Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam dom parterowy w Szczecinie 103 m2 z garażem 21m2 (bez przejścia do domu), projekt z69 L GP. W okresie od 01.01.2019 do 31.01.2019 kocioł kondensacyjny VAILLANT zużył w sumie na CO + CWU 110 m3 gazu . W domu: 2 osoby dorosłe plus 2 nastoletnich chłopców.

Temperatura ustawiona sterownikiem pokojowym - w dzień 21.5 stopnia, w nocy 21 stopni. Temperatura wody 42 stopnie.

Ogrzewanie wyłącznie podłogowe (w łazience też). Nie dogrzewam kominkiem bo nie mam. Nie mam również rekuperatora, pompy ciepła, solarów, itp. Wentylacja grawitacyjna. W łazience mam zainstalowaną grzałkę bo żonie 21.5 stopnia w łazience to za zimno - dogrzewa przed kąpielą ok. 3 minuty, do ok. 24 stopni.

 

Sprawdziłem rachunki i po zsumowaniu wskazań licznika z ostatnich 12 miesięcy wychodzi, że przez cały rok 2018 zużycie gazu na potrzeby CO + CWU wyniosło 600 m3 gazu. Wychodzi zatem że nasz dom zużywa ok. 32 kWh/m2/rok (dom energooszczędny zużywa pomiędzy 30-70 kWh/m2/rok).

Wyliczenia wykonano kalkulatorem na stronie::spam:

PS. Gotuję na prądzie.

 

Dom parterowy 103m2, silka 18 + 25 cm grafit 0,033 (garaż 20 cm), płyta fundamentowa na 10 cm styro + podłoga 10 cm, strop drewniany ocieplony 30 cm wełny najtańszej CASTO, dachówka, Piec VAILLANT EcoTEC Pure VCW 226/7-2 7,2-25kW, okna 3 szyby REDAN GENEO energooszczędne, wentylacja grawitacyjna.

 

Coś źle liczysz - wychodzi ok. 60 kWh/m2/rok no chyba że grzejesz garaż do temperatury pokojowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz rację, sugerowałem się kalkulatorem, który rozdziela CWU i CO.

Wyniki z kalkulatota:

Do ogrzewania budynku: 3296 kWh/rok

Do ogrzewania c.w.u.: 2768 kWh/rok

Całkowite zapotrzebowanie na ciepło: 6064 kWh/rok

Koszt ogrzewania CWU + CO (zł brutto/rok): 1308 zł.

Powinno być zatem 60 kWh/m2/rok

 

Mając jednak na uwadze powyższe pytam gdzie sens instalować w takim domu pompę ciepła, rekuperator i fotowoltaikę, w sumie za 60-80 tys. zł?

Edytowane przez blinky1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator służy raczej jako wspomagacz komfortu nawiewanego powietrza, niż stricte oszczędzacz energii. Można i dostarczać powietrza samą WM bez odzysku, ale to nieprzyjemne, taki nawiew zimnego powietrza. Teraźniejsze, dość szczelne domy "dopominają" się WM, trudno o dobrą wentylację bez tego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś potrafi odpowiedzieć na poniższe pytanie ?

 

powiedzcie mi, jakie temperatury zasilania ustawiacie na kotle np. przy -5 na zewnątrz a jaką przy +5 ? cały czas się zastanawiam jak ustawiać i zmieniać przy zmianach temperatury...na weekend na śląsku zapowiadają do 10 stopni na plusie i zastanawiam się czy np. jutro zejść z temp. np. do 32-33 stopni ? Czy to ma duży wpływ na spalanie ?

 

Tu masz takie podstawy podstaw w wyregulowaniu kotła http://czips.pl/jak-optymalnie-ustawic-kociol-gazowy-kondensacyjny/

Edytowane przez kiltel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odebrałem w połowie listopada 2018r. nowy dom od developera 90m2. Mam zainstalowany piec gazowy ACV 18-24, na dole podłogówka u góry grzejniki. Ponieważ jeszcze w nim nic nie robię, ustawiłem na piecu 30st (wcześniej było 50st.) Zdziwiłem się, że po kilku miesiącach wyszło mi średnio 9m3 gazu na dzień. Temperatura w domu to 16-17st. Ściany zewnętrzne ceramiczne gr 24cm+15cm styropianu; dach 25cm wełny, rekuperacja na razie wyłączona. Wydaje mi się, że to strasznie dużo, tym bardziej, że tylko ogrzewanie chodzi. Czy wg Was jest jakiś problem z piecem, ustawieniem go?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Odebrałem w połowie listopada 2018r. nowy dom od developera 90m2. Mam zainstalowany piec gazowy ACV 18-24, na dole podłogówka u góry grzejniki. Ponieważ jeszcze w nim nic nie robię, ustawiłem na piecu 30st (wcześniej było 50st.) Zdziwiłem się, że po kilku miesiącach wyszło mi średnio 9m3 gazu na dzień. Temperatura w domu to 16-17st. Ściany zewnętrzne ceramiczne gr 24cm+15cm styropianu; dach 25cm wełny, rekuperacja na razie wyłączona. Wydaje mi się, że to strasznie dużo, tym bardziej, że tylko ogrzewanie chodzi. Czy wg Was jest jakiś problem z piecem, ustawieniem go?

 

Jeśli to nowy budynek, to ustawieniami kotła nie specjalnie się zajmuj. Pierwszy sezon zawsze jest kosztowny, ogrzewanie suszy budynek, odparowuje całą wilgoć technologiczną jaka została w tynkach/posadzkach. Wskazane jest solidne wietrzenie /wentylowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Wydaje mi się, że to strasznie dużo, tym bardziej, że tylko ogrzewanie chodzi. Czy wg Was jest jakiś problem z piecem, ustawieniem go?

 

Masz może wydruk z analizator ?tam jest podana sprawność kotła. To ,że jest takie zużycie gazu zależy od budynku nie od kotła. Równie dobrze można mieć takie uwagi do licznika gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może wydruk z analizator ?tam jest podana sprawność kotła. To ,że jest takie zużycie gazu zależy od budynku nie od kotła. Równie dobrze można mieć takie uwagi do licznika gazu.

 

Sprawdziłem dokumenty otrzymane od developera i mam tylko "informacje" z karty gwarancyjnej z pierwszego uruchomienia.

Nam nim jest zaznaczone co było robione w tym między innymi:

- regulacja mocy palnika

- regulacja parametrów spalania z testem spalin

Ale tych dokumentów nie ma.

Nawet na dole jest informacja, że powinno być "wypełnienie protokołu z pierwszego uruchomienia" a to nie jest zaznaczone i tego nie ma.

 

Chciałem się zwrócić do developera ale zastanawiam się co mam im napisać.

Tak jak poczytałem forum, moje zużycie gazu jest strasznie duże (9m3/dzień x 30dni x 2zł/m3 = 550zł/m-ca za same ogrzewanie, gdzie nie ma dużych przymrozków i temp. w środku domu 16-17st. - budynek nieużywany na razie)

Rozumiem, że budynek musi się wysuszyć, ale to mnie jakoś w ogóle nie przekonuje.

Dodam jeszcze, że wyłączyłem piec na razie, bo firma od wykończenia wejdzie dopiero za 2-4 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje zużycie gazu jest strasznie duże (9m3/dzień x 30dni x 2zł/m3 = 550zł/m-ca za same ogrzewanie, gdzie nie ma dużych przymrozków i temp. w środku domu 16-17st. - budynek nieużywany na razie)

Rozumiem, że budynek musi się wysuszyć, ale to mnie jakoś w ogóle nie przekonuje.

Dodam jeszcze, że wyłączyłem piec na razie, bo firma od wykończenia wejdzie dopiero za 2-4 miesięcy.

Spokojnie, nie wyłączaj pieca, masz wyjątkową okazję aby przetestować możliwości swojego domu, obniż temp na programatorze np o 3stC, po kilku dniach podaj efekty. Dodam, że niewiele osób przy podawaniu zużycia gazu na samo ogrzewanie pomija ciepło bytowe, czy koszty stałe z faktury, jest to poważny błąd, ale z niewielu osobami na ten temat można podyskutować. Jak pogrzebałbyś w starych postach to trafisz takich co to po zmianie dostawcy prądu na DUON, ogrzewali swoje domy za "darmo".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie wyłączaj pieca, masz wyjątkową okazję aby przetestować możliwości swojego domu, obniż temp na programatorze np o 3stC, po kilku dniach podaj efekty. Dodam, że niewiele osób przy podawaniu zużycia gazu na samo ogrzewanie pomija ciepło bytowe, czy koszty stałe z faktury, jest to poważny błąd, ale z niewielu osobami na ten temat można podyskutować. Jak pogrzebałbyś w starych postach to trafisz takich co to po zmianie dostawcy prądu na DUON, ogrzewali swoje domy za "darmo".

 

Za darmo nie ale na 3,5 letniej umowie wyszło lekko 4,5 tys taniej, tylko duon splajtował a fortum daje marne pseudopromocje moderowano z limietem zużycia do 2500 Kwh/rok , cena 1 zł brutto za sam prąd bez dystrybucji to raczej nie życiowa okazja.

Edytowane przez Tomaszs131
Język.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie wyłączaj pieca, masz wyjątkową okazję aby przetestować możliwości swojego domu, obniż temp na programatorze np o 3stC, po kilku dniach podaj efekty. Dodam, że niewiele osób przy podawaniu zużycia gazu na samo ogrzewanie pomija ciepło bytowe, czy koszty stałe z faktury, jest to poważny błąd, ale z niewielu osobami na ten temat można podyskutować. Jak pogrzebałbyś w starych postach to trafisz takich co to po zmianie dostawcy prądu na DUON, ogrzewali swoje domy za "darmo".

 

Zacząłem analizować sytuację na podstawie zdjęć licznika gazu, które zrobiłem w międzyczasie. Na początku miałem ustawioną temp. na piecu chyba 55st. a później obniżyłem do min. jaką mogłem ustawić czyli 30st. Zużycie gazu było identyczne 9,0m3/dzień. Nie mam natomiast programatora pokojowego. Przebywam 400km od tego domu, więc wyłączyłem na razie piec całkowicie.

Edytowane przez rafi22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam gdzie był mój poprzedni wpis ale za styczeń u mnie wyszło 136 m3 (CO +CWU + gotowanie)

Zużycie r/r większe (styczęń 2018 było 126m3) ale zima zimie nierówna wg mnie jest ok.

 

Domek w technologii szkieletowej, 100m2. Dół podłogówka góra grzejniki. Piec junkers cerapur smart 14kw

osób 2+2, kominka brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się zwrócić do developera ale zastanawiam się co mam im napisać.

Tak jak poczytałem forum, moje zużycie gazu jest strasznie duże (9m3/dzień x 30dni x 2zł/m3 = 550zł/m-ca za same ogrzewanie, gdzie nie ma dużych przymrozków i temp. w środku domu 16-17st. - budynek nieużywany na razie)

Rozumiem, że budynek musi się wysuszyć, ale to mnie jakoś w ogóle nie przekonuje.

Dodam jeszcze, że wyłączyłem piec na razie, bo firma od wykończenia wejdzie dopiero za 2-4 miesięcy.

 

Moim zdaniem jest to bardzo duże zużycie gazu jak na taki malutki domek. Trzeba by poobserować kocioł, porejestrowac zużycie gazu na godzinę, dobę etc. Pierwszy sezon może być bardziej energochłonny ale moim zdaniem nie aż tak duże

 

Przy takim małym domu i tak niskiej temperaturze wewnątrz spodziewałbym się zużycia około 5m3 na dobę. Przy 9m3 to tam powinno być 25C albo i cieplej.

 

Moze są jakieś straty ciepła przez wentylację (która np wyciąga wszystko co kocioł nagrzeje). Zaczałbym od sprawdzania takich prostszych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to bardzo duże zużycie gazu jak na taki malutki domek. Trzeba by poobserować kocioł, porejestrowac zużycie gazu na godzinę, dobę etc. Pierwszy sezon może być bardziej energochłonny ale moim zdaniem nie aż tak duże

 

Przy takim małym domu i tak niskiej temperaturze wewnątrz spodziewałbym się zużycia około 5m3 na dobę. Przy 9m3 to tam powinno być 25C albo i cieplej.

 

Moze są jakieś straty ciepła przez wentylację (która np wyciąga wszystko co kocioł nagrzeje). Zaczałbym od sprawdzania takich prostszych rzeczy.

 

Jest jeszcze jedna możliwość i to trzeba szybko sprawdzić mianowicie szczelność instalacji innego wytłumaczenia nie ma , ewentualnie ktoś sobie korzysta z domu i nie żałuje pod nieobecność właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...