Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie.

 

Mam dom ok 170m2 i nowa instalacje gazowa, ktora jest właczona od niecalych 2 miesiecy.

Grzejniki i piec Buderusa

Nie mieszkamy w domu jeszcze, dlatego ustalilismy srednia temp. na 13 stopni.

Na liczniku mam juz 500m3 (w tym miesiacu mam dostac pierwszy rachunek i juz sie boje :o )

 

Czy to nie za duzo, zwazywszy na fakt, iz temperatura w domu nie byla zbyt wysoka?

 

Nie znam sie na tym a w styczniu mam odbior instalacji i nie wiem czy instalator wszystko dobrze zrobil, bo jakos wydaje mi sie ze za duzo poszlo mi tych m3. :-?

A moze sie myle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem :D tylko co dalej? zmienic na inne parametry? jakie?? wtedy bedzie bardziej ekonomicznie, czy co :roll: jestem zielona w tym temacie :oops:

 

Im niższa wartość krzywej grzewczej - tym niższa temperatura na zasilaniu - tym mniejsze zużycie gazu = bardziej ekonomiczna praca kotła :D

 

Krzywa / a właściwie krzywe / grzewcza obrazuje zależność temperatury zasilania od temperatury zewnętrznej w stosunku do zadanej temperatury wewnatrz budynku .

 

Obrazuje to poniższy wykres :

 

http://images39.fotosik.pl/239/6fc0e045bf2fa486med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alladyn71 napisał:

Mam dom ok 170m2 i nowa instalacje gazowa, ktora jest właczona od niecalych 2 miesiecy.

Grzejniki i piec Buderusa

Nie mieszkamy w domu jeszcze, dlatego ustalilismy srednia temp. na 13 stopni.

Na liczniku mam juz 500m3 (w tym miesiacu mam dostac pierwszy rachunek i juz sie boje )

 

Jeżeli masz taryfę W-3 to cena wynosi 1,633 zł bruto za m3 gazu, plus 59,11 opłata stała.

Mam nadzieję, że był u Ciebie serwisant kotła na pierwszym uruchomieniu, bo inaczej kocioł pracuje na ustawieniach fabrycznych i dłatego jest podwyższone zużycie gazu.

Jeżeli masz sterownik do pieca to możesz ustawić temperaturę w domu na 10 stopni i to najlepiej w trybie przeciwzamrożeniowym. Z resztą sterownik jest niezbędny do ekonomicznej pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfa003, pablitoo już Ci opisał jak to się robi.

 

Tak przy okazji - bez instrukcji serwisanta w ręku nie jestem w stanie zapamiętać adresów kodowych. Trochę czasu zajęło mi oswojenie z logiką wybierania właściwych kodów i obiegów. Język instrukcji jest dla mnie trochę drętwy i po roku użytkowania instrukcja obrosła w liczne dopiski na marginesach.

 

Poza zmianą oczywistych parametrów (temperatura wody użytkowej, temperatura dzienna i nocna), krzywymi, zmieniłam też cykle załączania pompy cyrkulacyjnej (musiała być). Fabrycznie pracuje cały czas w zadanych godzinach. Ale można zadać, żeby np. pompa tłoczyła wodę co kwadrans, pół godziny lub co godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MS. krzywa ustawiasz kodami/? Tez mam Vitodens.

 

Kodowanie 1 ,

adres kodowy d3: 1,4 / nastawa fabryczna / - nachylenia krzywej grzewczej , adres kodowy d4: 0 / nastawa fabryczna / - poziom krzywej grzewczej , osobno ustawiane dla obiegów podłogówki i kaloryferów .

 

Pablitoo, opuszczałeś poziom krzywej?

Jeśli tak to na jakim poziom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie dajmy się zwariować. Już kiedyś pisałem że wkurwiają mnie ludziska co piszą o zużyciu gazu na poziomie 4-5 m w czasie mrozów, a naprawdę siedzą przy liczniku i "optymalizują" temp. pomieszczeń. :-?

 

Oczywiście znam te wszystkie domy pasywne, aktywne, samo ogrzewające się ciepłownie itp.

Ale my tu piszemy o normalnych domach które zużywają energię a nie ją produkują. Nie analizujemy ile watów ciepła wydziela nasz pies czy rozebrana żona i jakie ma to przełożenie na ogólny bilans energetyczny kraju. "Pasywnych" proszę o wpisywanie się w innym wątku. :)

 

Jest tez jeszcze jedna kategoria forumowiczów oszczędzaczy, czyli sknery pospolite.Osobiście znam przypadek jednego gościa który w swym wielkim jak stodoła domu ogrzewa butlą gazową (przenośną) tylko używane pomieszczenia (bo połowa jest pozamykana na klucz)) a potem licytuje się z sąsiadem że spalił mało gazu ziemnego. Takich idiotów jest zapewne wielu. :x

 

Ja tam chodzę po domu w T-shircie, kąpię się kiedy chce i w świeżej wodzie a nie w pomyjach po całej rodzinie, palę w kominku dla przyjemności drewnem a nie brykietem koksowniczym. Tego też życzę wszystkim wpisującym tu swoje uwagi.

 

Wesołych i ciepłych świąt ! :D

 

 

No właśnie. Ludzie budują dla podniesienia prestiżu duże domy a później aby zmniejszyć koszty ich utrzymania wpadają w paranoję oszczędzania na wszystkim, która w moim przypadku zabiłaby radość z posiadania domu. Ilość zużytego gazu na ogrzewanie domu zależy od bardzo wielu czynników a zatem bardzo trudno jest ustalić platformę porównawczą. Dlatego te porównania w większości nie mają sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MS. krzywa ustawiasz kodami/? Tez mam Vitodens.

 

Kodowanie 1 ,

adres kodowy d3: 1,4 / nastawa fabryczna / - nachylenia krzywej grzewczej , adres kodowy d4: 0 / nastawa fabryczna / - poziom krzywej grzewczej , osobno ustawiane dla obiegów podłogówki i kaloryferów .

 

Pablitoo, opuszczałeś poziom krzywej?

Jeśli tak to na jakim poziom?

 

d3: 0,7

d4: 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alladyn71 napisał:

Mam dom ok 170m2 i nowa instalacje gazowa, ktora jest właczona od niecalych 2 miesiecy.

Grzejniki i piec Buderusa

Nie mieszkamy w domu jeszcze, dlatego ustalilismy srednia temp. na 13 stopni.

Na liczniku mam juz 500m3 (w tym miesiacu mam dostac pierwszy rachunek i juz sie boje )

 

Jeżeli masz taryfę W-3 to cena wynosi 1,633 zł bruto za m3 gazu, plus 59,11 opłata stała.

Mam nadzieję, że był u Ciebie serwisant kotła na pierwszym uruchomieniu, bo inaczej kocioł pracuje na ustawieniach fabrycznych i dłatego jest podwyższone zużycie gazu.

Jeżeli masz sterownik do pieca to możesz ustawić temperaturę w domu na 10 stopni i to najlepiej w trybie przeciwzamrożeniowym. Z resztą sterownik jest niezbędny do ekonomicznej pracy kotła.

Wlasnie sprawdzilam, gaz przyłaczyli mi 18.listopada.

Nawet nie dwa miesiace tego grzania .:-?

 

Cholera, drogo wyjdzie :-? Za drogo :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 grudnia do 31 marca czyli 121 dni - 1211 m3 co daje równo 10m3/dzień

(CO + CWU)

Do tego 1,5 m3 drewna - kominek rekreacyjny

Pierwszy sezon grzewczy

Powierzchnia ponad 200 m2, 17 grzejników, kubatura ok 500 m3, ogrzewanie podłogowe 70 m kw. Ściany 30cm+12 styro. Poddasze wełna 15+8 cm+folia alu. Wentylacja grawitacyjna 2 kominy+ 4kominki wentylacyjne

Piec De Dietrich MCR 6-24 kw kondensat, zasobnik 100, pogodówka

Temp w domu od 20-21 w pomieszczeniu referencyjnym

Podsumowanie trzech mies drugiego sezonu grzewczego:

październik (od 11.10): 135 m3 =6,7 m3/dzień

listopad: 212 m3 =7,1 m3/dzień

grudzień: 347 m3 =11,2 m3/dzień (temp.wew.zwiększona do 21,5-22)

razem 11.10-31.12 694 m3 = 8,6m3/dzień

w kominku niecałe pół m3

 

W NOWYM ROKU WSZYSTKIM GAZOWNIKOM ŻYCZĘ DUŻO CIEPŁA ZA MAŁE PIENIĄŻKI :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 01.01.2009 do 31.12.2009 (rok kalendarzowy) to zużycie wynoszące:

1518 m3 + 2 kubiki suchego buka. Szósty sezon grzewczy de facto od 3 lat zużycie roczne na tym samym poziomie (odchyłka rzędu 1%). Dom "Wiera" z podwójnym garażem (http://www.domnahoryzoncie.com.pl - dane szczegółowe). Kubatura ok. 500m3, pow. 150m3 + garaż, Ytong 36,5 + tynki, poddasze wełna 18 cm. Kocioł Vitodens 222 (kondensat z zasobnikiem) + 15 grzejników (2 szt. w garażu). Temp. 21 dzień, 19 noc, garaż 12 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy jeszcze jak często - jak raz na kilkadziesiąt minut to wg mnie nie ma tragedii i nie wpływa to negatywnie na ekonomię spalania.

 

nawet jeśli częściej - często się włącza i wyłącza bo do nagrzania do tych kilkunastu stopni dużo grzania nie potrzeba. jak będziesz utrzymywał wyższe temperatury to i chodził będzie dłużej/więcej.

 

ten sterownik powoduje, że i tak chodzi z minimalną mocą gdy się da, więc już mniej się nie da.

 

może nie dopiero jak zamieszkacie - obserwuj i poprawiaj, ale poza piecem. izolacje cieplne, szczelność domu, itp. :)

 

ps. nie jestem fachowcem, ale męczę dokładnie ten sam kocioł i sterownik od jakiegoś czasu, trochę już poeksperymentowałem, pomierzyłem - piszę na podstawie doświadczeń i swoich obserwacji. tylko, że na podłogówce.

 

Napisz jak Twoje obserwacje i doświadczenia z Twoim kotłem.

Teraz kiedy mieszkamy sam kombinuję i próbuję optymalnych ustawień i ciąglę się zastanawiam, czy wyciągnąć sterownik z kotła i zamontować go na ścianie np. w salonie (calor matic 430). Napisz proszę jak sobie poradziłeś z u siebie i czy warto ten regulator (pogodowy) montować wewnątrz pomieszczenia, żeby spełniał funkcję regulatora pokojowego?

 

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

134m2 domu, temp ustawiona 21,5 oC całądobe, CO + CWU:

Zużycie GZ-50

.............miesięcznie................. sr. dziennie..............sr. na 1m2 PU/m-c

 

pażdz.......150 m3 ........................4,8........................... 1,12

listop.......130 m3 ........................4,3.............................0,97

grud........220 m3.........................7,1............................1,64

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jaka trzymasz temperature- 25,5 C całą dobę czy 16 w dzień i 13 w nocy :wink:

 

Doświadczenia z pierwszego sezonu grzewczego CO+CWU+kuchnia

130m2 uzytkowej/160 podłóg- (12 styropianu, 20 welny), temp w domu od 1,5 miesiąca stale 23 st w salonie przy sterowniku (małę dzieci w domciu), 20,5 na poddaszu.

X- 160 z jakim przecinkiem (pisze z głowy- praca)

XI-188

XII- 288 (ufff trochę boli ale do przeżycia)

 

ps. ciekawa obserwacja- nie było nas przez 1 dzień i zmniejszyłem do 20C.

Żeby potem wrócić do 22-23 st, piec palił jak głupi przez 6 godzin. Dlatego w ogóle nie zmniejszamy na noc- licznik gazu nie kłamie ;)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jaka trzymasz temperature- 25,5 C całą dobę czy 16 w dzień i 13 w nocy :wink:

 

Doświadczenia z pierwszego sezonu grzewczego CO+CWU+kuchnia

130m2 uzytkowej/160 podłóg- (12 styropianu, 20 welny), temp w domu od 1,5 miesiąca stale 23 st w salonie przy sterowniku (małę dzieci w domciu), 20,5 na poddaszu.

X- 160 z jakim przecinkiem (pisze z głowy- praca)

XI-188

XII- 288 (ufff trochę boli ale do przeżycia)

 

ps. ciekawa obserwacja- nie było nas przez 1 dzień i zmniejszyłem do 20C.

Żeby potem wrócić do 22-23 st, piec palił jak głupi przez 6 godzin. Dlatego w ogóle nie zmniejszamy na noc- licznik gazu nie kłamie ;)

pzdr

 

Z tym sie zgadzam też nie obniżam temperatur na noc , bo oszczędności w spalaniu gazu brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp w domu od 1,5 miesiąca stale 23 st w salonie przy sterowniku (małę dzieci w domciu), 20,5 na poddaszu.

 

ps. ciekawa obserwacja- nie było nas przez 1 dzień i zmniejszyłem do 20C.

Żeby potem wrócić do 22-23 st, piec palił jak głupi przez 6 godzin. Dlatego w ogóle nie zmniejszamy na noc- licznik gazu nie kłamie ;)

pzdr

 

Że spytam?Na poddasze to kolega wchodzi nie z parteru po schodach tylko z boku domu niezależnie?Jakim cudem masz cieplej na dole?Regulator pokojowy zamontowany jest na górze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp w domu od 1,5 miesiąca stale 23 st w salonie przy sterowniku (małę dzieci w domciu), 20,5 na poddaszu.

 

ps. ciekawa obserwacja- nie było nas przez 1 dzień i zmniejszyłem do 20C.

Żeby potem wrócić do 22-23 st, piec palił jak głupi przez 6 godzin. Dlatego w ogóle nie zmniejszamy na noc- licznik gazu nie kłamie ;)

pzdr

 

Że spytam?Na poddasze to kolega wchodzi nie z parteru po schodach tylko z boku domu niezależnie?Jakim cudem masz cieplej na dole?Regulator pokojowy zamontowany jest na górze?

 

A może drzwi do pokoji/i na górze ma pozamykane i termostatami/przepływomierzami skręcone na niższa temperature 8) trudne?? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MS. krzywa ustawiasz kodami/? Tez mam Vitodens.

 

Kodowanie 1 ,

adres kodowy d3: 1,4 / nastawa fabryczna / - nachylenia krzywej grzewczej , adres kodowy d4: 0 / nastawa fabryczna / - poziom krzywej grzewczej , osobno ustawiane dla obiegów podłogówki i kaloryferów .

 

Pablitoo, opuszczałeś poziom krzywej?

Jeśli tak to na jakim poziom?

 

d3: 0,7

d4: 0

 

 

A jaki masz model ja WB2B i u mnie d3 jest na 14 a nie 1,4 :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp w domu od 1,5 miesiąca stale 23 st w salonie przy sterowniku (małę dzieci w domciu), 20,5 na poddaszu.

 

ps. ciekawa obserwacja- nie było nas przez 1 dzień i zmniejszyłem do 20C.

Żeby potem wrócić do 22-23 st, piec palił jak głupi przez 6 godzin. Dlatego w ogóle nie zmniejszamy na noc- licznik gazu nie kłamie ;)

pzdr

 

Że spytam?Na poddasze to kolega wchodzi nie z parteru po schodach tylko z boku domu niezależnie?Jakim cudem masz cieplej na dole?Regulator pokojowy zamontowany jest na górze?

 

A może drzwi do pokoji na górze ma pozamykane i termostatami/przepływomierzami skręcone na niższa temperature 8) trudne?? :wink:

 

Maniuś byłeś u niego czy tak zgadujesz jak zwykle?Do pokoji może ma zamknięte ale do pokoi może nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...