Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Krzywa 0,20 - temperatura na piecu w tych dniach wahała się w przedziale 30-34 C.

6,9m3 to było moje największe spalanie tego sezonu, ale widzę że moje wyniki są średnie wobec tego co poniektórzy tu wstawiają ;)

 

tylko że ty masz podłogówkę. Ciekawe jak by się takie ustawienie sprawdziło przy grzejnikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że ty masz podłogówkę. Ciekawe jak by się takie ustawienie sprawdziło przy grzejnikach?

 

Podejrzewam, że przy takich temp. na kotle i tak niskiej KG nie ma szans osiągnąć w domu i utrzymywać temperatury 22C.

Dla grzejników to zdecydowanie za mało imo. Mam grzejnik w kotłowni i woda w nim ma taką samą temp jak w podłogówce i temp oscyluje w granicach 15C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franco78 tak patrzę na te Twoje dane i wychodzi mi, że za 1m3 płacisz w okolicach 2,0-2,1zł. Ja u siebie 2,5zł, kurcze z czego to wynika? U mnie dostawca to PGNiG. Ogrzewam taką samą powierzchnię jak Ty i mi poszło za grudzień 212m3, czyli o 82m3 więcej. Tak sobie myślę co nas różni:-) i wychodzi mi, że: po 1-sze, utrzymuję deczko wyższą temperaturę niż Ty, bo mam cały czas pomiędzy 22, a 22,5, po 2-gie, salon, kuchnia, jadalnia ma u mnie wysokość ponadstandardową-3,05m, co przekłada się na zwiększoną kubaturę, po 3-cie, u mnie do tego wyniku dokłada się jeszcze kuchenka gazowa no i gwóźdź programu-nie mam wentylacji mechanicznej, tylko zwykłą grawitacyjną. Zastanawia mnie,o ile zszedłbym ze spalaniem mając rekuperację? Da się to teraz jakoś mniej więcej oszacować?

 

No i trzeba wziąść pod uwage czy w tym samym rejonie polski mieszkacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To może teraz moje "dane" do przeanalizowania :

a) dom 250m2 użytkowej

b) okna 3 szybowe z ramkami termicznymi i gazami + cieple parapety + ciepły montaż

c) rekuperacja Aris + GWC

d) ściany 36 porotherm ( jeszcze brak ocieplenia ale mam zakupioną 20 cm wełnę)

e) poddasze 27 cm welny (skosy) ok 45 cm sufit

f) kocioł Viessmann 200W - 22 kW + sterowanie pogodowe + sterownik w salonie + temostat w kazdym pokoju

g) 175 m2 podlogowki + 75 m2 w grzejnikach ( w sumie 4 sztuki + 2 drabinki w lazience)

h) temperatura w salonie (zadana i minimalna 21 stopni) z tym że od 18 do 6 rano -> działa pogodówka i (chyba) olewa ten sterownik\termostat w pokoju, od 6 rano do 18 piec "patrzy" na sterownik\termostat w salonie

i) na podłogówkę przy temperaturach za oknem idzie ok 40 st co daje w sumie temp wyższą niż zadana .. bo sięga 21.6 stopnia ( co mi nie przeszkadza). Spaliłem od 01.10 do teraz jeszcze dodatkowo ok 1.5 mp grabu (kominek w salonie)

j) okolice Katowic

 

Spalanie za cały grudzien: 566m3 gazu , od 01.01 do 10.01 ok 206m3 ..

Te wartości są chyba ogromne ... co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To może teraz moje "dane" do przeanalizowania :

a) dom 250m2 użytkowej

b) okna 3 szybowe z ramkami termicznymi i gazami + cieple parapety + ciepły montaż

c) rekuperacja Aris + GWC

d) ściany 36 porotherm ( jeszcze brak ocieplenia ale mam zakupioną 20 cm wełnę)

e) poddasze 27 cm welny (skosy) ok 45 cm sufit

f) kocioł Viessmann 200W - 22 kW + sterowanie pogodowe + sterownik w salonie + temostat w kazdym pokoju

g) 175 m2 podlogowki + 75 m2 w grzejnikach ( w sumie 4 sztuki + 2 drabinki w lazience)

h) temperatura w salonie (zadana i minimalna 21 stopni) z tym że od 18 do 6 rano -> działa pogodówka i (chyba) olewa ten sterownik\termostat w pokoju, od 6 rano do 18 piec "patrzy" na sterownik\termostat w salonie

i) na podłogówkę przy temperaturach za oknem idzie ok 40 st co daje w sumie temp wyższą niż zadana .. bo sięga 21.6 stopnia ( co mi nie przeszkadza). Spaliłem od 01.10 do teraz jeszcze dodatkowo ok 1.5 mp grabu (kominek w salonie)

j) okolice Katowic

 

Spalanie za cały grudzien: 566m3 gazu , od 01.01 do 10.01 ok 206m3 ..

Te wartości są chyba ogromne ... co wy na to ?

 

A w podłodze jak z ociepleniem? Ściany gołe to i spalanie wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To może teraz moje "dane" do przeanalizowania :

a) dom 250m2 użytkowej

b) okna 3 szybowe z ramkami termicznymi i gazami + cieple parapety + ciepły montaż

c) rekuperacja Aris + GWC

d) ściany 36 porotherm ( jeszcze brak ocieplenia ale mam zakupioną 20 cm wełnę)

e) poddasze 27 cm welny (skosy) ok 45 cm sufit

f) kocioł Viessmann 200W - 22 kW + sterowanie pogodowe + sterownik w salonie + temostat w kazdym pokoju

g) 175 m2 podlogowki + 75 m2 w grzejnikach ( w sumie 4 sztuki + 2 drabinki w lazience)

h) temperatura w salonie (zadana i minimalna 21 stopni) z tym że od 18 do 6 rano -> działa pogodówka i (chyba) olewa ten sterownik\termostat w pokoju, od 6 rano do 18 piec "patrzy" na sterownik\termostat w salonie

i) na podłogówkę przy temperaturach za oknem idzie ok 40 st co daje w sumie temp wyższą niż zadana .. bo sięga 21.6 stopnia ( co mi nie przeszkadza). Spaliłem od 01.10 do teraz jeszcze dodatkowo ok 1.5 mp grabu (kominek w salonie)

j) okolice Katowic

 

Spalanie za cały grudzien: 566m3 gazu , od 01.01 do 10.01 ok 206m3 ..

Te wartości są chyba ogromne ... co wy na to ?

 

Znajomy ma podobną powierzchnię którą ogrzewa ok.230m2, dom nowy, budowany w podobnej technologii co Twój, w łazienkach podgłogówka - reszta same grzejniki, dom parterowy, bez reku, ocieplony, w domu temperatura utrzymywana 23C - od 4listopada do 31 grudnia rachunek za gaz 1800 PLN / podkarpackie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma podobną powierzchnię którą ogrzewa ok.230m2, dom nowy, budowany w podobnej technologii co Twój, w łazienkach podgłogówka - reszta same grzejniki, dom parterowy, bez reku, ocieplony, w domu temperatura utrzymywana 23C - od 4listopada do 31 grudnia rachunek za gaz 1800 PLN / podkarpackie

 

To u mnie od 01.10 do 31.12 - w sumie 1197 m3 gazu czyli 2414 zl.

 

Ciekawostka ... przy -15 wczorej od godziny 16:00 do 6:20 rano spalilem 20m3 gazu ... MASAKRA

Edytowane przez Juziomen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mario430

Swoje koszty liczę tak:

ilość m3 x 1,90zł + 22zł kosztów stałych.

Grupa taryfowa PGNiG: W-2.12T OSD: W-2.1

 

Współczynnik konwersji: 11.308[kWh/m3]

 

Musisz jeszcze wziąć pod uwagę ilość i jakość wykonanej izolacji - zapotrzebowanie domu na ciepło - to się oblicza.

Nie potrafię odpowiedzieć ile w Twoim przypadku oszczędności dałaby rekuperacja.

 

Różnimy się Grupą taryfową PGNiG-ja mam taką sama ja OSD, czyli W-2.1 i niższy współczynnik konwersji-poniżej 11.

Nie robiłem OZC ...A co do rekuperacji to tak sobie analizuję (teoretycznie), jaki by to mógł być rząd wielkości 5-10%, czy może 20-30%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnimy się Grupą taryfową PGNiG-ja mam taką sama ja OSD, czyli W-2.1 i niższy współczynnik konwersji-poniżej 11.

Nie robiłem OZC ...A co do rekuperacji to tak sobie analizuję (teoretycznie), jaki by to mógł być rząd wielkości 5-10%, czy może 20-30%?

 

Jeśli chodzi o straty wentylacyjne, to zależy jak wietrzysz dom. Jeśli masz pozamykane szczelnie okna i przydławione kominy wentylacyjne, to bliżej tych 5-10%. Jeśli natomiast kratki otwarte i nawietrzniki w oknach otwarte, to raczej bliżej 2 wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnimy się Grupą taryfową PGNiG-ja mam taką sama ja OSD, czyli W-2.1 i niższy współczynnik konwersji-poniżej 11.

Nie robiłem OZC ...A co do rekuperacji to tak sobie analizuję (teoretycznie), jaki by to mógł być rząd wielkości 5-10%, czy może 20-30%?

 

Niższy współczynnik konwersji - dla Ciebie to dobra wiadomość ( na rachunku mnoży się ilość m3 x współczynnik konwersji).

Podam Ci jak wyglądały u mnie obliczenia odpowiednio bez reku i z reku:

 

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:10633 kWh/rok

 

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:8083 kWh/rok

 

Bilans mocy na cele c.o.

Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 5742 W (5,74kW)

Całkowita projektowa strata ciepła Φ:4957 W (4,96kW)

 

 

Czyli różnica 2550 kWh/ rok

2550 przez współczynnik 11,308 = 225,5 m3 gazu / rok

225,5m3 x 1,9zł = 428,45 zł oszczędności na rok.

 

Do tego należy wziąć pod uwagę, że mamy w domu przez 24h świeże powietrze, bez otwierania okien, z możliwością regulacji przepływu tego powietrza ;)

Dla mnie warto :)

Edytowane przez franco78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...