Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, szukam osób które podzielą się swoim zużyciem gazu na ogrzewanie domu lecz mające tylko kaloryfery. Interesuje mnie temp.zasilania na grzejnik np.do temp. 0'C oraz -10'C, jaki masz pokój w m2, jaki masz konkretnie grzejnik zamontowany do danego pokoju oraz grubość / rodzaj ściany zewnętrznej. W tym roku (październik/listopad) zamierzam przejść na ogrzewanie gazowe. Mój dom ma 20 lat , ok170m2 powierzchni mieszkalnej + ok80m2 garaż/kotłownia (nad gruntem). Obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło 80 w/m2. Po krótce pokój nr 1 ok.18,50 m2 z "podwójnym grzejnikiem" purmo o wymiarach 600x1800, pokój nr 2 takie same wymiary z takim samym grzejnikiem. Dziękuję.

Zapomnialem dopisac ze jestem ze slaska i temp w domu ok 22-23 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w jaki sposób sterujecie tymi 2-3-4 startami kotła? w sztywny sposób niezależny od temp. wew.?

ustawiacie temp komfortu wyższą niż oczekiwaną tylko po to żeby kocioł pogrzał tylko wylewkę w zadanych przedziałach czasowych?

 

Podbicie temperatury komfortowej w stosunku do ekonomicznej (roznica 0.4C)

Mam zalozone trzy okna komfortowej: 4-8 (aby ogrzewał, gdy wstajemy), 14-17, 19-23 (zeby dogrzal podloge w łazience, pod prysznicem)

 

Oczywiscie nie zawsze kociol wykorzystuje całe okno.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz temperaturę komfortową ustawioną w tych okienkach czasowych ? Wykorzystujesz w ogóle czujnik temp. wew. czy tylko bazujesz na temp zasilania?

Temperaturę komfortową mam według krzywej grzewczej, ciągle mam 23 stopnie przez 24h. No to jest oczywiste że mam pogodowkę (czujnik zewnętrzny) bez pogodynki grzać to jest głupota numer jeden ! Przecież nie Masz idealnie przez 24h równej temp na zewnątrz... tylko jest zmienna... tak że czujnik zewnętrzny mam jak najbardziej na ścianie oczywiście północnej 2.5 metra od gruntu.

Pytałeś o temp komfortowa w tych oknach już Ci odpowiadam. Według krzywej grzewczej teraz u mnie przy średniej +2 automatyka sobie wyliczyła na wyjściu na zasilanie jakieś 27 stopni. Im wiadomo chłodniej tym temp zasilania wzrasta sobie leciutko po mału ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę komfortową mam według krzywej grzewczej, ciągle mam 23 stopnie przez 24h. No to jest oczywiste że mam pogodowkę (czujnik zewnętrzny) bez pogodynki grzać to jest głupota numer jeden ! Przecież nie Masz idealnie przez 24h równej temp na zewnątrz... tylko jest zmienna... tak że czujnik zewnętrzny mam jak najbardziej na ścianie oczywiście północnej 2.5 metra od gruntu.

Pytałeś o temp komfortowa w tych oknach już Ci odpowiadam. Według krzywej grzewczej teraz u mnie przy średniej +2 automatyka sobie wyliczyła na wyjściu na zasilanie jakieś 27 stopni. Im wiadomo chłodniej tym temp zasilania wzrasta sobie leciutko po mału ;)

 

Jak masz ustawiana temperaturę stalo .? Nie masz obniżania w nocy ? Czy w trybie manualnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ustawiana temperaturę stalo .? Nie masz obniżania w nocy ? Czy w trybie manualnym

 

Obizoną stosuje tzw tryb oszczędności

Mam ustawioną na 1.0 czyli o 2 stopnie mniej na zasilaniu jest poza oknami czasowymi ( czyli komfortowa).ale ja na izolację nie żałowałem kasy więc nie mam dyskomfortu i nie bawię się w jakieś głupie tryby nocne że w dzień +23 a noc +19,20 to jest głupota i nie ekonomiczne nie komfortowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc blizniaka. parter 50m2+pietro48m2. na dole okna 2 szyb gora 3 szyb.stary mur-cegla-przerwa-cegla+5cm styro(22 lata temu tylko taki sie udalo zalatwic).podpiwniczony na calosci/fundament ocieplony. da stropie troche welny+ trociny starym stylem. Grzejniki w calym domu 8 szt + 2 x lazienka drabinka. Od pazdziernika grzanie +cwu tylko gaz(wczesniej stary weglowy na c.o, c.w.u gaz). pazdziernik listopad grudzien 400m3 gazu. dzien 20,5 noc 19 stopni. jak na razie na pomorzu zima nas oszczedza :) Kociol 2f die dietrich mcr3plus + regulator isense( na kazdym grzejniku zawor termostatyczny-ustawione miedzy3/4) posiadam takze czujnik af 60 ale nie podlaczylem go jeszcze i zastanawiam czy sie nie majac podłogówki warto to robić. Temperatura zadana kotła to na chwile obecna 50st. czy jest mozliwe zejsc nizej ze spalaniem?moze powinienem inaczej ustawic temperature kotla i zawory na grzejnikach?

 

Jeśli te 400m3 gazu to łączne zużycie za 3 miesiące (ok 130m3/m-c) które podałeś, to jest optymalnie przy takich rozwiązaniach w ociepleniu. Jeśli 400m3/m-c to jedynym ratunkiem jest poprawa ocieplenia gdzie się da. Nie szukaj wielkich oszczędności w ustawieniach kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi tez sie nie chcialo wierzyc ale nie bede podwazal wpisu uzytkownika.

 

natomiast wiem ze w mrozy nawet postoj kotla pomimo iz temp sie utrzymuje a nie jest dostarczane cieplo daje efekt chlodu

 

Moim zdaniem nic w tym niesamowitego - w nowo budowanym domu (a już tym bardziej jeśli jest rekuperacja), nawet ze średnim stopniem ocieplenia spadek temp na takim poziomie jest normalny. I nie ma żadnego dyskomfortu podczas postoju kotła - takie zjawisko może dotyczyć starych budynków lub szkieletowych bez akumulacji. Może dotyczyć też odczucia ciepłej podłogi przy OP - natomiast temp odczuwalna pomieszczenia nie zmienia się zaraz po zatrzymaniu kotła. Oczywiście "odczuwanie" temp jest sprawą indywidualną, więc może być że ktoś tak czuje, natomiast nie jest to reguła.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam osób które podzielą się swoim zużyciem gazu na ogrzewanie domu lecz mające tylko kaloryfery. Interesuje mnie temp.zasilania na grzejnik np.do temp. 0'C oraz -10'C, jaki masz pokój w m2, jaki masz konkretnie grzejnik zamontowany do danego pokoju oraz grubość / rodzaj ściany zewnętrznej. W tym roku (październik/listopad) zamierzam przejść na ogrzewanie gazowe. Mój dom ma 20 lat , ok170m2 powierzchni mieszkalnej + ok80m2 garaż/kotłownia (nad gruntem). Obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło 80 w/m2. Po krótce pokój nr 1 ok.18,50 m2 z "podwójnym grzejnikiem" purmo o wymiarach 600x1800, pokój nr 2 takie same wymiary z takim samym grzejnikiem. Dziękuję.

 

Rodzina 6os., CO+1/2 CWU 19-22st

Wrzesień 27 m3

Październik 91 m3

Listopad 221 m3

Grudzień 366 m3

Piętrówka z piwnicą i strychem, pow. grzania 200 m2, 100% grzejniki żeliwne i blaszaki starego typu z lat '70.

Podłoga nad piwnicą nie ogrzewana, bez ocieplenia.

Ściany 2W pustak zwykły + krylamex 5 cm + pustak gazobeton + styropian 10 cm

podłoga strychu żelbeton + styropian 15 cm, strych dach bez ocieplenia

Wentylacja grawitacyjna

Kocioł Buderus Logamax GB072 20 kW.

Brak sterownika pogodowego jak i pokojowego.

Temperatura wody na grzejniki 40-44°C, temp. w pokojach 20-22°C.

CWU gazowe dla 2 osób (wanna+kuchnia), kuchnia gazowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez pogodynki grzać to jest głupota numer jeden ! Przecież nie Masz idealnie przez 24h równej temp na zewnątrz... tylko jest zmienna/QUOTE]

 

Wbrew pozorom te zmiany temperatury na zewnatrz aż tak bardzo nie pocigaja za soba potrzeby zmiany ilości ciepła produkowanego przez kocioł. Tak powiedzmy różnice w miesicach styczeń/luty/marzec to moga być poziomie 30%

 

czyli jesli w listopadzie ogrzewanie chodziło na 1 to teraz w najwieksze mrozy co były około 1,3x wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez pogodynki grzać to jest głupota numer jeden ! Przecież nie Masz idealnie przez 24h równej temp na zewnątrz... tylko jest zmienna/QUOTE]

 

Wbrew pozorom te zmiany temperatury na zewnatrz aż tak bardzo nie pocigaja za soba potrzeby zmiany ilości ciepła produkowanego przez kocioł. Tak powiedzmy różnice w miesicach styczeń/luty/marzec to moga być poziomie 30%

 

czyli jesli w listopadzie ogrzewanie chodziło na 1 to teraz w najwieksze mrozy co były około 1,3x wiecej

 

Jak sobie OGRZEWASZ bez pogodynki to sobie grzej. Ja nie mam nie pokoleji w głowie żeby latać co chwile do pieca i zmieniać temp zasilania ręcznie jak mamy +5 czy -10 ... nie po to płaciłem za zestaw bm na ścianę z pogodynka. Automatyka ma to robić i myśleć za mnie ile ma dostarczyć tego ciepła a nie ja sam ... sam to ja sobie mogę jedynie Krzywa grzewczą obniżyć lub podwyższyć a automatyka resztę zrobi za mnie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzina 6os., CO+1/2 CWU 19-22st

Wrzesień 27 m3

Październik 91 m3

Listopad 221 m3

Grudzień 366 m3

Piętrówka z piwnicą i strychem, pow. grzania 200 m2, 100% grzejniki żeliwne i blaszaki starego typu z lat '70.

Podłoga nad piwnicą nie ogrzewana, bez ocieplenia.

Ściany 2W pustak zwykły + krylamex 5 cm + pustak gazobeton + styropian 10 cm

podłoga strychu żelbeton + styropian 15 cm, strych dach bez ociepleni............

 

Bardzo dziękuję za odpowiedz. Jaki masz rachunek w PLN za cały okres rozliczeniowy/ kalendarzowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak sobie OGRZEWASZ bez pogodynki to sobie grzej. Ja nie mam nie pokoleji w głowie żeby latać co chwile do pieca i zmieniać temp zasilania ręcznie jak mamy +5 czy -10 ... nie po to płaciłem za zestaw bm na ścianę z pogodynka. Automatyka ma to robić i myśleć za mnie ile ma dostarczyć tego ciepła a nie ja sam ... sam to ja sobie mogę jedynie Krzywa grzewczą obniżyć lub podwyższyć a automatyka resztę zrobi za mnie ...

 

Długo myślaleś nad tym wywodem? Nie mam sondy zewnętrznej i nie chodzę do kotła co dzień. Ustawiam na początku zimy 38 stopni i ...koniec. Chyba, że spadnie do minus, powiedzmy 16, wtedy przedstawiam na 40. Sam potrafię myslec, nie musi robić tego za mnie maszyna. Na koniec - nie obrażaj innych użytkowników forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ok 180/200m2 mieszkalnej, ma ok 35/40 lat. Zbudowany z szarego pustaka. Docieplony 20 cm styro grafitowego, fundamemty 10 cm styro, dach do docieplony granulatem. Caly dom to grzejniki z termostatami. Kociol kondensacyjny junkers cerapur smart + czujnik pogodowy.

Kociol sluzy do CO, CWU oraz gotowanie. Listopad ok 8m3/doba

Grudzien ok 9m3/doba

W styczniu wychodzi narazie ok 10m3/doba ale to raptem pare dni, ale dosc konkretnie na minusie byly temp jak robilem odczyt:p

 

Dziekuje Tobie także za odpowiedz. Czy mógłbyś podać przykład jednego lub też dwóch pokoi tj. m2 pokoju a rodzaj grzejnika jaki jest zamontowany. Dla temperatury 0'C jaką podajesz wodę na grzejnik. Twój piec pracuje cały czas czy odpalasz go w oknach czasowych?. No i najważniejsze ile wychodzi Tobie w PLN za cały rok kalendarzowy czy też okres rozliczeniowy. Dzięki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Długo myślaleś nad tym wywodem? Nie mam sondy zewnętrznej i nie chodzę do kotła co dzień. Ustawiam na początku zimy 38 stopni i ...koniec. Chyba, że spadnie do minus, powiedzmy 16, wtedy przedstawiam na 40. Sam potrafię myslec, nie musi robić tego za mnie maszyna. Na koniec - nie obrażaj innych użytkowników forum!

 

Czyli ja kogoś tu obraziłem co ty masz za fanabelie? Jeżeli Lubisz przy np +5 temp podłogi 38 stopni i saunę w domu to sobie miej mi to zwisa i powiewa głęboko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli ja kogoś tu obraziłem co ty masz za fanabelie? Jeżeli Lubisz przy np +5 temp podłogi 38 stopni i saunę w domu to sobie miej mi to zwisa i powiewa głęboko

 

Jakie Ty bzdury piszesz... Zastanów się, jak chcesz uzyskać temp podłogi 38C przy zasilaniu wodą o temp 38 C ??

Jaka sauna, skoro wg 39070 pisał już, że sterownik utrzymuje w jego domu zadaną temperaturę z histerezą 0,2C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Tobie także za odpowiedz. Czy mógłbyś podać przykład jednego lub też dwóch pokoi tj. m2 pokoju a rodzaj grzejnika jaki jest zamontowany. Dla temperatury 0'C jaką podajesz wodę na grzejnik. Twój piec pracuje cały czas czy odpalasz go w oknach czasowych?. No i najważniejsze ile wychodzi Tobie w PLN za cały rok kalendarzowy czy też okres rozliczeniowy. Dzięki !

 

Pokoj ok 20m2. Grzejniki dwuplytowe zamontowane w calym domu. Z tego co teściu mówi to są od poczatku wybudowania domu. W tym roku zamontowane termostaty w calym domu.

Ja mam podlaczona czujke pogodowa co ustala jaka temp na piecu ma byc. Ogladajac teraz piec a jest u mnie w granicach ok 0st to na piecu mam pokazane 48st. Za caly rok nie podam bo od maja mam zamontowany piec gazowy ale tak:

Listopad 394,93zl -195m3

Grudzie 566,01zl -279m3

 

Od paru dni mam zmienione ustawienia pogodowki i ok 0st pokazuje mi 45 st na piecu.

 

Piec wlaczony mam caly czas. Palnik sam sie wlacza/wylacza w zaleznosci od potrzeb. Sam sobie to reguluje

W domu temp ok 22st. My z zona w sypialni mamy ok 19st oraz na noc/na czas kiedy nas nie ma domu obnizamy o jakies 2-3st temp . A tescie trzymaja caly czas ok 22st czasem 23st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli ja kogoś tu obraziłem co ty masz za fanabelie? Jeżeli Lubisz przy np +5 temp podłogi 38 stopni i saunę w domu to sobie miej mi to zwisa i powiewa głęboko

 

Ciekawe spostrzeżenie. Jak temp podłogi ma wynosić 38 skoro tyle wychodzi z kotła a przez mieszacz do podłogówki trafia co najwyżej 27-28? Zaznajom nas z nowymi prawami fizyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy takie obniżanie temperatury jest uzasadnione ekonomicznie. Obniży się temperaturę w domu o 3 stopnie to piec późnej x czasu musi chodzić więcej aby dogrzać dom do żądanej temperatury. W pierwszym sezonie też tak miałem ustawione bo każdy tak mówił,że będzie taniej. Od dwóch sezonów mam cały czas jednakowo i w rachunkach nie widzę jakiś mega zwyżek. I jak patrzę na zużycia innych to w/g mnie u co nie których wychodzi ,,kosmos" Edytowane przez woan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...