Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja się właśnie zstanawiam czy przy podłogówce na dole i grzejnikach na górze, ekonomiczne jest różnicowanie temperatury noc, dzień. Czy przy tym dogrzewaniu w dzień nie zużyje się wiecej gazu niż gdyby cały czas utrzymywać taką samą temperaturę dzienną. Poradźcie proszę. :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja się właśnie zstanawiam czy przy podłogówce na dole i grzejnikach na górze, ekonomiczne jest różnicowanie temperatury noc, dzień. Czy przy tym dogrzewaniu w dzień nie zużyje się wiecej gazu niż gdyby cały czas utrzymywać taką samą temperaturę dzienną. Poradźcie proszę. :roll:

Pewnie sporo zalezy od konstrukcji domu - mam na mysli układ pomieszczen. U mnie budynek o zwartej bryle i ronicowanie temp. jest niewykonalne, szczegolnie gdy jest jeszcze podłogówka. Nagrzewa sie toto kilka godzin, wychładza kilkanascie. Aby w nocy miec obniżona temp. musiałbym przestac grzac o 8 rano- tak by kolo godziny 22 w domu bylo najzimniej. O 22 zaczac grzac - by kolo 6-7 rano bylo najcieplej, tylko ze takie grzanie nie ma sensu bo w godzinach 8-17 w domu nie ma nikogo wiec po co w tych godzinach ma byc najcieplej. Gdybym grzał 8-16 to najcieplej byloby o 16 lecz wtedy do godziny 22-giej dom sie nie wychłodzi. Bede sie wiec kład spac gdy bedzie ciepło a o 7 rano gdy wszyscy beda sie zbierac do pracy/szkoly/przedszkola bedzie najzimniej.

Bez sensu, przy podłogówce nie da sie łatwo sterowac obniżaniem/podwyższaniem temp. w domu - teorie te są dobre w przypadku ogrzewania grzejnikowego.

Ostatecznie grzeje u siebie w godzinach 22-5 oraz 13-15. Temp stała przez cała dobe 20-21 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 154m2 pow. użytkowej (ok. 200m2 całkowitej)

 

dół ok 50m2 podłogówka, pozostałe 40 m2 grzejniki

góra ok. 64m2 użytkowej grzejniki

 

na dole temp, 21-21,5°C dzień, 20-20,5°C noc

na górze 20,5°C dzień, 19,5°C noc

 

I rok 2400 m3

II rok 2100 m3

III rok 2080 m3

 

piec kondensacyjny 1-funkcyjny Immergas + zasobnik 120 l

cyrkulacja.

 

Mury porotherm 38 P+W, styropian 10cm

poddasze 20cm wełny (teraz żałuję, że nie dałem więcej, bo w zimie naprawdę czuje się chłód bijący od sufitów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mam 20 cm wełny na poddaszu i nie czuć chłodu. Myślę, ze 20 cm (15 w krokwiach i 5 pod krokwiami) spokojnie wystarcza, jeśli wszystko jest w porządku z wilgotnością wełny .Ale bywa róźnie bo na etapie ocieplenia budynku popełnia się wciąż sporo błędów. Warto sprawdzić wilgotość wełny(zwłaszcza w miejscach bardziej narażonych na zawligocenie -przy scianach, koszach, wypustach) oraz krokwie pod materiałem paroprzepuszczalnym, czy sa suche.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuje pierwszy sezon gazowe ogrzewacze z zamkniętą komorą spalania firmy Demrad, póki co na próbę w ilości trzech sztuk. Czy ktoryś z kolegow ogrzewa mieszkania, dom podobnym sprzętem? Interesują mnie sprawy techniczne i ekonomiczne e tym rodzaju ogrzewania a wiem, że nie ejst on u nas w kraju za bardzo rozpowszechniony :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pow użytkowa ogrzewana to ok 180m^3, kubatura 599m^3, poddasze 20cm wełny, Ytong 36,5 ocieplony 5cm wełny. Zamieszkany od 3 lat.

Piec Junkers Cerasmart Modul ZSB-22 ze zintegrowanym zasobnikiem CWU 120l, sterownik pogodowy TA270, ogrzewanie mieszane: podłogówka ok 25m^3, reszta kaloryfery.

Ogrzewanie gazem ziemnym GZ50: CO, CWU i gotowanie.

W weekendy nieregularnie dogrzewam kominkiem z DGP (wtedy CO automatycznie sie blokuje).

Bazowa temperatura to 21st, ale ustawiona poprzez dobranie krzywych grzania - układem steruje pogodówka z niewielką korektą temperatury w pomieszczeniu (w reprezentacyjnym punkcie).

W lecie minął mi okrągły pierwszy rok ogrzewania GZ (wcześniej miałem LPG). Z podsumowania rocznego wychodzi, że spaliłem 1443m3 gazu i ca 5m3 drewna kominkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy tymczasowo u Rodziców - mieszkanie, ogrzewanie gazowe. W naszym starym mieszkaniu mielismy c.o. miejskie, więc kosztami się nie przejmowalismy. A w nowym mieszkaniu tez mamy ogrzewanie gazowe.

 

Obserwowałam jak szybko kręci się licznik, jak jest włączony piec i :o :o

 

Mama ma programator Auron - kombinuję jak go najlepiej ustawić. I mam pytanie: czy mozna na bieżąco sobie ustawiac temperaturę, jak np. cały czas jest się w domu czyli np. mimo, że mam ustawioną temp. na 20 st od 6-8.00 to o 7.00 podejdę i zmienię np. na 18.00 żeby piec już się wyłączył - nie popsusję nic tak sobie ze trzy razy dziennie zmieniając?

 

I jeszcze jedno pytanie: zauwazyłam, ze gdy piec jest włączony podczas ogrzewania - to gdy odkręcam ciepłą wodę (chcąc umyć ręce) to po zakręceniu wody piec na chwilę gaśnie i potem znów się odpala - czy to normalne?

Wolałabym by tak nie było, bo to nieekonomiczne - najwięcej przeciez idzie prądu i gazu podczas załączania.

Przez to myję ręce w zimnej wodzie, bo nie chcę narazić Rodziców na jakieś niebotyczne koszty gazu potem - my troche zmarźluchy jesteśmy :oops:

 

I kolejne pytanie: czy w nowym mieszkaniu koszty ogrzewania będa początkowo większe? Budynek nowy, nad nami i pod nami juz mieszkają więc grzeją. Czy dobrze by było na kilka dni przez wprowadzeniem się włączyć piec, by nam wygrzal trochę mury?

 

Przepraszam jeśli za duzo pytań, ale nie znalazłam innego wątku, do którego by te pytania pasowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie (jesli juz padlo, to z gory przepraszam, ale nie mam natchnienia na przekopywanie tych wszystkich stron :oops: ), czy jesli na piecu mam ustawione 20 stopni, to lepiej zawory przy grzejnikach odkrecic na full, zeby szybciej sie nagrzalo, czy ustawic np na 3, zeby grzalo dluzej i piec rzadziej sie wylaczal. Jak bedzie bardziej ekonomicznie...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy tymczasowo u Rodziców - mieszkanie, ogrzewanie gazowe. W naszym starym mieszkaniu mielismy c.o. miejskie, więc kosztami się nie przejmowalismy. A w nowym mieszkaniu tez mamy ogrzewanie gazowe.

 

Obserwowałam jak szybko kręci się licznik, jak jest włączony piec i :o :o

 

Mama ma programator Auron - kombinuję jak go najlepiej ustawić. I mam pytanie: czy mozna na bieżąco sobie ustawiac temperaturę, jak np. cały czas jest się w domu czyli np. mimo, że mam ustawioną temp. na 20 st od 6-8.00 to o 7.00 podejdę i zmienię np. na 18.00 żeby piec już się wyłączył - nie popsusję nic tak sobie ze trzy razy dziennie zmieniając?

 

I jeszcze jedno pytanie: zauwazyłam, ze gdy piec jest włączony podczas ogrzewania - to gdy odkręcam ciepłą wodę (chcąc umyć ręce) to po zakręceniu wody piec na chwilę gaśnie i potem znów się odpala - czy to normalne?

Wolałabym by tak nie było, bo to nieekonomiczne - najwięcej przeciez idzie prądu i gazu podczas załączania.

Przez to myję ręce w zimnej wodzie, bo nie chcę narazić Rodziców na jakieś niebotyczne koszty gazu potem - my troche zmarźluchy jesteśmy :oops:

 

I kolejne pytanie: czy w nowym mieszkaniu koszty ogrzewania będa początkowo większe? Budynek nowy, nad nami i pod nami juz mieszkają więc grzeją. Czy dobrze by było na kilka dni przez wprowadzeniem się włączyć piec, by nam wygrzal trochę mury?

 

Przepraszam jeśli za duzo pytań, ale nie znalazłam innego wątku, do którego by te pytania pasowały.

 

Bez grzania to ciepło nie bedzie,

lepiej zostaw na optymalnej temperaturze tak zeby ci ciepło było , spisz sobie licznik i jak bedziecie rodziców opuszczac to pokryj cześc kosztów dodatkowego ogrzewania.

 

W nowym mieszkaniu albo przyzwyczaisz sie do chodzenia , ubrana na " cebulke" albo bedziesz grzać żeby było ciepło.

3 drogi niema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pow użytkowa 110 m2 kubatura 320m3 parter bez poddasza uzytkowego

suporeks 24 cm 12 cm wełny na ścianach 25 cm na suficie podwieszanym strop drewniany dom zamieszkany wrzesień 2005

kocioł Junkers cerasmart modul 22 zasobnik 120 l sterownik TA270 podłogówka 60 m 3 sypialnie kaloryfery bez mieszacza CO CW gotowanie GZ35 roczne zużycie styczeń do stycznia 1800m3 tj 2200 pln okazjonalnie kominek z dgp

Czwarty rok 1700 m3 w info powinno być GZ 41,5 ok 3m3 drewna do kominka

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów gazowników. U mnie sezon zaczął się od drobnej awarii. Jakimś cudem po 2 latach szlag trafił przewód łączący Eurostera z kotłem, nie mam ochoty kuć ścian, więc będę musiał przejść na sterowanie radiowe, a Euroster na Allegro. Zastanawiam się jaki regulator wybrać, ten Euroster który mam spisywał się super, ale radiówki Eurostera podobno nie są najlepsze. Słyszałem że Micro Tybox Delta Dore jest o klasę lepszy i tu czekam na podpowiedzi od Was. Zastanawiam się też czy nie zrezygnować z regulatra, teraz kocioł zasuwa na okrągło tylko z pogodówką, bez nocnego obniżenia i spala ciut ponad 1 m3 gaziku na dobę więcej niż w latach ubiegłych. W chałupie 21,5 stopnia, regulator pilnował 20 stopni. Ciągła praca kotła ma też korzystny wpływ na okna dachowe, które teraz się nie roszą. Gdy kocioł pracował z nocnym obniżeniem , to w zasadzie w nocy nie pracował i rano na okienkach roszonko występowało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie (jesli juz padlo, to z gory przepraszam, ale nie mam natchnienia na przekopywanie tych wszystkich stron :oops: ), czy jesli na piecu mam ustawione 20 stopni, to lepiej zawory przy grzejnikach odkrecic na full, zeby szybciej sie nagrzalo, czy ustawic np na 3, zeby grzalo dluzej i piec rzadziej sie wylaczal. Jak bedzie bardziej ekonomicznie...?

 

20 stopni to masz na piecu ustawioną raczej temperature zasilania , a nie temperature zadana dla pomieszczenia, chyba ze masz na mysli temperature pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie (jesli juz padlo, to z gory przepraszam, ale nie mam natchnienia na przekopywanie tych wszystkich stron :oops: ), czy jesli na piecu mam ustawione 20 stopni, to lepiej zawory przy grzejnikach odkrecic na full, zeby szybciej sie nagrzalo, czy ustawic np na 3, zeby grzalo dluzej i piec rzadziej sie wylaczal. Jak bedzie bardziej ekonomicznie...?

 

20 stopni to masz na piecu ustawioną raczej temperature zasilania , a nie temperature zadana dla pomieszczenia, chyba ze masz na mysli temperature pomieszczenia.

 

Hmmm - nie za bardzo rozumiem tą konstrukcję słowną ... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Patrzę z przerażeniem na te wyniki. Ja mam domek o pow. użytkowej 101m2, porotherm 28cm i 10cm styropianu, w tej chwili zużywam ok 6-8m3 a będzie i 12m3/dobe :cry: Piec dwufunkcyjny BUDERUS z regulatorem pokojowym. Na parterze mam salonik połączony z kuchnią i otwartą klatką schodową, regulator ustawiony max na 21stopni, na górze grzejniki na 2ce bo tam nie przebywam często więc 16stopni wystarcz i zamykam drzwi. Domek mały ale ma dużo okien i drzwi balkonowych, drugi sezon grzewczy, myślałem że zużycie spadnie a tu jeszcze się porzadnie zima nie zaczęła a już żre gaz jak opętany. Zaznaczam że nie gotujemy na gazie, tylko CWU+CO - dwoje ludzi.

 

P.S. Czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć jak skonfigurować piec, grzejniki. Piec ma regulację 7-24kW, podobno nie ma co zmniejszać bo sam ma modulowany płomień. W instrukcji pisze że przy regulatorze na piecu trzeba temp ustawić na full, ale wtedy grzejniki wręcz parzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po kilkudniowym ogrzewaniu kominkiem z pw,zrobilem 2.5 dobowa przerwe w grzaniu nim,wlaczylem kondensata.Z reku z odzyskiem ciepla zalaczonym,wyszlo mi w ciagu 2.5 dob grzania co i cwu,zuzycie ok.6-7 m3 na dobe,przy programowalnym czasie grzania.Dom 180 m.wk.,dol podlogowka,gora grzejniki,reku,zasobnik 300 l,kominek z pw,sciana 1 w-Ytong 40 cm,bez elewacji,welna 30 cm poddasze.Temp. dol -22-23 st. gora 19-20 st. za dnia,18-19 noca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...