Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Poczytaj wątek i się dowiesz mniej więcej. Jak masz dobrze ocieplony dom dobre okna, może rekuperator, to w 3tys z wodą użytkową rachunku roczny.

Generalnie jak jest gaz w ulicy to nie ma się nad czym zastanawiać.

 

Kominy wentylacyjne już są, więc o rekuperacji nie myślałem, z faktu że i tak sufity wszędzie będą podwieszane, to jaka jest cena rekuperacji, bez montażu.?

 

No okna dobre, ocieplenie chyba też. Bo chce 18cm grafit dać o współczynniku 0.33, mniej więcej takiej odpowiedzi oczekiwałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dejson

 

Weź już przestań pisać tak agresywnie bo nie o to chodzi.

 

LuuKee

 

Nie otrzymasz żadnej konkretnej odpowiedzi na forum ile gazu pójdzie na ogrzanie Twojego domu. To , że ktoś rzuci kwotę 3k/rok nie oznacza że nie będzie to 2k lub 5k. Tak jak poprzednicy pisali zleca się OZC. Te Twoje obliczenia odnośnie pelletu też są wróżeniem niczym nie poparte. Ja nie robiłem OZC (nie budowałem nowego domu ) ale miałem już gaz i tylko zmieniłem kocioł na kondensat z podłogówką . Z tego co pisałeś to masz mieć podłogówkę po całości więc kondensat pod tym względem jest bardzo dobrym wyborem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, chce w pokojach mieć 23 /24 stopnie . Nie więcej niż w łazience.

 

Nie zrozumiałes co napisałem. Trudno, a miałem klientkę ktora tez chaciała miec 23 oC i tyle ustawiła na regulatorze. Po pewnym czasie przestawiła na 21 a z czasem i na 20.5 oC. Na moje pytanie dlaczego, odpowiedziała ze 23 oC przy podłogówce to stanowczo za ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie mam kociołek gazowy visemann dwufunkcyjny.

Niby pellet droższy ale sądzę że i tak wyjdzie porównywalnie z eko groszkiem bo kocioł ma lepszą sprawność. A.

 

To może nie sądź, a doczytaj.

Ale idąc Twoim tokiem rozumowania, podpowiem, że kocioł gazowy ma jeszcze wyzsza sprawność;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, gaz mnie strasznie kusi, tylko nikt nie jest w stanie powiedzieć ile będę za niego płacił.

 

Nie znasz ceny gazu u siebie? Może zadzwoń do gazowni i zapytaj o cenę 1 m3 czy 1 kWh.

A globalnie/rocznie. Użytkuję dom podobnej wielkości (dom w Melisie), podobnie izolowany, roczny koszt gazu 2019 (kalendarzowy) CO+CWU to 2000zł. W sypialniach 21-22oC, w łazienkach 25, w części dziennej 23oC. Pellet kosztowałby podobnie, ekogroszek pewnie 1500-1600zł, ale czy 500zł rocznie jest warte budowania składu węgla, kurzu w domu i czyszczenia kotła? A może i nie 500zł, bo jak policzyć letnie IV-X grzanie CWU ekogroszkiem, to może i ekogroch zbliży się do gazu kosztem.

Alternatywą rozsądną jest PC PW, ale to wyższa inwestycja i nieco niższy koszt eksploatacji. Sam wybierz dla siebie co lepsze. A pellet, a szczególnie ekogroch w nowobudowanym domu to paranoja.

Kominek jest zupełnie zbędny jako źródło ciepła, przy OP jakiekolwiek inne grzanie jest bez sensu, wcale nie zmniejsza kosztów. Jedynie jakiś niewielki, jako "telewizor", choć i tak przegrzewa dom przy takiej izolacji.

Przy rocznych kosztach ok. 2000zł za paliwo CO+CWU, myślenie o jakichkolwiek paliwach stałych, to nieporozumienie. Grzanie CWU pochłania 1/3 z tego, czego nie unikniesz, a jeszcze roztrząsać oszczędności przy 1300 za CO to już sknerstwo nieracjonalne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znasz ceny gazu u siebie? Może zadzwoń do gazowni i zapytaj o cenę 1 m3 czy 1 kWh.

A globalnie/rocznie. Użytkuję dom podobnej wielkości (dom w Melisie), podobnie izolowany, roczny koszt gazu 2019 (kalendarzowy) CO+CWU to 2000zł. W sypialniach 21-22oC, w łazienkach 25, w części dziennej 23oC. Pellet kosztowałby podobnie, ekogroszek pewnie 1500-1600zł, ale czy 500zł rocznie jest warte budowania składu węgla, kurzu w domu i czyszczenia kotła? A może i nie 500zł, bo jak policzyć letnie IV-X grzanie CWU ekogroszkiem, to może i ekogroch zbliży się do gazu kosztem.

Alternatywą rozsądną jest PC PW, ale to wyższa inwestycja i nieco niższy koszt eksploatacji. Sam wybierz dla siebie co lepsze. A pellet, a szczególnie ekogroch w nowobudowanym domu to paranoja.

Kominek jest zupełnie zbędny jako źródło ciepła, przy OP jakiekolwiek inne grzanie jest bez sensu, wcale nie zmniejsza kosztów. Jedynie jakiś niewielki, jako "telewizor", choć i tak przegrzewa dom przy takiej izolacji.

Przy rocznych kosztach ok. 2000zł za paliwo CO+CWU, myślenie o jakichkolwiek paliwach stałych, to nieporozumienie. Grzanie CWU pochłania 1/3 z tego, czego nie unikniesz, a jeszcze roztrząsać oszczędności przy 1300 za CO to już sknerstwo nieracjonalne.

 

Jeżeli miałbym w skali roku płacić za gaz te 1000 zł więcej to nie jest żadna różnica bo to nawet nie

100 zł msc. Z zasłyszanych informacji, to po znajomych itp miało mnie to kosztowav dwukrotność grzania eko grochem, dlatego pytam. Między 3 a 4 tys. Na rok to nie różnica ale między 3 a 6 to już strach obleciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym dole w tym linku masz orientacyjne koszty ogrzewania.

Pokazane jest również co można poprawić.

U Ciebie można pomyśleć nad wentylacją z od zyskiem.

Przeliczeniu jeszcze raz zaznaczając wentylację z odzyskiem a później zastanowić się czy Ci się opłaca. Jeśli się zdecydujesz to pamiętaj oprócz odzysku jest całkiem inny komfort w domu, lecz troszkę większe zużycie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym dole w tym linku masz orientacyjne koszty ogrzewania.

Pokazane jest również co można poprawić.

U Ciebie można pomyśleć nad wentylacją z od zyskiem.

Przeliczeniu jeszcze raz zaznaczając wentylację z odzyskiem a później zastanowić się czy Ci się opłaca. Jeśli się zdecydujesz to pamiętaj oprócz odzysku jest całkiem inny komfort w domu, lecz troszkę większe zużycie prądu.

A ile kosztuje wentylacja mechaniczna? Podejrzewam że te rury rozprowadzające to grosze, gorzej z rekuperatorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, postanowiłem założyć gaz, jutro będę pisał wniosek o warunki i przyłączenia, żeby się wyrobili na przyszły rok ze wszystkim, za gazem jest to że mam małą kotłownie, oraz to że czasami Mam wyjazdy z pracy, a w domu żona i synek, po co im dokładać problemu z rozpalaniem i zasypywaniem podajnika. Za to 100 zł miesięcznie nie warto sobie zawracać gitary. O tej rekuperacji muszę się dowiedzieć więcej. To może coś się zdziała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo. Człek wchodzi do wątku i chce przeczytać co tam u kolegów gaziarzy słychać i ile tego czystego paliwka spalają, a tu takie rzeczy. Rozkmina czy gaz czy pellet czy groch czy WM czy pompka. Coś o jakimś odczuwaniu temp. Szok. Skoro tak nagła zmiana to oczywiście przyłączam się do dyskusji. :D

 

Witam, buduje domek 150m2 wraz z garażem, w całym domu chce dać podłogowe. Łącznie z garażem, na ściany styropian 18 współczynnik 0.33 na skosy wełna 15 na zakładkę. 5 między stelaż a na proste sufity 30cm wełny. Dom jest wielospadzisty z 3 balkonami i kukulkami, jest to dom w werbenach ver.2 z projektu wynika zapotrzebowanie na energię 88kw/h moje pytanie brzmi , czy warto mi się pchać z takim w gaz ziemny czy lepiej np. kocioł na eko groszek bądź pellet. Moim faworytem jest pellet. A. Nie będę miał innego źródła ciepła, nienawidze kominków w domu.

Nie idź w pellet nie te czasy. Mam nie polecam. No chyba, że zamiast węgla. Gaz też nie. Przeżytek. Pomyśl ciepło o prądzie np. o pompie ciepła. Prąd se ukręcisz, gazu nie. Zobaczysz że za jakiś czas i tak pewnie wylądują u Ciebie PV na dachu, więc będziesz miał bardzo rachunki za utrzymanie domu. WM też załóż. Fajna sprawa. :yes: Z gazem to taki myk jeszcze jest. Ja se wydumałem ;), że zużywalnym ponad 1200m3/rok. Mieszkam już jakąś tam dłużą chwilę, więc wiem ile i co, ale tak se wydumałem. Sam abonament to 600zł/rok i widziałem, że ktoś pisał, kto przeszedł na prąd że płacił 750zł/rok.

Nie tyle dogrzewają co żeby spełniać normy mszą dodatkowo używać kotła na biomasę , przynajmniej u mnie tak było . kocioł na gaz plus kominek albo solary , wybrałem kominek. Nie wiem dokładnie jak jest z odbiorem jak zmienisz ogrzewanie czy nie będziesz miał problemów.

Co to za przepisz, że gazu samego nie można zainstalować?

Dzięki

 

PS. Kurcze nie widziadłem, że ta WM taka droga jak się samemu nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gaz też nie. Przeżytek. Pomyśl ciepło o prądzie np. o pompie ciepła. Prąd se ukręcisz, gazu nie. i.

to że są nowsze metody typu pompa czy ostatnio panele słoneczne nie znaczy ze gaz jest zły.

i co to za argument że gazu sobie nie ukręcisz. po cholere mam byc producentem energii, nie mieszkam na pustyni żeby walczyć o samowystarczalność.

studnie też kopiesz żeby się uniezależnić od wodociągów miejskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że są nowsze metody typu pompa czy ostatnio panele słoneczne nie znaczy ze gaz jest zły.

i co to za argument że gazu sobie nie ukręcisz. po cholere mam byc producentem energii, nie mieszkam na pustyni żeby walczyć o samowystarczalność.

studnie też kopiesz żeby się uniezależnić od wodociągów miejskich?

 

Każdy sobie coś wybiera. Można wybrać dom z "tycimi" rachunkami. Oczywiście są osoby dla których 1000zł czy 1500zł/rok to niewiele więcej za ogrzewanie. Dla mnie to bardzo dużo. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sobie coś wybiera. Można wybrać dom z "tycimi" rachunkami. Oczywiście są osoby dla których 1000zł czy 1500zł/rok to niewiele więcej za ogrzewanie. Dla mnie to bardzo dużo. :D

 

widze ostro lobbujesz przeciw gazowi, nawet w sygnaturce jedziesz z tą filozofią. każdy ma jakiegoś bzika.

żeby w śmierdzącej dymem polsce robić ekonagonkę na gaz to trochę absurdalne jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Tylko jaki jest koszt PC + PV a jaki koszt kotła gazowego.

 

A to wszystko zależy co i jak. Jest wiele opcji. Np. przecież nie trzeba od razu panele na dach ładować. Można za jakiś czas jak człowiek stanie po budowie na nogi. Sam tak miałem. Poszukać oszczędności na etapie projektu np. prosta bryła i dach dwuspadowy. Masz na kilka kWp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...