Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ogrzewanie + CWU :

 

październik 2022 - 64 m3

październik 2023 - 41 m3

listopad 2022 - 120 m3

listopad 2023 - 106,5 m3

grudzień 2022 - 140 m3

grudzień 2023 - 118 m3

 

Temperatury :

 

[ATTACH=CONFIG]467670[/ATTACH]

 

Problem jaki u mnie występuje i wpływa na zużycie niekorzystnie to moc minimalna kotła : 3.2 kw. Aktualnie za oknem mam -10 "C i kocioł pracuje z mocą minimalną . Jak jest trochę cieplej to już te minimum jest za duże .

Edytowane przez PLC_00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grudzień 155 m3, temperatura 21,6 C + CWU, nowy sterownik z PWM Euroster 2020 smart

 

Kurde to nieźle Ci zeszło zużycie ;)

 

Widać te sterowanie PWM zdaje egzamin.

 

Jak zachowuję się kocioł na takim sterowaniu ? Częściej się wyłącza i włącza czy pracuje długo jak przy histerezie ?

 

Jak ja się bawiłem z PID`em, to spalanie było widocznie mniejsze, ale niestety z tego zrezygnowałem po sprawdzeniu ilości włączeń grzania w ustawieniach kotła, diametralnie wzrosły, tzn. często się włączał i wyłączał :(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie PWM chyba zdaje rezultat bo w domu jest cały czas stała temperatura bez żadnych wachań, niestety tak jak mówisz piec załącza się częściej -> wg logów jest to 15-20 razy na dobę, jakby co godzinę, chyba podobnie było przy sterowniku VRC700 na samej pogodówce ale wtedy przegrzewało mi dom.

Z drugiej strony przy piecach dwu-funkcyjnych zapalanie jest częste i nie powoduje to zepsucia pieca.

Przepalałem tez kilka razy w kominku ale to raczej okazjonalnie. Zobaczymy jak wyjdzie zużycie w styczniu i będziemy mieli porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elegancko, fajnie, że widać efekty ;)

 

Ale wcześniej miałeś jakieś duże wahania temperatury na histerezie ?

 

Obecnie jest -12 u mnie i na parterze na histerezie 0,2 na tybox`ie 137, miałem najmniej 21,2`C na 21,5`C ustawione, myślę, że 0,3`C to nie duże wahania, chyba, że zatrzyma się na 22 :p

 

Chyba pierwszy raz widziałem jak kocioł daję w podłogę 33 stopnie, no i skala mocy palnika w końcu się podniosła prawię na połowę :D

Edytowane przez Hartke1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, miałem wahania temperatury bo mój poprzedni sterownik on-off miał histereze 0,5 i przy ustawieniu na 21,5 C temperatura spadała poniżej 21 C i zanim się nagrzało to mijało kilka godzin. W tej chwili jest mega stabilnie. Zwiększyłem też KG na 0,3 aby szybciej dogrzewało pomieszczenia, przy -16 C szło 36 C w podłogę. Poprzednie lata używałem około 0,2 lub 0,25 ale czasem słabo dogrzewało mi łazienke. Będe testować i obserwować spalanie, ale z tego co widzę to zmiana KG nie ma tak dużego wpływu na spalanie. Edytowane przez byq84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie + CWU :

 

październik 2022 - 64 m3

październik 2023 - 41 m3

listopad 2022 - 120 m3

listopad 2023 - 106,5 m3

grudzień 2022 - 140 m3

grudzień 2023 - 118 m3

 

Temperatury :

 

[ATTACH=CONFIG]467670[/ATTACH]

 

Problem jaki u mnie występuje i wpływa na zużycie niekorzystnie to moc minimalna kotła : 3.2 kw. Aktualnie za oknem mam -10 "C i kocioł pracuje z mocą minimalną . Jak jest trochę cieplej to już te minimum jest za duże .

 

Trzeba było zainstalować kocioł z mniejszą mocą minimalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...