Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Początki ogrzewania zawsze są energożerne, bardzo i to w takim-zimowym okresie. Rozpoczęcie ogrzewania w listopadzie, to zły okres na początek. Wiele ton betonu domowego i ziemi pod domem, wymaga wielu kWh do ogrzania o każdy stopień. A jeszcze nieocieplona jakaś ściana, to nienasycony pożeracz energii. Gdy od lata utrzymuje się w domu równą, bytową temp., to spalanie gazu nie jest tak dokuczliwe. Pozostaje po protu grzać, aż betony z +2 wygrzeją się do +20oC, a to potrwa i będzie kosztować, słono.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie sprawa wygląda następująco. Dom nowy, pow. Użytkowa 130 M2, pierwszy sezon, w domu jeszcze nie mieszkamy, przed nami prace wykończeniowe. Nie ma jeszcze położonych podłóg, tzn. płytki/panele. Piec włączony od 18 grudnia w celu przegrzewania domu. Temperatura wewnątrz ustawiona na poczatku16 stopni, po trzech dniach kiedy okazało się, że piec spalił prawie 70 M3 przestaliwilsmy temp. na 10 stopni. Mimo tego piec i tak ciągnął średnio 5-6 M3 dobowo, a teraz w styczniu przy mrozach nawet 9-10 M3 gazu dobowo (przy temp. wewnątrz 10 stopni). Przyznam, że trochę jestem zaskoczona tak wysokim zużyciem gazu, bo mnóstwo moich znajomych ma ogrzewanie gazowe i na zużycie dużo mniejsze przy normalnej temperaturze wewnątrz tzn. 22 stopnie, oraz gotując i używając ciepłą wodę. A u nas za 10 dni grudnia zużyte 100 M3 gazu przy temperaturze wewnątrz budynku 10 stopni i na zewnątrz w okolicach 0. Na gruncie styropian 22 cm, na stropie 15 cm, na ścianach 15 cm grafitowego. Jedyny szkopul to fakt, że 1,5 ściany mamy nieocieplone, gdyż nie wyrobiliśmy się. I tu pytanie czy z tego powodu mogą być aż takie straty??? Piec mam dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania Buderus 24 kw, gaz u nas jest dobry, niezaazotowany. Czy w pierwszym sezonie grzania ktoś miał tak duże zużycie? Czy normalne jest że piec na start zezarl 70 M3 gazu w 3 doby? Czy niedokończona elewacja może aż tak zawyżyć zużycie gazu ?

To jest normalne u mnie na start czyli z 16st na 21,5 za 3 dni grzania zjadł z 30m3. Zapytaj się tych co np wygrzewali wylewki jak im się licznik kręcił;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Różnie z tym jest. Ja zacząłem wygrzewać wylewki w styczniu 2017 przy -20.

 

Ucielo mi wiadomość...

 

Tak więc... Wewnątrz temp. była ok +3 stopni.

Przez 14 dni poszło ok. 110m3.

Tyle że ja dobiłem do 27 stopni w środku.

Tak więc majątku nie straciłem. Sam się czasem zastanawiam dlaczego tak mało wtedy spaliłem ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ja rozumiem, że na sam start kocioł dużo ciągnie i że pierwszy sezon jest "najdroższy", ale śledziłam to forum i jak piszecie o większym zużyciu w pierwszym sezonie, to mimo wszystko nikt nie miał tak dużego jak ja. Najbardziej mnie martwi, że takie zużycie mam przy 10 stopniach, a teraz od kilku dni nawet 5 stopniach wewnątrz. Nie przerażałoby mnie to az tak bardzo gdybym zużywała podczas mrozów 10 M3 gazu, ale miała w domu 22 stopnie i korzystała z wody, jak większość tu piszących. A u nas takie zużycie tylko przy CO i temp. W środku 10 stopni. Dziwne to trochę. Zastanawiam się czy może być wina kotka, tzn. jego mocy 24 kw. Spotkałam się z opinią, że piec może byc przewymiarowany. Czy ktoś ma taki sam piec i może się wypowiedzieć? Buderus logamax GB 172 nic 24 kw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literówka, miało być moc 24 kw, acha i jeszcze zakres modulacji to 6,6 - 24 kw

 

Kocioł 2x za duży, albo inaczej, na dom 2-3x większy. Jednak zbyt duży kocioł nie będzie generował 50%strat, kilka procent raczej, może 10 w porywach? Po prostu dom pożera energię ze spalonego gazu i to jest podstawa. A co może być przyczyną, to dojdziesz dopiero jak ukończysz izolację i dom dobije do docelowej bytowej temp. Wtedy zużycie tygodniowe/miesięczne, porównywane do innych podobnych domów, da odpowiedź. Teraz trudno cokolwiek wyrokować o przyczynach, na pewno nie ukończona izolacja i podbijanie temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dokończenia elewacja, nie ocieplony strop, chociaż nie napisałaś jaki masz... wilgoć w ścianach,mokre nie wyschniete...

Rozumiesz w ogóle co piszesz?bo inny mają 22 stopnie w domu a ty masz 10, nie masz skonczonego domu i nie mieszkasz...

Zapytaj twoich znajomych ile oni spalili gazu włączając 1 raz piec i ile dom wygrzewali,jakie mieli mostki termiczne., o tym już tobie nie wspomnieli?

Nie jestem pierwsza osobą, ani ostatnia która przez to przechodziła...

Wygrzej najpierw porządnie dom. Zrób porządnie izolacje, potem wróć i zacznij pisać prawdę,bo na razie to daleka Droga jeszcze przed tobą bocianku ;)

 

Strop mam ocieplony czego chyba nie doczytales, opinie od znajomych również zebrane. Jako że odbiegają one od mojego zużycia zwróciłam się z pytaniem tutaj.

A Tobie proponuje czytać dokładnie i że zrozumieniem, bo na podstawie Twojej odpowiedzi oraz wcześniejszych postów stwierdzam, że tylko czekasz aby "błysnąć" swoimi mądrościami. Pozdrawiam bociankiem :)

Edytowane przez Redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że trochę jestem zaskoczona tak wysokim zużyciem gazu, bo mnóstwo moich znajomych ma ogrzewanie gazowe i na zużycie dużo mniejsze przy normalnej temperaturze wewnątrz tzn. 22 stopnie, oraz gotując i używając ciepłą wodę. A u nas za 10 dni grudnia zużyte 100 M3 gazu przy temperaturze wewnątrz budynku 10 stopni i na zewnątrz w okolicach 0. Na gruncie styropian 22 cm, na stropie 15 cm, na ścianach 15 cm grafitowego.

 

Ogrzewanie wilgotnych scian, posadzek zawsze bierze dużo większośc ilośc energii.

Szczegolnie, kiedy czesc nie jest ocieplona.

Mnie jednak zainteresował strop - te 15 cm to docelowa grubość izolacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie wilgotnych scian, posadzek zawsze bierze dużo większośc ilośc energii.

Szczegolnie, kiedy czesc nie jest ocieplona.

Mnie jednak zainteresował strop - te 15 cm to docelowa grubość izolacji ?

 

Tak, docelowa, jest już wylewka. Teraz wiemy, że to mało, mądry Polak po szkodzie :)

Chociaz właściwie znajomi tez mają 15 cm i na koszty ogrzewania nie narzekaja. Co prawda palą węglem, ale w tym sezonie spalili pół tony i trochę drewna. Przed ociepleniem stropu w pierwszym sezonie spalili 4 tony w sezonie, więc różnica diametralna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, docelowa, jest już wylewka. Teraz wiemy, że to mało, mądry Polak po szkodzie :)

Chociaz właściwie znajomi tez mają 15 cm i na koszty ogrzewania nie narzekaja. Co prawda palą węglem, ale w tym sezonie spalili pół tony i trochę drewna. Przed ociepleniem stropu w pierwszym sezonie spalili 4 tony w sezonie, więc różnica diametralna.

 

Ahahahahaha palą węglem... boże 3 maj cie mnie ludzie , ty w ogóle gubisz się sama w tym co piszesz!! Najpierw piszesz ze znajomymi mają gaz i mają mniejsze spalanie gazu mają +22 itp. A ty Teraz wyjeżdżasz że mają Mniejsza izolację na stropie a w dodatku pala węglem boże... to ty właśnie zastanów się co piszesz i w którym kościele dzwoni, jak ty porównujesz węgiel do gazu ... i takie coś piszesz bo znajomi najpierw wydają mniej na gaz niż ty a za chwilę piszesz ze maja jednak węgiel to ja nie mam więcej pytań i przemilcze to ...

Edytowane przez Redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, docelowa, jest już wylewka. Teraz wiemy, że to mało, mądry Polak po szkodzie :)

Chociaz właściwie znajomi tez mają 15 cm i na koszty ogrzewania nie narzekaja. Co prawda palą węglem, ale w tym sezonie spalili pół tony i trochę drewna. Przed ociepleniem stropu w pierwszym sezonie spalili 4 tony w sezonie, więc różnica diametralna.

 

Rachunki, rachunkami, to tylko tochę PLN więcej, ale liczy sie też komfort latem - a te 15cm to kiepska ochrona przed upałem.Moze da sie na ta wylewkę polożyć jescze 10-15cm i plyty OSB, jeśli chcecie tam wchodzić/coś przechowywać iyp.

 

EDIT: dejsonowi nie odpowiadaj, jego posty zglosilem do moderacji, zaraz i tak znikną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, docelowa, jest już wylewka. Teraz wiemy, że to mało, mądry Polak po szkodzie :)

Chociaz właściwie znajomi tez mają 15 cm i na koszty ogrzewania nie narzekaja. Co prawda palą węglem, ale w tym sezonie spalili pół tony i trochę drewna. Przed ociepleniem stropu w pierwszym sezonie spalili 4 tony w sezonie, więc różnica diametralna.

 

Tak czy siak, aktualnym zużyciem się nie stresuj, większość energii idzie na wygrzanie i odparowanie wilgoci technologicznej - tak, jak napisał fotohobby. Pomierz wilgotność powietrza w budynku i obserwuj jak się będzie zmieniać. Jak chcesz trochę mniej gazu spalić, to możesz pomyśleć o tymczasowym wstawieniu kozy i przepalaniu w niej do czasu ustabilizowania wilgotności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...