Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Współ czynnik konwersji: 11.040[kWh/m3]

 

 

Nieźle nas rżna na tym...

"Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m²·rok). Oznacza to, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m³ gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla."

czyli powinni liczyć że 1 m3 gazu to 8,82kWh a nie ponad 11... o 25% przebitka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Takie porównywanie dwóch różnych domów, nawet o podobnym metrażu i leżących w dwóch różnych miejscach, to karkołomny pomysł. Pomijając grubości izolacji, to nawet nie wiadomo jak solidnie zostały wykonane. Jeszcze kilka innych mniej istotnych czynników ma wpływ.

Jeśli masz zamiar tylko zorientować się z grubsza co i jak to owszem, można. Ale tą samą odpowiedź da Ci porządne OZC + zestawienie z ceną paliw (energii).

 

Zdaję sobie sprawę i nie mam syndromu szkockiego. Z ciekawości porównuję, bo gdzieś tu czytałem, że gruntowa PC nie ma sensu w małych domkach bo droga, się nie zwróci itd. Ponieważ każdy ma inne wizje, potrzeby, budżet itp...porównuję wedle swoich 'wizji' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruntowa PC sprawdzi się w dużym, nieocieplonym budynku w którym chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu a nie chcemy szuflować wungla :rolleyes:

W małych, energooszczędnych a tym bardziej pasywnych domach to nieporozumienie,

 

Ale dlaczego?. Jeden z forumowiczów ma i nie narzeka a koszty eksploatacji niskie. Owszem, pozostaje koszt zakupu ale..to sprawa indywidualna. Pomijam już ciekawostkę, że w moim rejonie dwie gruntówki montowały zagraniczne (szwedzka i niemiecka) firmy, bo wedle inwestorów ich oferta była tańsza niż polskich instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podsumowanie po 1 roku grzania. Od 01-04-2017 do 31-03-2018 zużyłem 1154 m3 gazu na C.O. + C.W.U. + gotowanie. Średni współczynnik konwersji – 11,28. Temperatura wewnątrz 21 stopni. Za cały w/w okres spaliłem w kominku około 0,5 m3 drewna sezonowanego 1 rok . W domu mieszkają 4 osoby. Region powiat Oświęcim. Jak uważacie czy to dobry wynik dla takiego domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podsumowanie po 1 roku grzania. Od 01-04-2017 do 31-03-2018 zużyłem 1154 m3 gazu na C.O. + C.W.U. + gotowanie. Średni współczynnik konwersji – 11,28. Temperatura wewnątrz 21 stopni. Za cały w/w okres spaliłem w kominku około 0,5 m3 drewna sezonowanego 1 rok . W domu mieszkają 4 osoby. Region powiat Oświęcim. Jak uważacie czy to dobry wynik dla takiego domu?

 

Wliczając energię z kominka, czyli około 100 m3 daje nam łącznie 1250 m3, przy tym domu i pierwszym sezonie wynik poprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy na podstawie rocznego zużycia energii można jakoś obliczyć zapotrzebowanie domu na energię, chodzi mi o [kWh/(m2·rok)]??

 

Raczej robi się odwrotnie - liczy się zapotrzebowanie przed budową a potem obserwuje, czy rachunki to potwierdzają czy może wychodzi 3 razy tyle co miało być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...