i ich poziomy?

u mnie przy -16 w nocy spalanie blisko 12m3 na prawie 210m2

dom w trakcie wykończeniówki na ukończeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że ,,starzy" znajomi dalej sie udzielają :):)

Fajnie !

Podczytałem co w ogrzewaniu słychać :):)

Ja jak męczyłem sie z Krzywą i ustawieniami w zeszłym roku ( pierwsza zima) osiągając to co chciałem pod koniec sezonu grzewczego tak w tym roku tylko mała zmiana- tzn. podniesienie krzywej przy dużych mrozach ( na kilka dni) do 0,30. Dziś temp.zewn. u mnie już tylko - 7* C więc rano ,,zszedłem" z Krzywa jaka była do tej pory, czyli do 0,25.

Spalanie gazu za okres: maj 2014 gdzie była wygrzewana podłogówka do 15 grudnia 2015 czyli 19 miesięcy wyniosło 1125 m3. Cyba nawet dobrze biorąc pod uwagę, że z piecem ,,pracowałem" calą poprzednią zimę zmieniając i kombinując - jest to w tym temacie opisane...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez ten ostatni tydzień średnia wyszła 7,3m3/dobę przy tem. wew. 21,5-22,0. Grzeję w opcji termostat, 35st. na zasilaniu, KG odpuściłem sobie jeszcze w zeszłym roku i uważam to za dobry krok. Do pełni szczęścia przydałoby się jeszcze podniesienie komfortu tzw. ciepłej podłogi, a jest do osiągnięcia grzaniem okresowym o czym pisze fotohoby lub wymianą termostatu na taki z mniejszą histerezą - u mnie musiałaby być rzędu 0,3-0,2st.Teraz mam 0,5st i mija za długi okres pomiędzy startami kotła na co - średnio mam 2 na dobę. Pewno minimalnie może to podnieść zużycie gazu, ale coś za coś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stała praca kotła to jakieś 100-120W mocy w każdej godzinie....

Chodzi Ci o pompkę obiegową i programator tj o en el???

Bo jeśli o moc kotła to mam powody aby myśleć, że jesteś w błędzie.

 

Ok wyjaśnię

100Wx24h=2,4kWh - zatem zużyłbyś niecałe ćwierć m3 GZ50 na dobę.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Obserwuję ten wątek dwa lata i postanowiłem podzielić się moimi wynikami. Dołączam do grupy 5-metrowców. Ostatnie 4 dni średnia 5m3. Cały rok (styczeń do stycznia) to wynik 600m3 na co,cwu i kuchnia ( 3 osoby). Domek parterowy Delicja 88m2 bez fajerweków tj. 15-12 grafit-40 ,WG, nawiewy w sypialniach a wyciągi higrosterowale, okna szkło jednokomorowe, wilgotność 37%-45% temp wewn. 20-21,łazienka 23, temp zasil. od 25 do 40 stopni przy -20. Piec immergas victix x12 z CAR V2 i pogodówką, zasobnik 100l,wszędzie grzejniki AL razem 70 żeberek plus trzy pętle podłogówki razem 12m2 wszystko na jednym rozdzielaczu pompie pieca na 2 biegu .:bye: A dodam tylko wyprzedzając że nie jesteśmy brudasami, nie jemy w MC Donaldzie i nie hodujemy pieczarek.:no:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Obserwuję ten wątek dwa lata i postanowiłem podzielić się moimi wynikami. Dołączam do grupy 5-metrowców. Ostatnie 4 dni średnia 5m3. Cały rok (styczeń do stycznia) to wynik 600m3 na co,cwu i kuchnia ( 3 osoby). Domek parterowy Delicja 88m2 bez fajerweków tj. 15-12 grafit-40 ,WG, nawiewy w sypialniach a wyciągi higrosterowale, okna szkło jednokomorowe, wilgotność 37%-45% temp wewn. 20-21,łazienka 23, temp zasil. od 25 do 40 stopni przy -20. Piec immergas victix x12 z CAR V2 i pogodówką, zasobnik 100l,wszędzie grzejniki AL razem 70 żeberek plus trzy pętle podłogówki razem 12m2 wszystko na jednym rozdzielaczu pompie pieca na 2 biegu .:bye: A dodam tylko wyprzedzając że nie jesteśmy brudasami, nie jemy w MC Donaldzie i nie hodujemy pieczarek.:no:

 

Mogą tobie nie dać wiary ;) swoją drogą to nie za duża ta pieczarkarnia i pewnie woda używana rozsądnie .Wiem że pewnie masz to w nosie ale ja to kupuję .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o pompkę obiegową i programator tj o en el???

Bo jeśli o moc kotła to mam powody aby myśleć, że jesteś w błędzie.

 

Ok wyjaśnię

100Wx24h=2,4kWh - zatem zużyłbyś niecałe ćwierć m3 GZ50 na dobę.

 

No, a na miesiąc prawie 10m3 - dodatkowe 22zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

155m2 podłogi do ogrzania, około 600m3 kubatura . Mrozy -13 spalanie 12m3. Ogólnie średnia za ostatnie mrozy 10,8m3 na dobę (okolice Wrocławia, w miarę ciepło czyli) Średnia za ciepły listopad/grudzień 4,4m3/doba. Pierwszy sezon grzewczy i parę mostków termicznych mam już namierzonych ;) Zużycie wody 3 szambiarki po 5,5m3 na miesiąc ;) Ocieplony 10 fundament, 12cm podłoga, 20 ściany, 30 skosy. projekt Czaruś duo z podniesioną ścianą kolankową o 50cm. Podłogówka 100%, piec Immergas Vitrix 12Kw. Muszę jeszcze ustawienia pieca doszlifować bo grzeje ze słabą siłą (temperatura na kotle około 30 stopni), temperatura w domu powoli spada jak spadnie o 0,4 stopnia poniżej żądanej(21,3stopni) to leci na 100% mocy i kondensacji nici bo temperatura na kotle 56 stopni wtedy (tak grzeje w te mrozy bo jak jest cieplej to grzeje leciutko co jakiś czas i jest ok). a i wentylacja grawitacyjna

 

pozdrawiam.

Edytowane przez K&M_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K&M_M czy oby na pewno masz do ogrzania 600m3 kubatury? przyjmując średnią wysokość pomieszczeń 2,7m to masz jakieś 400m3 no chyba że masz pomieszczenia wyższe niż 3,5m :)

 

U mnie na powierzchnie 210m2 średnie spalanie 10,6m3, średnia temperatura 22*C. Piec pracował ostatniej doby 23 godziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...