Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kolego marek1971 dziękuję za informacje :)

 

Skorygowałem:

d.0 do 20 /fabrycznie 30/ - moc kotła

d.1 do 10 /fabrycznie 5/ - praca pompy po wyłączeniu grzania

d.2 do 30 /fabrycznie 15/ - blokada załączenia palnika

 

Zauważyłem rozjazd w dokumentacji dla d.0

- Ja mam skalę 0-30 w dokumentacji podają 0-15.

 

Na razie zostawiłem ograniczenie temp. na 60St.C aby przez kilka dni mieć porównywalne wyniki :)

 

Jak na razie wolniej na piecu rośnie temp. w czasie grzania. I jest odbierana przez kaloryfery. Oscyluje w przedziale do 50St.C.

 

No i się zobaczy co się da wycisnąć z kociołka :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Szukam porad i pomocy. Uruchomiłem piec w nowym domu. Dom 250m2 powierzchni całkowitej i 150 użytkowej. 3 poziomy. Piec Dedietrich MRC II 24kW kondensacyjny. Mam termostat pokojowy i 15 grzejników z głowicami. Podłogówki nie mam. Dziś otrzymałem pierwszy rachunek za gaz za niecały miesiąc od 15 grudnia do 8 stycznia zapłaciłem 800 zł, zużycie 420 m3 gazu tj. ok. 17,5 m3 na dobę. Czy to normalne?

 

Czytałem na forum że to może być spowodowane tym że nowy dom. Faktycznie do tej pory nigdy nie był ogrzewany. Na jesieni robiłem tynki, kafle itp. Mam trochę jeszcze dziur i braków w uszczelnieniu ale żeby aż tak?

 

Ogólnie w domu jest ciepło. Ustawiłem na termostacie pokojowym temperaturę 18 stopni. Piec chodzi jakąś godzinę i później na kolejną godzinę się wyłącza. Po 1 godz. temp. spada gdzieś o około 1 stopień czasami dłużej.

 

Temperaturę zasilania grzejników mam ustawioną na 50 stopni.

 

Zastanawiam sie czy czasami nie robię błędu że ten piec tak oscylacyjne pracuje. Może sie wychładza i później musi zbyt dużo mielić aby dogrzać. Może ustawić na wyższą temp. i niech sobie ciągle pracuje.

 

Od czego zacząć redukcję kosztów?

Na pewno świeży dom pochłania dodatkową energię. Tynki z jesieni na pewno jeszcze mokre. Ten model kotła potrafi modulować od 6 kW - więc może warto ustawić mniejszą temp. zasilania? Ja mam pogodówkę - 50 stopni podawał tylko w największe mrozy. Nie wiem czy grzejników nie za mało - ja przy podobnym metrażu mam 17 szt + 70 m kw. podłogówki. Jakmi masz sterownik?

Pozdr

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MCR24, same grzejniki. Przez rowny m-c od 14 grudnia do 14 stycznia mam zuzycie 313 m3, to pierwszy m-c grzania. W domu 20 w dzien, 19 w nocy. Mam zwykly programator pokojowy ( auraton). Dom ma 170 m2 + ogrzewane jest mieszkanie w drugim domku, jakies 30 m2.

Mkzibi jaka masz ustawiona temp na piecu? Jakie sa parametry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MCR24, same grzejniki. Przez równy m-c od 14 grudnia do 14 stycznia mam zuzycie 313 m3, to pierwszy m-c grzania. W domu 20 w dzień, 19 w nocy. Mam zwykly programator pokojowy ( auraton). Dom ma 170 m2 + ogrzewane jest mieszkanie w drugim domku, jakieś 30 m2.

Mkzibi jaka masz ustawiona temp na piecu? Jakie sa parametry?

 

Na piecu temp wyjściowa jest ustawiona na 50 stopni. Grzejniki mam na maksa odkręcone. Temperatura powracająca jest oczywiście niższa. Mówisz że przez miesiąc spaliłeś 313m2. Powierzchnie masz podobne jak ja myślę że też powinienem spalać ok 10m3 na miesiąc a nie jak teraz 17m3.

 

Do "Marek&Kasia" mam sterownik euraton 2500 pokojowy termostat. Mam ustawione w tej chwili 18 C na dzień i noc bo chciałem trochę wygrzać domek przed wprowadzeniem się ale zużycie przerosło moje oczekiwania.

 

Piszecie że obniżyć temperaturę ale do ilu? Z 50 na 40? Jak często u was euraton włącza i wyłącza piec? Czy to jest wskazane żeby tak co godzinę się wyłaczał. Wtedy oczywiście nie pali gazu ale po takim wyłaczeniu temp. wyjściowa spada do 30 stopni i trzeba to dogrzać do 50 ponownie.

 

Grzejników mam 16 (pomyliłem się z jednym) ale są dość duże przewymiarowane specjalnie do kotła kodensacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy to dobrze policzone ?

 

Butla propan butan 11 kg = 22 litry = 5,5 m/3 ,czy jestem w błędzie?

 

1 l płynu = 0,254 m3 gazu

 

* faza ciekła

1 l = 0,52 kg

1 kg = 1,92 l

* faza gazowa

1 Nm3 = 2 kg

1 kg = 0,5 Nm3

* wartość opałowa

ok. 46 MJ/kg

ok. 92 MJ/m3

ok. 11000 kcal/kg

ok. 22000 kcal/m3

ok. 1 kg/h = 13 kW ok. 1 kW = 0,077 kg/h

 

Czyli w przybliżeniu się zgadza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MCR24, same grzejniki. Przez równy m-c od 14 grudnia do 14 stycznia mam zuzycie 313 m3, to pierwszy m-c grzania. W domu 20 w dzień, 19 w nocy. Mam zwykly programator pokojowy ( auraton). Dom ma 170 m2 + ogrzewane jest mieszkanie w drugim domku, jakieś 30 m2.

Mkzibi jaka masz ustawiona temp na piecu? Jakie sa parametry?

 

Na piecu temp wyjściowa jest ustawiona na 50 stopni. Grzejniki mam na maksa odkręcone. Temperatura powracająca jest oczywiście niższa. Mówisz że przez miesiąc spaliłeś 313m2. Powierzchnie masz podobne jak ja myślę że też powinienem spalać ok 10m3 na miesiąc a nie jak teraz 17m3.

 

Do "Marek&Kasia" mam sterownik euraton 2500 pokojowy termostat. Mam ustawione w tej chwili 18 C na dzień i noc bo chciałem trochę wygrzać domek przed wprowadzeniem się ale zużycie przerosło moje oczekiwania.

 

Piszecie że obniżyć temperaturę ale do ilu? Z 50 na 40? Jak często u was euraton włącza i wyłącza piec? Czy to jest wskazane żeby tak co godzinę się wyłaczał. Wtedy oczywiście nie pali gazu ale po takim wyłaczeniu temp. wyjściowa spada do 30 stopni i trzeba to dogrzać do 50 ponownie.

 

Grzejników mam 16 (pomyliłem się z jednym) ale są dość duże przewymiarowane specjalnie do kotła kodensacyjnego.

 

A ja tak myśle że mój powinien spalać 1m/3 gazu na dobe :D :wink: , ludzie 250m/2 chatka musi pobrać troszku energi aby było ciepło :) , 10m/3 gazu moim zdaniem przy takiej powierzchni raczej nie osiągalne chyba że masz dom 3 litrowy, jeżeli budowany standartowo to przy takich temperaturach jakie panują obecnie na zewnątrz(-) 13m/3 gazu będzie sukcesem. W moim domku spalam w tej chwili 5,5 m3/gazu, w największe mrozy dochodziło do 6,5m/3 doba, ale ja mam około 100m/2 do ogrzania:D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mkzibi jezeli masz swieze tynki, to to wszystko musi wyschnac, ponagrzewac sie. U nas nie wszystkie kaloryfery sa poodkrecane. Np. na gorze jest tylko w lazience i na pol gwizdka w sypialniach. Na korytarzu w ogole zakrecony. Nie wiem czy ma to duze znaczenie czy nie przy spalaniu gazu az tak bardzo :-? . Sama dopiero sie ucze wszystkiego. U nas piec nastawiony na 55 st. Wlacza sie i wylacza co jakis czas, ale nie ma takich godzinnych przerw.

Nie lepiej ci nastawic temperature na np. 15 st? Zawsze bedzie mniejsze zuzycie, a wystarczajace aby po wprowadzeniu sie dosc szybko sie nagrzalo?

 

kubek pozazdroscic takiego zuzycia. Jak Ty to robisz 8)

 

Ja licze, ze kazdy m-c bedzie przynosil wieksza oszczednac. I ja chce juz wiosny!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

zamierzam zrobić instalację opartą na piecu gazowym kondensacyjnym. W necie wyczytałem, że ogólnie większość instalacji na gaz płynny (zbiornikowe) pracuje na propanie. Także wszystkie firmy dostarczające gaz płynny mają w ofercie tylko gaz propan. Jedynie Orlen oferuje dostawy gazu w postaci propan-butanu, który ma wyższą wartość opałową od czystego propanu i jest od niego o 20% tańsza. Jedynym warunkiem dostaw propan-butanu jest zbiornik wkopany w ziemię na głębokości min. 2m.

 

Proszę o informację czy macie instalacje oparte na propan-butanie? Jeżeli tak to czy nie macie problemów z instalacją i piecem? Podajcie proszę innego dostawcę i jego cenę na propan-butan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś robił pomiary ile gazu na dobę zużywa kocioł gdy obniża mu sie np: w godz. 22-6 zadaną temperaturę z powiedzmy 21st do 19st w porównaniu z utrzymaniem temperatury przez całą dobe 21st. Kocioł musi potem podnieść o te 2 stopnie temperature i jakis czas pracowac z wieksza mocą ,czy to nie wychodzi na to samo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...