Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, uprzejmie proszę o rady.

Niedawno zamontowałem w domu 120m^2 piec kondensacyjny Viessmann vitodens 100w jednofunkcyjny.

Do tej pory dom był ogrzewany klasycznym piecem na paliwo stałe. Mam parter + 3 pokoje i łazienkę na poddaszu.

Do pieca podłączony mam bezprzewodowy termostat, ustawiony na 21stopni + 20 jak jesteśmy z kobietą w pracy.

Piec zużył przez listopad do 18go jakieś 160 m3 gazu. Czyli okolo 9m3 na dobę.

Czy nie jest to zbyt wysoki wynik?

Jest to 7 sezon grzewczy budynku, Natomiast 1 gazem. O co.moze chodzic? Rachunek 700zl miesięcznie za ogrzewanie jest chyba zbyt wysoki ?

Czy problem tkwi w ustawieniu termostatu czy może w czymś innym?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, uprzejmie proszę o rady.

Niedawno zamontowałem w domu 120m^2 piec kondensacyjny Viessmann vitodens 100w jednofunkcyjny.

Do tej pory dom był ogrzewany klasycznym piecem na paliwo stałe. Mam parter + 3 pokoje i łazienkę na poddaszu.

Do pieca podłączony mam bezprzewodowy termostat, ustawiony na 21stopni + 20 jak jesteśmy z kobietą w pracy.

Piec zużył przez listopad do 18go jakieś 160 m3 gazu. Czyli okolo 9m3 na dobę.

Czy nie jest to zbyt wysoki wynik?

Jest to 7 sezon grzewczy budynku, Natomiast 1 gazem. O co.moze chodzic? Rachunek 700zl miesięcznie za ogrzewanie jest chyba zbyt wysoki ?

Czy problem tkwi w ustawieniu termostatu czy może w czymś innym?

Pozdrawiam

 

Tyle to ja w srednio mroźnym miesiacu placilem, ja mieszkalem w domu o pow 200m2, zbudowanego z Porothermu 44cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla gazu da się określić jakąś średnioroczną sprawność. Tzn. mają określone zapotrzebowanie określić ile m3 gazu pójdzie. Bo wydaje mi się, że zapotrzebowanie/(wsp. konwersji * 109%) to jednak dosyć optymistyczna metoda, nawet zakładając jakiś stały współczynnik konwersji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla gazu da się określić jakąś średnioroczną sprawność. Tzn. mają określone zapotrzebowanie określić ile m3 gazu pójdzie. Bo wydaje mi się, że zapotrzebowanie/(wsp. konwersji * 109%) to jednak dosyć optymistyczna metoda, nawet zakładając jakiś stały współczynnik konwersji.

 

Jeśli brać pod uwagę piec kondensat i zużycie razem z CWU to ja sobie zakładam 9 kWh z 1 m3 gazu - najbliżej realnej wartości dla całego sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Sytuacja następująca . Piec saunier duval thematek 21kW dwufunkcyjny kupiony z 18 lat temu . Cały czas służył tylko do grzania wody użytkowej .

Do tej pory grzaliśmy węglem . Srednio szło 2,5 -3 tony węgla i około 2-3 kubiki drzewa . Palone nie było cały dzień , tylko przeważnie od godz. 14-15 do wygaśnięcia pieca , czyli po północy .

Dom 3 poziomy , lata 70-te . Suteryny , piętro i poddasze . Po przeliczeniu na standardową wysokość 2.5 m wychodzi około 190 m2 powierzchni do grzania . Sciany ocieplone styropianem 10 cm . Poddasze ,:skosy 20 cm wełny , sufit 25cm . Fundamenty nie ocieplone a na parterze podłogi z kiepską izolacją styr. 5 cm .

Wracając do pieca . Mieliśmy dylemat , czy brać kondensat , czy dać szansę francuzowi by się wykazał . Serwisant wyczyścił piec , zrobił przegląd , powiedział że piec pochodzi jeszcze spokojnie wiele lat , ale lepiej kupić kondensat. Na obecną chwilę dajemy szansę jeszcze staremu . Z tego co wszędzie mozna było się dowiedzieć , kondensat daje oszczędności rzędu 10 % 20 % 30 % , w zależności kogo się zapytało ;) Ponieważ do sieci jest podłączony piec węglowy , to stwierdziliśmy , że w razie W , gdyby nas rachunki miały zjeść przełączy się na węglowy i po problemie . Da nam to natomiast jakiś obraz kosztów ogrzewania domu gazem

 

Na grzejnikach założone wszędzie zawory termostatyczne . Jest to jedyna forma kontroli temp. w pomieszczeniach . Dlatego też różne są temperatury , ale wahają się w przedziale między 19-20 C klatka schodowa , ganek a 21-22 C pokoje i 24 C łazienki .

 

Piec hula cały czas od początku listopada a uruchomiony został 14 października . Przez pierwsze dwa tygodnie nie było sensu włączać go cały czas , bo w domu było cieplo , Od 14 pażdziernika do dzisiaj czyli 26 listopad zjadł 289 m3 gazu . Od 1 listopada dobowe zużycie wynosi 9- 10 m3 na CO i CWU na 4 osoby . Kuchnia i piekarnik elektryczne , tak dla jasności.

 

Grzejniki aluminiowe zmienione w ostatnich 3 latach , dołożyliśmy po kilka żeberek więcej z myślą o kondensacie .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Domek z lat 70, kubatura ok 1000m3, ocieplony styropianem plus ocieplony dach. Pierwszy sezon opalania gazem. Kaloryfery alu, ogrzewanie cały dom plus piwnica, średnia wszędzie ok 22 stopnie, łazienki 24 piwnica 21. Od tygodnia założona pogodynka CW400 i ustawione na 21 stopni w dzień i 19 w nocy.

średnia spalania 15m3 dziennie, a ostatnia doba 19 m3. Piec Junkers ceraptur comfort 28KW, ciepła woda z pompy ciepła plus wspomagająca grzałka z co.

Ciekawe jak będzie spalanie przy -20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z lat 80

wymieniowa stolarka okienna i drzwiowa

ocieplony 10cm styro

założony piec Viessman Vitodens 200W - do ogrzania około 160m2 + duży korytarz (tutaj temperatura niższa około 17oC)

dzień od 6.30 do 22 - ustawiona tempratura 21oC, w nocy 19oC

regulator pogodowy

Do tego dwie kuchenki gazowe (średnio wcześniej około 50 zl na miesiąc za same kuchenki było wcześniej)

 

opłata za październik 260 zł (125m3)

listopad około 240m3 więc rachunku spodziewam się około 500zł

w porównaniu do węgla - rewelacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Domek z lat 70, kubatura ok 1000m3, ocieplony styropianem plus ocieplony dach. Pierwszy sezon opalania gazem. Kaloryfery alu, ogrzewanie cały dom plus piwnica, średnia wszędzie ok 22 stopnie, łazienki 24 piwnica 21. Od tygodnia założona pogodynka CW400 i ustawione na 21 stopni w dzień i 19 w nocy.

średnia spalania 15m3 dziennie, a ostatnia doba 19 m3. Piec Junkers ceraptur comfort 28KW, ciepła woda z pompy ciepła plus wspomagająca grzałka z co.

Ciekawe jak będzie spalanie przy -20?

 

Przy tej kubaturze (przypuszczam, że ok 350 mkw ogrzewanej powierzchni), wymaganej temperaturze pomieszczeń i takim ociepleniu zużycie nie jest wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...