Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Andix regulacja dwustawna z tym regulatorem to jakaś porażka zadne ustawienia nie daja efektu.

Przełaczyłem na ciągła podniosłem regulacje temperatury o 0,5st

dopasowanie zostawiłem narazie na 0 potestuje dłuzej na zero bynajmiej przez 9 godzin zeszło 3m3 gazu o 1 m3 mniej ale temp zadana jest 20,5st a dogrzewa do 20,2

tutaj jest instrukcja http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/0a/44/00/ii_VRT_392f.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

---->Marek1971

No nie jest to regulator, którym da sie coś zwojować. Dopasowanie powinno iść na plus i ono powinno ograniczyć ilość włączeń kotła. Pozostaje Ci szukać dobrego miejsca dla regulatora, wolnego od mocnych zakłóceń fal radiowych.

Kocioł nie powinien się włączyć póki nie będzie spadku temperatury na regulatorze min 0,5 stopnia i to będzie oznaką dobrego dopasowania. Jeśli kocioł się włączy, a grzania zasadniczego nie będzie to nie jest to wada. Pompa na wybiegu przenosi energię z grzejnika do grzejnika i jeśli tej energii jest jeszcze wystarczająco dużo, ze dogrzeje pomieszczenie, w którym znajduje się regulator, i grzania nie będzie. Ważne jest, aby głowice termostatyczne były dokładnie ustawione i utrzymywały żądane ciepło w pomieszczeniu. W dogrzanym pomieszczeniu głowica radykalnie zmniejsza przepływ lub go odcina i tym samym szybciej dogrzewają się pozostałe pomieszczenia.

Zużycie gazu badaj dobowo. Takie godzinowe nie jest wiarygodne. Dla siebie warto zbadać przepływ gazu na starcie(na wybiegu pompy) i maxymalny w litrach/min. Na tej podstawie da się wyliczyć dokładnie moc startowa i maksymalną kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszecie tu o ciekawych rzeczach.

 

My jeszcze nie mieszkamy. Kocioł kondensacyjny, gaz ziemny, rekuperator, poza pokojami wszędzie podłogówka. Ściany z b.k. ocieplone 15 cm styro, na stropie 20 cm styro.

 

Instalacja została uruchomiona niedawno. Zaznajomiłam z paroma funkcjami kotła, a reszta ciągle jest dla mnie czarną magią.

Jednym słowem Viessmann rządzi! :roll: Chcemy wygrzać i osuszyć dom, potem zaczniemy optymalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam do ogrzania mieszkanie 2-poziomowe - 94m ze skosami, nowe, w szeregowcu, BK + styropian 12cm, nad mieszkaniem jest jeszcze strych nieużytkowy, ocieplony 20cm wełny na stropie.

 

Piec Vaillant TurboTec 24KW + sterownik pokojowy CalorMatic VRT 330. Gaz ziemny. Od 10.10.2008 do 16.12.2008 spalił 241 m3 gazu ziemnego. Z tym, że grzałem bardzo nierównomiernie: temperatura wahała się od 16 do 20 stopni. Przez cały czas eksperymentowałem z ustawieniami pieca i regulatora. Mieszkanie jeszcze nie zamieszkałe, bez drzwi wewnętrznych. Wentylacja hybrydowa.

 

Obecnie ustawiłem stałą temp. na 13 stopni, regulację ciągłą, temp. zasilania na 50 stopni, piec "zdusiłem" na 10KW i zapodałem blokadę palnika na 40 min przy temp zasilania 20 stopni (co przy 50 stopniach daje ok. 25-30 minut blokady). Przy takiej konfiguracji spala mi ok. 2 m3 na dobę. Przy 18-tu stopniach zużycie wychodziło ok. 5 m3. Sporo. Próbowałem bawić się z regulacją dwustawną ale wtedy szło znacznie więcej gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pow użytkowa ogrzewana to ok 180m^3, kubatura 700-800m^3, poddasze 20cm wełny, Ytong 36,5 ocieplony 5cm wełny. Zamieszkany od 2 lat.

Piec Junkers Cerasmart Modul ZSB-22 ze zintegrowanym zasobnikiem CWU 120l, sterownik pogodowy TA270, ogrzewanie mieszane: podłogówka ok 25m^3, reszta kaloryfery.

Ogrzewanie gazem ziemnym CO, CWU i gotowanie.

W weekendy nieregularnie dogrzewam kominkiem z DGP (wtedy CO automatycznie sie blokuje).

Bazowa temperatura to 21st, ale ustawiona poprzez dobranie krzywych grzania - układem steruje pogodówka z niewielką korektą temperatury w pomieszczeniu (w reprezentacyjnym punkcie).

W okresie od 10 paźdz do 18 gru wyszło srednio 4,5m^3 na dobę, czyli miesięcznie ok 259pln brutto. Wynik wydaje sie całkiem niezły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak fajny to nie. Podałem powierzchnie użytkową ogrzewaną (ale jest całkiem sporo w skosach, bo uzytkowa jest od 1,9m wzwyż). A taka kubatura jest w projekcie, tylko, ze tu faktycznie podają z garażem i spiżarnią, których praktycznie nie ogrzewam. Więc ta ogrzewaną kubature można szacować cos ok 600m^3 (salon mam prawie 3m wysoki plus te skosy poza pow użytkową).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMOCY jak ustawic kocioł by mało palił. Jaką temp nastawić w domu 140m kw. (ok. 450m3) przy pierwszym grzaniu??? Lepiej go jakos wygrzac na 23C przez pierwszy mc czy lepiej utrzymywac odrazu stala temp np jak teraz mam ustawione 17C w domu.

 

Dom nie zamieszkały, ocieplony 15cm ściany, podłoga 12cm, skosy 25cm. Głównie grzejniki + 40 mkw. podłogówki (kuchnia, przedpokój, łazienki). Kocioł buderus kondesat z pogodówką + 120l.

W tej chwili ustawione mam na 17C w domu, grzejniki przykrecone na 2, grzanie wody wylaczone. Spala mi średnio 7-8m3 na dzień teraz. W poprzednim miesiacu poszlo 180m3 gazu z sieci. Woda na grzejniki ustawiona na 40C. (tynki wew.byly robione w maju)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANDIX po zabawie w kryzowanie jest juz o wiele lepiej :)

Doszłem do tego że piec dlatego podgrzewa długo wode w co przez ostatni grzejnik który jest jako ostatni od rozdzielacza czyli około 12 m,gdy go zakrece to grzeje wode w instalacji o 20st w niecałe 5 min.

Teraz moje pytanie do rozdzielacza jest on połączony jako pierwszy od lewej tam gdzie połączone są rurki od pieca czy to jest dobre połączenie?

I druga denerwujaca sprawa szumy w instalacji gdy pompa pracuje mozna cos na to poradzic.

I ostatnie pytanie jakie ciśnienie wody co powinno byc w mojej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-----> Marek1971 Przestawiłem swój kocioł z dwustawnej na ciągłą a to zupełnie inna praca kotła. Na dwustawnej niemal za każdym razem starał się uzupełnić energię bardzo szybko i po cyklu wybiegu pompy włączał się palnik mocą nominalną. Dopiero jak temp zasilania była bliska ustawień palnik zaczynał modulować, ale też krótko, bo wcześniej kocioł na mocy nominalnej naładował już sporo energii.

Na ciągłej praca wygląda mniej więcej tak:

Na wybiegu z zapalonym palnikiem na mocy rozruchowej (u mnie ok. 7 KW) przyrost temp jest bardzo wolny. W ciągu dnia bardzo rzadko kocioł pracuje na mocy nominalnej i też ten przyrost temp jest bardzo wolny.

Tak więc na takim ustawieniu to, o czym piszesz jest normalne. Kocioł tez nie zawsze grzeje do ustawionej temp. zasilania. Ale nigdy tej temp. ustawionej nie przekracza.

Jak odetniesz grzejnik to też ograniczasz ilość wody w układzie więc cały układ nagrzewa się szybciej. Nie jest to więc wynik tego, ze źle podpięty jest grzejnik. Tak samo będzie z tym grzaniem czy głowice termostatyczne poodcinają lub ograniczą przepływ wody w grzejnikach w pom. nagrzanych,

 

Tak więc taką pracą jak masz, to się nie przejmuj. Postaraj się poustawiać głowice termostatyczne tak, aby osiągać zakładaną temp w pomieszczeniach, ale nie większą.

 

Szumy w instalacji powstają, gdy układ jest zapowietrzony lub gdy woda zbyt szybko zasuwa po instalacji. Trzeba zacząć od tego pierwszego i na dłuższym postoju odpowietrzyć grzejniki i w miarę potrzeby uzupełnić wodę w układzie. Ciśnienie powinno być ok. 1,2. Po dobrym podgrzaniu układu w granicach 1,6.

Jeśli szumu nie znikną, to można zmniejszyć bieg pompy na mniejszy. Twój kocioł nie pracuje z zasobnikiem, więc jest to możliwe do wykonania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMOCY jak ustawic kocioł by mało palił. Jaką temp nastawić w domu 140m kw. (ok. 450m3) przy pierwszym grzaniu??? Lepiej go jakos wygrzac na 23C przez pierwszy mc czy lepiej utrzymywac odrazu stala temp np jak teraz mam ustawione 17C w domu.

 

Dom nie zamieszkały, ocieplony 15cm ściany, podłoga 12cm, skosy 25cm. Głównie grzejniki + 40 mkw. podłogówki (kuchnia, przedpokój, łazienki). Kocioł buderus kondesat z pogodówką + 120l.

W tej chwili ustawione mam na 17C w domu, grzejniki przykrecone na 2, grzanie wody wylaczone. Spala mi średnio 7-8m3 na dzień teraz. W poprzednim miesiacu poszlo 180m3 gazu z sieci. Woda na grzejniki ustawiona na 40C. (tynki wew.byly robione w maju)

Przy domu niezamieszkałym o tej powierzchni i tym ociepleniu spalanie jest jak najbardziej własciwe. W moim domku 105 m2 (430 m3) za pierwszy miesiac pozło 200 m3 a grzanie było mieszna - raz 15 stopni, raz 22 stopnie. Teraz kotłem steruje sztuczna inteligencja (sterownik pogodowy), spalanie spadło o ok 1 m3 na dzien - pogodowka potrafi bardziej efektywnie sterowac kotłem i nie pojawia sie przegrzewanie pomieszczen w przypadku ciepłego dnia. Ogolnie polecam pogodowke.

Hans Kloss na parterze mam podłogowke - nie da sie "podkrecic" piece by bylo cieplej - przynajmniej trzeba na to czekac 6-8 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tazor a napisz mi jakie grzejniki ile wody w instalacij i ile czasu podgrzewa wode w jednym cyklu w instalacji mam taki sam piec

16.10.08 do 10.12.08 rachunek 811zł w tym gotowanie i ciepła woda :-?

 

Grzejników w sumie mam 8: 6 pod oknami i 2 w łazienkach. Wszystkie są ... standardowe :) Niestety całą instalację dostałem "z dobrodziejstwem inwentarza", więc nie mam pojęcia, ile wody jest w instalacji oraz jakie są dokładnie typy grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pluszku: jeśli masz dom niezamieszkany i jesteś w stanie przewidywać swoje wizyty w domu, to zaprogramuj sobie instalację, żeby sie wczesniej załaczała na mocniejsze grzanie. Jesli nie i nie masz możliwości lub ochoty dopalać kominkiem to trudno - musisz grzać mocniej w domu. Wg mnie to kwestia tylko pomiędzy komfortem i kosztami tego komfortu. Technicznie nie ma sensu grzać do temperatur bliskich tym, jak gdyby sie mieszkało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z lat 80 - 200m2, do ogrzania 170m, ok. 500m3. Ściany 3 wartswowe - pustak, pustka, cegła (razem 48cm), nad stropem 20cm wełny, okna wymienione, instalacja grzewcza wymieniona na miedź, piec thematek C24E, regulator temperatury w hallu. Temperatura dzień 20 stopni, noc 19 stopni. Zużycie gazu min.15m3/dobę (rekord 19m). Miesięcznie 500m3 gazu!!!!

Idę się powiesić :(

Czy można to jakoś zredukować poprzez ustawienia pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom parterowy + użytkowe poddasze = pow. użytkowa: 172 m2

ściany: max + 10cm styro + max

żadnej podłogówki, kominka brak (na razie), w pokojach grzejniki

piec Viessmann kondensat

pełne dwa miesiące (październik + listopad) pracy - 310 m3 gazu CO + CWU

fakturka opiewała na 584 zł

Temperatura na poziomie 18-20 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z lat 80 - 200m2, do ogrzania 170m, ok. 500m3. Ściany 3 wartswowe - pustak, pustka, cegła (razem 48cm), nad stropem 20cm wełny, okna wymienione, instalacja grzewcza wymieniona na miedź, piec thematek C24E, regulator temperatury w hallu. Temperatura dzień 20 stopni, noc 19 stopni. Zużycie gazu min.15m3/dobę (rekord 19m). Miesięcznie 500m3 gazu!!!!

Idę się powiesić :(

Czy można to jakoś zredukować poprzez ustawienia pieca?

Po co ci 200m2? Jak nie masz rodziny wiekszej niz 4 osoby to 80 m2 "przestrzeni zyciowej" wystarczy. "Reszty nie grzejemu. Z całych 200 m3 korzystamy poza sezonem grzewczym."

Ewentualnie popros o rady "fachowcow" z tego forum, ktorzy pisali, ze koszt utrzymania mieszkania 50m2 byl u nich 2 razy wyzszy niz koszt utrzymania domu 150 m2. :lol:

mazepa pazdziernik i listopad sie nie licza. Byly wtedy dni z temp. 17-19 stopni, dom nagrzany sloncem nie wymagał grzania w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...