Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sprawdziłem dokumenty otrzymane od developera i mam tylko "informacje" z karty gwarancyjnej z pierwszego uruchomienia.

Nam nim jest zaznaczone co było robione w tym między innymi:

- regulacja mocy palnika

- regulacja parametrów spalania z testem spalin

Ale tych dokumentów nie ma.

Nawet na dole jest informacja, że powinno być "wypełnienie protokołu z pierwszego uruchomienia" a to nie jest zaznaczone i tego nie ma.

 

Chciałem się zwrócić do developera ale zastanawiam się co mam im napisać.

Tak jak poczytałem forum, moje zużycie gazu jest strasznie duże (9m3/dzień x 30dni x 2zł/m3 = 550zł/m-ca za same ogrzewanie, gdzie nie ma dużych przymrozków i temp. w środku domu 16-17st. - budynek nieużywany na razie)

Rozumiem, że budynek musi się wysuszyć, ale to mnie jakoś w ogóle nie przekonuje.

Dodam jeszcze, że wyłączyłem piec na razie, bo firma od wykończenia wejdzie dopiero za 2-4 miesięcy.

 

Dom nie tyle wysusza się co cała ceramika od strony wewnętrznej musi wypełnić się energią i stąd takie rachunki i takie zużycie. Przez kolejne sezony będzie to spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dom nie tyle wysusza się co cała ceramika od strony wewnętrznej musi wypełnić się energią i stąd takie rachunki i takie zużycie. Przez kolejne sezony będzie to spadać.

 

:jawdrop:

 

oby nie gazem ziemnym bo po takim nagromadzeniu pozostaje zazwyczaj fundament i ewentualne odszkodowanie z polisy.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu skupiłbym się (o ile jeszcze nie są a pewnie nie) na ociepleniu tych pięknych radiatorów w postaci płyt balkonowych bo to one pięknie wychładzają ściany budynku.

Może i tak, ale na to raczej za późno, musiałbym skuwać wszystko tzn. płytki wylewki do płyty i robić nowe ocieplenie , a to raczej nie ma sensu. No cóż, trochę więcej się zapłaci za gaz, ale przecież tamta inwestycja też nie byłaby darmowa. Myślę , że jak docieplę ściany to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak, ale na to raczej za późno, musiałbym skuwać wszystko tzn. płytki wylewki do płyty i robić nowe ocieplenie , a to raczej nie ma sensu. No cóż, trochę więcej się zapłaci za gaz, ale przecież tamta inwestycja też nie byłaby darmowa. Myślę , że jak docieplę ściany to wystarczy.

 

Myślę a nawet wiem że lepiej zrobić COŚ z tymi radiatorami balkonowymi na początek niż zabierać się za elewację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, przychodzę z pytaniem, pierwsze rachunki za mną. Wyszło 750 m3 za 3.5 miesiąca (15 październik - 31 stycznia) i jestem mocno zdziwiony, przerażony. To daje 7m3/doba przy temperaturze w domu ledwo 12-15stopni.

 

Charakterystyka: dom z lat 60 90m2 parter i poddasze nieużytkowe, z podwójnego pustaka 'hasioka', na podłodze 10 cm styro, poddasze 10 cm styro, wymieniona stolarka okienna i drzwi zewnętrzne, położone nowe tynki, nowe wylewki. Dom został w całości rozpruty i wyremontowany. Zdaję sobie sprawę, że dom niedocieplony (są plany przed następnym sezonem), no ale i tak rachunki mega wysokie.

 

W domu jeszcze nie mieszkamy, trochę*się bawiłem na zaworach/rotametrach i niektóre były prawie maksymalnie skręcone, a niektóre jak np hall czy łazienka odkręcone na full.

 

Pytanie czy mam się czego bać czy tak wysokie rachunki to normalne przy fakcie, że zaczęliśmy grzać przy świeżych tynkach, wylewkach, bez mebli itp ?

 

Fakt, że wyszło 210m3/miesiać - ~400 zł miesięcznie, utrzymując temperaturę 12-15 stopni trochę mnie przeraża i zastanawiam się*czy tak będzie w następnym sezonie jak już się wprowadzimy i zaczniermy grzać do 20 stopni ?

Edytowane przez Przemek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, przychodzę z pytaniem, pierwsze rachunki za mną. Wyszło 750 m3 za 3.5 miesiąca (15 październik - 31 stycznia) i jestem mocno zdziwiony, przerażony. To daje 7m3/doba przy temperaturze w domu ledwo 12-15stopni.

 

Charakterystyka: dom z lat 60 90m2 parter i poddasze nieużytkowe, z podwójnego pustaka 'hasioka', na podłodze 10 cm styro, poddasze 10 cm styro, wymieniona stolarka okienna i drzwi zewnętrzne, położone nowe tynki, nowe wylewki. Dom został w całości rozpruty i wyremontowany. Zdaję sobie sprawę, że dom niedocieplony (są plany przed następnym sezonem), no ale i tak rachunki mega wysokie.

 

W domu jeszcze nie mieszkamy, trochę*się bawiłem na zaworach/rotametrach i niektóre były prawie maksymalnie skręcone, a niektóre jak np hall czy łazienka odkręcone na full.

 

Pytanie czy mam się czego bać czy tak wysokie rachunki to normalne przy fakcie, że zaczęliśmy grzać przy świeżych tynkach, wylewkach, bez mebli itp ?

 

Fakt, że wyszło 210m3/miesiać - ~400 zł miesięcznie, utrzymując temperaturę 12-15 stopni trochę mnie przeraża i zastanawiam się*czy tak będzie w następnym sezonie jak już się wprowadzimy i zaczniermy grzać do 20 stopni ?

 

Dużo wilgoci, to kocioł dużo spala na odparowanie. Nie przejmuj się, kup ew. miernik wilgotności i kontroluj jak się zmienia vs zużycie gazu. Staraj się wietrzyć /wentylować szczególnie gdy na dworze jest suche powietrze. Miarodajny będzie kolejny sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo wilgoci, to kocioł dużo spala na odparowanie. Nie przejmuj się, kup ew. miernik wilgotności i kontroluj jak się zmienia vs zużycie gazu. Staraj się wietrzyć /wentylować szczególnie gdy na dworze jest suche powietrze. Miarodajny będzie kolejny sezon.

 

VRC700 pokazuje wilgotność rzędu 60-70% więc sporo ;)

 

Dzięki uspokoiliście mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek85

 

Mamy podobnie , dom z 70 lat , rozpruty , jeszcze w trakcie remontu. 160m2 , użytkowe 110m2 , piwnice nieogrzewane, ocieplony 10cm , grzejniki ze stalowymi rurkami i stary niekondensacyjny kocioł gazowy. Przy 12 stopniach zużycie gazu na poziomie 170m3 /w miesiącu styczniu(dom wyziębiony). Mam nadzieje że po wymianie kotła na kondensat z zasobnikiem , rozdzielacze z pexem do grzejników i podłogówką na rtlach do łazienek i styro 10cm nad piwnicą nie podskoczy to do wyższej wartości przy 21-22 stopniach. I tak będzie to dla mnie zadowalający wynik przy fakcie że za ogrzewanie w mieszkaniu 57m2 płace ok 3k rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę a nawet wiem że lepiej zrobić COŚ z tymi radiatorami balkonowymi na początek niż zabierać się za elewację.

 

Masz jakieś doświadczenia z takimi "radiatorami"? Potrafisz oszacować ile może tamtędy ciepła uciekać i jak to ocieplić?

Pytam, bo mam jeszcze większe (na oko) radiatory w postaci tarasu i balkonów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś doświadczenia z takimi "radiatorami"? Potrafisz oszacować ile może tamtędy ciepła uciekać i jak to ocieplić?

Pytam, bo mam jeszcze większe (na oko) radiatory w postaci tarasu i balkonów...

 

Możesz spróbować szacować tym

https://www.is.pw.edu.pl/~pawel_kedzierski/WspU.pdf

rozdział 3

a jak ocieplić to są rys w necie zabezpieczenia płyt balkonowych lub w tej normie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo wilgoci, to kocioł dużo spala na odparowanie. Nie przejmuj się, kup ew. miernik wilgotności i kontroluj jak się zmienia vs zużycie gazu. Staraj się wietrzyć /wentylować szczególnie gdy na dworze jest suche powietrze. Miarodajny będzie kolejny sezon.

 

Duża wilgotność sprzyja gromadzeniu większej ilości energii a im bardziej sucho tym mniejsza pojemność energetyczna i mniejsze przenikanie energii.

Wilgotność pomaga w transporcie energii. Budynek od strony wewnętrznej ocieplenia (ściany, podłogi, wyposażenie) to nic innego jak masa akumulacyjna która musi się wypełnić energią tzn. temperatura musi się ustabilizować na określonym poziomie a jak dom był nieogrzewany to zanim cała ta masa zakumuluje ciepło to mijają czasem i dwa sezony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża wilgotność sprzyja gromadzeniu większej ilości energii a im bardziej sucho tym mniejsza pojemność energetyczna i mniejsze przenikanie energii.

Wilgotność pomaga w transporcie energii. Budynek od strony wewnętrznej ocieplenia (ściany, podłogi, wyposażenie) to nic innego jak masa akumulacyjna która musi się wypełnić energią tzn. temperatura musi się ustabilizować na określonym poziomie a jak dom był nieogrzewany to zanim cała ta masa zakumuluje ciepło to mijają czasem i dwa sezony.

 

Pojechałeś z tymi 2 sezonami stabilizacji, oczywiście do ogrzania wielu ton betonu domowego potrzeba czasu, ale to raczej tygodnie niż sezony. Każdy nowy dom trzeba wysuszyć, dużo energii idzie na odparowanie wilgoci, ale na ogół po 1 sezonie zamieszkania, temp i wilgotność stabilizuje się na określonym poziomie i już tak pozostaje. Pod warunkiem ciągłego ogrzewania. Tak wynika z moich obserwacji i wielu innych forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża wilgotność sprzyja gromadzeniu większej ilości energii a im bardziej sucho tym mniejsza pojemność energetyczna i mniejsze przenikanie energii.

Wilgotność pomaga w transporcie energii. Budynek od strony wewnętrznej ocieplenia (ściany, podłogi, wyposażenie) to nic innego jak masa akumulacyjna która musi się wypełnić energią tzn. temperatura musi się ustabilizować na określonym poziomie a jak dom był nieogrzewany to zanim cała ta masa zakumuluje ciepło to mijają czasem i dwa sezony.

Duża wilgotność WZGLĘDNA pomieszczeń (a o takiej jak rozumiem -wynikającej z parującej wody technologicznej po remoncie- piszemy z kolegą Przemek85) wymaga więcej energii do osiągnięcia wymaganej temperatury i dlatego w sezonach po budowie/większym remoncie zużycie energii na ogrzewanie jest większe od wyliczonego dla budynku. Wraz ze spadkiem wilgotności energii tej potrzeba mniej. Akumulacja budynku to sprawa oczywista, i o tym już kolega noc Ci napisał.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mój pierwszy wpis na forum. Witam wszystkich.

Mogę się także podzielić pierwszymi informacjami na temat zużycia gazu.

Od 26.10.2018 do 06.02.2019 - 385 m3.

Dom parterowy 110m2 + garaż 25m2. Jeszcze nie zamieszkany, na etapie wykończeniówki. Temp ustawiona na piecu na 14 stopni, ale nie bawiłem się jeszcze krzywymi grzewczymi, termometr wskazuje wewnątrz ok. 17-18 stopni. Całość podłogówka, piec jedzie na czujniku pogodowym.

Dużo czy mało???

Ściany 15cm grafit, podłoga 17 cm EPS, strop 30 cm wełna, okna 3 szyby, fundamenty 10 cm XPS, wentylacja grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc przyszedł pierwszy rachunek za pełny rok. Okres od 25.01.2018 do 30.01.2019 zużycie 930 m3. Faktura na kwote 1850 zł. Temperatura w domu 22.5-23 stopnie. Brak kominka. Dom parterowy 100 m2 docieplony styropianem 20 cm garafitiwym. Ogrzewanie tylko podłogowe. Wentylacja grawitacyjna. W podłodze 10 cm płyty pir. Jestem zadowolu z wyniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mój pierwszy wpis na forum. Witam wszystkich.

Mogę się także podzielić pierwszymi informacjami na temat zużycia gazu.

Od 26.10.2018 do 06.02.2019 - 385 m3.

Dom parterowy 110m2 + garaż 25m2. Jeszcze nie zamieszkany, na etapie wykończeniówki. Temp ustawiona na piecu na 14 stopni, ale nie bawiłem się jeszcze krzywymi grzewczymi, termometr wskazuje wewnątrz ok. 17-18 stopni. Całość podłogówka, piec jedzie na czujniku pogodowym.

Dużo czy mało???

Ściany 15cm grafit, podłoga 17 cm EPS, strop 30 cm wełna, okna 3 szyby, fundamenty 10 cm XPS, wentylacja grawitacyjna.

Masz zasilanie 14 a w domu 17?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...