Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Może skoro znaczna część "entuzjastów gazu" ma juz sezon grzeczy za sobą, warto teraz porównać jak spalamy gaz na CWU? Proponuje następujący format danych (dane zużycia gazu pod warunkiem, że CO jest całkowicie wyłaczone)

1. Piec: kondensat Junkers Carasmart Modul ZBS22 z moca max ca 22kW

2. Paliwo: GZ50

3. Zasobnik: warstwowy 120l zintegrowany z kotłem

4. Temperatura zadana CWU: 42st

5. Cyrkulacja: programowalne czasy ON/OF, wyłaczanie na noc i na czas nieobecności w domu.

6. Średnie miesięczne zużycie wody (całość wg głównego wodomierza): 14m3 (dane z kwietnia br)

7. Warunki: 3 łazienki, 4 osoby

8. Średnie dzienne zużycie GZ (w kwietniu, w tym gotowanie na gazie): 1,54m3/dzień. Na m-c wychodzi: 1,54x30= 46,2m3.

 

Jeśli teraz podzielimy wartości miesieczne zużycia gazu w pkt 8 i wody w pkt 6 to otrzymamy średnie zuzycie gazu na m3 wody. Czyli u mnie wychodzi 46,2/14 = 3,3 m3 gazu na każdy 1 m3 wody.

 

To moze być bardzo dobry wskaźnik porównawczy, bo statystycznie niezależny od warunków podanych w pkt 7. Oczywiście mamy zróżnicowane nawyki korzystania z wody ale może warto porównać czy i jaki jest rozrzut tych wartości.

UWAGA: jak ktoś podlewa sobie ogródek lub często myje samochód warto to odjąć w kalkulacji, bo to na pewno istotnie zaburzy wynik. Załóżmy, ze mówimy o typowym "wewnątrzdomowym" zużywaniu wody.

 

1. Piec: kondensat DeDietrich MCR24z mocą 6-24kW

2. Paliwo: GZ50

3. Zasobnik: 100l pod kotłem

4. Temperatura zadana CWU: 43st - grzeje do 48 włącza się przy 38

5. Cyrkulacja: programowalne czasy ON/OF, wyłaczanie na noc od 24 do 6.00

6. Średnie miesięczne zużycie wody 8m3

7. Warunki: 2 łazienki, 2 osoby

8. Średnie dzienne zużycie GZ (samo CWU): 1,15m3/dzień. Na m-c wychodzi: 1,15x30= 34,5m3. = 4,3 m3 gazu na 1 m3 wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Robiliśmy już kiedyś takie obliczenia i statystyki porównawcze dla zużycia gazu na potrzeby c.w.u - są one całkowicie niemiarodajne - ponieważ nie ogrzewacie całości zużytej wody - więc współczynnik ilości zużytego gazu do ilości zużytej wody na podstawie wodomierza - jest fikcyjny ...

 

Jedna rodzina w porównaniu do drugiej tożsamej przy takiej samej ilości łazienek i przy mniej więcej takim samym zużyciu wody może znacząco mniej lub więcej spożytkować jej do ogrzania lub do konsumpcji nieogrzanej wody ...

Ja przykładowo teraz dosyć często podlewam trawnik / świeżo posadzony / - zużycie wody mam wieksze niż normalnie dla mojej rodziny - a licząc stosunek zużytego gazu do wody - wynik wyjdzie całkowicie niemiarodajny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiliśmy już kiedyś takie obliczenia i statystyki porównawcze dla zużycia gazu na potrzeby c.w.u - są one całkowicie niemiarodajne - ponieważ nie ogrzewacie całości zużytej wody - więc współczynnik ilości zużytego gazu do ilości zużytej wody na podstawie wodomierza - jest fikcyjny ...

 

Jedna rodzina w porównaniu do drugiej tożsamej przy takiej samej ilości łazienek i przy mniej więcej takim samym zużyciu wody może znacząco mniej lub więcej spożytkować jej do ogrzania lub do konsumpcji nieogrzanej wody ...

Ja przykładowo teraz dosyć często podlewam trawnik / świeżo posadzony / - zużycie wody mam wieksze niż normalnie dla mojej rodziny - a licząc stosunek zużytego gazu do wody - wynik wyjdzie całkowicie niemiarodajny ...

 

Zauważ proszę, że pomysłodawca mówił o "wewnątrzdomowym" zużyciu wody ...

Dla mnie ciekawsze jest dzienne zuzycie gazu w zaleznosci od wielkości zasobnika, ilości osób, cyrkulacji itp. Myslę że paru osobom pomoże w optymalnym doborze systemu grzania wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zauważ proszę, że pomysłodawca mówił o "wewnątrzdomowym" zużyciu wody ...

 

Jesteś w stanie w miarę precyzyjnie okreslić ile z Twoich zużytych 14m3 wody użyłeś do podgrzania przez Twój kocioł gazowy ??

 

Nie - ale zakładamy że ten stosunek jest mniej więcej stały w statystycznym gospodarstwie domowym - co za tym idzie - nie fałszuje wskaźnika w sposób istotny.

Jak widać kolega HansKloss ma lepiej ode mnie rozwiązane CWU - co prawda zuzywa wiecej gazu dziennie ale na wiecej osób i co za tym idzie wieksze zużycie wody (zakładając ze nie podlewa trawnika :wink: )

Tyle ode mnie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grudzień i styczeń - 1181 m3 (rachunek ok. 2.000)

 

To pierwsze dwa miesiące grzania mojego domu (1130 m3 kubatura, 300 mkw, antresola, ceramika 24 + 15 styropian, poddasze 30 cm wełny)). Pierwszy sezon - chyba tragedii nie ma, co ? W końcu przeżyłam - 20.

W domu jak dla mnie cały czas za ciepło :) Ale tam nie mieszkam tylko sobie czasem posiedzę, za to w koszulce :)

 

Ciąg dalszy :

luty i marzec - ok. 1000 m3 (rachunek 1700 pln)

 

Wczoraj zakończyłam grzanie w chałupie, ale znów właczyłam, bo przyszło zimno :) Generalnie jestem zadowolona - przy wodzie lejącej sie po oknach nie jest to zły wynik :)

kwiecień i maj ( grzanie wyłączone pod koniec maja) - zużycie 255 m3 (rachunek 512 pln )

 

Zuzycie 255 m3 od 26.03 do 29.05 oznacza średnio 4,25 m3/dobę _ było już ponad 20 m3 na dobę :) Jestem zadowolona nadal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z pewnością to pierwszy sezon. Nie da się inaczej jak masz wodę na ścianach, drzwiach i oknach. To musi się wygrzać.

 

Za 50 mkw w bloku, mieszkanie środkowe - bardzo ciepłe, więc większość kaloryferów wyłaczona - płacę za sezon grzewczy 1200 pln.

Koszty sezonu w domu zadowalają mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się inaczej jak masz wodę na ścianach, drzwiach i oknach.

:o wiesz co, my mieszkamy pierwszy sezon i powietrze stanowczo za suche było. Skąd ta wilgoć u Ciebie? Może cos z wentylacją nie tak ?

Fundamenty lane w luty. Dach robiony w maju.

Wylewki były robione w sierpniu. A w listopadzie jak ruszyła podłogówka to się zaczęło parowanie. W części domu, gdzei jest oddzielne mieszkanie (parter, wylany strop, nie ma miejsca do parowania - tylko grawitacyjne. Nawet podbitką nie ucieka) stała woda :):) ALe za to jaka elegancka wylewka :)

W drugiej części domu było lepiej, bo miało gdzie parować.

 

Ale dom grzeję jednym kotłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Może coś żle robię. Mam kocioł fondital paranea z zamkniętą komorą. Obieg mam ustawiony na 65stopni. W tych 13m jest jeszcze trochę wody uzytkowej ale to znikoma ilość bo nie ma jeszcze prysznica i gotowane niewiele. W dzień kocioł jest wyłączony( poza wekendem). Temperaturę w tym pomieszczeniu mam w nocy na 18 st a w dzień to jak były te chłodniejsze dni i nikogo nie było w domu przez cały dzień to okolo 16szt jak wracalem około 22...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zimniejsze noce takie jak teraz +2/+5 idzie ok 3 m3 GZ50

po to by podtrzymac temp. wewnetrzna na +20

bez grzania spadan nad ranem do +18

ale mam wrazenie ze wiecej ciepła "wkładam" w ten beton od podłogówki niż potem go otrzymuje

 

Takie samo wrażenie miałem zeszłej zimy, dlatego zrezygnowałem ze zmiany temp. dzień/noc.

Od stycznia do końca zimy cały czas ustawiłem/ utrzymywałem 21,5 stC.

 

Teraz utrzymuje 21,0 -21,5 st C, podłogówke włączam od 18.00 na 5-8 godzin , do następnego włączenia spada o 1 st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy na parterze, góra jeszcze nie zagospodarowana, służy jako skład na rzeczy po przeprowadzce.

Nie znam kubatury, mieszkalna pow. dołu ok. 96m2

podłogówka wszędzie poza kotłownią (i małą spiżarką, wydzieloną z części kuchni więc jakaś spirala może tam zahaczać)

 

Rozruch pieca 25.09

Od rozruchu (piątek, do wtorku bez regulatora, testy sektorów podłogówki, co i jak grzeje)

Regulator Auraton 2005

ustawienia:

tryb dzienny 19stC 6-8 i 16-22

nocny 18stC 8-16, 22-6

Do dziś czyli 9.10.2009 zużycie na liczniku 45m3

Początkowo schodziło więcej, teraz powoli się statkuje, niestety częśc ciepła ucieka na górę. Myślimy o kotarze na schody (wylane, bez obłożenia drewnem jeszcze) na czas zimy.

 

Zapisze stan na koniec mca i podam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

W moim przypadku dom 167m2 (z czego 27m2 garaż i kotłownia symbolicznie ogrzewane), ściany jednowarstwowe porotherm 38cm, oddany 09.2008, zamieszkłay 02.2009, ogrzewany od 12.2009.

 

Kocił Vaillant Eco Tec VC186 19kW (kondensat z zamkniętą komorą) + 120l zbiornik, sterownik pogodowy CalorMatic 430.

 

Dwa obwody

- podłogówka ok 60m2

- w pokojach grzejniki

 

Paliwo : gaz z butli ;(

gazociąg się ciągnie już ale będzie dopiero w przyszłuym roku.

 

Od 28.12.2008 do 01.07.2009 zuzycie 450m3

Z czego przez pierwsze dwa miesiące ponad 250m3, piec chodził nonstop bez sterownika podczas wykończeniówki.

 

Ostatnio odpaliłem kominek i bez rozprowadzeń bez problemu siągam do 24C na dole i do 22C na górze - zużycie gazu z tym okresie ok. 5m3 przez 2 tyg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...