Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kazda taryfa ,w zal. od poboru rocznego gazu (m3) ,jest oparta na innych oplatach staych.Sa odpowiednie proporcje,kto je-pali gazu duzo,ma danej oplaty placic mniej naliczone,ale generalnie,wszystko oparte jest na stalym zlodziejstwie panstwa polskiego,rznacego obywatela swego w d.......e

nie masz zadnego rachunku,regulaminu ze swej gazowni?tam w ksiazeczce ,sa takie kartunie,na ktorych wypisane sa,co jakis czas ,niestety,aktualizowane owe oplaty-haracz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

To mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość.

 

Od czerwca jestem posiadaczem mieszkania 43m2 w nowym budownictwie. Mieszkanie jest kupione od developera. Mieszkam od 20 listopada. Od 3 listopada uruchomiony piec Immergas Eolo Star (c.o. + c.w.u bez gotowania).

 

W mieszkaniu są tylko 3 grzejniki. Chciałem zapytać o zużycie gazu bo liczyłem się z mniejszymi kosztami.

 

Mam sterownik Auraton 2005 TX Plus zaprogramowany:

Temperatura dzienna pn-pt w godz. 14-22, sob-nd w godz. 8-22, reszta temperatura nocna, na dzień 20,5*C, na noc 19*C.

 

Gaz GZ50, 1,66zł za m3 + 23zł na miesiąc opłaty stałej.

 

I faktura:

3.11-20.11 - 64m3 - koszt około 140 zł

 

Dziś licznik pokazuje już 244 m3 za okres 3.11-27.12.

 

Czy to nie za dużo na takie małe mieszkanko? Proszę o pomoc. Mieszkam sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej szacując niż licząc...

Zeżarło średnio po 4m3 dziennie.

34Mj za 1m3

Razem około 140Mj na dobę co jest podobne do 38,9 kWh energii pobranej.

Metrów jest 43

Doba ma 24 godziny

Na godzinę (średnio!!!) poszło 1,62 kWh

Czyli "z metra2" około 37,6 W w każdej sekundzie...

 

Ten dom jest raczej ciepły!

 

W starym budownictwie trzeba by było przyjąć od 100 do 120W/1m2.

 

Chyba będziesz musiał się do takich rachunków (za energię a nie do przeliczeń! :lol: ) przyzwyczaić!

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyja wiem,czy cieniutko?Solary dzialaja od kwietnia,kuchnie mam indukcyjna,zasobnik 300 l na cwu,zysk solarny ok. 400 pln z moich obliczen...Dom z 2 doroslymi osobami i niemowleciem,przez kilka miesiecy letnich dodatkowe 2 osoby dorosle korzystaly z cwu,gora nieumeblowana,ale calosc wykonczona...
Cieniuuutko jak trawka.

Jakim cudem 400 pln zysku na solarach od kwietnia? Sredniorocznie idzie mi dziennie 1 m3 gazu na gotowanie i cwu. Przyjmijmy, ze jest to po polowie. 8 miesiecy to 240 dni, czyli 120 m3 gazu na cwu czyli 200 zl koszt gazu do cwu.

No a teraz ogrzewania. Albo masz dom bardzo energochlonnych poprzez jego kształt lub brak/niesolidne ocieplenie, albo reku do kitu albo teoria zawodzi. We wspolczesnych domach 60% ciepla jest traconych przez wentylacje. Reku powinno odzyskac min. 80% wiec koszt ogrzewania domu z reku powinien byc o połowe mniejszy od kosztu ogrzewania domu bez reku. U mnie budynek 10 x 11 m co daje ok 163 m2 po podłogach ogrzewanej powierzchni - 10 % mniej niz u Ciebie, ale od lipca poszło 400 m3 GZ 50. Przyjmujac jak w powyzszym 1 m3/dobe na gotowanie i cwu wychodzi, ze na ogrzewania poszlo 400 - 180 = 220 m3. Spaliłem tez około 1m3 odpadow pobudowlanych w wolnostojacej kozie bez podlaczenia do płaszcza wodnego czy DGP. Jakim cudem nie majac reku i majac dom 10% mniejszy mam mniejsze zuzycie gazu niz u Ciebie z reku? A temperatury u mnie 17-23 z czego w 90% czasu 19-21. A rodzina u mnie 2+2 w czym żona lubiąca kąpiele w wannie z pianką :lol: wiec ciezko na cwu oszczedzac.

Aha, bynajmniej nie kisze powietrza, srednia wilgotnosc 45-55% bo nawiew powietrza pod kominek cały czas w połowie otwarty (rura fi 160).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm,juz odpisuje:

zuzycie gazu tylko do cwu i co, od 16.07.2009 do dzisiaj 285 m3.

Pomylilem sie,podajac ostatnie wyniki-wzialem fakturke wraz z wyszczegolnieniem teraz,po Tw. poscie i prostuje :-)Ale,pewnie nie warto....

Specjalnie wlasnie dokladnie sprawdzam,gdyz jestem ciekawy wyniku,ale:

dom pow. uzytkowa ok. 182m2,do tego 31m2 garazu,rowniez ogrzewanego,dom z Ytonga 40 cm grubosci,bez docieplenia,ale rowniez elewacji i obrobionych glifow zew.Kubatura ok. 900m3.

Reku z wyliczen moich,odzyskuje ok. 73-75% ale z grubsza wyniki uzyskane,mierzylem temp. zastane w domu,z nawiewnikow,a nie bezposrednio z reku,w garazu,nie mierzylem z gwc,oparlem sie na pomiarach z tamtego roku,przy czym,w temp. -19 na zew przyjalem wyniki z ub. roku przy temp. -15 st.Rekuperacja zalaczona w koncu pazdziernika,podobnie ,jak kociol w listopadzie,jakos 30.10. do CO.

Cwu-zasobnik 300 l. kominek z pw. odpalany regularnie od 3 tyg. w zasadzie codziennie,z malymi wyjatkami,palone od. 17-22ej,grzane 300 l. zasobnika do 55st. oraz caly dom z garazem.

Nie ukrywam,ze kociol mam ust. na czujniku pokojowym,teraz,polowe okresu chodzil na pogodowce.Kociol ma program grzania do 21 st. w godz. 20-24,rano 4-6.30,a poza temp. komfortowa ,mam zredukowana do 19 st.Grzanie wody ,rowniez w cyklu programowalnym,oraz dzieki kominkowi( spalilem ok. 05.m3 drewna).

Nie bede brac udzialu w wyscigach z Toba,ale...jak widac,majac gorsze sciany,z reku,bez gotowania,nie osiagam wynikow zlych,przy krytykowanym z zalozenia rozwiazaniu scian,jakim jest sciana 1w.Teraz mozna by sie,robie to dla innych,pomyslec,ile stracilem przy tych moich scianach,majac okna z pakietem 3szybowym,reku z gwc,welna 30 cm w stropie,5 oknach polaciowych z pakietem termicznym wlasnie z rozmiarami i moim domem z dachem dwuspadowym,z poddaszem uzytkowym i polowa domu w podlogowce,jesli chodzi o inst. co.

Jeszcze pochwale sie,ze zuzywam pradu,za ok. 170-180 pln/miesiac,majac indukcje,piekarnik,robota kuchennego z f. gotowania,2 kompy i pralke :-)

Co do pradu,owszem gotowania sie i pieczenia uzbieralo przez 6 miesiecy,wiec wynik mnie lekko obalil,ale zmienilem wrescie zrodla oswietlenia na jarzeniowki,czy swietlowki kompaktowe energooszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie :)

 

Teraz ja się "pochwalę" zużyciem gazu...

 

Budynek ma parenaście lat. Tynki zacząłem robic w sierpniu tego roku, lecz tak wyszło że skończyły się chyba początkiem października.

 

EDIT: domek na osiedlu domów jednorodzinnych, od zachodu i wschodu stoją domy sąsiadów, od południa uliczka i po drugiej strony domy, jedynie północno-zachodni narożnik działki sąsiaduje z pustą działką.

Od północy jeszcze 2 linie zabudowy, potem ok 100 m do wału, po którym jeżdzą pociągi.

W zasadzie dość gęsta zabudowa dookoła. Mieszkam w mieście określanym jako polski biegun ciepła :)

 

Domek 170m2 (33m2 garaż i kotłownia, w garażu mały grzejnik, będzie tam docelowo ok 10 stopni - na razie nie ma drzwi, kotłownia bez grzejnika). Ściana od zewnątrz max+3-5 cm waty+kratówka/dziurawka (kupiłem taki w stanie surowym) czyli ściana bez tynku miała ok 44 cm. W salonie przestawialiśmy jedną ścianę i na razie jej powierzchnia (13m2) to tylko max.

Bez reku, GWC.

Podłoga na gruncie 10-12 cm styropianiu, garaż 8cm styrodur.

Na poddaszu lezy 12 cm styropianu na powierzchni ok 60m2, a gdzie go brakło wełna 10-20 cm. Drzwi na poddasze ocieplone 8cm wełny. Z piętra na poddasze też drzwi, więc na klatce powstała dodatkowa "komora", oddzielająca piętro od poddasza. Docelowo mam zamiar ocieplic dach i ściany.

Na parterze ok 20m2 podłogówki, reszta grzejniki. Na piętrze podłogówka tylko w łazience.

 

Na szczęście w listopadzie było sporo ciepłych dni i otwierałem na kilka godzin wszystkie okna więc nie grzałem bo 13 stopni wystarczało :lol:

 

W tygodniu z największymi mrozami...200m3 GZ50. Wtedy nie miałem jeszcze żadnego regulatora.

Po założeniu 392f do Vaillanta VUW 242-5 żużycie przy temp w środku 15 stopni, ok 9 m3 gazu na dobę. Regulator ustowiony był na temp. ręczną z pracą dwustawną.

 

Wczoraj przestawiłem na auto 15 stopni i obniżona 14 oraz praca ciągła. Po 6 godzinach 4,5m3 gazu. Ale zostawię na 2 doby i zobaczymy jak będzie.

W każdym razie szlag mnie trafia... Pierwsze uruchomienie pieca początkiem listopada, a wczoraj wieczorem 594,5 m3 na liczniku :evil:

 

Zobaczymy co będzie za parę dni.

Szczerze mówiąc myślałem, że przy temp. ok 15 stopni, nie zapłacę więcej za gaz niż ok 300 zł/mc, szczegółnie że przeczytałem tutaj że ktoś przy podobnej powierzchni, chyba z tym samym piecem i temperaturą spalał ok 2m3 na dobę...

A może ktoś z Was już może coś szepnąc nt. mojego spalania i coś doradzic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem tutaj że ktoś przy podobnej powierzchni, chyba z tym samym piecem i temperaturą spalał ok 2m3 na dobę...

 

No niestety do tego często musisz przywyknąć. Cześc forumowiczów zapomina poprostu dopisać, że dom pasywny, że dali 40 cm wełny i 35 styropianu i spalili jeszcze 5 kubików drewna, czasem chadzają po salonie w dwóch golfach :wink: . I domy zaczynają im przy -15 produkować energię.

 

A tak już zupełnie poważnie to nie tylko powierzchnia i piec i nawet samo docieplenie się się liczy. Niektórzy mają domki w niecce, osłoniete lasem, w gęstej zabudowie, gęsty żywopłot. Jak na moim polu ostatnio urywało łepetyne i fruwało mi drewno do kominka, to w tym samym czasie w kampinosie można było z niemowlakiem spacerować. Moim zdaniem na tym samym terenie w przy tej samej tem. powietrza możesz mieć diametralnie różne spalania w zalezności od tego czy dom w gęstej zabudowie, z drzewami czy jak u mnie. Pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po świętach!

 

Czy ktoś może coś powiedziec na temat gsazu płynnego?

 

W stosunku do poprzednich ustawie o których pisałem;

 

z 14 noc na 16 na piecu- spalanie do 37 stopni w komorze w domu ok 19-20

z 17 dzień na 19 na piecu - spalanie do 42 stopni w komorze w domu ok 21-22

 

i zużycie gazu nadal to samo - obecnie ok 2,5 m3 doba, piec rządzi się swoimi prawami

 

czekam na nowa fakturę to sie pochwalę hehe pewnie z 650 do 700 stówek za miesiąc grudzień

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zysk solarny ok. 400 pln z moich obliczen...

 

Ludzie nie wiem jak Wy liczycie ten zysk solarny w domach z gazem bo ja od kilku lat liczę i za Chiny Ludowe nie wychodzi mi opłacalność tej inwestycji.

 

Przyzwoite solary (które działają nie tylko 2 miesiące w roku 8) ) to co najmniej 20 tyś. Kiedy to się zwróci ?

 

Skoro latem opłaty stałe za gaz bez względu czy zużyjesz 1m3 czy 1000 m3 gazu to koszt 55 zł miesięcznie !. Gaz na c.w.u. jest tańszy niż te opłaty !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jakie 20 000pln?ja za swoje,wraz z inst. dalem 7500,a kiedy mi sie zwroca-pewnie w ciagu 10 lat....ale ja tego nie licze,samochod,ktorym jezdze,kosztowal 65 000,a teraz po 5 latach ok. 30 000.....tu jest problem....dalem tyle a mam tyle,ale....nowka to owka...skoro tak do wszystkiego podchodzic,to....nic nie kupowac,a tylko zyc spokojnie i bez zmian....bo i po co...wszystko kosztuje,sie nie oplaca.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jakie 20 000pln?ja za swoje,wraz z inst. dalem 7500,a kiedy mi sie zwroca-pewnie w ciagu 10 lat....ale ja tego nie licze,samochod,ktorym jezdze,kosztowal 65 000,a teraz po 5 latach ok. 30 000.....tu jest problem....dalem tyle a mam tyle,ale....nowka to owka...skoro tak do wszystkiego podchodzic,to....nic nie kupowac,a tylko zyc spokojnie i bez zmian....bo i po co...wszystko kosztuje,sie nie oplaca.....

 

przykład z samochodem kompletnie nietrafiony...

 

koledze chodzi o to,, żeby sie nie bawić w jakieś ekologie bo to nieopłacalne i dużo zachodu z tym...

 

wreacajac do przykładu Twego samochodu... to tak jabyś zamiast tego samochodu za 65 tys. kupił jakiegoś wypasionego segway'a za 100 tys.. koszt ogromny, koszty eksploatacji duże, komfort słaby, itp., itd... No ale jakbyś do kościoła ruszył w niedzielę, wszyscy by Cie wskazywali i ech, och, ajwaj, patrzcie Lookita jedzie... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...