Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

ponawiam pytanie

 

czy to prawda, że zużycie gazu w pierwszym sezonie grzewczym jest zazwyczaj duże, w następnych będzie mniejsze???

 

Mieszkam I sezon w nowym domu o pow 120 m2, sup 24cm 8 styrop i 12cm suporex (czyli dość tradycyjnie).

Piec buderus gb022 kondewnsat jednofunkcyjny około 30% podłogówka reszta grzejniki

 

Zużycie gazu mam w miesiącach od połowy października do końca listopada średnio 7m3, grudzień styczeń średnia ok 10m3 (rekord 14m3)

Jak widzę na forum zużycie raczej spore?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

ponawiam pytanie

 

czy to prawda, że zużycie gazu w pierwszym sezonie grzewczym jest zazwyczaj duże, w następnych będzie mniejsze???

tak mówią ale większość tutaj jest w trakcie pierwszego sezonu więc musisz zapytać za rok :wink:

 

Mieszkam I sezon w nowym domu o pow 120 m2, sup 24cm 8 styrop i 12cm suporex (czyli dość tradycyjnie).

Piec buderus gb022 kondewnsat jednofunkcyjny około 30% podłogówka reszta grzejniki

 

Zużycie gazu mam w miesiącach od połowy października do końca listopada średnio 7m3, grudzień styczeń średnia ok 10m3 (rekord 14m3)

Jak widzę na forum zużycie raczej spore?

 

Pozdrawiam

Nie wiem gdzie widzisz na forum, że masz spore zużycie. Dom mam ciut większy od Twojego i podobnie zużycie. Sporo osób w metrażach 120-140 podawało wyżej poziomy podobne do Twoich. Fakt, jest taki, że pierwszy sezon nie jest adekwatnym okresem do wyciągania wniosków więc proponuję więcej relaksu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mają się do tego mojego zużycia choćby podawane wcześniej na wątku

 

kalkulatory zużycia energii ze strony firmy rockwool???

 

Wynika z nich, że to zużycie jest za duże a dom który jest średnio ocieplony u nich wychodzi na dom o wysokim zużyciu energii??

 

Skad te bajki?????

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi podłączyli gaz w lipcu,piec uruchomiony przez serwisanta 2008.07.22. Domek 115m2,20cm wełny dach,10cm styropian podłoga,10cm styropian ściany piec Dedietrich City 24 Bic II FF z zamkniętą komorą i zasobnikiem 55litrów. Mieszkam od 01.09.2008 i zacząłem grzać w domu utrzymując już we wrześniu temp.wewn.20-21C,dziś tj.godz.22:30 dnia 14.01.2009 na liczniku mam 769m3 od 22.07.2008.Aha gaz GZ50 coś około na dziś 1.62brutto m3 plus ok.48zł abonament miesięczny. Czy to dużo?,nie wiem pierwsza zima,do dziś zabuliłem ok.1500zł,wygoda niesamowita,bezobsługowość a to jest równe ok 2.5tony węgla. Pozdrawiam,piszcie jak u Was.

Czy dużo? Hmmm... Sytuacja z zamieszkaniem i uruchomieniem piece podbna, niemal identyczna jak u ciebie. Ale ....

Dom 170m2 (520m3 - tak dużo bo jest antresola) plus garaz 30m2 (nieogrzewany) w bryle. Wszystko w podłogówce plus grzejniki w łazienkach i wiatrołapie. Ściana 3W PTH25+15styro (U=0,031) + 8PTH. Dach od 28 do 33cm Ursy DF35. Do tego reku z GWC i chyba ważne wszystkie okna z szybami U=0,5.

Do dnia dzisiejszego przy ustawieniu na sterowniku 21 stopni spaliłem 512m3 gazu GZ50. Zużycie dla ogrzewania, przygotowania wody (cyrkulacja w automacie 3x3minuty/h) i oczywiście gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jaką wartość zmniejszyłeś ten adres ?

 

Hmm :-) na 3 czyli co 30 min. Wydawało mi się że to chodzi o to że piec co 30 min dostaje sygnal z czujnika o temp na zewnatrz i wtedy koryguje temp na piecu. Bo jesli w nocy mialem -15 C a w dzien -3 C a piec dostal info 21 h wczesniej ze jest na zewnatrz -15 to i tak nie zmniejszyl temp na piecu i mialem za cieplo w domu o przynajmniej 1 C i w druga strone jak nagle zrobilo sie zimno to piec za pozno zareagowal na zmiane temp na zewnatrz i w domu mialem za chlodno. Ale po tym co napisales dzisiaj moze przestawie np. na 12h i zobacze roznice przez weekend.

 

Jeżeli komfort cieplny budynku jest zadowalający to zostaw ten adres tak jak go ustawiłeś .

Nie zapomnij tylko zmienić go spowrotem na wartość 128 / lub większą / jak ocieplisz i wygrzejesz dom .

Pamiętaj że wartość tego adresu kodowego jest tylko wartością stałej czasowej przyjętą dla klasycznie ocieplonego budynku - a mówi ona dokładnie o czasie po jakim taki budynek się wychładza - średnio przyjmując oczywiście - czyli dla już ocieplonego budynku wartość kilkudziesięciu minut jest za mała - kocioł będzie zbyt dynamicznie grzał i zmieniał temperaturę na wyjściu bardzo szybko po zmianie temperatury zewnetrznej .

 

Panowie "Viessmanny" - przenieście sobie dyskusje o adresach i nastawach na jakiś dedykowany do tego wątek (...)

 

Już koniec o kodowaniu , programowaniu i tem podobnych ... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy Ktoś z Was zna opis kodów do sterowania piecami Vaillanta?

Interesują mnie kody typu: d.XX

Wywoływane z konsoli pieca.

 

Niestety nie mogę ich znaleźć w Necie :(

 

Szukam optymalnego ustawienia ogrzewania i chciałbym ograniczyć do minimum załączanie się pieca.

 

Sterownik mam pokojowy VRT 390. I raczej przetrenowałem już wszystkie jego ustawienia. Z notatek jakie prowadzę wynika, że optymalna temp. układu to temp. na piecu ustawiona na 60St.C, sterowanie dwupunktowe.

Przy zmianie tych parametrów na inne rośnie mi zużycie gazu.

Próbuję jeszcze dostosować prace pieca poprzez zmianę na sterowniku opcji: Dostosuj sterowanie do instalacji /regulacja od -5 do +5/ - wpływa na temp. wody na kotle - ale raczej nie widzę tutaj dużych postępów.

 

Parametry CO, CWU nie zmieniane, aby mieć porównywalne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy Ktoś z Was zna opis kodów do sterowania piecami Vaillanta?

Interesują mnie kody typu: d.XX

Wywoływane z konsoli pieca.

 

Niestety nie mogę ich znaleźć w Necie :(

 

 

Tutaj http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/dokumentacja-2/Instrukcje_obsugi/ sa instrukcje obslugi do kotlow. Tam sa opisane wszystkie kody diagnostyczne i nie tylko.

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy Ktoś z Was zna opis kodów do sterowania piecami Vaillanta?

Interesują mnie kody typu: d.XX

Wywoływane z konsoli pieca.

 

Niestety nie mogę ich znaleźć w Necie :(

 

 

Tutaj http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/dokumentacja-2/Instrukcje_obsugi/ sa instrukcje obslugi do kotlow. Tam sa opisane wszystkie kody diagnostyczne i nie tylko.

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

 

Niestety są tam tylko ogólniki nie ma szczegółów do czego służą poszczególne kody :) Opisują tylko kody diagnostyczne "S" i to nie wszystkie a nie sterujące "d".

Też tam szukałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety są tam tylko ogólniki nie ma szczegółów do czego służą poszczególne kody :) Opisują tylko kody diagnostyczne "S" i to nie wszystkie a nie sterujące "d".

Też tam szukałem.

 

To spróbuj w instrukcjach instalacji - tutaj są na 100%:

np. http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/1a/3e/00/ii_ecotec_plus_pro.pdf

 

BTW - instalator nie zostawił Ci instrukcji instalacji kotła?

 

Pozdrawiam,

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co już na różnych forach się naczytałem to jest to prawda. W pierwszym roku grzewczym, dom jeszcze schnie i oddaje wilgoci sporo wiec zapotrzebowanie na ciepło jest wieksze. W nastepnym juz powinnien mniej jesc gazu:-)

 

Zaprawde powiadam tobie, iż zużycie gazu uzależnione jest od temperatur panujących na zewnątrz i od jakości podanego gazu :evil: i tu bym upatrywał problem.Pierwszy rok grzania, hm :roll: , czynnik istotny na wpływ zużycia gaziu, ale czy najistotniejszy :) [/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co już na różnych forach się naczytałem to jest to prawda. W pierwszym roku grzewczym, dom jeszcze schnie i oddaje wilgoci sporo wiec zapotrzebowanie na ciepło jest wieksze. W nastepnym juz powinnien mniej jesc gazu:-)

 

Zaprawde powiadam tobie, iż zużycie gazu uzależnione jest od temperatur panujących na zewnątrz i od jakości podanego gazu :evil: i tu bym upatrywał problem.Pierwszy rok grzania, hm :roll: , czynnik istotny na wpływ zużycia gaziu, ale czy najistotniejszy :) [/code]

 

Zdecydowanie ogrzewanie domu w pierwszym sezonie będzie droższe nawet i wtedy, gdy on jest juz wysuszony. O ile, to oczywiście zalezy i od temp zewn i od ocieplenia samego domu. Jeśli dom jest wychłodzony to trzeba dostarczyć ekstra energie na ogrzanie jego ścian, podłóg i stropów i wytworzenie tzw gradientów temperatur. Np same stropy wewnetrzne ogrzeja sie do temp bliskiej temp wewnątrz budynku. W kolejnych sezonach mamy juz dostarczanie właściwie takiej ilosci ciepła, aby pokryć straty cieplne budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Koledze gzajac za pokierowanie :)

Znalazłem to czego szukałem.

 

Patrząc na parametry kotła:

Zakres nominalnej mocy cieplnej (80/60 şC) kW od 10,4 – 28,0

Moc w trybie przygotowania ciepłej wody kW od 10,4 – 28,0

 

Oraz licząc moje zapotrzebowanie na moc:

160m2 x 2,8m x 35W/m3 = 15,6KW

 

35W/m3 to myślę i tak ROZSĄDNIE.

- ściana BK 24cm, na klej, + 15cm styropiany /grafitowego/.

- okna trójszybowe

- dach 25cm wełny

- podłoga 13cm styropianu

 

Planuję:

- Ograniczyć moc kotła w trybie CO do 15 KW

- Skorygować czas blokady palnika

 

Oczywiście metodą małych kroczków, jeden parametr i pomiar zużycia gazu przez kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń :)

Ograniczenie max mocy kotła dla c.o nic Ci nie da - albowiem Twój kocioł pracując prawie wogóle nie pracuje na mocy maksymalnej - zapotrzebowanie 15kW a kocioł dysponuje mocą 28 kW .

Twój kocioł bardzo często pracuje z mocą minimalną i największe efekty dało by obniżenie właśnie mocy minimalnej aby mógł jeszcze dłużej pracować na minimalnej modulacji / jeszcze mniejszej niz dotychczas / jeszcze rzadziej się wyłaczając i załączając . Tutaj zyskałbyś oszczędności na mniejszej ilości startów kotła . Ale niestety mocy minimalnej nie da się obniżyć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...