Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Listopad 2017 - 84m3

21.8-22C, kominek odpalony 2x w miesiącu

 

Widźę, że u kolegi podobnie, mimo różnych domów mamy wiele częsci wspólnych. W paździoerniku miałem o około 20% mniejsze zużycie a teraz mamy ten sam wynik przy tej samej temperaturze w domu tym samym piecu i takiej samej wentylacji. Ciekawe jak będzie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliźniak z lat '70. W trakcie ocieplania. 2 ściany grafit 15, 1 ściana częściowo bez ocieplena a reszta biały 5cm, dach żużel.

Piętro 50m2 24°C grzane gazem - 254m3 od 1 października.

Parter 50m2 20-24°C grzany prądem klima + podłoga łazienki oporowo - 318kWh

Czyli klima kosztuje w grzaniu 1:8 tego co gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliźniak z lat '70. W trakcie ocieplania. 2 ściany grafit 15, 1 ściana częściowo bez ocieplena a reszta biały 5cm, dach żużel.

Piętro 50m2 24°C grzane gazem - 254m3 od 1 października.

Parter 50m2 20-24°C grzany prądem klima + podłoga łazienki oporowo - 318kWh

 

Swoimi wpisami zaciemniasz obraz forumowiczom.

Takie mieszane ogrzewanie nie odzwierciedla fizycznej sytuacji.

Jeśli takie różnice występują w kondygnacjach, dlaczego nie przejdziesz na całościowe grzanie tańszym nośnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejsze jest to, że ludzie w temacie oplat za energie mocno naciągają rzeczywistość i koloryzują ile się da. Problem jest tylko taki, że mniej swiadomych wprowadzają w błąd. Każdy ma 25 stopni w domu, tyle że gdyby teraz przyjechać do jakichś 80% ludzi tutaj się wypowiadających i deklarujących wysokie temperatury prz niskim zuzyciu energii, termometr wskazałby 18-20 stopni.

 

Listopad 165m3 przy 22stopniach w domu.

Edytowane przez Fronteri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięć dni temu wygasiłem kominek. Ot tak, żeby sprawdzić ile gazu zje kocioł. Moje obserwacje i wyliczenia są następujące: średnia dobowa za samo CO wynosi 5,2 m3, całość podłogówka 210 m2, kubatura 500 m3, temperatura utrzymywana to 22 stopnie z histerezą 0,2. Temperatura zasilania ustawiona na 38 stopni. Dom o parametrach jak w stopce. Co myślicie? Dodam, że kocioł grzeje około 2 h i około 5,5 h postoju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli klima kosztuje w grzaniu 1:8 tego co gaz

 

Nie da się porównać, bo są różne upodobania i ustawienia temperatur. Teoretycznie moja klima powinna przy temperaturach jakie teraz mamy kosztować 3-4 razy taniej od gazu. Przy -10 będzie to zapewne 1,5-2 razy taniej. Przy -20 gaz może być tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem, ze jedna kondygnacja zadowoli sie 1200kWh, a druga potrzebuje 2400kWh...

 

Myslisz, ze ogrzałbym swoj dom klimą za 110zł ?

 

Za tyle można kupić 400kWh energii w taniej taryfie. Licząc sezon grzewczy 5 miesięcy daje nam to 2MWh. Przy średniej sprawności COP 3 mamy z tego 6MWh na sezon czyli wystarczające dla dobrze ocieplonego domu.

Założyłem akumulację ciepła (np. w murach jak ja) i użytkowanie tylko w taniej taryfie. Dla pracy całodobowej obliczenia wyjdą inaczej - mniej energii, ale droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoimi wpisami zaciemniasz obraz forumowiczom.

Takie mieszane ogrzewanie nie odzwierciedla fizycznej sytuacji.

Jeśli takie różnice występują w kondygnacjach, dlaczego nie przejdziesz na całościowe grzanie tańszym nośnikiem?

Bo to nie zależy tylko ode mnie.

Do tej pory po prostu tego nie liczyłem i nie byłem świadom jak duże są różnice.

Właśnie przechodzę na grzanie tańszym nośnikiem, bo planuję klimę kanałową 5kW na cały dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejsze jest to, że ludzie w temacie oplat za energie mocno naciągają rzeczywistość i koloryzują ile się da. Problem jest tylko taki, że mniej swiadomych wprowadzają w błąd. Każdy ma 25 stopni w domu, tyle że gdyby teraz przyjechać do jakichś 80% ludzi tutaj się wypowiadających i deklarujących wysokie temperatury prz niskim zuzyciu energii, termometr wskazałby 18-20 stopni.

 

W domu nie mam ani 25, ani 18-20 stopni. Mam w salonie około 22, w sypialni około 21, a w łazienkach około 23-24 stopnie, za które płacę rocznie około 800zł. Podniesienie temperatury w domu o jeden stopień to wzrost kosztów o około 6%. Myślisz że dla 50zł obniżam specjalnie temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię Liwko....wszystko pięknie ładnie ale nie piszesz jaki metraż budynku masz i czy tylko parter czy + góra...800 zł rocznie płacisz za całe ogrzewanie + woda? Też mam podobne temperatury ale dom około 127m parter + poddasze uzytkowe /ale jeszcze nie mam dzrwi wewnętrznych i ogrzewam pierwszy sezon prognoza na 410m3 i wyszło 208m3 /faktura/ pierwszy odczyt i wyszło 520zł od września do listopada /nadpłata około 250zł/ + dwie prognozy na około 100m3 każda wyszło 50zł musze dopłacić do kwietnia....około nie całe 5 m3 gazu na dobe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...