Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie grzejniki też są z lekka przewymiarowane.

45 stopni na grzejniki to troszkę mało... To prawie temperatura na podłogówkę bezpośrednio. Masz piec kondensacyjny?

Ja nie. Dlatego podniesienie temperatury nie spowoduje u mnie zmniejszenia efektu kondensacji i czegoś tam jeszcze. Dlatego podniosłem temperaturę wody idącej na grzeniki.

Standardowo w moim Buderusie jest chyba nastawione właśnie na 56 czy 58 stopni na zasileniu. Przy takim nastawie jest ok, ale woda na powrocie tuż przed piecem była mocno letnia.

Teraz jak mam ustawione ponad 60 na zasileniu, na powrocie woda jest ciepła.

Na razie nie potrafię realnie ocenić przy jakim ustawieniu mniej zużywam gazu... Muszę jeszcze poobserwować.

 

 

Piec zwykly z otwartą komprą spalania Vitodent 100 z zasobnikiem 120 l, i programatorm pokojowym.

W sobotę i w niedzielę sprawdzę jak to jest przy różnicy w temp. wody np. o 20 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raporcik (kolejny nieciekawy):

W okresie od 14.XII.05 do 04.II.06 zużycie GZ 50 807,33m3/52 dni!

Srednio: 15,5 m3/dzien; juz teraz srednia miesieczna przekracza 600 zl. Dla przypomnienia ogrzewamy ok. 200m2 + zasobnik cwu 150 l i kociol 1-f Euromaxx 24 kW Junkersa (otwarta komora) + 2 kuchnie gazowe. Temp. w dzien ok. 19-20 i w nocy ok. 18-19. Ma ktos moze podobny kociol (ew. inny Junkers atmosferyczny) i moze porownac ze swoimi wynikami? Co ciekawe zaobserwowalem, ze zuzycie wcale sie duzo nie zmniejsza przy wzroscie temp. zewn. - musze wtedy podkrecac pogodowke zeby dogrzac dom (i na odwrot). Czy przy sterowniku pokojowym zamiast pogodowego i automatycznych nastawach temp. wew. moglbym uzyskac jakies oszczednosci zuzycia gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie znalazłem odpowiedzi jak najlepiej ustawić swój kocioł to dzisiaj zrobiłem sobie testy mojego kotła vitopend 100. Jeszcze nie analizowałem wyników, ale co mi wyszło:

-przy pełnej mocy 24kW zużycie gazu wynosi 2,52m3/h (w instrukcji podają 2,82), w ciągu minuty podgrzewa wodę w instalacji o 15*C

-przy 21kW zużycie wynosi 2,64m3/h a więc wiecej niż prz mocy maksymalnej! - podgrzanie wody wciągu minuty o 12*C

-przy 18kW - 1,8m3/h - o 9*C

-przy 16kW - 1,44m3/h - o 4*C w ciagu minuty

 

Ciekawe, że przy mocy 21kW pobiera więcej gazu jak przy 24kW (sprawdzałem 3 razy i zawsze tak samo więc bład nie wchodzi w rachubę).

Czyli u mnie wychodzi, żenajlepiej jakby kocioł działał na pełnej mocy ale krótko i potem się wyłączał niż działał na mniejszej mocy dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegladnalem caly post i dochodze do wniosku iz ile domow tyle roznych przypadkow. Ciezko porownac ze soba jakies dwa przypadki i wyciagnac z tego wnioski. Oczywiscie mozna wyciagnac jakies generalne wnioski i moze wlasnie o to chodzi.

A wiec moj przypadek (wykonczeniowka):

-sciany 2W

-drzwi wejsciowe tymczasowe - nieocieplone

-brak parapetow

-piec Hoval (chyba troche nietypowy bo sie jeszcze z nim na forum nie spotkalem)

-na razie nie mam podlaczonego zadnego sterowania (tylko temp na kotle)

-podlogowka na razie wylaczona

-ogrzewanie uruchomilem 11 stycznia

-temperatura w domu wzrosla od 3,5 do 16 dopiero 20 stycznia po zuzyciu 142 m3 :cry:

-obecnie utrzymuje caly czas okolo 15 stopni i do 3 lutego zuzylem 429 m3

wiem ze sa to poczatki grzania nowego domu i zuzycie musi byc duze ale i tak mnie to przeraza. Chociaz widac juz oznaki iz zuzycie znacznie spadlo do okolo 10 m3 na dobe (ale i temp. na zewnatrz wyzsze).

Nie wiem czy komus sie to przyda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek_2 - Twoje zużycie gazu wcale nie jest jakieś "mordercze" : ja w zbliżonym okresie (16.12.2005 - 03.02.2006) spaliłem 462 m3 gazu (9.43 m3/dobę) - ale dom mam 100.9 m2 użytkowej, a kocioł kondensacyjny ! (+cwu zasobnikowe + jedna qchnia gazowa, 2 osoby)

Inaczej mówiąc - nie wymagaj, żeby stary konstrukcyjnie kocioł z otwartą komorą miał wydajność jak nowoczesny kondensat :)

 

pozdr - Krzysiek

PS prawdopodobnie nie poprawisz wyników sterowania -> byc może twoja pogodówka ma zbyt dużą - tzn. reaguje ze zbyt dużym opóźnieniem na wahania temp. zewnętrzej ? Może da się to ustawić ? Poza tym szybkie wahania ciepła na zewnątrz częściowo są kompensowane bezwładnością cieplną budynku -> stąd w praktyce niewielki spadek zużycia gazu gdy cieplej [ale też niewielki wzrost zużycia, gdy temp. na zewnątrz spadnie]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - Fakturka opiewa na 480m3 za styczen.(To chyba duzo?)

Jest szansa że to się zmieni?

Domek zamieszkuję od grudnia 2005r grzeję(CWU ,CO KUCHENKA) o listopada i bilans do końca stycznia 1300m3(GZ50),

Dom 150m + garaż 30m sciany max +10ocieplenie styropian

Poddasze wełna 15 + 5 na pszeszycie+ płyty gk.

Piec dwufunkcyjny z zasobikiem 90l Niedźwidź 30klz(18-26KW) ustawiony na temperaturę 18,5noc-dień20,5 , kaloryfery radsona i ogrzewanie podłogowe. Ztym ostatnim cyli z podłogą nie zabardzo poniewarz piec nie posiada rozbudowanej elektroniki i zamontowano mi zawór trójdrogowy z termoregulatorem i podłoga tylko grzeje ja grzeją grzejniki. Morze mi ktoś pomorze jak rozwiązać ten problem bo podłoga z tego co się orientowałem powinna działać cały czas!?

Pozdrawiam sympatyk forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek_2 - Twoje zużycie gazu wcale nie jest jakieś "mordercze" : ja w zbliżonym okresie (16.12.2005 - 03.02.2006) spaliłem 462 m3 gazu (9.43 m3/dobę) - ale dom mam 100.9 m2 użytkowej, a kocioł kondensacyjny ! (+cwu zasobnikowe + jedna qchnia gazowa, 2 osoby)

Inaczej mówiąc - nie wymagaj, żeby stary konstrukcyjnie kocioł z otwartą komorą miał wydajność jak nowoczesny kondensat :)

 

pozdr - Krzysiek

PS prawdopodobnie nie poprawisz wyników sterowania -> byc może twoja pogodówka ma zbyt dużą - tzn. reaguje ze zbyt dużym opóźnieniem na wahania temp. zewnętrzej ? Może da się to ustawić ? Poza tym szybkie wahania ciepła na zewnątrz częściowo są kompensowane bezwładnością cieplną budynku -> stąd w praktyce niewielki spadek zużycia gazu gdy cieplej [ale też niewielki wzrost zużycia, gdy temp. na zewnątrz spadnie]

 

Hej

dzieki za wypowiedz. Moze i morderczo to nie wyglada, gdyby w cieplejszych m-cach zuzycie bylo odpowiednio nizsze - ale tu az tak duzej roznicy nie ma. Poza tym jakos tak nakrecaja mnie te wszystkie posty o zuzyciu dziennym w okolicach 10 m3 - co bylo takze czesciowo moim zalozeniem przed budowa instalacji i zakupem kotla. Z drugiej strony wspolczuje tym, ktorzy zuzywaja po 20-pare i wiecej metrow za porownywalne powierzchnie. Na pewno bede musial cos w instalacji przerobic w przyszlosci, zeby tyle nie placic. A moze kominek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwietniu ruszam z wykończeniem ze stanu surowego. poradźcie proszę która opcja ma sens z finansowego punktu widzenia:

 

-piec z kondensacją + rekuperator

-czy zwykły piec, bez rekuperatora ale ok 25-30 tyś taniej.

 

czy mi :o się ta kwota kiedykolwiek zwróci???

 

segment bliźniaka 3 kondygnacyjnego o powierzchni użytkowej 170 m2 + 100 m2 piwnica, okna plastikowe, 25 cm ocieplone poddasze użytkowe, sciany trójwarstwowe z 12 cm styropianu

 

poza tym "Eksperci" mówią że 40 - 50% ciepła (w dobrze ocieplonym budynku ze sprawną wentylacją grawitacyjną) jest tracone przez wentylację, czy to znaczy że przykładowo zamiast ok 3500 zł na ogrzewanie przez cały sezon gazem ziemnym domu, zapłacę 2000 zł (z reku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewane jest 110 m2 parter i pietro, poddasze nieużytkowe i nieogrzewane, ocieplony strop. Ściany pustak max, ocieplone 12cm styropianem. Okna plastik wentylacja grawitacyjna. Temp wewnątrz 21,5st, w nocy 20 st. Kocioł Junkers Euroline jednofunkcyjny, zasobnik 160l, cyrkulacja, sterownik pokojowy 8 grzejników + podłogówka w kuchni,waitrołapie i łazienkach. Kuchnia elektryczna. Pierwszy sezon.

Podczas mrozów dochodziło do 13,5 m3 GZ-50 a w ostatnim tygodniu temperatury w nocy -5 do - 10 zyżcie spadło do 8,5 m2 /dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może Wam się przyda, co by była zgodność do obliczeń.

 

1 litr propanu to 0,52 kg

1kg to 1,92 litra

1 litr to 0,254 m3

1 m3 to 3.937litra

1 kg to 46 mJ czyli 12,78 kWh

1 litr to 23,96 mJ czyli 6,66 kWh wartości opałowej

 

GZ50 to ok 34,43 MJ/m3

Co daje ok 9,6 kWh/m3

 

Gaz zaazotowany ma ok 25 MJ/m3 czyli 6,95 kWh/m3

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W moim domku od 1 grudnia do 7 lutego poszło 720 m3 GZ 50, co daje 10,4 m na dobę.

Domek o powierzchni 180 m.

Porothon 24 cm + 12 wełny mineralnej

Poddasze 15cm z rolki + 8 cm w płycie

Piec Wissman Witopend 100 + regulator pokojowy.

Jest to zużycie CO+CWU+Gotowanie.

:lol:

 

Mam nadzieje, że ten rezultat należy uznać za zadawalający zważywszy, że za nami takie mrozy po -25 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W moim domku od 1 grudnia do 7 lutego poszło 720 m3 GZ 50, co daje 10,4 m na dobę.

Domek o powierzchni 180 m.

Porothon 24 cm + 12 wełny mineralnej

Poddasze 15cm z rolki + 8 cm w płycie

Piec Wissman Witopend 100 + regulator pokojowy.

Jest to zużycie CO+CWU+Gotowanie.

:lol:

 

Mam nadzieje, że ten rezultat należy uznać za zadawalający zważywszy, że za nami takie mrozy po -25 stopni

 

To bardzo dobry wynik. Nareszcie jest ktoś kto zużywa podobnie jak ja, ma dobrze ocieplony dom i dobrą instalację CO. Ja jak napisałem, że średnia spalania gazu na CO+CWU+gotowanie wychodzi mi 8,4m3 gazu na dobę to Grzegorz napisali, że zgodnie z wyliczeniami to niemożliwe i niesamowite... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobry wynik. Nareszcie jest ktoś kto zużywa podobnie jak ja, ma dobrze ocieplony dom i dobrą instalację CO. Ja jak napisałem, że średnia spalania gazu na CO+CWU+gotowanie wychodzi mi 8,4m3 gazu na dobę to Grzegorz napisali, że zgodnie z wyliczeniami to niemożliwe i niesamowite...

 

 

Mam zamiar na wiosnę sprowadzić kogoś do oglądnięcia domu kamerą termowizyjną. Mam nadzieję, że to jeszcze wyjawi kilka słabych punktów w dociepleniu. Może ktoś zna firme która to robi i mógłby polecić.

:lol: [/img][/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piterzmesseritz

Jak to możliwe? Mam taki sam piec jak TY a zużywam dużo więcej gazu.

Napisz jakie masz ustawienia na kotle gazowym, jaka temperatura w pomieszczeniach?

Mój domek ocieplony styr. 14 cm, cegła silka. Wydaje się, że nie powinno być dużych strat ciepła a jednak....

pozdrawiam

 

Ustawienia mam standatdowe, czyli CO na Kropce, CWU też na kropce.

Temperaturę w pomieszczeniach utrzymuję 22,0 stopnia, w dzień i w nocy taką samą. Temperaturę reguluje czujnikiem pokojowym - firmy nie pamiętam ale jest on bardzo popularny

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31.10.05 - 7.01.06 -> 530 m3 GZ50 (CO+CWU+ gotowanie)

plus 3 m3 drewna

 

domek 140m2 użytkowej 3W (10cm styropianu) na dachu od 20 do 30 cm wełny ( w skosy weszło tylko 20), na podłodze 10 cm styro

 

palę w kominku od piątku po południu do niedzieli wieczór (bez nocy)

w duże mrozy (-20-30) kominek chodził non stop wstawałem w nocy

 

w domu 2 osoby

 

od 5 00 do 9 00 i od 16 00 do 22 00 (w weekendy od 7 00 do 24 00) 20,5 C

w pozostałe godziny 19,5 C

 

przy temp 0 na dworzu bez palenia dzienne zużycie waha się w okolicach 7 m3 (w weekendy oczywiście wiecej ale nie sprawdzałem)

 

piec kondensat Immergas zeus victris (jakoś tak się to pisze)

 

same kaloryfery bez podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...