Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 9,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tego co wiem, za punkt elektryczny płaci się ok. 30 zł.

Policz sobie jeszcze raz te punkty, bo 60 to bardzo, bardzo mało......My w salonie z jadalnią mamy ...25 :wink: (u nas robocizna jest "rodzinna", dlatego ponosi nas fantazja :lol: ).W kuchni też jest ok 25 ( a my nie mamy sufitów podwiesznaych, które mogą byc źródłem większej ilości punktów).Wszystko to lampy - w tym trochę kinkietów bocznych, gniazdka, kontakty, wejścia TV, internet ( te 2 ostatnie są w każdym pokoju).Tak się wydaje, ale jest tego trochę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem weź i sprawdź jak radzą Panowie.

Pamiętaj - styropian przykryje zaprawę, którą ściągali kielnią.

Nie ma ekip doskonałych. Najlepiej byłoby budowć samemu. Ale czy najtaniej?My też długo nie mogliśmy przełknąć faktu, że zaprawa podlega grawitacji :wink: i że jak zaczynają lać z gruszy beton i w połowie zaczyna lać - nie da się cofnąć czasu, tylko trzeba dokończyć szybciutko - nawet kosztem wyglądu ściany. Efekt - mamy białe zacieki... ale kto będzie o nich pamiętać za rok.Strop i dom po wichurze mają się dobrze. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja instalacja kosztował ok 6300 - same materiały. Wszystko zrobiłem sobie sam. Obawiam się, że gdybym miał zapłacić za całą tą robotę to mogłoby to sięgnąć 5 tys. Razem z elektryką układałem sobie kable antenowe, komputerowe, alarmowe oraz zasilanie awaryjne. Z ilością gniazdek to zdrowo poszalałem - gniazdek i wyłączników mam 120 :D ale chałupa jest spora. Przyznam szczerze że nie wiem co to jest ten "punkt". Zawodowo nie zajmuję się wykonywaniem instalacji elektrycznych.

Jeżeli chodzi o koszty przyłącza to faktycznie nieźle z tym Vatenfallem (przynajmniej narazie). Ja zapłaciłem za całość 1800 (linia, słup, skrzynka).

Jeżeli chodzi o "taryfę budowlaną" to chyba chodzi Ci o podłączenie "prowizorki" i zgłoszenie tego do ZE. Faktycznie powinna to robić osoba z zaświadczeniem kwalifikacyjnym (należy wpisać nr).

Z wodociągaczami (tymi z Wodzisławia) już nie było tak fajnie. Organizacyjnie są daleko w tyle za Vatenfallem. Wodociągi ciągną rurę od magistrali do budyknu (o ile jest) lub do studzienki. Płacisz za wszystko co oni robią. W sumie ta woda wyszła chyba drożej niż porzyłącze prądowe. Oczywiście wskazane jest przekazanie tego co zrobiłaś i za co zapłaciłaś na własność wodociągaczy. Jak nie chcesz to się z nimi boksuj :wink: . Trzeba uważać na sytuacje kiedy wodociągi próbują rozbudowywać sieć Twoim kosztem. O to można się sądzić. Powinnaś płacić tylko za swoją gałązkę. Magistrale mają robić oni. Mnie chcieli trochę wrobić ale daliśmy sobie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z wodociągami mamy wielki problem.....cofnęli nam warunki. Teraz zostało nam tylko podpięcie się do sąsiada z boku który jeszcze nie ma przyłącza, bo na razie wojują z wodociągami właśnie.....no i oczywiście koszty mamy ponieść my czyli sąsiedzi robiący to przyłącze....szczerze mówiąc to nie jestem w temacie za bardzo, bo to sąsiadka się tym zajmuje....dowiem się czegoś więcej pod koniec tygodnia.....potrafią życie człowiekowi umilić.... :evil: .

 

Z innej beczki....skoro nasz Piejarek jakiś czas temu odmówił forumowym koleżankom i mnie zrobienia elktryki :wink: ....więc zmuszona byłam poszukać kogoś innego i jutro będę dzwonić do gościa z polecenia i się dowiem co i jak ....to znaczy co i ile :roll: .

 

Jeśli chodzi o "punkty" to liczę :

- w pokojach u góry w każdym z nich : po 4 kontakty (na każdej ścianie jeden podwójny)+ żyrandol, czyli już jest 25 punktów

- w łazience górnej 4 kontakty + żyrandol + 2 kinkiety czyli 7 punktów

- w korytarzu na górze żyrandol i 2 gniazdka czyli 3 punkty

- na schodach wewnętrznych 3 kinkiety czyli 3 punkty

- w kuchni i jadalni 4 gniazdka podwójne + 2 żyrandole czyli 6 punktów

- w salonie 4 gniazdka podwójne + żyrandol+ 2 kinkiety czyli 7 punktów

- w dolnej łazience 4 gniazdka +żyrandol + 2 kinkiety 7 punktów

- w dolnym korytarzu 3 podwójne gniazdka + żyrandol czyli 4 punkty

- w pokoju na dole 4 podwójne gniazdlka + żyrandol czyli 5 punktów

- w wiatrołapie dwa podwójne gniazdka +żyrandol czyli 3 punkty

- w kotłowni 4 podwójne gniazdka + żyrandol czyli 5 punktów

- w garażu 4 podwójne gniazdka + 2 żyrandole czyli 6 punktów

- na dworze nad gankiem lampa + dzwonek czyli 2 punkty

- na dworze nad tarasem lampa czyli 1 punkt

- na domofon na zewnątrz i wewnątrz - 3 punkty

razem 87 punktów

Jeśli czegoś nie dodałam to proszę o poprawkę. Ciekawe co mi jutro gościu elektryk powie :roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczysz włączników i wyłączników do lamp.Na schodach potrzebujesz ich 2 ( u góry i na dole). W każdym pokoju do lampy i kinkietów.Część wyłączników idąc po domu dubluje się, by ciagle nie wracać i wyłączać. Musi byc to zgrane i wygodne ( np. w wiatrołapie zaświecasz, w hallu gasisz itp.).

W kuchni 8 gniazdek to chyba mało -okap, płyta, piekarnik, mikrofala,lodówka, czajnik, ekspres do kawy to już 7 - zostaje jedno robocze -chyba mało...Tyle samo masz gniazdek w kuchni ile w kotłowni.Dobry elektryk podpowie Ci wszystko - przecież - to jest na jego korzyść :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kuchni za mało.....chyba, że kuchnia tylko gazowa :roll:

piekarnik+płyta ceramiczna, zmywarka, lodówka to stałe punkty, na pozostałe

sprzęty wystarczą te 4 podwójne, a jak zrobisz np. podświetlenie mebli,

jakieś halogeny to następny wyłącznik,

a instalacje, tel, komputerowa, antenowa to będzie ktoś inny robił :roll:

nad resztą nie myślałem :oops: 8) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Nasza

Instalacja elektryczna wyszla nam stosunkowo tanio poniewaz mąz ze szwagrem zrobili ja sami, pod nadzorem ojca elektryka. Aktualnie mamy instalatora wod kan i co. jest bardzo dokladny i szybki, czyli jak narazie jest ok. Za instalacje wodna z cyrkulacja, kanalizacje oraz c.o. w tym 70 mkw podlogówki z podłączeniem pieca, bojlera, oraz kaloryferow zarzyczył sobie 2700zl za robocizne.

wode i kanalize mamy juz gotową teraz jeszcze c.o.

Planujemy parter wytynkowac tynkiem gipsowym, jakie macie doswiadczenia z tego typu tynkiem. Czy moze zna ktos z was ekipe trudniącą sie maszynowym tynkiem gipsowym z gory dziekuje za kontakt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prondowy - a jo potrzebuja listwa z większa ilościa gniazdek (tak ze 4 w lini.. - (pod akwarium mi potrzebne) ale montowano do jednej puszki - jes taki coś kajś dostympne ???

 

To może jo się wypowiym na tymat wody i co.

Za woda standardowo bierze się 40-60 zł za punkt za co 60-120 za punkt - wszystko zalez od lokalizacji - bynajmniej na podkarpciu tak jest. podejrzywom że u Was to samo - Rybnik inno cyna - a np Radlin tysz inno.

 

Powiym że zarówno prond, woda kanaliza i c.o. robiłem se som :)

 

Sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prondowy - a jo potrzebuja listwa z większa ilościa gniazdek (tak ze 4 w lini.. - (pod akwarium mi potrzebne) ale montowano do jednej puszki - jes taki coś kajś dostympne ???Sebo8877

Nie do końca kumkam. Chodzi o to żeby pod tynkiem była jedna puszka a z tego zasilane np 4 gniazda podtynkowe? Tak to chyba tylko w Erze. Som takie lajstwy ale natynkowe hermetyczne. Prosza ściślej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarysta....nie liczę włączników i wyłaczników bo mnie oświecono na forum że lampa + wyłącznik to jeden punkt, tak jak kinkiet + wyłącznik :roll: . Tak, że licząc lampę -to w tym juz powinien być wyłącznik....mam nadzieję :lol: . Faktycznie w kuchni macie rację...więcej trza....no i w holu gdzie będa moje ukochane ryby też muszę mieć więcej ....tak ze trzy podwójne na samo akwarium.

Zaraz zadzwonię do elektryka to się coś więcej dowiem....w każdym razie i tak myśle, że w 100 punktach się zmieszczę na pewno (licząc tak jak napisałam czyli punkt to lampa + włącznik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prondowy - a jo potrzebuja listwa z większa ilościa gniazdek (tak ze 4 w lini.. - (pod akwarium mi potrzebne) ale montowano do jednej puszki - jes taki coś kajś dostympne ???Sebo8877

Nie do końca kumkam. Chodzi o to żeby pod tynkiem była jedna puszka a z tego zasilane np 4 gniazda podtynkowe? Tak to chyba tylko w Erze. Som takie lajstwy ale natynkowe hermetyczne. Prosza ściślej.

 

Dobra dowom łopatologicznie :)

Momy 1 (słownie jedna) puszka pod podójne gniazdko :)

rozumisz ni:0

Do tego mo byc podłonczone ni podwójne ale listawa np min poczwórno (nie chcha łaczyć przedłużacza) i dodatkowo chciołbych żeby było to podłączone tak jak te podwójne gniazdko w siakijś ramce abo jak.

kumiesz teraz??

 

sebo8877

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałam z elektrykiem.... wstępnie ( tylko po wiadomości ile pow.użytk ma dom-więcej nic mu nie mówiłam :lol: ) dał cenę ok.2000 za robociznę, materiał mamy kupić sami....on powie co i jak.... to chyba niedużo.....czytałam na innych wątkach.....biorą dużo więcej chyba :roll: ....acha, i już zarezerwował dla mnie skrzynkę na prowizorkę na marzec :wink: ....konkretny gość :D acha,a za skrzynke prowizorkę z podłaczneiem chce 400-450zł ...

co wy na ta kwotę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...