Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pytanie kto zaproponował taki wielki kocioł 24kw na powierzchnie 125m2.

Ja mam 12kw a ogrzewam po podłogach 184m2 + zasobnik 300litrów. Po zainstalowaniu CARa pewnie zjedziesz 3-4m3 na dobę. Ale według mnie CAR2 jest nie wart swojej ceny. Wystarczy TYBOX137 (bezprzewodowy) cena około 250zł lub przewodowy TYBOX117 cena 120zł + czujka zewnętrzna własnej roboty KTY81/110 do kupienia za 3zł i kabelek + jakas puszeczka = całość max 15zł.

Wydawać 600zł na CAR2 z czujką to przegięcie. Za to pewnie będzie 300m3 gazu.

 

Czy jest gdzies schemat jak zrobić taką czujkę? Chodzi mi glownie o wpięcie do pieca czy bezpośrednio kabel sie wpina czy jakas wtyczka ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest gdzies schemat jak zrobić taką czujkę? Chodzi mi glownie o wpięcie do pieca czy bezpośrednio kabel sie wpina czy jakas wtyczka ma być?

 

Nie trzeba żadnego schematu. W oryginalnej sondzie jest tylko kawałek płytki z wlutowanym termistorem i zaciskiem do kabelka zamknięte w małej obudowie z logo producenta kotłów. KTY81/110 to zwykły termistor, zobacz sobie w internecie grafikę, to zrozumiesz o czym dalej mowa. Do jego nóżek przylutujesz sobie kawałki przewodów i potem to połączysz z właściwym przewodem wypuszczonym na północną lub północno-zachodnią ścianę budynku i chowasz to w jakiejś hermetycznej puszcze natynkowej. Drugi koniec przewodu zgodnie z instr. podpinasz pod właściwe zaciski w kotle (normalnie jak w zwykłej kostce elektrycznej).Podany termistor jest w sondach do kotłów IMMERGAS. Jak posiadasz kocioł innej marki, to prawdopodobnie potrzebujesz sondę o innej charakterystyce.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest gdzies schemat jak zrobić taką czujkę? Chodzi mi glownie o wpięcie do pieca czy bezpośrednio kabel sie wpina czy jakas wtyczka ma być?

 

Ta cała "czujka" za ponad 2 stówy to zwykły termistor szumnie nazwany czujnikiem temperatury, zamknięty w plastikowej obudowie. Wygląda jak tranzystor z tym, że w odróżnieniu od niego posiada 2 a nie 3 nóżki. Dolutuj do nich przewody i podepnij do zacisków 38 i 39 w kotle. Jak pisano wcześniej oznaczenie termistora to KTY81/110, cena około 3 zł. Nie wiem tylko czy polaryzacja (biegunowość) ma znaczenie. Tyle.

 

F0149928-02.jpg

Edytowane przez wg39070
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

listopad 140m3( na CWU+ gotowanie idzie ok. 50m3), ale dużo kombinacji z ustawieniami temperatury i przedziałów czasowych. Zaczęliśmy drugi sezon grzania: w pierwszym miało być niedrogo, teraz ma być komfortowo, stąd testowałam różne temperatury, bez obniżania na noc itp. Stanęło na 20 w nocy i 20,6 w dzień (wyłącza się kocioł przy 20,8 a potem pokój nagrzewa się zazwyczaj do 21 stopni). Przy silnych wiatrach wentylacją mocno wywiewa i okna tarasowe słabo dociskają do ramy i też czuć wywiewanie - trzeba to poprawić albo uszczelnić. Poza tym nie mamy pogodówki tylko regulator pokojowy. Czy pogodówka pozwoli uzyskać lepszy komfort i niższe rachunki? :)

Na swoim przykładzie. Może spróbujesz, a nuż zaskoczy :-). Ja w zasadzie grzeję 3 sezon. Przez końcówkę 1-go i początek 2-go próbowałem na pogodówce + termostat pokojowy, ale to nie było to, szczególnie przy wyższych temp. na zewnątrz nie dogrzewało w środku, przy niskich na zewnątrz w zasadzie mogło być. Zauważyłem też to co niektórzy tu piszą, że kocioł z dużą mocą minimalną schodząc do co raz to niższych temperatur zasilania zaczyna spalać relatywnie coraz to więcej gazu, więc kombinowałem z krzywymi itd., itp, ale w pewnym momencie odpuściłem i przeszedłem tylko na termostat pokojowy z ustawianą temperaturą zasilania. I było lepiej, tyle tylko, że przy histerezie mojego termostatu (min. 0,5st) kocioł załączał się 1 raz na dobę, sporadycznie 2x i to jeszcze nie wtedy kiedy chciałem. Zresztą przy pogodówce było to samo. Tak więc zapodałem 3 opcję grzania, tzw. grzanie czasowe i z tego jak do tej pory jestem najbardziej zadowolony. Co ważne kocioł słucha mnie :-) i grzeje wtedy kiedy chcę w tzw. oknach czasowych. Aktualnie testuję wydłużanie tych okien przy jednoczesnym obniżaniu temperatury zasilania, a odczuwanym komfortem "ciepłej" podłogi w odniesieniu oczywiście do spalania. Myślę, że na tą chwilę udało mi się zbliżyć do punktu optymalnego, kiedy wszystkie 3 czynniki są w miarę zadowalające. Utrzymuję temperaturę w pomieszczeniach w granicach 22st. (z maks. wahaniem 0,2st. w dzień i 0,4 w nocy, w sypialni jest jeszcze minimalnie chłodniej) przy spalaniu za ostatni tydzień ok. 6m3/dobę (co + cwu + gotowanie + cyrkulacja) dla 150m2 powierzchni. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinie nt sterownika pokojowego Salus bezprzewodowego? Czy nie ma problemu z zasięgiem? Chciałam Tyboxa , ale nigdzie u mnie nie mogę kupić wszędzie salusy, ewentualnie sprzedaż internetowa wchodzi w grę

 

Nie wiem jak Salus ale Tybox 137 którego używam ma duży zasięg. U mnie z zakupem problemu nie było, w sklepie stacjonarnym zapłaciłem 240 zł. Tyboxa mogę polecić, ma ładny design i możliwość zawieszenia na ścianie bądź stania na podstawce. Bierz z netu, jaka to różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinie nt sterownika pokojowego Salus bezprzewodowego? Czy nie ma problemu z zasięgiem? Chciałam Tyboxa , ale nigdzie u mnie nie mogę kupić wszędzie salusy, ewentualnie sprzedaż internetowa wchodzi w grę

Bierz z internetu. Są tacy, co oferują przesyłkę gratis. Ja brałem z QUENTE.PL, zamawiałem do południa, a na drugi dzień już go miałem w domu. Tybox ma możliwość histerezy od 0,2 a niewielu producentów, tak małą histerezę oferuje.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na swoim przykładzie. Może spróbujesz, a nuż zaskoczy :-). Ja w zasadzie grzeję 3 sezon. Przez końcówkę 1-go i początek 2-go próbowałem na pogodówce + termostat pokojowy, ale to nie było to, szczególnie przy wyższych temp. na zewnątrz nie dogrzewało w środku, przy niskich na zewnątrz w zasadzie mogło być. Zauważyłem też to co niektórzy tu piszą, że kocioł z dużą mocą minimalną schodząc do co raz to niższych temperatur zasilania zaczyna spalać relatywnie coraz to więcej gazu, więc kombinowałem z krzywymi itd., itp, ale w pewnym momencie odpuściłem i przeszedłem tylko na termostat pokojowy z ustawianą temperaturą zasilania. I było lepiej, tyle tylko, że przy histerezie mojego termostatu (min. 0,5st) kocioł załączał się 1 raz na dobę, sporadycznie 2x i to jeszcze nie wtedy kiedy chciałem. Zresztą przy pogodówce było to samo. Tak więc zapodałem 3 opcję grzania, tzw. grzanie czasowe i z tego jak do tej pory jestem najbardziej zadowolony. Co ważne kocioł słucha mnie :-) i grzeje wtedy kiedy chcę w tzw. oknach czasowych. Aktualnie testuję wydłużanie tych okien przy jednoczesnym obniżaniu temperatury zasilania, a odczuwanym komfortem "ciepłej" podłogi w odniesieniu oczywiście do spalania. Myślę, że na tą chwilę udało mi się zbliżyć do punktu optymalnego, kiedy wszystkie 3 czynniki są w miarę zadowalające. Utrzymuję temperaturę w pomieszczeniach w granicach 22st. (z maks. wahaniem 0,2st. w dzień i 0,4 w nocy, w sypialni jest jeszcze minimalnie chłodniej) przy spalaniu za ostatni tydzień ok. 6m3/dobę (co + cwu + gotowanie + cyrkulacja) dla 150m2 powierzchni. Pozdrawiam

 

Doszłam do tego samego: grzeję w trzech okienkach czasowych :) Wstajemy rano jest ciepło, wracamy z pracy jest ciepło :) Za ostatni tydzień spalanie 5,7m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lepsza będzie większa czy mniejsza histereza oczywiście pod względem oszczędności w zużyciu?

Przy braku ustawiana histereza przy ustawionej np na 23, piec włączy się przy 22.9. wyłączy przy 23? Proszę o wytłumaczenie

Tego jeszcze nie wiesz co bedzie lepsze dla ciebie, a tym bardziej my nie wiemy. Każdy dom jest inny. Zbyt duże obniżanie temp. powoduje większe zużycie i u większości odczuwalny brak komfortu.

Chodzi o zakres możliwości sterownika. W Tybox masz możliwość ustawienia histerezy od 0,2*C, do 2*C co jest wystarczajace.Histeteza 4*C, to już przesada i odczuwalny spadek komfortu, a jak nie wierzysz i chcesz wiedzieć jak to jest, to uruchamiaj ogrzewanie co dugi, trzeci dzień. Sama wybierasz jak chcesz. Oprócz tego, tam zamiast histetezy, jest jeszcze do wyboru inna opcja z regulacją z podstawy czasowej PI co 15,30,45 i 60 minut. Także można ustalać okna czasowe jak u większości. Poczytaj opisy specyfikacj tych, które bierzesz pod uwagę, porównaj i dopiero kup, no chyba, że opinia typu "mam salus, jest ok" cię przekonuje, to bierz salusa, ja go nie znam, więc się nie podejmuję porównania, ale jak ja szukałem sterownika, to nie znalazłem innego z takim szerokim zakresem histerezy, od tak niskiej wartości.

Edytowane przez montixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego jeszcze nie wiesz co bedzie lepsze dla ciebie, a tym bardziej my nie wiemy. Każdy dom jest inny. Zbyt duże obniżanie temp. powoduje większe zużycie i u większości odczuwalny brak komfortu.

Chodzi o zakres możliwości sterownika. W Tybox masz możliwość ustawienia histerezy od 0,2*C, do 2*C co jest wystarczajace.Histeteza 4*C, to już przesada i odczuwalny spadek komfortu, a jak nie wierzysz i chcesz wiedzieć jak to jest, to uruchamiaj ogrzewanie co dugi, trzeci dzień. Sama wybierasz jak chcesz. Oprócz tego, tam zamiast histetezy, jest jeszcze do wyboru inna opcja z regulacją z podstawy czasowej PI co 15,30,45 i 60 minut. Także można ustalać okna czasowe jak u większości. Poczytaj opisy specyfikacj tych, które bierzesz pod uwagę, porównaj i dopiero kup, no chyba, że opinia typu "mam salus, jest ok" cię przekonuje, to bierz salusa, ja go nie znam, więc się nie podejmuję porównania, ale jak ja szukałem sterownika, to nie znalazłem innego z takim szerokim zakresem histerezy, od tak niskiej wartości.

 

Zamierzam ustawic histereze na nie więcej niż 1 stopień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lepsza będzie większa czy mniejsza histereza oczywiście pod względem oszczędności w zużyciu?

Przy braku ustawiana histereza przy ustawionej np na 23, piec włączy się przy 22.9. wyłączy przy 23? Proszę o wytłumaczenie

 

jest tu jakis moderator? przejdzcie sobie do innego watku odpowiedniego do tego czego szukacie, tu jest o spalaniu gazu, robicie ciagly off topic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...