Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

jestem tu zdecydowanie nowy, ale czytam forum od pewnego czasu. Zmusiło mnie do tego "cieszenie się " nowym domem i dramat związany z jego ogrzewaniem.

Wszystko wskazuje na to , że poziom fachowości tzw. serwisantów "autoryzowanych" (nie wiem przez kogo), jest niższy niż... brak słów.

Dom:

-200 m2 - całkowitej, ogrzewanej 180m2;

-kubatura ogrzewana 730m3;

-poddasze wełna 23cm + pełne deskowanie, ceramika;

-ściany P+W 44cm, na razie niedocieplone (bo niekonieczne);

-CO - łazienki, hall,wiatrołap - podłogówka, reszta grzejniki Brugman

-kocioł Junkers Cerasmart modul ZBS22 + regulator TA270(pogodowy);

-gaz propan;

-nastawy-dzień (6.00-22.00) 22st.C;noc 20st.C;

-grzejemy od listopada 2008; do 5 stycznia 09 na sterowaniu ręcznym, a dalej na regulatorze. na sterowaniu ręcznym miesięczny rachunek to 1100 zł.

No i KATASTROFA.Na sterowaniu "inteligentnym" zużycie od 24.12.08. do 24.1.09. minus CWU i kuchenka - 700m3.... rachunek 2100 zł - oczy o mało eksplodują. Komfortu cieplnego w zasadzie nie ma, kaloryfery nie powiedziałbym, żeby były za ciepłe.

Wychodzi zużycie 23m3/d gdzie mrozu było naprawde kilka dni.

Moze Marek , może Andix, może jeszcze ktos... helllllp me.

Serwisant powiedział, że "reszte se pan doczyta w instrukcji"...

No to "se doczytałem" i nie próbuję tego dotykać, język fachowy, a niestey zajmuje sie czymś zupełnie innym. Pomożecie...? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znajomy znalazł mi gdzieś z drugiego końca Polski pasjonata od Junkersów i na telefon obniżylismy krzywą grzania z 1.4 do 1.2 .... czekam 1-2 dni na efekty (chociaz jest zbyt ciepło na zewnątrz...). Trzeba próbować z każdej opcji...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy znalazł mi gdzieś z drugiego końca Polski pasjonata od Junkersów i na telefon obniżylismy krzywą grzania z 1.4 do 1.2 .... czekam 1-2 dni na efekty (chociaz jest zbyt ciepło na zewnątrz...). Trzeba próbować z każdej opcji...

 

 

 

Jaki masz spadek temperatury przez noc czyli w godzinach 22-6.O 6 rano jaka jest temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubatura 650m3, powierzchnia całkowita 220m2 grzany parter, piętro + garaz,pralnia i ciut w kotłowni, czyli wg mnie sporo. Na dole temp. 22-23 stopnie, na górze 20-21, w salonie gdzie kominek temp o 1-2 stopnie wyższa czyli 24-25. Zona miała wielkie obawy po 30 latach w bloku, a tu wielki luz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom:

-200 m2 - całkowitej, ogrzewanej 180m2;

-kubatura ogrzewana 730m3;

-poddasze wełna 23cm + pełne deskowanie, ceramika;

-ściany P+W 44cm, na razie niedocieplone (bo niekonieczne);

-CO - łazienki, hall,wiatrołap - podłogówka, reszta grzejniki Brugman

-kocioł Junkers Cerasmart modul ZBS22 + regulator TA270(pogodowy);

-gaz propan;

-nastawy-dzień (6.00-22.00) 22st.C;noc 20st.C;

-grzejemy od listopada 2008; do 5 stycznia 09 na sterowaniu ręcznym, a dalej na regulatorze. na sterowaniu ręcznym miesięczny rachunek to 1100 zł.

No i KATASTROFA.Na sterowaniu "inteligentnym" zużycie od 24.12.08. do 24.1.09. minus CWU i kuchenka - 700m3.... rachunek 2100 zł - oczy o mało eksplodują. Komfortu cieplnego w zasadzie nie ma, kaloryfery nie powiedziałbym, żeby były za ciepłe.

Wychodzi zużycie 23m3/d gdzie mrozu było naprawde kilka dni.

Moze Marek , może Andix, może jeszcze ktos... helllllp me.

Serwisant powiedział, że "reszte se pan doczyta w instrukcji"...

No to "se doczytałem" i nie próbuję tego dotykać, język fachowy, a niestey zajmuje sie czymś zupełnie innym. Pomożecie...? :(

 

Nie wiem co znaczy "-ściany P+W 44cm, na razie niedocieplone (bo niekonieczne)" - zakładam, że to coś o U<0,3.

Mam piec i sterownik taki jak Ty, ogrzewanie też mieszane (podłogówka plus kaloryfery). Podaj dokładnie, jakie masz moduły sterujące (HMM, HSM, mieszacz sterowany elektrycznym siłownikiem itd).

 

Albo masz kompletnie niewyregulowany piec (np. zły skład spalin, coś zwalone w doprowadzeniu powietrza i odprowadzeniu spalin itd),

Albo ktoś, kto montował kotłownię zrobił jakieś prymitywne sterowanie lub błedy

Albo masz źle ustawiony TA270.

 

Przy takim kosmicznym spalaniu zacznij od oficjalnego wezwania serwisu Junkersa (nie żadnego instalatora - oni rzeczywiście, nawet autoryzowani, raczej nie znaja sie na nastawach pieca i regulatora)

Z terminologii wnioskuje, ze jeszcze nie do końca wiesz, jak działa TA270 - tam nie ma żadnego trybu "inteligentnego" - to jakieś skróty myślowe.

Prześlij info o sprzęcie na priva, to może cos będe w stanie doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rachunek za 10 listopad 14 styczeń 850 zł.

Chyba dobrze.

 

Taka ciekawostka.. mój sąsiad tak się przejął odcięciem gazu Ukrainie (sam jest chyba z stamtąd) że ... zainstalował dodatkowo zbiornik na gaz płynny i podłączył do dotychczasowej instalacji.

 

Myślałem że mam przywidzenia ale nie ...

Ludzie mnie ciągle zaskakują ... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zaraz sąsiad zacznie kopać schron przeciwatomowy - powinien iść za ciosem :D A poza tym chyba nie zrobił tego legalnie. Na pewno nie wolno mieszać LPG z gazem ziemny. No i w piecu gazowym powinien doinstalować jakieś serwo, które wymieni mu automatycznie dysze, jak będzie przerzucał wajchę z GZ na LPG :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do temperatury zadanej na dzień dogrzewa w ciągu 1 godziny,a

mając na myśli inteligentne sterowanie mówię oczywiście o regulatorze TA270, ot taki skrót myślowy, pewnie, że to żadna "AI".

W sobotę ponownie zaprosiłem serwisanta,aby zweryfikował "swoje" ustawienia na kotle i regulatorze. Z oporami, ale dziś rano się zlitował i przyjechał (50km). Przeanalizował zużycie gazu w ciagu ostatnich miesięcy. Sprawdził regulator pogodowy i stwierdził, że nic w nim nie trzeba obecnie zmieniać, ustawioną przez mnie KG pozostawił. Wziął się za grzebanie w kotle ... i faktycznie zmienił ustawienia proporcji gazu i powietrza, zmkienił "coś" w modulacji palnika i mam oczekiwać na efekty w ciagu najbliższych dni. Ma być podobno chłodno więc i będzie możliwość faktycznego sprawdzenia nowych ustawień... się zobaczy, tak powiedział.

Generalnie w ciagu 36 godzin (od soboty) po tym jak obniżyłem krzywą grzania o 0,2 i zmnijeszyłem priorytet czujnika temp. wewn. do 3 - spalanie przy temp. zewn. 8/0 wynosiło 9m3... to w porównaniu z poprzednim spalaniem jest istotnym sukcesem. Na razie muszę czekać.

Na pewno w pomieszczeniach na poddaszu zamontuję termostaty prawdopodobnie elektroniczne, co prawda drogie, ale jak ma być sterowanie to niech będzie sterowanie.

Mam jeszcze jeden problem. Regulator TA jest umieszczony w miejscu niezbyt odpowiednim, bo na granicy pomieszczenia ogrzewanego podłogówką i kaloryferami ...ot błąd elektryka. Teraz aby podłączyc czujnik zdalny w innym miejscu trzeba bruździć w ścianie, a krew się wylewa na samą myśl o tym. Czy są dostępne dla Junkersa czujniki temp. przekazujące sygnał radiowo do TA270???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, mieszacz sterowany silnikiem elektrycznym...??? Nawet nie wiem czy w ogóle mam układ z mieszaczem czy bez. Kiedy pytałem o to montera to twierdził, ze układ jest z mieszaczem, a kiedy ustawienia robił serwisnat stwierdził , ze układ jest bez mieszacza!!!Ale wnioskuje, że aby układ był z mieszaczem potrzebny jest do TA dodatkowy oprócz standardowego moduł... czyż tak?W standardzie TA270 nie ma HSM i HMM?Skoro serw. ustawił RA mode on to raczej układ jest bez mieszacza.W takim razie co moze mi poprawic w ogólnym układzie funkcja mieszania?Czy warto?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja RA mode nie ma nic wspólnego z mieszaczem. Jest to właczenie lub wyłaczenie reakcji regulatora na temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli masz regulator usytułowany tak nieszczęśliwie jak piszesz to ustaw tą funkcję koniecznie na OFF. Wtedy o temperaturze CO decyduje tylko ustawienie krzywej grzania i pozycja głównego pokrętła grzania w TA270. Ale wcale nie jestem pewien czy to tak źle usytułowane. Ja mam TA270 też na granicy przestrzeni podłogówki i tej ogrzewanej kaloryferami. Sam je wybrałem bo to tzw reprezentacyjny punkt w moim przypadku.

Coś nie do końca rozumiem, jak piszesz, że zmieniłeś krzywą grzania o 0,2. W TA270 to sie ustawia 2-punktowo: temperatura początkowa (np 27st) i końcowa (np. 50st).

Co do sterowania "elektronicznego" to jak chcesz sensownie wydać pieniądze i doinwestować swoje CO, odradzam instalowanie tam, gdzie są kaloryfery, czegoś "mądrzejszego", niż zawory termostatyczne. Rozeznaj bardzo dokładnie co masz zainstalowane w kotłowni (zapytaj tego co Ci instalował, sprawdź faktury). Jeśli coś Ci zrobiono "na skróty" to lepiej tu dopłać i dorób sterowanie. HSM, HMM to osobne moduły - takie skrzyneczki. Jak nie masz mieszacza (lub jakiejś tzw zwrotnicy hydraulicznej) i żadnego z tych modułów to śmiem twierdzić, że Ci sprzedano i zainstalowano "Mercedesa z trzema kołami".

Najlepiej, jeśli chcesz kontynułować to przenieś ten temat do osobnego wątku dla miłosników Junkersa :D Inaczej pechowcy, którzy wybrali inny sprzęt (żart :wink: ), będą musieli czytać jak masz zrobiona kotłownię, a chcą czytać o zużyciu gazu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eranet możesz przesłać na maila parametry tego kominka i moze jak masz to polączone w z instalacją. A w nocy też dokładałeś do kominka?

ja mam model 26KW z szybą prostą http://www.edilkaminpolska.pl/pdf/acquatondo.pdf i do tego KIT3 http://www.edilkaminpolska.pl/pdf/kit3.pdf

ale jak to wszystko jest połaczone, tu nie pomogę, bo się na tym nie znam, no ale wszystko razem jest zintegrowane i cos tam w tym KIT3 było przerobione. W nocy nigdy nie dokładałem, przeważnie rozpoczynałem palenie ok. 16 i do 24, jak były lepsze warunki pogodowe to nawet co 2 dni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...