Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[ATTACH=CONFIG]374631[/ATTACH]

 

Śmiejesz się z tej wartości? Może projektant przez przypadek napisał prawdę. W domu ciepło, rachunki do zaakceptowania więc z czego te haha? A ile Twój dom potrzebuje, ile jest wg projektu? A no tyle ile napisał projektant a Ty w to ślepo wierzysz. Gdybym Ci napisał, że 50 ty byłoby cacy, nie? W większość informacji zawartych w projektach, instrukcjach itp musimy wierzyć na słowo albo nie wierzyć, nie ma bowiem możliwości skorygowania tych wartości bynajmniej przez przeciętnego zjadacze chleba. Z tego forum wynika, że zdecydowana większość posiadaczy domów ogrzewa je za małe o ile nie śmieszne pieniądze. Ciekawy jestem bardzo realiów, oj ciekawy jestem. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że nikt nie przyzna się do wtopy w jakiej materii by ona nie nastąpiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz pisałem tutaj na forum w kilku wątkach o temperaturze że samo wskazanie termometra nie jest adekwatne do tego jak daną temperaturę odczuwamy. I 23'C u jednej osoby może być inaczej odczuwalne w innym domu. Termometr mierzy temperaturę powietrza ale są też ściany, podłoga, sufit itd. jeżeli ich temperatura jest niższa będziemy odczuwać wszystko zupełnie inaczej. Dobry przykład mam sam u siebie gdzie na dole izolacje są fatalne i pomimo temperatury 21,5'C odczucie jest zupełnie gorsze niż na poddaszu przy tych samych wartościach. Znaczenie ma także kolorystyka ścian oraz parę innych czynników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz pisałem tutaj na forum w kilku wątkach o temperaturze że samo wskazanie termometra nie jest adekwatne do tego jak daną temperaturę odczuwamy. I 23'C u jednej osoby może być inaczej odczuwalne w innym domu. Termometr mierzy temperaturę powietrza ale są też ściany, podłoga, sufit itd. jeżeli ich temperatura jest niższa będziemy odczuwać wszystko zupełnie inaczej. Dobry przykład mam sam u siebie gdzie na dole izolacje są fatalne i pomimo temperatury 21,5'C odczucie jest zupełnie gorsze niż na poddaszu przy tych samych wartościach. Znaczenie ma także kolorystyka ścian oraz parę innych czynników.

 

"Ot i mądrego po szkołach przyjemnie posłuchać". Pozdo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście każdy ma swoje preferencje - nie ma o co się sprzeczać. Osobiście testowałem w domu różne temperatury i najbardziej komfortowa jest właśnie w przedziale 21-22. W tych granicach również wilgotność powietrza jest w zakresie optymalnym. Przy wyższych temp. miałem b. sucho w domu. Jedyne co bym zmienił to być może moc kotła ponieważ zakupiłem 24 kw , co prawda z modulacją mocy ale i tak przy ograniczonych parametrach jest taktowanie.

Być może tu bym urwał trochę ze zużycia _ ewentualna mniejsze zużycie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego forum wynika, że zdecydowana większość posiadaczy domów ogrzewa je za małe o ile nie śmieszne pieniądze. Ciekawy jestem bardzo realiów, oj ciekawy jestem. Ale zdaję sobie sprawę z tego, że nikt nie przyzna się do wtopy w jakiej materii by ona nie nastąpiła.

 

Wystarczy się z kimś umówić i odwiedzić dam, który mało "pali". Jest też całkiem dużo osób, które na forum rzadko piszą, a też płacą za CO tyle co nic grzejąc kablami. To nie są cuda, to się dzieje naprawdę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wziąć pod uwagę fakt, że każdy pediatra zaleci raczej 21C, niż 23 w domu w którym mieszkają dzieci.

Dla nas optymalna temperatura to 22C

 

a moja babcia twierdzi że komforowa to 25:) i jak to się ma do tych marnych 23?:)

wmawianie komuś jaka temp jest lepsza to naprawde jakieś herezje, dla mnie komfortowa to 21 i nie chodzę w kufajkach po domu i dla mnie to fajna temperatura żebym czuł sie dobrze, tutaj panu od 23 stopni tak się nie wydaje ale niech wydaje sady za siebie jaka to temp jest komfortowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

Jestem nowy na forum wiec poniżej przedstawie swoje dotychczasowe rozpoczęcie pierwszego sezonu grzewczego w nowym domu:

Co do mnie to dom 100m2, parterowy, ściany 15 cm styro, podłoga 15 cm styro, strop monolit 15 cm stryro, okna 3 szyby, kocioł Ariston Premium Evo + sterownik Ariston zasobnik cwu 300 litrów+ kuchenka gazowa. Podłogówka około 60 m2 plus wszędzie grzejniki

Rozpoczęcie budowy lipiec 2015, wylewki i tynki marzec-lipiec 2016 r.

Co do gazu- grzanie od początku października 2016 r. do połowy 18 C cały czas.

Od 15 października, po wprowadzeniu 21-22 C przez całą dobę ( CO ustawione na piecu 50C, CWU 45C, tryb Comfort )

zużycie od 15.10.-31.10.16- 150m3

od 01.11.do dziś 180 m3 ( ustawienie 21 C od godz. 15-22 i 6-8, reszta 19 C )- na piecu ustawienie CO- 50C, CWU-45C, tryb Comfort

Dodam ze cały czas jestem w trakcie ustalenia optymalnych parametrów pieca.

Od 01.12 mam zamiar ustawić temperaturę na 21C od 15 do 22, reszta 20 i zmienić ustawienia grzejników na piecu na 55C

Co o tym myślicie i o dotychczasowym zużyciu gazu??

Dodam ze podłoga nie grzana wcześniej, a podłogówka ustawiona na 3 (pompa na 35 C ), natomiast grzejniki tam gdzie podłogówka na 3, w sypialni bez podłogówki i dwóch pokojach na 5 ( na termostacie).

Liczę na Wasze podpowiedzi i sugestie w kwestii dalszych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam następujące pytanie:

posiadam piec gazowy jednofunkcyjny vaillant ecotec 146/5-5 + 150l zbiornik na ciepłą wodę i ogrzewanie podłogowe w całym domu + 2 drabinki w łazienkach, sterowanie temperatura w każdym pomieszczeniu przez termostaty bezprzewodowe, 160m2 powierzchni grzejnej, rekuperator - czy lepiej ustawić wyłączanie pieca w godzinach nocnych (np. od 21-5) oraz w trakcie nieobecności w domu (np. od 8-15), czy też zostawić piec włączony 24h (automatyczna regulacja sterownikami pokojowymi do określonej temperatury). Może ktoś obliczał w jakim przypadku jest mniejsze zużycie gazu? Ponadto mam pytanie, czy w 2 pokojach na poddaszu które nie są używane lepiej wyłączyć całkowicie ogrzewanie, czy też utrzymywać temp. np19oC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wziąć pod uwagę fakt, że każdy pediatra zaleci raczej 21C, niż 23 w domu w którym mieszkają dzieci.

Dla nas optymalna temperatura to 22C

 

Zupełna racja. Akurat nasz pediatra w sezonie zimowym zawsze pyta o temperaturę i przykazuje 20-21 za dnia a nocą może być i 18-19. Oczywiście nie dla niemowląt :) ale już od 1 roku życia jak najbardziej. Np. moje dzieciaki nie lubią spać w temperaturze powyżej 20'C - po prostu się pocą i odkrywają. Ja też nocą wole chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moja babcia twierdzi że komforowa to 25:) i jak to się ma do tych marnych 23?:)

wmawianie komuś jaka temp jest lepsza to naprawde jakieś herezje, dla mnie komfortowa to 21 i nie chodzę w kufajkach po domu i dla mnie to fajna temperatura żebym czuł sie dobrze, tutaj panu od 23 stopni tak się nie wydaje ale niech wydaje sady za siebie jaka to temp jest komfortowa

 

25 u babć to norma :) ja w takich domach jestem zmęczony po przesiedzeniu 20 minut. 20-21'C przy ciepłych przegrodach to wystarczająco i zdrowo. Ale wyjątki się zdarzają jak zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

Jestem nowy na forum wiec poniżej przedstawie swoje dotychczasowe rozpoczęcie pierwszego sezonu grzewczego w nowym domu:

Co do mnie to dom 100m2, parterowy, ściany 15 cm styro, podłoga 15 cm styro, strop monolit 15 cm stryro, okna 3 szyby, kocioł Ariston Premium Evo + sterownik Ariston zasobnik cwu 300 litrów+ kuchenka gazowa. Podłogówka około 60 m2 plus wszędzie grzejniki

Rozpoczęcie budowy lipiec 2015, wylewki i tynki marzec-lipiec 2016 r.

Co do gazu- grzanie od początku października 2016 r. do połowy 18 C cały czas.

Od 15 października, po wprowadzeniu 21-22 C przez całą dobę ( CO ustawione na piecu 50C, CWU 45C, tryb Comfort )

zużycie od 15.10.-31.10.16- 150m3

od 01.11.do dziś 180 m3 ( ustawienie 21 C od godz. 15-22 i 6-8, reszta 19 C )- na piecu ustawienie CO- 50C, CWU-45C, tryb Comfort

Dodam ze cały czas jestem w trakcie ustalenia optymalnych parametrów pieca.

Od 01.12 mam zamiar ustawić temperaturę na 21C od 15 do 22, reszta 20 i zmienić ustawienia grzejników na piecu na 55C

Co o tym myślicie i o dotychczasowym zużyciu gazu??

Dodam ze podłoga nie grzana wcześniej, a podłogówka ustawiona na 3 (pompa na 35 C ), natomiast grzejniki tam gdzie podłogówka na 3, w sypialni bez podłogówki i dwóch pokojach na 5 ( na termostacie).

Liczę na Wasze podpowiedzi i sugestie w kwestii dalszych ustawień.

 

No te izolacje w dachu marne... Pasowałoby więcej niż 15 cm... Kolejna sprawa jak często grzejesz wodę do cwu? Bez przerwy? Jest obiegówka cwu?

 

te 150 a potem 180 m3 to ile wyszło w kosztach? Wliczamy też gotowanie na kuchence?

 

Według mnie zużycie spooore. Aha, jaka wentylacja? Zrób sobie opis w stopce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam następujące pytanie:

posiadam piec gazowy jednofunkcyjny vaillant ecotec 146/5-5 + 150l zbiornik na ciepłą wodę i ogrzewanie podłogowe w całym domu + 2 drabinki w łazienkach, sterowanie temperatura w każdym pomieszczeniu przez termostaty bezprzewodowe, 160m2 powierzchni grzejnej, rekuperator - czy lepiej ustawić wyłączanie pieca w godzinach nocnych (np. od 21-5) oraz w trakcie nieobecności w domu (np. od 8-15), czy też zostawić piec włączony 24h (automatyczna regulacja sterownikami pokojowymi do określonej temperatury). Może ktoś obliczał w jakim przypadku jest mniejsze zużycie gazu? Ponadto mam pytanie, czy w 2 pokojach na poddaszu które nie są używane lepiej wyłączyć całkowicie ogrzewanie, czy też utrzymywać temp. np19oC?

 

Jakie obecnie masz zużycie? Ile poszło za pażdziernik m3? I ile teraz?

 

Co do przerw w grzaniu to zależy. Na pewno nie warto obniżać przesadnie temperatury. Ale może poczytaj sobie to (bo nie chce mi się wszystkiego podobnie opisywać):

 

http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/czy-warto-obnizac-temperature-na-noc/

 

Napisz jak dom zaizolowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec wentylacja grawitacyjna, co do stropu to tak musi zostac, a woda na CWU grzeje sie caly czas tzn. na piecu ma wartość 45C i funkcja comfort. Dodam, ze 2 osoby w domu, na kuchence gotowanie. Jesli uwazasz ze to zuzycie duze jak na pierwszy sezon to co bys zmienil na moim miejscu w ramach proby?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec wentylacja grawitacyjna, co do stropu to tak musi zostac, a woda na CWU grzeje sie caly czas tzn. na piecu ma wartość 45C i funkcja comfort. Dodam, ze 2 osoby w domu, na kuchence gotowanie. Jesli uwazasz ze to zuzycie duze jak na pierwszy sezon to co bys zmienil na moim miejscu w ramach proby?

 

Dla cwu jest pompa obiegowa?

 

Czy zużycie duże, popatrz na kolegę andi1999... ma 160m2 przecież. Dobrze byłoby się dowiedzieć ile idzie na to CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mam ta pompe, zapytam wykonawce. A co do tego ile idzie na cwu to nie wiem jak to sprawdzic. Co do zuzycia to ja tez uwazam ze jest duze bo czytajac inne posty widze ze jak na moje 100m2 wychodzi tego troche, a ja nie grzeje wiecej niz 21C. Moze chodzi o ustawienie pieca lub zmiane ogrzewania CWU? Jak myslisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...