Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sly jakbym utrzymywał tak temperaturę jak Ty to by mnie moja połowica pognała z chałupy. :)

Ja mam trochę inny system zapewnienia komfortowej temp. a mianowicie

rano przed pobudką piec ogrzewa dom do 21,5-22 stopni po nocnej obniżce do 20,5 tak do 7 kiedy wychodzimy do pracy i szkoły. Córa wraca ze szkoły z reguły ok, 13 więc piec odpala o 12.3o żeby znowu dogrzać do 21,5 - 22 przed jej przyjściem. Przychodzę z pracy o 17 zapalam w kominku i wówczas z reguły piec nie włącza się przez noc, dopiero rano.

I tak zużywam tyle gazu jak pisałem wcześniej, od wczoraj nie paliłem w kominku, w nocy było -5 w dzień nie wiem ile, około 17 było już -7 za dobę zużyłem 4,6m3 gazu na ogrzewanie i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie temperatura jest OK i mojej małzonce też to pasuje. Jednakże gdyby dzieci były w domu to grzanie gazem byłoby koniecznei kominek służyłby wtedy tylko do wspomagania. W grudniu miałem ustawiony sterownik gazu na 20 stopni i wtedy mniejsze były wachania tem. a gazu poszło ok. 90m3 na miesiąc na CWU i CO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... od wczoraj nie paliłem w kominku, w nocy było -5 w dzień nie wiem ile, około 17 było już -7 za dobę zużyłem 4,6m3 gazu na ogrzewanie i CWU.

 

Nie pal w kominku jeszcze ze 2-3 dni i jeśli nie będziesz miał znacznych przyrostów zuzycia gazu to szacuneczek - wygląda na bardzo dobry wynik.

U mnie po ostatnim weekendowym paleniu kominkiem dopiero we wtorek "wytraciły" się efekty cieplne kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O qrde czytam ile zjadacie gazu i oczy mi się robią coraz większe :o

 

Domek mam 112m2, wg projektu, ale podniesliśmy ściankę kolankową więc dobiło gdzieś do 120m2pow użytkowej, mieszkamy od sierpnia '08.

Sciany porotherm 25 ocieplony frezowanym styropianem 15cm w dachu 25cm wełny układanej własnymi ręcyma co może nie być bez znaczenia :), kominek bez rozprowadzenia i mam wentylacje mech z rekuperatorem brinka.

Piec vaillanta eco tec 12,3kW kondensat z regulatorem pogodowym color matic coś tam i musiałem dokupić drugi bezprzewodowy bo tego colormatica umieściłem w miejscu do bani.

W kominku palimy jak jesteśmy w domu czyli 2 dni w tygodniu pali się praktycznie cały dzień, w pozostałe dni jedynie rozpalam po 17 i spalam dwa kawałki drewienka. Do tego sobota i niedziela palimy cały dzień.

W domu utrzymuję temp. między 21 - 22 tak mam ustawiony regulator pieca, w nocy i gdy nas nie ma obniżam do 20,5.

 

Piec zawsze włącza się rano zanim wstaniemy żeby podnieść do tych 21,5C, potem jak palimy w kominku - (nie szalejemy z tym wg mnie będzie mi wychodziło jakieś 2-2,5m3 drewna/rok) to się nie włącza, czasami jak nie pilnujemy kominka to odpala bo regulator mam w pokoju na górze, gdzie w zimie zawsze zimniej. Na piecu jest 7 kaloryferów w pokojach, ręcznikowce w łazienkach i podłogówka w 2 łazienkach, przedpokoju, kuchni i wiatrołapie.

W dni które jesteśmy cały czas w domu jak palimy w kominku odcinam kaloryfery, obniżam krzywą grzewczą do 0,9 i odpalam podłogówkę.

 

A teraz do sedna sprawy - rachunki za gaz ziemny, to pierwszy sezon, ale mniej więcej było październik ok 90zł, listopad 150zł, grudzień gdy były i dni ok-20C 250zł. i była to taryfa ta najwyższa G3 chyba więc samych opłat stałych ponad 48zł w każdym rachunku.

 

Jak napisałem mieszkamy od sierpnia i z grzaniem wody - gotujemy prądem piec spalił mi około 400m3aż sprawdzę po przyjściu do domu i najwyżej skoryguje dane.

 

I wychodzi podobnie jak w przemysłaniach dabella że słuszne były pewne wybory podrażające koszt budowy ale zmniejszające energochłonność domu.

 

:lol: :lol: Sorka , ale Twoje spostrzezenia to maja tyle do rzeczywistosci co plamy na słońcu na cere córki sołtysa w mojej wsi

Robisz wszystko , tylko nie OGRZEWaSZ GAZEM :evil: , jak juz tu kilka osób mówiło , zrób 2 tygodnie 100 % gazu i da Ci 7-9 m3 na dobe co przy Twojej powierzchni ( 120 m2 ) bedzie bardzo przecietna wielkoscią , albo wtedy podaj ile metrów zeszło . Powtarzam 100 % gazu , wszelkie inne kombinacje sa niewiarygodne i tylko zasmiecaja wątek.

ps

bez urazy

ps2

u mnie po sobotniej walce z dociepleniem stropu ( teraz jest 30 cm ) w domu tak jakby cieplej -każdy w rodzinie takie ma subiektywne odczucie ( pomimo że nastawienie na piecu nadal 21 st.) a zuzycie gazu niestety bez zmian :evil: , ok 11 m3

Zostało mi tylko zainstalowanie pogodówki i wykonanie podbitki i to będzie wszystko w zakresie zmniejszenie zużycia gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie ma perpetum mobile.

Jeżeli ktoś ma dom z rekuparacją i GWC, które zapewne nigdy mu się nie zwrócą, to zozumiem niższe od średniej zużycie gazu. Zauważmy, że energia cieplna dostarczana jest też z innych źródeł - lodówka, żarówki (niektórzy mają w salonie kilkanascie halogenów 50W), zmywarka, kuchenka itp. itd.

Natomiast jeżeli ktoś podaje bardzo niskie zużycie gazu i ma w domu wentylację grawitacyjna to prawdopodobnie nie działa ona tak jak powinna. Wbrew pozorom przy wentylacji grawitacyjnej nie ma sensu dawanie dużej ilości ocieplenia na ściany i dach bo w rzeczywistości nie one są źródłem największych strat. Straty do działająca poprawnie wentylacja grawitacyjna. Jeżeli jej nie ma (czytaj. pozasłaniane kanały wentylacyjne) to zużycie gazu momentalnie spada - oczywiście odbija się to na naszym zdrowiu (duża wilgotność, grzyb na ścianach, nieświeże powietrze itp).

Pamiętam jednego znajomego "fahofca" działającego zresztą w branży związanej z ogrzewaniem. Miał on w swoim domu piec na olej i zapytałem go jak koszty eksploatacji. Stwierdził on że zużycie ma bardzo niskie. Tego samego dnia dawał mi rady na co zwrócić uwagę by dobrze i tanio wybudować. Szczególną uwagę zwrócił na to by było jak najmniej kanałów wentylacyjnych - stwierdził że u niego wszystkie pozamykał i jest OK. To było 4 lata temu - może warto zweryfikować poglądy teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważmy, że energia cieplna dostarczana jest też z innych źródeł - lodówka....

 

Na lodówke bym zbytnio nie liczył :D W istocie jest to maszyna, która odbiera ciepło ze środka i oddaje je do otoczenia poprzez radiator z tyłu. Po czym... to samo ciepło i tak po jakimś czasie "trafia" do środka poprzez obudowę, uszczelki itd. Jedyne dodatkowe ciepło oddawane otoczeniu to ciepło samego silnika sprężarki w agregacie, jak sie troche nagrzeje.

Co do wentylacji grawitacyjnej to racja. U siebie tez w tym widzę jedno z głównych źródeł ucieczki energii - bo nie lubie wilgoci i zaduchu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... W istocie jest to maszyna, która odbiera ciepło ze środka i oddaje je do otoczenia poprzez radiator z tyłu. Po czym... to samo ciepło i tak po jakimś czasie "trafia" do środka poprzez obudowę, uszczelki itd. ...

Wydajność tego procesu nie jest 100%. Jak by nie było zużywa ona ileś tam kW dziennie i duży procent tego to straty w postaci ciepła.

Sly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) (duża wilgotność, grzyb na ścianach, nieświeże powietrze itp).(...)

 

- czyli jaka ?? - jak duża wilgotność znaczy się ??

 

powyżej 60%. podobno optymalna to w granicach 40-60

 

Natomiast jeżeli ktoś podaje bardzo niskie zużycie gazu i ma w domu wentylację grawitacyjna to prawdopodobnie nie działa ona tak jak powinna.

 

U mnie w domu wilgotność na poziomie 48-52% - stała - monitoruję ja na bierząco codziennie . Wentylacja grawitacyjna , kratki wywiewne w domu niczym nie pozasłaniane , nawiewniki okienne otwarte , żadnego reku i tym podobnych , zużycie gazu / 180m2 pow użytkowej, 600m3 kubatury / - tylko gazu - żaden kominek z DGP i inne - ca 8m3/doba ...

 

To duże zużycie ??

Wentylacja nie działa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja grawitacyjna , kratki wywiewne w domu niczym nie pozasłaniane , nawiewniki okienne otwarte , żadnego reku i tym podobnych , zużycie gazu / 180m2 pow użytkowej, 600m3 kubatury / - tylko gazu - żaden kominek z DGP i inne - ca 8m3/doba ...

 

Mam zblizony wynik w warunkach, gdy nie palę kominkiem. Też went grawitacyjna. Dom tez takiej wielkości. A jak zajaram cały dzień, to spadnie dobowo poniżej 4m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pow użytkowa ogrzewana to ok 180m^3, kubatura 599m^3, poddasze 20cm wełny, Ytong 36,5 ocieplony 5cm wełny. Zamieszkany od 2 lat.

Piec Junkers Cerasmart Modul ZSB-22 ze zintegrowanym zasobnikiem CWU 120l, sterownik pogodowy TA270, ogrzewanie mieszane: podłogówka ok 25m^3, reszta kaloryfery.

Ogrzewanie gazem ziemnym CO, CWU i gotowanie.

W weekendy nieregularnie dogrzewam kominkiem z DGP (wtedy CO automatycznie sie blokuje).

Bazowa temperatura to 21st, ale ustawiona poprzez dobranie krzywych grzania - układem steruje pogodówka z niewielką korektą temperatury w pomieszczeniu (w reprezentacyjnym punkcie).

 

Właśnie nadszedł rachunek za okres od 5/12 do 09/02 zużycie GZ50 495m3, do zapłaty 907zł (taryfa W-3). To daje średnią dzienną zużycia 7,5m3 i średni miesięczny koszt ok 430. I właśnie dochodzę do wniosku, że prze cenie, po jakiej kupiłem drewno do kominka (rzędu 170zł/m3 - takie ceny były na jesieni pod W-wą), w tej chwili na dogrzewaniu kominkiem niewiele oszczędzam. Ale lubię sobie popalić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy sezon mieszkania

grudzień+styczeń - 74m3=159,77 pln

 

rewelacyjnie sprawdził się kominek z płaszczem wodnym firmy Edilkamin za co w tym miejscu wszystkim polecającym takie rozwiązanie dziękuje :D

 

Kominek z plaszczem połączony z istniejąca instalacja CO? (mozna prosic o linka dobrego rozwiazania takiego ukladu z forum?)

Jaki piec?

Pozdrawiam

ntx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...