Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć wszystkim!

Z zainteresowaniem śledziłem ten wątek porównując swoje zużycie, a że właśnie rozpoczynam 3 sezon grzewczy to postanowiłem się podzielić swoimi wynikami. Dane domu w stopce, a sezon liczyłem od września do września.

 

I sezon 16/17: 1826m3

II sezon 17/18: 1004m3

 

I sezon ma prawie dwukrotnie większe zużycie. Wprowadziliśmy się w listopadzie i wtedy też był dopiero ocieplany budynek. Garaż praktycznie otwarty przez większą cześć dnia, bo tam był składowany styropian. Sam budynek pewnie musiał się wygrzać (suszenie jastrychu było robione latem). Trochę zabawy z ustawieniami krzywej grzewczej, zmiany wymaganych temperatur w pokojach, cyrkulacja CWU była włączona non stop, usterka pompy ciepła do CWU i pewnie jeszcze pare innych spraw spowodowało tak duże zużycie.

 

II sezon to już zdecydowanie mniejsze zużycie, dzięki czemu wpadliśmy w tańszą taryfę W-2.1. Zapotrzebowanie cieplne budynku na CO i CWU wychodzi 61 kWh/(m2.rok), czyli mieścimy się w granicach definicji budynku energooszczędnego. Temperatury ostatecznie zostały ustawione na 20°C i jest komfortowo ale nie biegamy w krótkich spodenkach. Dwa pokoje są sporadycznie używane i przez większą część roku mają ustawione 18°C.

 

Zobaczymy jak w tym sezonie, ale obecne temperatury są raczej łaskawe więc pewnie będzie podobnie. W przyszłości, z dziećmi oczywiście zużycie wzrośnie, ale liczę, że damy radę utrzymać się w zużyciu 1200m3, czyli 70 kWh/(m2.rok).

 

Pozdrawiam

 

Masz ogrzewanie gazowe i ...PC do CWU???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Postanowiłem zrobić mały eksperyment z ustawieniem kotła gazowego przy podgrzewaniu podłogi.

Dotychczas ustawiałem na sterowniku zadaną temperaturę 22 stopnie, kocioł grzał do 22.5 - wyłączał się, podłoga stygła i przy 22 stopniach ponownie się załączał grzejąc podłogę.

Nie jest to złe rozwiązanie ale jak wiadomo podłoga stygła długo i grzeje się długo co powodowało pewien dyskomfort związany z odczuwaniem ciepła - niby 22 stopnie a odczuwa się chłodniej. A więc dzisiaj ustawiłem na sterowniku pokojowym 22.5 i obniżyłem krzywą. Chcę doprowadzić do sytuacji żeby kociołek pracował 24/h z niższą krzywą a temperatura w pomieszczeniu utrzymywała się ok 22.5 stopni przy ciągle ciepłej podłodze.

 

Jak myślicie czy zużycie wzrośnie czy zostanie na takim samym poziomie?

Ma ktoś kociołek włączony przez 24/h?

 

pozdrawiam

 

michalsiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michalsiak to zależy jak zmieniłeś krzywą, jeśli nachylenie to może się okazać, że przy mrozach piec nie będzie w stanie dogrzać domu. Jeśli tylko przesunąłeś w dół o 1K i jednocześnie temp o 1 do góry to raczej nic się nie zmieni :)

 

Krzywa powinna być odpowiednio ustawiona i tyle. Ja to robiłem tak, że termostaty w pokojach ustawiłem na maxa, żeby były otwarte cały czas i sprawdzałem czy temp wynosi tyle ile ustawiłem na piecu. Jeśli jest za duża lub za mała to korygujesz krzywą i powtarzasz wszystko przy -10, 0 i 10 stopniach na zewnątrz i wychodzi Ci odpowiednia krzywa grzewcza. Jeśli temperatury różnią się między pokojami to regulujesz to na przeplywomierzach i po temacie.

 

Jeśli jest Ci chłodno to po prostu zwiększ temperaturę. Jeśli natomiast liczysz na efekt cieplej podłogi to musisz poczekać na mrozy. Mi teraz piecyk chodzi średnio ~2h na dobę (10, 15 stopni) a przy dużych mrozach bywało nawet 20h.

 

Teraz jeszcze wpadłem na jeden pomysł i być może to rozwiąże Twój problem a ja się tu rozpisuję niepotrzebnie. Zmniejsz na termostacie pokojowym granice załączania na 0.1 stopnia np. Ja tak mam i w ten sposób temp jest stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom 140m

sciany styropian 150mm

dach wełna 200mm

3 osoby dorosłe plus niemowle

temperatura w pomieszczeniach 22-23 stopnie

kuchnia gazowa.

cwu 300L dogrzewane solarem

kocioł junkers z regulatorem pogodowym

od lutego 2018 do dzis 600m3

teraz gdy temperatura na zew -2 do 0 dziennie wychodzi 7-8m3

przemyśl, podkarpackie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W-3.6 W-2.1

abonament: 6,28 zł/m-c 5,4 zł/m-c

dystrybucyjna stała: 32,25 zł/m-c 8,35 zł/m-c

dystrybucyjna zmienna: 2,709 gr/m-c 3,613 gr/m-c

 

Żeby zapłacić tyle samo w obu taryfach musiałbym zużyć przy wsp konwersji 10 ok. 540 m3 gazu w ciągu 2 miesięcy.

Jeśli zużyję mniej opłaty są mniejsze dla taryfy W-2.1.

Cały myk polega na tym, że przy zużyciu już powyżej 1200 m3 na rok wpadasz automatycznie w wyższą taryfę...

A jak policzyć to na 12 miesięcy...

I tu wychodzi cwaniactwo PGNiG.

 

Generalnie od paru lat całkowita różnica opłat rocznych pomiędzy W2.1, a W3.6 zmniejsza się, Obecnie przy zakładanym zużyciu do ok. 1500m3/rok wyniesie150-200zł. Jeszcze 3-4 lata temu było to ok. 400zł. Pytanie więc, czy warto za taka kwotę się zarzynać (kominek, etc., etc.). Ale na to już musi sobie każdy odpowiedzieć sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj moi rodzice dostali rozliczenie i przedstawia się następująco: za cały rok ogrzewania w temp. 20-21 stopni, woda ciepła, oraz kuchenka zakończyło się kwotą 2080 zł przy domu 140m2 z garażem dwustanowiskowym w bryle i wybudowanym z materiału beton komórkowy ytong 40 cm. Strop 20 cm styropian i podłoga 10 cm. Wychodzi ze za samo ogrzewanie to kwota około 1300zł... patrząc na to że sciana jednowarstwowa to wg mnie wynik dość dobry. Aha i wentylacja grawitacyjna Edytowane przez arek331
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj moi rodzice dostali rozliczenie i przedstawia się następująco: za cały rok ogrzewania w temp. 20-21 stopni, woda ciepła, oraz kuchenka zakończyło się kwotą 2080 zł przy domu 140m2 z garażem dwustanowiskowym w bryle i wybudowanym z materiału beton komórkowy ytong 40 cm. Strop 20 cm styropian i podłoga 10 cm. Wychodzi ze za samo ogrzewanie to kwota około 1300zł... patrząc na to że sciana jednowarstwowa to wg mnie wynik dość dobry. Aha i wentylacja grawitacyjna

 

A kominek mają? Używają?

 

1300 zł to jest 5500 kWh, na 140 m2 daje 39 kWh/m2rok, wynik zacny raczej dla domów z izolacją pod wersję pasywną (20/20/40).

 

Więc albo jest dodatkowe źródło CO albo mijasz się mocno z prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek mają ale nie używają. Wychodzi cena za 1kWh 0,20 i coś tam dalej po przecinku także daje to chyba około 6500kWh. Sporo czytam na forum i dlatego dla mnie też jest to wynik dziwnie dobry. Nawet licząc 1400 to dalej jest to fajne zużycie a mieszka w nim 3 osoby. Kocioł Viessmann. Za jeszcze wcześniejszy sezon zapłacili 2300zl.

Nie wiem czy to ma znaczenie ale ytong w 2007 roku był sprowadzany bodajże z Austrii gdyż w Polsce był wtedy 36,5 cm. Może tam jakoś lepsze te materiały mają tak jak np żywność? ;-)

Edytowane przez arek331
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek mają ale nie używają. Wychodzi cena za 1kWh 0,20 i coś tam dalej po przecinku także daje to chyba około 6500kWh. Sporo czytam na forum i dlatego dla mnie też jest to wynik dziwnie dobry. Nawet licząc 1400 to dalej jest to fajne zużycie a mieszka w nim 3 osoby. Kocioł Viessmann. Za jeszcze wcześniejszy sezon zapłacili 2300zl.

Nie wiem czy to ma znaczenie ale ytong w 2007 roku był sprowadzany bodajże z Austrii gdyż w Polsce był wtedy 36,5 cm. Może tam jakoś lepsze te materiały mają tak jak np żywność? ;-)

 

Cudów nie ma. Może te 21 stopni to tylko w salonie, a w pozostałem części 19, jeśli nie to znaczy, że ściana jedno-warstwowa jest lepsza od dwu, takiej z 20 cm styro o najlepszych parametrach. Wentylacji też chyba nie używają (pozatykana) bo używana właściwie w wersji grawitacyjnej do oszczędnych nie należy.

 

Ja mam ledwo 120 m2, o niebo lepsze parametry domu, rekuperację, ogromne zyski słoneczne i bytowe i ledwo osiągam 55 kWh/m2, ich dom wg opisu jest o 40% bardziej energooszczędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj moi rodzice dostali rozliczenie i przedstawia się następująco: za cały rok ogrzewania w temp. 20-21 stopni, woda ciepła, oraz kuchenka zakończyło się kwotą 2080 zł przy domu 140m2 z garażem dwustanowiskowym w bryle i wybudowanym z materiału beton komórkowy ytong 40 cm. Strop 20 cm styropian i podłoga 10 cm. Wychodzi ze za samo ogrzewanie to kwota około 1300zł... patrząc na to że sciana jednowarstwowa to wg mnie wynik dość dobry. Aha i wentylacja grawitacyjna

 

Mało prawdopodobny wynik. Mi sezon grzewczy w grochu mieści si w podobnej kwocie co prawda z CWU i i wyższą temperaturą.

Stary dziurawy dom mieszczący się w 40kwh/m2/rok nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało prawdopodobny wynik. Mi sezon grzewczy w grochu mieści si w podobnej kwocie co prawda z CWU i i wyższą temperaturą.

Stary dziurawy dom mieszczący się w 40kwh/m2/rok nierealne.

 

Dla mnie też jest to mało prawdopodobne dlatego szukam skąd taki rachunek i może tak: jeden pokój temp. 19 stopni gdyż nikt w nim nie przebywa, kotłownio-pralnio- gospodraczo 17 -19 stopni w zależności od częstotliwości gotowania i w ogóle nie dogrzewana gazem. Wiatrołap około 18. Okna dwuszybowe. Widziałem rachunek i na rozliczeniu od 17.11.2017 do 20.11.2018 widnieje kwota 2080,88. Poszczególne faktury były na nastepujace kwoty: 376, 360, 370, 370, 376, i ostatnia 226 zł. Wsp. konwersji: 11,265.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie też jest to mało prawdopodobne dlatego szukam skąd taki rachunek i może tak: jeden pokój temp. 19 stopni gdyż nikt w nim nie przebywa, kotłownio-pralnio- gospodraczo 17 -19 stopni w zależności od częstotliwości gotowania i w ogóle nie dogrzewana gazem. Wiatrołap około 18. Okna dwuszybowe. Widziałem rachunek i na rozliczeniu od 17.11.2017 do 20.11.2018 widnieje kwota 2080,88. Poszczególne faktury były na nastepujace kwoty: 376, 360, 370, 370, 376, i ostatnia 226 zł. Wsp. konwersji: 11,265.

 

No to ten dom ma średnio 18 stopni. Da takiej temperatury to ja w ogóle nie potrzebuję ogrzewania. Jakbyś podniósł wszędzie do realnych 22, to rachunek by skoczył o jakieś 33%, kwota na rachunku zaczęłaby wyglądać jak trzeba.

 

No i jest ten kominek czy nie ma? Jakieś inne źródło? Klima?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ten dom ma średnio 18 stopni. Da takiej temperatury to ja w ogóle nie potrzebuję ogrzewania. Jakbyś podniósł wszędzie do realnych 22, to rachunek by skoczył o jakieś 33%, kwota na rachunku zaczęłaby wyglądać jak trzeba.

 

No i jest ten kominek czy nie ma? Jakieś inne źródło? Klima?

 

Piszę dokładnie tak jak jest i nie staram się na siłe być kreatywny, aby pokazać że ten dom jest naj. Widzę, że liczenie "średniej" wychodzi Ci przeciętnie, bo jeśli już to średnia temp. kształtuje się w granicach 20 stopni. 3 sypialnie(dom ma 4 sypialnie), salon, kuchni i korytarz mają około 120m2 i tam jest od 6 - 22 21 stopni. 2 stopnie i 33%? Wydaje się pesymistycznie, chyba że od 18 stopni. Kominek jest ale po 2 sezonach rodzice odpuścili patrząc na "wysokość" rachunków za gaz. Klimy też nie ma. Teraz pytanie: jaki jest sens budować ściany 2 warstwowe, okna 3 szyby, WM i mega docieplanie stropu i fundamentów skoro BK tak dobrze sobie radzi. Firma, która budowała dom specjalizowała się w Ytongu i była certyfikowanym wykonawcą.

Edytowane przez arek331
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...